| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

De ce învățătură ortodoxă este falsă?
Uitați răspunsul în următorul vido
https://youtu.be/iYUKpYQ28Qw
Acuma mai credeți ca religia voastră ortohoță e cea adevărată?
Plină de tradiție și obiceiuri și idoli și morți
Încă mai credeți ca e așa zisă religie adevărată? https://youtu.be/iYUKpYQ28Qw

38 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca religia ortodoxa nu este corecta atunci cum explici etimologia cuvantului care spune ca e "dreapta". - EPIC FAIL bro

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru Inferno):

Si ce contează ca se numește ortodox? și religia mea se numește adventistă adică advent adică a două venire
Ce importanță are cum se numește acest cult? dacă nu este adevărată și biblică
Uita-te la acest clip și căuta și în biblie ce spune acel om dahttps://youtu.be/iYUKpYQ28Qw
Uiyete la video la tot și după comentează
Doamne ajuta
Salut

| milan9 a răspuns:

Nu știi despre ce vorbesti... thinking

Cuvantul "obiceiuri" sau "traditii" se poate referi atât la "obiceiurile corecte ale crestinilor" cât şi la cele greşite ale grecilor spre exemplu.

Iată, doar cateva locuri în care este vorba de obiceiurile corecte ale creştinilor:
- Fapte 16, 21 - in care romanii pagani spunau despre crestini ca au anumite "OBICEIURI".
- "Nu vă lăsaţi înşelaţi. Tovărăşiile rele strică OBICEIURILE bune." I Corinteni 15, 33 etc…

Un loc în care cuvântul "obicei" este folosit critic este următorul:
"Fără să părăsim Biserica noastră, precum le este OBICEIUL UNORA, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeţi că se apropie ziua aceea." Evrei 10, 25

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru milan9):

Uiyete la tot video asta și după comentează și uiyete cu biblia deschisă și citește ce zice acest om https://youtu.be/iYUKpYQ28Qw

| milan9 a răspuns:

Nu stiu ce spune persoana aceea ca doar nu sta nimeni sa-l asculte...

Referitor la ceea ce ai zis despre moaste ar trebui in schim sa stii ca BIBLIA chiar PREZINTA MINUNI ALE IN INVIERII, realizate prin acele moaste ale sfintilor...

Trebuie sa stii un lucru esenţial, faptul că in Biserica sfinţilor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "inchinare" (nu divinizare, acordata numai lui Dumnezeu)!

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât
o confuzie cauzată de polisemia termenului, confuzie explicată prin faptul că acest termen provine din latinescul
lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

| milan9 a răspuns:

Ti-am mai spus,
Chiar este rea vointa din partea ta daca nu vrei sa accepti ca idoli NU mai exista.
Acum 2000 de ani porunca adoua a fost data doar pentru ca evreii IL ABANDONASERA PE DUMNEZEU.
Icoanele ortodoxe si imaginile din brosurile sectante au rolul de a TRIMITE SPRE DUMNEZEU si nu de a-L inlo cui cumva...

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? Nu. Şi tot la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală"

| TrăieşteClipa a răspuns:

YHWH dumnezeul religiilor avraamice este fals.
Un criminal in serie nu poate fi Dumnezeu.

P.S.
Alin Blaine a parasit Biserica Penticostala!

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru milan9):

Nu ști? are dreptate ce zice ca citește din biblie si e adevărat ce spune Sfântă Biblie
Iar cu acele moaste sunt ceva pagan
Aratami mie unde în biblie scrie despre moaște ca trebuie să le cinstești sau să te rogi lor sau ce faceți voi sau la acele icoane unde scrie ca trebuie să faceți ce faceți voi unde scrie în biblie despre acei morti undeeeee
Și nimeni nu e sfânt numai Domnu Isus e sfânt nimeni nu e sfânt nimeni
Nu ști tu ce are o persoană în suflet nu ști numai domni știe
Eretic ești tu și cu ortohoti ceilalți care luați bani pentru așa zisele taine sfinte care nu exista în biblie acele taine laughing LOL deci sfințenia se plătește la ortohoti
In fine nu am ce mai discuta cu un eretic
La revedere pentru totdeauna ai și blocare ignore
Domnu fie cu ține și să te lumineze
La revedere

| Inferno a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Daca religia ortodoxa nu este religia corecta atunci cum explici faptul ca toti ortodocsii spun ca este corecta? A? La asta te-ai gandit?

