| Florazul15 a întrebat:

Iisus ii considera pe apostoli prietenii sai?

22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai mult decât atât. El le-a spălat picioarele. Avea încredere în ei.

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

Inclusiv in Iuda?

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Https://studiu-biblic.ro/......-isus.html
Uita-te aici, e posibil ca el sa fi fost frate cu el( vitreg, deoarece Maria a ramas insarcinata fara a se culca cu barbat)
Ceea ce inseamna ca probabil Iuda si a vandut fratele.(Nu sunt absolut sigur, dar pare foarte aproape de adevar.

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

Isus veni şi-n casa mea într-o seară,
Era într-un tainic şi duios apus,
şi-am stat de vorbă singur cu Isus,
şi afară era blondă primăvară.
Atunci mi-a spus cu vocea lui cea clară
Că oamenii sunt buni, deşi l-au dus,
Să-l bată-n cuie pe Golgota sus,
Fiindcă i-a iubit din cale-afară.
Apoi mi-a spus că poate fi iertat,
Chiar Iuda ce-l vându cu-n sărutat,
Ca să-şi sporească cu 30 arginții.
Apoi plecând din prag, mi-a spus aşa,
Comoara sufletului, ca şi-a minții,
E să iubeşti pentru a putea ierta.
(Mihai Codreanu)

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Am spus de multe ori :situatia din acele vremuri era mai urata decat din evul mediu, Iosif a fost vanut e fratii sai cand au afltat ca el are vise care spune ca va fi peste ei la putere(incercau sa l omoare dar unul din ei l-a oprit si a zis ceva de genul sa nu varsam sange de frate, si l au vandut ca sclav, foarte rar vei oameni decenti, mai vezi si oameni decenti, dar e plin de oameni orgoliosi care ar ucie pentru a obtine ce vor, cand s-a nascut Isus, imparatul de atunci a cerut ucierea tuturor copiilor care se potriveau ca varsta cu anul nasterii Sale(a lui Isus).

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Pe scurt daca consideri ca avea suparare pe Iuda, ai considera ca avea suparere si pe Pavel pentru ce a facut. Dar nu o sa vezi asa ceva nicaieri in biblie. Cum am spus: citeste biblia putin macar, inainte sa pui intrebari.

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Pai pe Petru de ce sa aiba suparare, el l-a negat de frica, a reactionat fara sa se gandeasca

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Situatie mai urata ca in evul mediu nu avea cum sa fiemi, in evul mediu s-au comis adevarate atrocitati in numele religiei si al lui iisus. Ai auzit de inchizitie? Mii de oameni au murit torturati de o mie de ori mai rau fata de cum a murit iisus

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Pentru ca 1Pavel era cetatean Roman, am scris la mesajul de mai sus, nu stiu daca arata ca l am modificat, dar inainte ca lumina sa i arate ca se duce dupa un om nevinovat el avea pe deplina incredere ca Isus trebuie pedepsit(nu incurca versetul cu cel in care la lasat de frica, acela este altul, cel despre care eu vorbesc este unu in care trebuia sa l prinde pe Isus)(inainte sa l cunoasca),
Daca cineva ar veni la tine si ar zice ca vrea sa te aresteze si tu nu ai facut nimic, nu ai fi suparat?

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Il confunzi cu Pavel. Petru nu era cetatean roman si nici nu a orbit. Pavel a fost cel care a orbit

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Pedeapsa cu crucificarea nu era ceva neobisnuit pentru criminali in Roma, crezi ca asta e ceva ce doar el a patit, au patit si cei doi oameni care au comis faradelegi de langa el, treaba este ca omul nu moare pe loc, sta acolo zile in sir, omul murea mai probabil de pierderea de sange decat de foame si deshidratare, persoana era nevoita sa si duca crucea, nu era mila, daca ar fi sa aseman cu ceva asemanator ar fi teapa de pe vremea lui Tepes, am vazut niste documentare si crucificarea este top tier in acele documentarii, nu este cea mai de sus, dar documentariile spun ca nu era ceva de luat in joaca, sa nu uitam ca ei or strapuns coasta cu sulita, or batut cuie, or pus o coroana de spini, oamenii isi bateau complet joc de cei crucificati, era pe langa o chestie imposibil de dureroasa, imposibil de umilitoare
https://www.quora.com/......man-Empire
https://www.quora.com/......iddle-Ages
Astea sunt comentarii cu viata in cele 2, daca ti se pare urat ca in evul mediu facea incizitie, nu uita, ca in epoca aceea popoarele se razboiau pentru Dumnezei, putere faima etc. Din un numar de popoare care erau posibile, cam aproape toate intrau la razboi din diverse motive, apoi o mica pauza inainte de alt razboi, razboaiele urmau unul dupa altul, romanii erau atacati de barbari continuu(nume dat de greci si romani celor ce nu erau din popor), era un imparat in biblie care poruncea cine nu i se inchina va muri, se credea Dumnezeu, si mai sunt astfel de exemple, oamenii faceau Dumnezei falsi si se rugau la ei(in biblie scrie despre cum faceau Dumnezei si se rugau la ei sa se intample chestii, sa protejeze apoi degaba acel Dumnezeu creat de ei? de ce? e doar o piatra? Pe deasupra erau mult mai multe popoare decat exista acum, dar multe s or extins, inca din vremea antica se incerca chestia cu imperiul.
Oamenii erau omorati cu pietre in biblie, si tot spune de omoratul cu pietre dar pietrele nu sunt pietricele mici, erau bolovani, erau pietre mari cat sa sfarame cuiva capul, cel mai probabil se ridicau cu 2 maini.Singurul motiv pentru care evul mediu apare mai intunecat est din cauza armelor, fier, etc. Acum oamenii de sus au putere nucleara, nu crezi ca asta bate evul mediu?
Dar ca viata, si in roma: se vindeau sclavi, oamenii cetatenii traiau de azi pe maine.Si as putea continua.
Uite aici un top cu cele mai rele pedepse din lumea antica:
https://www.thecollector.com/brutal-death-in-the-ancient-world/
si uite cu evul mediu:
https://kriii.com/medieval-torture-techniques/
compara si o sa vezi ca ce apare la evul mediu cam apare si la lume antica, poate ca cei din evul mediu au facut cateva modificari din cauza tehnologiei superioare.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

I am incurcat. Stiam ca era cineva dar am incurcat aici pe Petru cu Pavel.

