| anonim_4396 a întrebat:

De ce la persoanele din religiile protestante mormintele se fac fara cruce?
Si de ce la cele ortodoxe se pune cruce?
Ce principii stau la baza acestor alegeri?

Răspuns Câştigător
| AlexContiu a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care bisericile ortodoxe au deasupra lor cruce, iar cele protestante, in special cele neoprotestante nu au. E o problema, o diferenta teologica, dogmatica. Crestinii ortodocsi vad crucea ca fiind cea prin care Hristos a biruit moartea, daruind omenirii viata vesnica prin inviere. Crucea este semnul Fiului Omului ( Iisus Hristos ), prin care omul s-a impacat cu Dumnezeu, deci in viziunea ortodoxa crucea este esentiala pentru mantuire.
In ceea ce priveste viziunea protestanta, in mare parte crucea reprezinta obiectul prin care a fost torturat Hristos si nimic mai mult, de aceea nu vor sa-si aminteasca de ea, daramite sa o cinsteasca. Tin sa mentionez ca exista diferente in acest sens si intre cultele protestate, pentru ca sunt extrem de numeroase. Exista si protestanti care poarta cruce la gat, depinde de religie. Anglicanii, spre exemplu, care sunt protestanti, pun cruce la morminte.
Deci, dupa cum am scris in inceput, prezenta sau absenta crucii de pe morminte sau biserici reprezinta una dintre diferentele de viziune teologica dintre religiile crestine.

| OAly a răspuns (pentru AlexContiu):

Multumesc pentru raspuns Alex. Esti singurul care s-a incadrat in cerinta intrebarii facand o paralela intre cele 2 viziuni.

| AlexContiu a răspuns (pentru OAly):

Cu drag! Multumesc si eu!

50 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O biblie = multe religi,secte crestine care se contrazic singure, stau si asist la circul acesta crestinesc, faza cu crucea e o copy paste pagan care a fost imprumuta de crestini, in concluzie crestini habar nu au de propia biblie, ei stiu ca de craciun, paste se bea si se manca mult atat etc

| RAY a răspuns:

Milan9 https://biblia.resursecrestine.ro/1-corinteni
nu scrie acolo ce ai afirmat

| AC4S4 a răspuns:

Se stie ca in Bisericile Ortodoxe se folosesc obiecte materiale precum crucea, icoanele, iar in Bisericile Protestante nu se folosesc aceste obiecte. De aici, probabil, se observa si absenta crucilor pe mormintele protestantilor.
Din punct de vedere al Bibliei, nu este vreun argument nici pro, nici contra pentru punerea crucii pe mormant.

In concluzie, nefolosirea crucii ca obiect in bisericile protestante duce la absenta crucii pe mormant.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Din punct de vedere al Bibliei, nu este vreun argument nici pro, nici contra pentru punerea crucii pe mormant.

„Să nu-și faci chip cioplit"

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu-ți*
Iar eu nu văd pe nimeni că se închină crucilor de pe morminte.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nu la alea m-am referit eu

| Mircea08 a răspuns:

Iisus a spus in mai multe randuri ca fiecare sa-si ia crucea si sa-L urmeze :
Matei 10:38 Cine nu-şi ia crucea lui şi nu vine după Mine nu este vrednic de Mine.
Aici nu se refera la obiectul cruce ci la destin. E vorba de a alege pe Iisus ca indrumator. Semnul crucii pentru unii inseamna o nebunie iar pentru altii puterea lui Dumnezeu (nu stiu unde este citatul care spune asta, dar acest citat exista). Parerea mea e ca la ramasitele pamantesti nu mai poti face nimic care sa aiba o influienta asupra sufletului asa cum croitorul nu te poate vindeca orice ar face hainelor tale.

| OAly a răspuns (pentru Mircea08):

Una e sa-ti iei crucea si alta e sa o pui la capul tau cand mori. Crucea simbolizeza greutatile vietii.

| Mircea08 a răspuns (pentru OAly):