Sau cum explici ca "orto" inseamna CORECT. Deci "ortodox" ar insemna religia CORECTA.
Daca ortodoxismu ar fi fals atunci cuvantul "Corect" ar deveni sinonim cu "incorect", ceea ce e o imposibilitate fizica. O asemenea contradictie ducand la distrugerea intregului Univers.

Doamne ajuta.
Am terminat discutia, e clar ca sunt mai destept ca tine.
O zi buna. happy

| AlexeHellsing a răspuns:

Deci ce-a mai tare chestie este că el dă un verset din Biblie în care spune că Scriptura nu trebuie tâlcuită, şi, începe cu versetul de la Matei raportat greşit în situație...
Întrebarea 2, unde în Biblie scrie cum vor fi mântuiți adventiştii şi ortodocşii? Aparent el are o întreagă teologie.
Întrebarea 3, Pe bune, Biserica Ortodoxă face umbră pe pământ de mai bine de 2000 de ani şi tot noi suntem străinii?
4 Uite ce se întâmplă când un om crede că tâlcuieşte scriptura mai bine decât toate soboarele întrunite în decurs de 7 sinoade ecumenice. Dacă vrei să te lămuresc cu botezul copiilor, pune o întrebare legata de asta si eu voi aprofunda.
5 îmi pare rău dar după ce l-am tot ascultat cum se repeta şi spunea că el ŞTIE Biblia din scoarță-n scoarță şi a ajuns să vorbească despre Psalmul 97, 7, m-am oprit. La Psalmul 97, 7 spune: Cântaţi Domnului cu alăută, cu alăută şi în sunet de psaltire;, iar el ne dă un total total alt verset. Acum, nu ştiu care-i problema, dacă el a greşit, e bine, dar dacă Biblia voastră este greşită atunci spun că-i rău, fiindcă de acum vorbim de răstălmăcirea Scripturii, şi încă la Psalmi.
Oricum, nu m-ai comvins cu acest pişpirică necunoscător de Scripturi...

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru Inferno):

Pai și ce mă interesează dacă zic toți ca e corecta dacă nu e
Și noi adventiști zicem toți ca a noastră e corecta
Sau penticostali tot așa zic ca a lor este corecta di baptiști si martori lui iehiva și luterani...
Toți spun despre cultul lor ca este cea adevărată
Deci ce ai scris tu te-ai făcut de râs laughing
Nu ști ce să mai zici și tu și na dacă zic toți ortohoti asta așa și e laughing LOL
Mam distrat la ce miai scris acuma îți du și ignore
Doamne ajuta

regis
| regis a răspuns:

Daca iti irosesti timpul cautand bube in alte confesiuni (acesta e termenul corect) sigur esti pe calea gresita. Un crestin adevarat isi vede de credinta lui, isi iubeste aproapele si nu se uita in curtea acestuia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta ma? la sinoadele ecumenice au fost luate hotarari si eliminate erezii, cu multa rugaciune si cu mari minuni.deasemeni acolo s-a hotarat totul si au fost sapte sinoade ecumenice.Deasemeni,la ortodocsi biserica e a celor vii care sant madulare ale mantuitorului nostru Iisus, in cer fiind biserica biruitoare, iar pe pamant biserica luptatoare, ambele in stransa comuniune si vietuire in slujire rugaciune marire si slavire a bunului nostru Dumnezeu, a sfintei treimi celei nedespartite, si de o fiinta; tatal fiul si sfantul duh.tu vezi-ti frumos de ziua ta a saptea ori a cata vrei tu, si lasa mortii cu mortii si vii cu viile.

| Deaad a răspuns:

Deci tu vrei să creezi o revoluție, să deschizi ochii ortodocșilor și să vadă că credința lor e falsă și că adventismul e adevărul absolut.
Sunteți o sectă foarte enervantă și ipocrită. Spălați pe creier, mai exact.

