| ßirGagaWelch a întrebat:

De ce insista atat de multe persoane crestine sa convinga pe altii ca trebuie sa treaca la religia crestina? Si toate acestea prin cele mai aiurea metode. Cu totii ne amintim cum, pe orice videoclip de pe YouTube, gaseam un comentariu care ne anunta ca sfarsitul lumii se apropie si ca trebuie sa ne cerem scuze pentru pacate si ca cine nu este slujitorul lui Iisus o sa arda-n Iad si blah, blah, blah! Acum, ca s-a dus criza cu 24 decembrrie 2012, aceste comentarii au scazut ca numar, dar tot se mai gaseste cate un nebun sa-ti strice cheful.
Apoi, sunt toti crestinii care nu agreaza nici o gluma care sa aiba legatura cu religia: http://www.youtube.com/watch?v=KVugsBipaMA
Dupa cum vedeti, in videoclip nu este vorba decat de o GLUMA nevinovata, insa, fireste, credinciosii au hotarat ca e momentul sa ameninte cu torturi vesnice pe toti cei care se uitau la asa ceva.
Mai este si stilul, tipic pentru crestini, de a se da mari cu cat de buni sunt, cat de credinciosi, cum vor ei sa-ndrepte tot Pamantul pe calea ce buna si care dau cate un citat din Biblie la fiecare trei cuvinte. Se comporta de parca cei carora le vorbesc sunt niste handicapati, incapabili sa faca o fapta buna doar pentru ca nu cred in Dumnezeu. De asemenea, oricine isi da seama ca marele crestin nu e nici pe departe ce pretinde ca este ("Daca suntei atat de buni, de ce arata lumea cum arata?!").
Vi se pare normal asa ceva? Credeti ca un astfel de comportament atrage mai multi oameni catre Dumnezeu? Eu spun ca, din contra, ii indeparteaza pe cei care nu sunt 100% convinsi.
Vizionati si acest vieoclip; individul merita ascultat: http://www.youtube.com/watch?v=1IAhDGYlpqY

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

A te crede crestin cand,de fapt,nu esti reprezinta mandria. Mandria,pentru crestini inseamna cel mai acut pacat in fata domnului. Sa fii mandru de tine si cu ceea ce esti te duce la fund,nu te inalta.

Multi crestini se simt superiori ateilor sau altor oameni de alte religii pentru ca ei considera ca religia lor e cea dreapta,iar asta mi se pare o blasfemie fata de ceilalti,intr-adevar.

Nimeni pe acest Pamant nu are religia si credinta perfecta pentru ca fiecare are dreptate in felul sau. Niciodata nu va intelege lumea asta.
Si imi pare rau.

A fi crestin sau a te crede, si sa vii sa sustii cum tu ai religia perfecta iar D-zeu este singurul stapanitor iar ceilalti zei din alte religii sunt nuli,atunci asta mi se pare cea mai mare prostie spusa vreodata. Imi suna a egoism de cea mai joasa speta si nu e cale de intoarcere.

A fi crestin inseamna sa ai bun simt, modestie, si RESPECT fata de ceilalti semeni de religii diferite. A fi crestin inseamna sa ai un suflet in care sa incapa toti oamenii lumii, sa accepte toate religiile lumii, sa aiba toleranta si atat. Nu-ti trebuie nimic mai mult.

25 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Era vorba de 21 decembrie nu 24.
"Dupa cum vedeti, in videoclip nu este vorba decat de o GLUMA nevinovata"
Pe seama cui faci tu glume "nevinovate"? Pe seama Creatorului?
Nu poţi glumi cu Dumnezeu.
Mie mi se pare mai degrabă a fi o glumă proastă!
Tu ai văzut doar ce ţi-a plăcut ţie, adică doar comentariile negative din partea creştinilor, însă videoclipul e foarte amuzant şi merită aplauze, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Ti se pare.
Mai degraba ateii nu pot dormi de grija crestinilor.

| RAY a răspuns:

Asculta piesa asta apoi vei sti de ce sunt asa crestini. Ombladon - Tot noi feat Motzu

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Nu-i nimic vulagr, fain avatar ai

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Honey ala sunt eu

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

"Poti condamna pe cineva care il iubeste pe Iisus nu pe ipocritii de preoti? "

Am vazut video acesta si acum cam doua saptamani. Sunt de acord cu asta. Poti sa nu te increzi in biserica si preoti, esti liber, fiecare e, dar sa crezi in ceva de undeva din Univers?
Apropos, afirmatia asta ti se pare ca se contrazice singura? ---adica cineva ar putea sa intrebe : pai cum poti crede ca exista D-zeu daca nu crezi in preoti, biserica si religie?

Este posibil?