Daca pui crucea la capul mortului inseamna ca este necesar - de ce este necesar? cu ce pot ajuta crucea si toate ritualurile pe cineva ca sa ajunga in Imparatia lui Dumnezeu? De ce vor apropiatii mortului sa-l bage cu forta in imparatia lui Dumnezeu daca el nu a vrut niciodata asta, pentru ca daca ar fi vrut s-ar fi sfintit in timpul vietii, iar daca e sfant ce mai vor sa-i faca niste oameni? Nu credeti ca ar fi mai bine sa le aratati apropiatilor calea prin care se pot sfinti in timp ce acestia traiesc? Daca crucea simbolizeaza greutatile vietii punerea acestor greutati la capul mortului ce simbolizeaza? Am glumit ...fiecare e liber sa faca cum vrea daca este incredintat ca e bine asa

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

Am gasit citatul :
1 Corinteni 1:18 Fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzării; dar pentru noi, care suntem pe calea mântuirii, este puterea lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Mortul nu merge la nici o judecata si doarme pe veci

| OAly a răspuns (pentru RAY):

Asta ramane de vazut.

| Mircea08 a răspuns:

Am gasit citatul :
1 Corinteni 1:18 Fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzării; dar pentru noi, care suntem pe calea mântuirii, este puterea lui Dumnezeu.
Si as continua
Romani 1:16 Căci mie nu mi-e ruşine de Evanghelia lui Hristos; fiindcă ea este puterea lui Dumnezeu pentru mântuirea fiecăruia care crede: întâi a iudeului, apoi a grecului;
Deci Evangheliea = crucea = puterea lui Dumnezeu. De aceea se spune:
1 Corinteni 2:5 pentru ca credinţa voastră să fie întemeiată nu pe înţelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu.
Adica pe Evanghelie! Atentie! Credinta noastra trebuie sa fie intemeiata pe Evanghelie, nu pe ceea ce spun fauritorii religiilor care se bazeaza pe intelepciunea lor

| OAly a răspuns (pentru Mircea08):

Multa teorie si ne-am indepartat de intrebare. Deci punem sau nu punem cruce la mormant? Nu am intrebat ce inseamna crucea in general ci strict la morminte.

| Mircea08 a răspuns (pentru OAly):

Atata timp cat crucea la mormant nu ajuta cu nimic si nici nu strica nimic, faci cum vrei, rezultatul e acelasi, "0"

| Mircea08 a răspuns (pentru OAly):

Iisus nu a avut cruce la mormant, daca ar fi avut s-ar fi scris

| OAly a răspuns (pentru Mircea08):

Fac cum vreau, asta e clar. Dar din raspunsul tau nu mi-am dat seama daca tu ai alege sa ai cruce la mormantul tau sau nu.

| Mircea08 a răspuns (pentru OAly):

La inmormantarea mea pot lipsi crucea, preotul, pomenile, fanfara, si toate celelalte obiceiuri, dar cum eu nu ma pot inmormanta pe mine, cei care o vor face pot face cum vor, le spun totusi ca ar fi pacat sa cheltuiasca bani de pomana.

| Justme1997 a răspuns:

Pe principiul "sa nu-ți faci chip cioplit" nu se închină nici la cruci nici la icoane

| OAly a răspuns (pentru Justme1997):

Pai mormantul nu e loc de inchinare. E un loc de odihna. Crucea e simbolul crestinatatii (un motiv sa pui cruce) dar totodata l-a ucis pe Isus (un motiv sa nu pui cruce).
Sa nu pui cruce poate insemna ca nu esti crestin.
Sa-ti pui crucea la mormant e ca si cum ai spune ca si tu l-ai ucis. Stiu ca se vehiculeaza ideea asta dar nu mi se pare corecta.

| milan9 a răspuns (pentru OAly):

Crucea comporta chiar aceasta semnificatie a nadejdii dobandirii vietii vesnice. Scriptura confera Crucii semnificatia de SEMN AL BIRUINTEI, al biruintei vietii impotriva mortii a sacrificiului impotriva pacatului.
Tocmai datorita asocierii cu Jertfa Mantuitorului (care pentru noi S-a sacrificat si pentru noi a inviat) ne rugam si speram sa fim beneficiari ai roadelor Jertfei Sale. Crucea este un SIMBOL al tuturor acestor sperante.
"... Dar pentru noi cei care ne mantuim, Crucea este PUTEREA LUI DUMNEZEU" - Corinteni 1, 18

| RAY a răspuns (pentru Justme1997):

