| Silviuloan a întrebat:

De ce lucruri se infricoseaza diavolii? ( in numar de 3)

35 răspunsuri:
| William a răspuns:

Smerenia il topeste pe diavol asa cu focul topeste ceara, semnul Crucii il alunga pe diavol, al treilea nu stiu care este dar pot sa incerc sa ghicesc. Sa fie oare agheasma? poate este tamaia? sau sa fie rugaciunea facuta din ''toata inima'', ''din tot cugetul si din tot sufletul nostru''? In caz ca am gresit cu primele doua as aprecia daca mi-ai spune tu.

| ManStrong a răspuns (pentru William):

Crucea este semnul Satanic inca din vremi stravechi cu mult inainte de crestinism.Aghiazama este inventata tot de el(el sta in spatele protului cind o pregateste0sa fie dupa toate normele satanice.
Iar al teilea lucur el se teme ca crestinii sa nu se trezeasca la realitate.

| danay72 a răspuns:

Iacov2:19

| Thunderstruck a răspuns:

Prostia celor care cred in astfel de povesti.

| EvangelineDS a răspuns:

Se tem doar de un lucru, anume PROSTIA.

| RAY a răspuns:

Ciudat diavoli aia il ajuta pe yahve in vechiul testament

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Fals.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfăţişat înaintea Domnului şi Satan a venit şi el printre ei.
7. Atunci Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Am dat târcoale pe pământ şi m-am plimbat în sus şi în jos".
8. Şi Domnul a zis către Satan: "Te-ai uitat la robul Meu Iov, că nu este nici unul ca el pe pământ fără prihană şi drept şi temător de Dumnezeu şi care să se ferească de ce este rău?"
9. Dar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Ore degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
10. N-ai făcut Tu gard în jurul lui şi în jurul casei lui şi în jurul a tot ce este al lui, în toate părţile şi ai binecuvântat lucrul mâinilor lui şi turmele lui au umplut pământul?
11. Dar ia întinde mâna Ta şi atinge-Te de tot ce este al lui, să vedem dacă nu Te va blestema în faţă!"
12. Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta". Şi Satan a pierit din faţa lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi iarăşi au venit într-o zi îngerii lui Dumnezeu să se înfăţişeze înaintea Domnului şi Satan a venit şi el printre ei să se înfăţişeze înaintea Domnului.
2. Şi Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Am dat târcoale pe pământ şi m-am plimbat în sus şi în jos".
3. Şi Domnul a zis către Satan: "Ai luat tu seama la robul Meu Iov? Că nu este nici unul ca el pe pământ, fără prihană şi drept şi temător de Dumnezeu şi care să se ferească de ce este rău. El se ţine cu putere în statornicia lui şi tu M-ai întărâtat pe nedrept împotriva lui ca să-l prăpădesc".
4. Dar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Cojoc pentru cojoc! Că tot ce are omul dă pentru viaţa lui.
5. Dar ia întinde-ţi mâna şi atinge-Te de osul şi de carnea lui! Să vedem dacă nu Te va blestema în faţă!"
6. Şi Domnul a zis către Satan: "Îl dau în puterea ta! Numai nu te atinge de viaţa lui".

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dragule, daca Dumnezeu permite diavolului sa actioneze intr-o anume privinta asta nu inseamna ca Dumnezeu il trimite.

| Fatamuntilor a răspuns:

Dragostea fata de Dumnezeu
Rugaciunea facuta cu smerenie
Iubirea fata de semeni

| Mădă0611 a răspuns:

Daca tu vrei si crezi, diavolul se infricoseaza si de injuraturi, desene, orice fel de mancare, orice melodie, orice imagine, orice vrea muschiul tau.

| milan9 a răspuns:

Smerenie, post și rugăciune. Dar mai ales Smerenie...

| mentholinks a răspuns:

Cel mai mult de stapan.

| dragos9234 a răspuns:

Credeam ca esti serios...
Dar esti doar un troll.

| Onrefni a răspuns (pentru dragos9234):

Este doar un copil.

| Jardelin a răspuns:

1. Smerenie
2. Smerenie
3. Smerenie

| LegionarulRoman a răspuns:

Rugaciunea inimii.

| LegionarulRoman a răspuns:

Rugaciunea inimii si moliftele Sf.Vasile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rugaciune, Post, Credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diavolii nu exista decat in mintea schizofrenilor.

| mihaitaLGP a răspuns:

Diavolii se infricoseaza de :

-Dumnezeu
-Iisus Hristos
-Sfantul Duh.

Dar stii de ce?
Pentru ca diavolii sunt alergici la rahaturi.

| ManStrong a răspuns:

Exista cuvintul Diavoli la plural? Oare nu ar trebui si gindit inainte de a intreba ceva?
Iar ca raspuns; Atit timp cit crestinii i si urmeaza drumul Satan nu are de ce sa se inspaiminte, Este drumul trast de el.

| Silviuloan explică (pentru ManStrong):

"Exista cuvintul Diavoli la plural? Oare nu ar trebui si gindit inainte de a intreba ceva?" Ce vrei sa spui cu asta?

| ManStrong a răspuns (pentru Silviuloan):

Vreau sa spun, ca nu exista asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Katoteshika a răspuns:

Dumnezeu, credinta, rugaciune, cruce, smerenie, milostenie, fapte bune, etc...
aleg ce-ti placewinking

| Amy240 a răspuns:

Sa crezi in Dumnezeu
Sa fi bun si milostiv
Sa te rogi Lui Dumnezeu si sa Il iubesti
Sper ca te-am ajutat happy

| SoniaRocs a răspuns (pentru Amy240):

Cand crezi in Dumnezeu nu ii faci pe diavoli sa se teama pentru ca ei vor incerca sa te atraga in ispita mai mult si mai mult... pentru ei e un fel de pretext daca pot sa il numesc asa.

| dorelmarc a răspuns:

Supuneti-va, dar, lui Dumnezeu. Impotriviti-va diavolului, si el va fugi de la voi. (Iac.4:7)

| dominyksk a răspuns:

Credinta in dumnezeu
smerenia
rugaciunea

| Coyotul a răspuns:

De Sfanta Treime.

| phantomitza a răspuns:

De smerenie cel mai mult, am citit odata unde zicea diavolul ceva de genu: " si eu priveghez ca nu dorm niciodata, si eu postesc ca nu mananc niciodata, si el se cutramura la auzul numelui lui Dumnezeu si stie ca exista(chiar daca spune oamenilor ca nu, exemplu din bibile) dar cel mai mult ii e frica de SMERENIE de omul smerit nu se poate apropia si de omul care pururea are TREZVIE DUHOVNICEASCA adica i-a aminte la gandurile care vin si cum incearca diavolul un gand rau ceva poc"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasu(a)" si-l arde rugaciunea si numele Domnului. happy

| ManStrong a răspuns (pentru phantomitza):

Dar daca se numeste pacatosul sau pacatoasa este slujitorul lui, din capul locului.

| Andreutza30 a răspuns:

De tamaie, de SFANTA cruce si de rugaciune. FUNDA