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Si legat de Iisus nu cred ca era asa nevinovat, daca i-a batut pe vanzatorii din templu si insulta autoritatile

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Unde scrie ca insulta autoritatile? Daca insulta autoritatile era omorat, in Roma se primea pedeapsa cu moartea pentru furt.
Nu erau legi simple, cam orice mica treaba era pedepsita, scrie in biblie ca l au gasit nevinovat, deoarece nu incalcase pana atunci nici o regula, o regula care a incalcato ar fi: cand i-a spus unui om sa si ia patul si sa umble deoarece era sabatul.(plus ca am zis ca cel mai probabil nu ia batut, cel mai probabil doar ia speriat spre a iesi afara din templu.)
Uite un video de pe Youtube cum functiona un trial in Roma.
https://www.youtube.com/watch?v=lWAeW3ZbVXw

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Ma refeream la autoritatile din templu, nu din Roma

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Si omoratul cu pietre nu era dat de legile lui dumnezeu adta care e foarte "bun"? Nu erau omorati tot pentru religie? Iar faptul ca se inchineau la dumnezei falsi ce treaba are cu inchizitia?

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

O sa ma uit dar nu cred ca voi intelege mare lucru, nu stau foarte bine cu englezalaughing

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Partea cu pietre ma refeream la ani, nu am ajuns in evul mediu, crede-ma ca ce pedepse au fost pentru religie, toate se aplicau pentru criminali(metoda de tortura nu era specifica religioasa era specifica torturarii criminailor, ti am spus sa te uiti la link uri)
Totusi problema este ca religia a inceput sa considere erezia crima.
Cu inchizitie se face mai mult raport la cinev din biblie din vechiul testament care zicea cine nu i se inchina sa moara pe scurt, si am scris asta la commentul de sus. (Poate ma intrebi ce lagatura au toate, Mi ai spus ca evul mediu era mai rau decat in vremurile cand trait Isus, dar poate nu neaparat religie, poate oameni care omoara din un simpla mentalitate de genul ai trecut pe langa mine fara sa mi spui omoara pe toti din popor(Asta era mentalitatea din vremea antica, unii se credeau asa mareti incat creiau religii cu ei, si omorau pe cine nu respecta regulile(nu erau rare, mai multi imparati si au insusit drepturile de a se considera prea maret, un fel de Dumnezeu)
Oamenii omorau pentru toti Dumnezei posibili, sa nu crezi ca crestinismul este cel mai extrinism, budismul a avut si el multe momente extremiste in istorie, la fel si Islamul, dar in Europe, cam aproape toata lumea era Crestina, de aceea este mai urata. Japonezii urasc religiile si ei nici nu au fost crestini. Cata vreme a existat o religie, oamenii au folosit o si in scop politic, si pentru putere. Oamenii au vazut electricitatea, sa nu uitam ca pe langa masini bune, s au creat masini de razboi. Sa nu uitam de comunism,
comunismul adevarat ar fi avut ca scop ca egalitatea intre toti oamenii, dar uite ce s-a intamplat. Toata istoria a fost luata pe baza a doveilor fizice(bani vaze, scheleti etc.) dar si scrise, problema cu cele scrise este ca intervine aceeasi problema: oamenii adauga ce vor pentru a face o poveste pentru poporul lor, cei care pierd schimba istoria ca sa nu apara parea aceea, cei care castiga pun invinsul in o ipostaza si mai proasta decat relitate(in loc sa spuna ca a batut o armata mica o sa zica ca era de 3 ori mai mare), pe langa alte minciuni de exemplu granitele:unii mint legat de granite in istorie. Si exemplele pot continua(nu e nimic ce oamenii nu pot si nu vor folosii in politica: au folosit vremea, au cumparat voturi cu lucruri care arata distractive pentru popor, au facut promisiuni, si au aratat importanta si statul, tot ce te poti gandi cred ca s-a folosit in politica(nu doar santaj).
Ceea ce vreau sa spun este ca in evul mediu biserica a fost condusa de cine nu trebuia, dar nu e prima data cand o persoana nereligioasa intra in biseric si preia puterea, pe deasupra biserica avea putere politica la propriu, Ei aveau si statut, oamenii de rand mureau de foame, erau lucrati ca sclavii, li se luau si bani.ASta e diferenta: cu cat e rang mai mare cu atat avea mai multe beneficii

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Pe cel mai scurt posibil :videoul zice ca armata(politia romei) nu proteja cetatenii de chestii ilegale sau nedrepte, ei aveau mai mult scop politic si conservarea orasului, ceea ce inseamna ca nu se plimbau sa verifice ce se intampla, in roma bandele se bateau si se omorau, oamenii bogati la fel si pot continua, dupa un timp Augustus a pus un task force(nu m idee cum se traduce) care sa patruleze si sa prinda cat mai multi hoti si rapitori posibili(in nici un caz zona sigura.
concluzia care am vrut sa o spun:
Deci nu prea avea Isus de care autoritati sa se ia.
Chestia e ca: daca vrei sa intelegi mai mult trebuie sa intelegi engleza

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Am inteles

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult decat atat, ii considera fratii Sai.