Mai bine le dai foc si te incalzesti cu ele la iarna

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

Rau e sa transformi un obiect in forma de cruce in idol, in ceva la care te rogi. Nici o religie nu face asta din cate stiu eu. Eu as merge mai departe si as spune ca nu e bine sa credem intr-o cruciulita purtata la gat, ca ne va apara de rele. ci e bine sa credem in Dumnezeu. In Evanghelie sunt putine informatii, iar ceea ce nu este scris este lasat la aprecierea fiecaruia. Este totusi un citat in care se spune ca sa nu treci peste ceea ce este scris. Ar fi bine ca oamenii sa nu complice lucrurile pentru ca le sunt de ajuns cele care sunt clar explicate. Poti obtine de la un obiect in forma de cruce mai multe decat de la Dumnezeu? Si Dumnezeu este in permananta cu tine ca si o cruciulita purtata la gat, iar semnul crucii facut cu mana ce semnificatie mai are? Eu ma si mir cum a putut sa-i treaca cuiva asa ceva prin minte. In orice caz, cei care au creat ritualurile au avut in vedere sa le faca interesante ca sa impresioneze lumea, si asa au ramas obiceiurile legate de cruce

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Crucea este un simbol. Un simbol al puterii lui Dumnezeu. Nu confunda tendentios lucrurile. In timp ce idolul este o entitate (fictiva - careia i se da credit). Lasa deruta la o parte si fa diferenta intre simbol si entitate.
Obiectul de cult deci, obiectul, are legatura cu simbolul si nimic mai mult. Nu e cazul sa faceti din tantar armasar in scop prozelitist.
Dumnezeu a cerut in Vechiul Testament o serie intreaga de obiecte. Inclusiv "chipuri cioplite" din aur ale heruvimilor de deasupra Chivotului Legamantului (in care se afla si porunca a II-a : ) ). Asta tocmai (cred eu) pentru a da peste nas tententiozitatii interpretarii ratacite care avea sa se nasca peste 3500 de ani.

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

Orice este creat de Dumnezeu poate fi transformat in Idol daca cineva se roaga la acea creatie. Exemple de idoli :
Sfinti
"Către Născătoarea de Dumnezeu acum cu osârdie să alergăm noi, păcătoşii şi smeriţii, şi să cădem cu pocăinţă, strigând din adâncul sufletului: Stăpână, ajută-ne, milostivindu-te spre noi; sârguieşte că pierim de mulţimea păcatelor; nu-i întoarce neajutoraţi pe robii tăi, că pe tine singură nădejde te-am câştigat."
(paraclisul Maicii Domnului – tropar)
Apărătorului nostru celui din multe nevoi şi primejdii, pentru izbăvirea şi tămăduirea a tot felul de boli cu lucrarea multor minuni, cu darul Sfântului Duh, laude cu mulţumiri aducem ţie, sfinte, noi fiii tăi. Ci, ca cel ce eşti mult milostiv şi grabnic ajutător celor ce vin la tine cu credinţă, eliberează-ne cu rugăciunile tale din toate nevoile şi de primejdia diavolească cea rea; ca să strigăm ţie: bucură-te, mare făcătorule de minuni, Preacuvioase Părintele nostru Nicodim, Sfinţite şi pururea mărite!
Din aceasta rugaciune reiese ca nu suntem doar fii lui Dumnezeu, ci mai avem un tata, un fost preot pe care il cheama Nicodim!
Ingeri – (ma refer la rugaciunea "inger ingerasul meu", rugaciune pe care copii o invata de la parintii lor ). Ingerii sunt si ei creati de Dumnezeu prin urmare tot fapturi sunt. Dar sa vedem ce se spune despre asta in citatul urmator :
"Nimeni să nu vă smulgă biruinţa printr-o prefăcută smerenie şi printr-o făţarnică închinare la îngeri, încercând să pătrundă în cele ce n-a văzut, şi îngâmfându-se zadarnic cu închipuirea lui trupească,"
(Epistola catre Coloseni a Sf. Apostol Pavel – 2/18)
Icoane – infatisarea fizica a unui barbat sau a unei femei
"...Să nu greşiţi dar şi să nu vă faceţi chipuri cioplite, sau închipuiri ale vreunui idol, care să înfăţişeze bărbat sau femeie,"
(Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise – 4/15.16)
si exemplele pot continua. Este adevar ce am scris, sau e cumva tendentios? Am spus despre cruce ca nu stiu nici o religie care sa o fi transformat in idol, si m-am referit la obiectul in forma de cruce nu la simbol

