| tonglin1 a întrebat:

De ce l-au rastignit pe Hristos

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca El a venit in lume sa moara pentru pacatele noastre.Acolo la cruce a luat asupra Lui vina pacatelor noastre, a platit pretul.

| MMihai a răspuns:

De ce l-au rastignit pe Hristos==că așa scrie în Biblie că ar fi făcut.
Pentru că ei voiau un alt model de Messiah, este mult prea mult de scris.

Răspuns utilizator avertizat
| Polaris a răspuns:

Avea atâta valoare şi talent încât duşmanilor li s-au făcut ciudă pe el şi l-au răstignit, mânca-ţ-aş.

| blueangel99 a răspuns:

Pentru că nu L-au crezut Fiul Lui Dumnezeu, şi când a mărutrisit asta L-au şi acuzat de blasfemie (aşa îmi amintesc de la orele de religie)

| MoonLight a răspuns:

Pentru ca lumea era la fel de proasta ca acum...

| DakotaRoyse a răspuns:

Aşa era obiceiul atunci.
Lui Pilat, conducătorul numit de la Roma i s-a ordonat să-l ucidă pentru că Hristos a fost suspectat de conspiraţie împotriva Romei. Deşi Pilat nu l-a considerat un pericol, se spune chiar că îl considera o persoană cultă pentru acea vreme, a trebuit să facă acest lucru pentru a nu intra în probleme cu conducerea de la Roma.

| Birjaru a răspuns:

De cruce

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Pentru ca puteau.

| sL0boz a răspuns:

Da deunde sti tu ca l-au rastignit? l-ai vazut tu pe cruce?
Naiba stau si ma intreb un singur lucru, chestia asta s-a intamplat acum 2000 de ani si ceva, la o aruncatura de bat de prezent, atunci stiam imparatii, regii, tot cu dovezi, dar organul pe pe Hristos nu il putem dovedi, ce inseamna asta?

| ViezurE a răspuns:

De mere.

| Cristianne a răspuns:

De mere.

| SamSon a răspuns:

Pentru. ca il credeau un,, fals'' iar apoi si-au dat seama de greseala facuta

| ganton a răspuns:

De prosti laughing.

| ppr a răspuns:

O data cu aparitia omului, a aparut si pacatul.pacatele sunt facute din prostie, mandrie.cum e acum, asa a fost si atunci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca evreii, chiar daca stiau foarte bine proorocia cum ca Dumnezeu se va naste smerit si sarac, ei nu au putut accepta aceasta idee. Au vrut si atunci si vor si acum un "dumnezeu" lumesc, puternic si triumfator, care sa conduca aceasta lume vazuta. Din acest motiv nu l-au primit pe Hristosul cel adevarat si tot din acest motiv il vor primi cu bratele deschise pe Antihrist. Pentru ca acesta din urma va veni ca un salvator bogat ce-i va scoate din criza. Pe acesta il vor venera si il vor incorona ca stapan al lumii. Vai de noi daca vom trai acele zile!