Răspuns utilizator avertizat
| Azµre a răspuns:

Veșnica problemă a credincioșilor de a atrage câți mai mulți de partea lor...
N-ai ce să le faci. Cine e tare stă agățat de ideile și principiile lui și nu se dă de partea lor cine nu asta e.

| Lizzu a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Da, atunci posibil sa fie coerent. Asta e ce gandeam si eu.

Mersi.

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Cat timp nu vor folosi puterea exemplului nu vor convinge pe nimeni in afara de cei deja interesati.
Un lider adevarat nu vorbeste, el invata oameni prin puterea exemplului.

| Esperança a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

"Oricum, toti crestinii care au crezut acea aberatie erau foarte penibili"
"dar nu va amintiti niciodata ca Iisus insusi a spus ca NUMAI Dumnezeu Tatal stie cand va veni Apocalipsa."
De unde le scoţi?! Cine a zis că ştie când vine apocalipsa?
Doar ţi-am spus pentru cultura ta generală, că sfârşitul lumii s-a prezis pe 21, nu pe 24...nu că aş fi crezut sau că m-ar fi interesat pe mine asemenea minciuni!

"... iar cand li se explica cum au fost pacaliti..."
O minciună, spusă chiar şi în glumă, tot minciună se numeşte! Iar minciuna(păcăleala) nu vine de la Dumnezeu!

Iar la partea a doua nu am ce comenta!
Eu nu mă bazez pe religie şi nu cred că există o religie perfectă în această lume!
Dar nu poţi să spui că îl iubeşti pe Isus şi să faci glume pe seama Lui. Nu se cuvine! El e Sfânt şi merită cinste şi onoare, nu farse şi glumiţe!

| Azµre a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Păi n-are rost să filozofesc pe acest subiect pentru că îmi pun jumate de site în cap. Nu vor înțelege alegerea făcută de mine sau de altă persoană în ceea ce vrem noi să credem sau nu.
Mulțumesc.

Știi cum e cu religia asta :

Toate religiile cu zeii, semizeii, profeții, mesia și sfinții lor, sunt produse ale fanteziei și credulității unor oameni care încă nu au atins o ddezvoltare maximă și personalitate completă a puterilor lor intelectuale. - Mihail A. Bakunin

Răspuns utilizator avertizat
| De4425 a răspuns:

Vreau sati spus ece crestini vrea sa convinga sa fie la feli pentru ca in biblia scrie ca cei care nu o ascultat pe dumnezeu si u lau slevit pe si sau inchinat idolilor atunci acestia vor merge in iad. eu vreau sa-ti zic ca noi crestini va avertizam sa ve intoarceti la dumnezeu pana nu-i pprea tarziu si iti zic c anul as vrea sa ajung in iad, o sa vina vremuri foarte grele si sfarsitul este aproape

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din acelaşi motiv pentru care unii atei stau zi de zi, oră de oră, minut cu minut pe site-uri sau mai rău, ies prin străzi să protesteze pentru a convinge(sau a face ce naiba cred ei că fac) creştinii şi restul oamenilor, că a fi credincios este egal cu a fi sclav şi că popii fură mai mult decât politicienii, etc.

Nu înţeleg de ce atâta agitaţie pe tema unor bizari care cred că a fi credincios e " cul " sau a altora care cred că a fi ateu înseamnă totul şi că eşti foarte inteligent doar fiindcă nu crezi în nimic. Trăiţi-vă fraţilor vieţile cum trebuie, nu mai puneţi accent pe orice aspect neînsemnat.

| charleslouboutin a răspuns:

Pentru ca ei nu sunt crestini..ci superstitiosi. Si in momentul in care cineva le spune opusul, se simta amenintati si intra in panica.

| anonimg a răspuns:

Teoria/cunostinta nu este de nici-un folos daca cel care le detine, nu le si traieste. Dar nici cel nepasator nu poate fi scuzat de lipsa lor.
Daca o padure are si uscaturi asta nu inseamna ca trebuie defrisata complet. Cand mergem in padure, oare nu ar trebui sa ne bucuram de copacii verzi decat sa privim la uscaturi?
Mai mult de-atat, privind la oameni nu vom deveni mai buni decat ei. Pentru ce sa-mi pierd pacea privind la oameni? Nu ei sunt exemplul meu. In ce-i priveste pe cei ce spun ca sunt crestini si nu sunt, vor fi judecati de Dumnezeu. Totusi, cum noi oamenii gresim atat de des, ce s-ar intampla daca am fi pedepsiti pe loc? Dumnezeu este bun si ofera har tuturor -timp pentru a ne da seama de umblarea noastra daca este buna sau rea. Problema este ca putem cadea in ispita de a abuza(de a nesocoti) ocaziile.