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

Ne inchinam doar la Dumnezeu
"Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, căci scris este: "Domnului Dumnezeului tău să te închini şi Lui singur să-I slujeşti".
(Evanghelia dupa Luca – 4/8)

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Rugaciunile adresate sfintilor nu-i transforma pe acestia in idoli (decat in conceptia unei interpretari tendentioase prozelitiste)!

Crestinul le cere sfintilor DOAR sa i se alature in aceasta rugaciune catre Dumnezeu (ca unii care au reusit sa infrunte incercarile si sa ajunga chiar la sfintenie! ). Acesta este sensul rugaciunilor date de tine ca exemplu.

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Iata ca dovada, "mijlocitor" mai poate fi numit şi cel care se roagă lui Dumnezeu pentru altcineva. Iată şi din Sfânta Scriptură mărturii în acest sens:

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, V, 20)
- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VÎII, 3-4)
- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).
- Iacov cap.5, 16:,, şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, nu încetăm să ne rugăm pentru voi şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinţilor."...

- Alte citate asemănătoare: (Coloseni, IV, 12), (Coloseni, I, 9),. (Apocalipsa, V, 8), etc.

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

"...Să nu greşiţi dar şi să nu vă faceţi chipuri cioplite... " - HERUVIMII – "chipurile cioplite de deasupra Chivotului Legii", sunt tot "ASEMĂNARE A VREUNUI LUCRU DIN TOATE CÂTE SUNT ÎN CER"! Şi totuşi, ridicarea lor a fost PORUNCITĂ DE DUMNEZEU! Cum este posibil acest lucru?

Simplu. Era chiar şi pentru evrei, o mare diferenţă între CEEA CE ERA DESTINAT LUI DUMNEZEU (chiar obiecte de cult) şi ceea ce era numita a fi "idolatria" (făcea trimitere doar spre alte religii, alte divinităţi - cele false!).

Încurajându-i să facă acele CHIPURI CIOPLITE "speciale", Dumnezeu i-a ajutat să facă diferenţa între folosirea obiectelor de cult (care îndreptau atenţia la Dumnezeu) şi folosirea idolilor (falsele zeităţi păgâne).

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

Nu scrie nicairi in Biblie ceea ce tu spui, sau poate ca eu nu am observat deoarece subiectul este lipsit de importanta. Vino cu citate

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

"Către Născătoarea de Dumnezeu acum cu osârdie să alergăm noi, păcătoşii şi smeriţii, şi să cădem cu pocăinţă, strigând din adâncul sufletului: Stăpână, ajută-ne, milostivindu-te spre noi; sârguieşte că pierim de mulţimea păcatelor; nu-i întoarce neajutoraţi pe robii tăi, că pe tine singură nădejde te-am câştigat."
Hai sa analizam rugaciunea asta :
Rugaciunea este "CATRE NASCATOAREA DE DUMNEZEU" si i se cere "STAPANA AJUTA-NE", deci nu se spune ca sa se alature noua cand ne rugam. Rugaciunea mai spune "NU-I INTOARCE NEAJUTURATI PE ROBII TAI", adica fiii lui Dumnezeu sunt robii Sfinei Maria!?!? Crestinii nu mai sunt robi ci fii! "CA PE TINE SINGURA NADEJDE TE-AM CASTIGAT", adica la Dumnezeu nu mai e nici o nadejde?
Nu se vede de la o posta ca aceasta rugaciune a fost facuta special ca sa nu te mai rogi la Tatal nostru, adica la creator si sa te rogi la creatie?
Eu zic sa va feriti de dogme
"Şi vă îndemn, fraţilor, să vă păziţi de cei ce fac dezbinări şi sminteli împotriva învăţăturii pe care aţi primit-o. Depărtaţi-vă de ei. Căci unii ca aceştia nu slujesc Domnului nostru Iisus Hristos, ci pântecelui lor, şi prin vorbele lor frumoase şi măgulitoare, înşeală inimile celor fără de răutate."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 16/17, 18)

