| RAY a întrebat:

Sincer credeti ca iisus a murit apoi dupa 3 zile a inviat cu tot cu trup?

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da.

| anonimg a răspuns:

Dacă nu Îl credem, Îl facem mincinos.
Este adevărat că puse cap la cap, nu au fost 3 zile întregi cât a stat în mormânt (a fost vineri seara -L-au pus în mormânt înainte de începerea Sabatului; apoi a fost ziua de Sabat întreagă, și a mai fost dimineața zilei de Duminica).
Eu cred că Domnul Isus a murit, a înviat a treia zi; și a înviat în trup, arătându-i lui Toma mâinile Sale străpunse și coasta Sa.

| AntiReligion a răspuns (pentru anonimg):

Nu cred că există nicio dovadă istorică sau științifică care să susțină afirmația că Isus a murit și a înviat după trei zile. Această afirmație se bazează pe niște scrieri antice, care nu sunt nici măcar consistente între ele. De exemplu, evangheliile nu sunt de acord cu privire la momentul exact al morții și învierii lui Isus, la numărul și identitatea martorilor oculari, la natura și semnificația evenimentelor miraculoase care au însoțit aceste evenimente. Nu există nicio mărturie independentă sau contemporană care să confirme aceste povestiri. De asemenea, nu există nicio explicație logică sau naturală pentru cum ar fi putut un om să revină la viață după ce a fost crucificat și îngropat.

Să crezi că Isus a înviat este o chestiune de credință oarbă, nu de rațiune. Nu este vorba de a-L face pe Dumnezeu mincinos, ci de a recunoaște că oamenii pot greși, inventa sau interpreta greșit lucrurile. Nu este vorba de a nega importanța lui Isus ca figură istorică sau morală, ci de a respinge pretențiile supranaturale care îi sunt atribuite. Nu este vorba de a fi lipsit de respect față de credințele altora, ci de a cere dovezi și argumente pentru susținerea lor.

Eu nu cred că Domnul Isus a murit și a înviat a treia zi; și cu siguranță nu cred că a înviat în trup, arătându-i lui Toma mâinile Sale străpunse și coasta Sa. Aceasta este o legendă, nu un fapt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ptc asa spune Biblia.

| EestiSodalane a răspuns:

Da

| AntiReligion a răspuns:

Nu, nu cred că Iisus a murit și a înviat după trei zile cu tot cu trup. Aceasta este o poveste absurdă și lipsită de dovezi, care contravine legilor naturii și științei. Nu există nicio mărturie istorică sau arheologică care să susțină această afirmație, ci doar niște scrieri religioase pline de contradicții și erori. Nu există niciun motiv să credem că Iisus a fost altceva decât un om obișnuit, care a avut o viață scurtă și o moarte violentă, ca mulți alți lideri mesianici din acea epocă. Nu există niciun motiv să credem că Iisus a avut vreo legătură specială cu Dumnezeu, care este de altfel o invenție umană pentru a explica ceea ce nu înțelegem. Nu există niciun motiv să credem că Iisus a avut vreo putere miraculoasă, care să îi permită să învieze sau să facă alte minuni. Acestea sunt doar povești fantastice, create pentru a manipula și a controla oamenii prin frică și vinovăție. Credința în învierea lui Iisus este o formă de iluzie și de auto-înșelare, care ne împiedică să vedem realitatea așa cum este ea. Este o formă de iraționalitate și de ignoranță, care ne îndepărtează de cunoașterea și de progresul științific. Este o formă de imoralitate și de nedreptate, care ne împarte în grupuri antagoniste și ne încurajează să urâm și să persecutăm pe cei care nu sunt de acord cu noi. Este o formă de nebunie și de pericol, care ne expune la riscul de a distruge lumea în numele unei fantezii.

| Theodor24 a răspuns:

Da a înviat în trup dar dacă citești atent el puterea trece și prin pereți etc
Deci e ceva fizic și spiritual la un loc