Hai să-ți spun ceva:Voi vă certați pentru același personaj de basm.Ciudat,nu? Faceți parte din aceeași religie cu ortodocșii și catolicii, dar tot vă certați.Sunteți mai mult împotriva propriei religii, decât împotriva altor religii cum ar fi islamul.
Tu ar trebui să îți vezi de secta ta de spălați pe creier și să lași oamenii în pace, să facă ce vor ei.Eu nu sunt de acord nici cu una nici cu alta, dar nu omor omul dacă crede în ce nu cred eu, sau daca respectă alte doctrine, cum e în cazul adeventism--ortodoxism.
Tu rezolvi problema cu ignore, am văzut.De ce? Ți-e frică de insulte? Nu știi cum să le combați? Te simți ofensat?

Haha.

| aabaaab3278 a răspuns:

Ai intrat vreodata intr-o Biserica Ortodoxa?

| FuckingContra a răspuns:

Bine ca-i a ta mai buna...

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru regis):

Biblia ne învăța odată ce acea religie are fapte rele acea religie e inspirată de satana

| Hombre a răspuns (pentru regis):

" Un crestin adevarat isi vede de credinta lui, isi iubeste aproapele si nu se uita in curtea acestuia."
Ba se uita mai Regis sa vada daca i-a murit capra.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"si lasa mortii cu mortii si vii cu viile."
Mai cocoflendere si viile a facut ceva struguri pentru molan anul acesta?

| Hombre a răspuns (pentru Inferno):

Si tu ai dat in gard fratioare ai devenit credincios? laughing

| Hombre a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Corect toti credinciosi sustin ca religia lor e adevarata.
Tu sustii ca Adventisti sunt cei adevarat.
Deci o contradictie cu pareri diferite, boon dar ce nu inteleg eu la tine, comportamentul. Mai concret "Mam distrat la ce miai scris acuma îți du și ignore
Doamne ajuta "
Ca te-ai distrat e bine dar de ce sa-i da-i ignore? Ce anume te motiveaza mai neica, te dai de credinciosul lui peste si in dialog cu o terta persoana stai cu toporul la spate? Nu cumva esti cu Dumnezeu in gura si cu dracu in suflet, ca asa se vede?

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru Hombre):

Ignore și tu

| BogdantheDreamer a răspuns:

Încă mai credeți ca e așa zisă religie adevărată?

Da cred!

| danut a răspuns (pentru Hombre):

Adventistdeziuaasaptea nu este adventist de ziua a saptea. Un adventișt nu se comporta asa, ramane in studiu comportamentul sau.

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru danut):

Ignore si tu
Doamne ajuta

regis
| regis a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Eu n-am zis ca nu e asa. Am zis si repet intr-o alta formulare: daca iti irosesti timpul cercetand faptele rele ale altor confesiuni, esti sigur pe calea gresita.
Si nu mai insista pe termenul de religie, pentru ca adeventist fiind ai fix aceeasi religie ca si un ortodox.

| Fatamuntilor a răspuns:

Tie ti pare corect ce faci? Asa va invata pe voi acolo? Sa ponegriti alte religii?
Nimeni NU va sti care religie cea adevarata...trebuie sa studiezi!
Doamne ajuta si astept ignorul tau!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Așa, așa! Bagă-i pe toți la ignor, a venit timpul să-i facă cineva concurență și lui Ray25TM. Sper să nu se supere și să te acuze de plagiat...hee hee

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru floresdemayo):

Ignore dacă continui

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Credinciosule, iubește-ți aproapele! tongue
Prin faptele tale, devii haios!