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

La cine altcineva crezi ca se refera aceste cuvinte decat la cei care aveau tendinta de iesi din Biserica, dezbinand-o (asa cum vezi si tu ca fac cele cateva mii de denominatiuni sectante astazi...):

"Şi vă îndemn, fraţilor, să vă păziţi de cei ce fac dezbinări şi sminteli împotriva învăţăturii pe care aţi primit-o." sad

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Este adevarat ca textul lasa putin de dorit in sensul dificultatii de intelegere a lui intr-o lume care are tendinta de a interpreta in directii gresite. Este doar plin de exprimari metaforice, stilizate. Este singura lui greseala.

"STAPANA AJUTA-NE" - Chiar la acest sens face trimitere: la a se alatura noua cand ne rugam (nu te impiedica in mod tendentios de sinonimii).

"CA PE TINE SINGURA NADEJDE TE-AM CASTIGAT"- se intelege in afara de Dumnezeu. Exprimarea este oricum fortata, din moment ce chiar si tu care nu esti poate ortodox stii ca Maica Domnului nu este singura dintre sfinti. Deci, iata, exprimarea este deci problematica. In nici un caz sfintii nu concureaza cu Dumnezeu. Ei sunt doar ca niste avocati sa spunem

CA dovada, nici macar 1% din ritualul Liturghiei nu se refera la sfinti, restul de 99% face tr4imitere directa doar spre Dumnezeu.

| OAly a răspuns (pentru milan9):

Porunca a doua suna asa: "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant sau in ape sub pamant. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti, caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc faradelegea parintilor in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc; si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele." (Deuteronom 5: 8-10).

Subliniez "Ma indur... de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele" si "Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti"

Diferenta dintre heruvimi si cruce e ca heruvimii au fost facuti la cererea lui Dumnezeu si poporul nu se inchina heruvimilor. Acestia erau doar piese de decor. Crucea (si icoanele) nu au fost cerute de Dumnezeu iar crestinii ortodocsi se cam inchina la cruce si la icoane. Deci incalca ambele aspecte pe care le-am subliniat. De fecioara Maria ce sa mai vorbim? Nici ea nu a fost mentionata in Biblie ca fiind o persoana dumnezeiasca la care sa te inchini.

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

Si la fatarnicii care merg la biserica si isi schimonosesc fetele facandu-se ca sunt mari credinciosi, Evanghelia nu a facut referire? Dar atunci cand spuneau apostolii ca exista printre crestini unii care fac greseli mai mari decat paganii, la cine se refereau, la cei care parasesc biserica sau la cei care trebuiau dati afara, dar au ramas in biserica asaaa... in virtutea inertiei si din neglijenta administratiei? Eu stiu ca fiecare religie ar tine si pe satana in biserica daca cotizeaza dar noi vorbim de ceea ce ar trebui sa fie nu de ceea ce este

