| anonim_4396 a întrebat:

Se afirma in biblie ca pamantul este plat sau ca soarele se invarte in jurul pamantului? daca da puteti sa imi spuneti unde?

4 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Matei 4:8
Luca 4:5

| KhludCiprian a răspuns:

Nu se afirma ca e plat, se afirma ca e disc, pe piloni, ce sta deasupra apei si cerul e format dintr-o cupola solida (firmament) pe care Dumnezeu misca luminatorii.

Inainte de toate cuvantul folosit pentru cercul pamantului, este cerc sau disc.
De aceea orice verset in care gasesti ca fiind "cercul pamantului", cateodata gasesti o referinta ca Dumnezeu intinde cerul ca un cort ca sa il acopere (ca in Isaia 40:22).

De obicei vei auzi din ramura crestina cateva versete pe sarite din Iov sau versetul ante-mentionat din Isaia).

Ambele au fost studiate si diseminate de diferiti cititori.

Aici e cineva neutru/ateu dar intra in discutia cu ce cuvinte si ce cred scholarii din Biblie.
Cat de clara e descrierea Bibliei si Iov:
http://www.youtube.com/watch?v=BSK9W5KNxUI

Despre forma pamantului:
http://www.youtube.com/watch?v=MS78uT8j3ok

Acest autor studiaza mai multe teme din Biblie si le discuta folosind pozitia academica si/sau lumea stiintifica. Daca vrei un raspuns apologetic (adica unul ce "scuza" orice greseala), iti recomand sa eviti efectiv astfel de surse, te fac mai inteligent dar nu o sa accepti astfel de surse in viitor. (discutii sunt despre: Geneza si stiinta, cum mor copii omorati de ursi, etc. stii tu: tot horror-ul din Biblie)

| musiiic a răspuns:

Ei bine, poţi citi informaţiile de aici:

lovendal (.ro/wp52/si-totusi-pamantul-e-in-centrul-universului-iar-soarele-se-invarte-in-jurul-terrei)

dumnezeusistiinta (.blogspot.com.es/2010/12/credeau-autorii-bibliei-ca-pamantul.html)