| Kalla a întrebat:

De ce lumea nu crede ca Iisus chiar a exista? Sunt documente istorice care dovedesc ca a existat si nu ma refer la Biblie. Buddah a existat,Joseph Smith, cel ce a inventat mormonii a existat.Eu despre Iisus invat mai mult la istorie si nu ca personaj spiritual ci ca personaj istoric.

27 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ei cred ca Iisus Hristos a existat, dar nu toti cred ca El este Fiul lui Dumnezeu.

| Hombre a răspuns:

La care istorie inveti despre Isus? Ce tot bati campii.

| Inferno a răspuns:

Copila,lasa discutiile complicate in seama oamenilor mari. Sa-l compari pe profetul Buda cu Iisus, pretins fiu al Lui Dumnezeu e casi cand l-ai compara pe basescu cu zeul Apollo. Basescu a existat, deci si Zeul Apollo a existat.

| costis a răspuns:

Toti stiu ca Iisus a existat. Altceva este sa ii acorzi repectul cuvenit.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Iisus a existat însă există multe persoane care au o gândire limitată şi refuză să creadă acest lucru pentru a părea mai interesante. Păcat...

Pa-pa.

| usuk a răspuns:

Ce fel de argument pueril mai e si asta?
doar pentru ca eu exist asta nu implica(in absolut nici un fel) existenta altor lucruri

daca as avea eu chef sa inventez acuma o religie cu numele de "pavelism" [analogie de la budda-budism] asta nu inseamna ca ma numesc pavel[am dat doar un exemplu ca sa-ti arate cat de naiva de gandirea pe care o ai]

| RAY a răspuns:

Da dovada istorica ca a existat acest personaj http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_cel_istoric,in prezent nu exista nici o singura dovada ca acest personaj a existat vreodata, iisus este un personaj inventat de romani pentru a mentine pacea si a manipula lumea ca toate religiile, de aia romani au si facut crestinismul religia lor

| Mădă0611 a răspuns:

Mai Kristina Romanova, lumea nu crede ca Iisus era pui de zeu, lumea stie ca religiile inventeaza povesti pentru a satisface nevoile oamenilor si astfel sa-i supuna vointei lor, sau ca oamenii inventeaza povesti din necunoastere; el o fi existat, dar n-a fost ce se spune c-a fost, totusi, povestile despre el l-au facut un personaj important in istoria omenirii.

| zurick a răspuns:

Ce sa faci Kalla daca biblia are destule nereguri... Apropo ce zici de versetele astea :
'' De-ți va greși ție fratele tău,mergi mustră-l pe el între tine si el singur. Și de te va asculta, ai cîtigat pe fratele tau.

Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unu sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească cuvîntul.

Și de nu-i va asculta pe ei, spune-l Biserici; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ți fie ție ca un păgîn și vameș.''
(iti spun dac vrei unde le gasesti in biblie)
P.S.Mmm poate imi vei raspunde la comentariile de la intrebarile tale (ultimele doua)

| zurick a răspuns (pentru zurick):

Eu nu zic ca Iisus n-a existat, doar ca biblia e cam...

| sublime89 a răspuns:

Joseph Smith a trait in secolul 19, nu-l poti compara cu Isus care ar fi trait acum 2000 de ani. Isus, daca a existat, e clar ca a influentat istoria, dar a facut asta doar pentru ca a fost un personaj spiritual si urmasii adeptilor lui au infiintat o noua religie importanta. Eu sunt dispus sa recunosc ca Isus a existat, pe mine nu ma deranjeaza asta deloc, pentru ca sunt constient ce "talent" au oamenii de a transforma persoane obisnuite in zei, semi-zei, sfinti etc. Asa cum s-a intamplat si cu Mohamed sau Buddha sau atatia altii, care chiar au existat. Dar trebuie sa facem distinctie clara intre existenta cuiva ca om simplu, si existenta cuiva ca semi-zeu. Cea din urma nu exista, ci e doar inventata de om, mai ales dupa ce trec cativa ani de la moartea acelui individ, si telefonul fara fir functioneaza de minune. Se inventeaza diverse mituri si povesti despre acea persoana, fara ca cineva sa mai poata dovedi ca nu a fost asa. Nimeni nu se mai poate intoarce in timp cand acesti oameni au trait ca sa demostreze ca ei n-au fost semi-zei. Doar logica iti poate spune asta, si studierea psihologiei umane.

| Lizzu a răspuns:

Care documente istorice? izvoare ceva? ce anume?
-sper ca nu iei in calcul povestirile din popor, care se propaga de la om la om si se pierd date esentiale...