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

"Sfinte Antoane, prietenul şi ocrotitorul meu, îţi încredinţez trupul şi sufletul meu, tot ce gândesc şi fac, îndur şi sufăr, viaţa şi moartea şi tot ce mă priveşte. Recunosc că nu sunt vrednic de grija ta; dar tu ai ajuta atâţia păcătoşi: ai milă şi de mine. Iată, în mâinile tale pun mântuirea mea pământească şi pe cea veşnică; ţie îţi încredinţez sufletul meu, pe care Isus l-a răscumpărat cu preţul atât de scump al sângelui său."
(CONDAC, glasul al 8-lea. )
Cel care se roaga isi incredinteaza sufletul sfantului Anton, si nu numai
Să nu greşiţi dar şi să nu vă faceţi chipuri cioplite, sau închipuiri ale vreunui idol, care să înfăţişeze bărbat sau femeie,"
(Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise – 4/15.16)
Icoanele sunt de exemplu chipuri care infatiseaza barbat sau femeie. Mentionez ca nu am gasit in Evanghelie ca ar fi bine sa ne facem icoane
Traditia, nu este traditie, adica informatii transmise din generarie in generatie ci este confectionata de Sfantul Sinod
"De altfel, din cele ce scrie mai sus, reiese foarte clar ca dogma religiei ortodoxe nu este altceva decat hotararale celei mai inalte autoritati ale bisericii si anume sinodul ecumenic, hotarari ce se gasesc in Sf. Scriptura, si in Sf. Traditie sau Predanie (in scrierile Sf.Parinti, in hotararile dogmatice ale soboarelor ecumenice si in cartile rituale ale Bisericii (mai pe scurt, in Catehism). "
(Ce sunt si de unde avem dogmele? - Crestin Ortodox)
Si exemplele pot continua, dar nu critica ma intereseaza ci adevarul

| OAly a răspuns (pentru milan9):

Uite aici semnificatie:
http://photobucket.com/......xLmpwZw==/ ref=1

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Acest text legat de sf Anton este poate de la catolici si in consecinta nu pot sa-l analizez eu, insa, intr-adevar, exprimarea lasa dedorit.

Dar atunci cand exprimarea unuia dintre crestini lasa de dorit (acceptandu-se plecandu-se de la premisa unei exprimari metaforice, fie ea si deplasata) orienteaza-te dupa invataturile dgmatice. Ele aduc clarificarea.

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

Zici ca sa ma orientez dupa invataturile dogmatice, care de fapt sunt :
Mai pe larg, dogmele sunt cuprinse in Sf. Scriptura si in Sf. Traditie sau Predanie (in scrierile Sf. Parinti, in hotararile dogmatice ale soboarelor ecumenice si in cartile rituale ale Bisericii); sistematizate si documentate sunt cuprinse in Dogmatica (stiinta si cartea dogmelor). Mai pe scurt sunt cuprinse in Catehism."
(Ce sunt si de unde avem dogmele? - Crestin Ortodox)
Deci cuvantul lui Dumnezeu nu ajuta lumea sa se mantuiasca, si este nevoie de predaniile pe care le-au scris niste preoti care au fost facuti preoti de sinodul ecumenic (alti fosti preoti), si ar mai fi nevoie de sfanta traditie, adica de ceea ce a fost transmis pe cale orala, adica din baba in baba de acum 2000 de ani. Eu iti pot spune cata valoare poate avea o informatie transmisa de la om la om de mai multe ori :
La niste cursuri unde cursantii erau unii cu studii medii, altii cu studii superioare s-a facut un experiment. Au fost scosi afara din clasa 4 cursanti, si sa-i numim C-1, C-2, C-3, si C-4. La cei ramasi in sala de curs li s-a spus o poveste scurta de cateva fraze, dupa care au fost chemati si cei de afara. Unul din cursantii care a auzit povestea a iesit impreuna cu C-1 afara si i-a povestit ce auzise, dupa care au intrat in sala de curs.A iesit apoi C-1 cu C-2 ca sa-i spuna povestea, apoi C-2 cu C-3, apoi C-3 cu C-4. Cand a intrat C4 inapoi in sala a fost pus sa povesteasca acea poveste. A fost cam greu deoarece toti din clasa radeau de se prapadeau deoarece ceea ce povestea C-4 era cu totul altceva decat povestea initiala. Acest experiment il poate face oricine. Mai poate traditia sa fie o informatie corecta?
Ma intreb si eu, de ce oamenii tot cauta informatii peste tot si nu se multumesc cu ce a ramas de la Iisus si apostoli? Informatiile din Evanghelie sunt SUFICIENTE pentru a ajunge pana si fiu al lui Dumnezeu. Mai mare de atat nu o sa ajunga nimeni oricat de informat ar fi

| milan9 a răspuns (pentru OAly):

Chiar dacă nu erau văzuţi, "Heruvimii din jurul chivotului" erau totuşi în Sfânta Sfintelor, locul spre care îşi îndreptau evreii rugăciunile. Direct sau indirect, erau şi simbolizau "locul prezenţei lui Dumnezeu".

