| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Iisus a avut nevoie de 40 de zile ca sa-i convinga pe apostoli ca a inviat?

22 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sunt două intervenții pe tema ta, la o altă postare, de ce?

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns:

In biblia ebraică se pare ca numarul 40 are o semnificație anume. potopup a durat 40 de zile si 40 de nopți.noe a aștepta 40 de zile după ce a văzut vârfurile munților pentru a elibera un corb. spionii care au iscodit Canaanului au așteptat 40 de zile.samd

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Jesus a povestit 40 de zile a rămas 40 de zile după înviere etc.autorii noului testament doar au urmat tiparul.

| Antisistem11 a răspuns (pentru Antisistem11):

A postit

Răspuns utilizator avertizat
| cepIm a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sadrian46

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru cepIm):

Si pe mine m-a blocat de ani buni Sadrian46; si mai multi. Nu putem interveni peste liberul arbitru.
N-avem ce cauta in vietile oamenilor daca acestia nu ne doresc. Daca parintii isi "blocheaza" copii prin tot felul de metode -pentru ca nu stiu cum sa-i inteleaga si sa-i accepte-, cu cat mai mult utilizatorii acestui site pot bloca pe aceia care nu sunt de aceeasi gandire ca a lor.
Daca oamenii care blocheaza in felul acesta ar fi fost admini pe acest site, demult site-ul nu ar mai fi existat.
Sunt putini oameni care stiu sa traiasca impreuna cu aceia care gandesc altfel.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La Dumnezeu lucrurile stau altfel.
Dumnezeu stie ca fara El viata nu ar fi viata.
Intr-un anumit fel am putea spune ca lui Dumnezeu I-ar fi fost usor sa stearga omenirea, pamantul si cu tot ce este pe el si sa faca altele noi. Ar putea sa ne "blocheze" pe acest pamant blestemat si sa pierim impreuna cu el, pentru ca asta este plata pacatului, a raului existent in lume.
Dar nu acesta este caracterul Lui. Ci caracterul lui Dumnezeu, chiar daca nu il vedem, este acela de a ne salva; de a ne reface asa cum a fost omul la inceput. Suntem cu totii lucrarea mainilor Lui, si de aceea exista atat de multa insistenta din partea Lui.

Cat despre cele 40 de zile -si care apar de mai multe ori in Biblie- trebuie sa existe o semnificatie. Numai ca nici eu nu o cunosc.
Stiu ca a trebuit sa existe un timp intre inviere si inaltare.
""Nu ma tine", i-a zis Isus, "caci inca nu M-am suit la Tatal Meu. Ci, du-te la fratii Mei si spune-le ca Ma sui la Tatal Meu si Tatal vostru, la Dumnezeul Meu si Dumnezeul vostru."" (Ioan.20:17)
As putea spune ca cele 40 de zile a fost un timp stabilit al cerului in care ucenicii sa fie constienti pe deplin ca Isus a inviat. Credinta lor ca Isus a inviat trebuie sa fi fost indoielnica, chiar daca ei L-au vazut pe Mantuitorul cu ochii lor. Ei trebuiau sa nu mai aiba nicio indoiala ca El este viu; pentru ca daca ramaneau cu o singura umbra de indoiala in inviere, atunci ei nu ar mai fi fost capabili sa vesteasca Evanghelia si sa spuna altora cu incredere deplina ca Isus Hristos a biruit moartea, si ca astfel ii poate aduce la viata pe toti aceia care au "adormit" cu credinta in El.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-ai facut curios ce te impinge sa pui 1000 de intrebari despre religie? Daca erai pocait hai ca intelegeam dar nu esti Deci wtf?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cred ca esti si mai plictisit ca mine laughing

Răspuns utilizator avertizat