Nu scrie asa ceva in cartile de istorie..cum ca a fost personaj istoric. Profesorii tai cred ca aiureaza.

| Dandanache a răspuns (pentru Lizzu):

"Care documente istorice?"

Cronicile lui Tacitus si Flavius Josephus. E discutat ca personaj istoric, deosebirea fata de religie este ca nu i se ofera o natura sacrosancta. Un exemplu la indemana, usor de verificat: Horia C. Matei, Enciclopedia antichitatii, unde sunt inventariati doar oameni, nu divinitati, si unde Iisus apare.

| Lizzu a răspuns (pentru Dandanache):

Problema cu istoria e ca trebuie s-o crezi doar pentru ca asa scrie in carti...
Nu stim sigur ca cei care sunt amintiti chiar au existat sau au fost inventati in scopuri numai de ei stiute...

Mersi pentru trimiteri.

| Hombre a răspuns (pentru Dandanache):

Mai Dandana, dă si tu un link, un document, o propozitie, un cuvant, o capra, o sula ceva despre Isus in afara de bilblie.

| Kalla explică (pentru Hombre):

Vrei o capra, Hombre?

| Hombre a răspuns (pentru Kalla):

Da, dar sa fie sfintita la Vatican de prea fericitu'.winking

| Kalla explică (pentru Hombre):

Da,ti-o trimit cu Papamobila.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Isus chiar a existat, dar el a fost un om, un mesia autoproclamat, ca multi altii din perioada lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce, pentru ca chiar nu a existat, este un mit si asa o sa ramana

| dragos38 a răspuns:

Care sunt acele documente istorice sa le citesc si eu.

| sempreinvolo30 a răspuns:

(2 Tesaloniceni 3:2) şi ca să fim scăpaţi de oamenii răi şi nelegiuiţi, căci credinţa nu este bunul tuturor.
Pentru a te apropia de o persoana trebuie sa petreci timp cu ea.Tot la fel pentru a crede cu adevarat in Isus si invataturile sale trebuie analizata Biblia, aplicate invataturile sale, astfel incat sa vedem ce efecte au acestea asupra vietii noastre
Preotii din timpul lui Isus nu au crezut ca el este fiul lui Dumnezeu chiar daca vedeau miracolele pe care nimeni nu putea sa le faca sau sa le dezminta.Si in prezent este mai simplu sa il iei pe nu in brate,dar doar ca scuza pentru a face raul,deoarece atunci cand accepti existenta cuiva mai puternic ca tine,trebuie sa i te supui, si cum lumea este razvratita, si fiecare vrea sa actioneze fara principii morale, si vor sa se lase condusi de propriile dorinte pacatoase, refuza existenta lui Dumnezeu si a lui Isus
Dar cineva care respinge legea gravitatiei doar pentru ca nu o vede demonstreaza doar cat de nebun e.Tot la fel si cu cei care ii resping existenta lui Isus

| adrian1419 a răspuns:

Pai daca a existat si Buddah si Joseph Smith care e adevarul adevat? Nu cred nici in Buddah sau Allah scumpo.Totusi imi place ca te informezi de lucruri

| SatanistAteu1666 a răspuns:

Nu exista o dovada cum ca nazarinanul de iisus ar fi existat.In plus nu exista dovada ca cineva ar fi fost inviat din mortii.Documenteaza-te mai bine. iisus este furat din alte 16 religii pagane iar asa se referea la reincarnare.Crestinii au furat si au creat acest gunoi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SatanistAteu1666):

De fapt sunt 18 zei pagani, din care a fost inspirat, desigur cu putina filozofie evreiasca

| SatanistAteu1666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuza-ma.Nu am tinut bine numarul.Ideea era ca nazarineanul e o facatura de 5 lei.si intr-adevar a fost furat din 18 zei pagani care au fost rastigniti sau care au murit greu.dar ce sa ii spui unui indoctrinat? Daca ii spun lu' kalla ramane cu visele ei.sa nu spun ca ea il vedea pe "diavol" cu coarne noaptea.Si ca a fost Wicca odatalaughing
Un mesaj pentru tine dragut-o:daca vezi o lumina inseamna ca e diavol? bineinteles ca nu.De ce nu ai vorbit cu aceasta lumina? Si apropo du-te la psiholog s-ar putea sa suferi de schizofrenie sau alte boli asemanatoare.Insanatosire grabnica!