Dacă HERUVIMII, "CHIPURILE CIOPLITE DIN AUR" CERUTE DE DUMNEZEU nu aveau rolul de a "mijloci în conştiinţa iudeului sentimentul apropierii lui Dumnezeu" în plan simbolic, atunci aveau un CHIAR UN ROL MAI PREGNANT, prin translarea din planul simbolic în acela al OBIECTELOR DE CULT!

| milan9 a răspuns (pentru OAly):

Tu pleci de la mai multe premise gresite, DAR PRINCIPALA EROARE in care te scalzi este confuzia (intentionata probabil) generata de o chestiune ce tine de lingvistica (!)

Este un lucru esenţial faptul că Sf. Cruci sau icoanelor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "închinare" (nu divinizare)! Icoanele sunt doar obiecte de cult.
Evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptate la cererea lui Dumnezeu...
Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată lingvistic de polisemia termenului. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.
Ori, ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc… thinking

| OAly a răspuns (pentru milan9):

Ce respect iti inspira tie crucea care e mijlocul prin care a fost ucis Isus? A avut Isus pe cruce respect fata de suportul care il sustinea, care-l chinuia? Nu. El se gandea la oameni, in acele momente.
Tot ce au spus mai departe ucenicii despre cruce nu era o referire la cruce ca obiect de cult ci la evenimentul care s-a intamplat pe cruce.

| milan9 a răspuns (pentru OAly):

Te contrazic. Te contrazice in totalitate Scriptura. Referirile la cruce trimit spre toate nuantele, atat spre lucrarea Mantuitorului, cat si spre Cruce ca simbol.

Ce este simbolul? Ti se pare ca este inchinare? thinking Cand fotbalistii duc mana la inima in timpul intonarii imnului este divinizare a ceva sau este simbol? Fii te rog onest, fereste-te de a fi tendentios. sad

| milan9 a răspuns (pentru OAly):

Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la un anumit SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI":

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer SEMNUL FIULUI OMULUI şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în CRUCEA Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume! (MOTIV DE LAUDĂ)"
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai CRUCII LUI HRISTOS."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică CRUCEA LUI HRISTOS."

6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia. (ARMĂ ASUPRA RAULUI)"
7). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru CRUCEA LUI HRISTOS."
8). "Şi cel ce nu-şi poartă CRUCEA sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
9). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
10). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
11). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
12). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament); ETC…
13). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;
14). -Fapte 15, 23:,, Scriind prin mâinile lor acestea: Apostolii şi preoţii şi fraţii, fraţilor dintre neamuri, care sunt în Antiohia şi în Siria şi în Cilicia, salutare! ".
15). -Coloseni 2, 14:,, ştergând zapisul ce era asupra noastra, care ne era potrivnic cu randuielile lui şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."
16). "Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
Etc...

| OAly a răspuns (pentru milan9):

Degeaba a incercat Isus sa-i invete Isus pe farisei. Ei nu vedeau si nu intelegeau decat ceea ce era scris. Nici tu nu ai puterea sa vezi dincolo de ce e scris in Biblie. Te legi de acele cuvinte ca si cum ar fi sfinte in loc sa vezi cu ochii tai povestea lui Isus.

| milan9 a răspuns (pentru OAly):

Deci Biblia este buna doar atunci cand creeaza contexte ambigue, confuze, necesare interpretarii neoprotestante... thinking

Atunci cand spune negru pe alb un lucru... trebuie ignorat? thinking

| Romanul86 a răspuns:

Deoarece creștinii se rugau la morminte chiar făceau slujbe pe mormintele martirilor de aceea se pun moaște de martir în masa altarului unei biserici.