| RAY a întrebat:

De ce mai merg copiii crestini la scoala daca Dumnezeu este explicatia pentru orice lucru? De ce mai avem nevoie de cunoastere?

Trebuie sa existe Dumnezeu, fiindca altfel nimic nu ar putea fi explicat. Nimic nu exista prin sine, ci are existenta cauzata, determinata de altcineva. Numai Dumnezeu are existenta in Sine, ca principiu si cauza ultima.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Am auzit pe multi fundamentalisti spunand ca nu trebuie sa citesti decat Biblia sau despre Biblie. In general, cand mi se spune asta caut sa explic ca ai nevoie sa intelegi cat mai bine notiunile folosite in Biblie, ca sa poti intelege Biblia; de exemplu, daca nu stii nimic despre oi, ce intelegi din pildele cu oi? Sau daca nu cunosti nimic depre zootehnia pastorala, din antichitate; acum oile se cresc in combinate, daca spui ''Iata, eu sunt usa oilor'', se intelege ca esti poarta de la combinat.
Fii sigur ca pocaitii si orice alti fanatici, daca ar putea, nu si-ar trimite copii la scoala, ci ar face scolile lor; dar in Romania daca faci asta incalci legea. Crestinii sunt perfect constienti ca dusmanul lor este cunoasterea.

| RAY explică (pentru minrest):

Https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA

asta am observat si eu ca urasc cunoaterea si ca ei stiu absolut totul, de asta e pierdere de timp conversatile cu ei, dar se folosesc de tehnologie, asta nu e ipocrizie?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu daca e ipocrizie, ar putea spune ca Dumnezeu a creat tehnologia ca sa aiba lumea acces la propaganda lor. Foarte tare filmul, il stiam de fapt. Daca cei ce incep sa mearga la penticostali, ar vedea DE LA INCEPUT ce se vede in film, doar vorbirea in limbi obisnuita, practicata de penticostali, NIMENI nu ar mai deveni penticostal. Din pacate, dupa luni de zile de investitii emotionale vezi asa ceva.

| RAY explică (pentru minrest):

Da astia invata cum sa manipuleze pe alti, fac cursuri speciale pentru asta?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Direct sa manipuleze, sub denumirea asta, nu. Dar se face scoala pentru proorocie, de exemplu. Iar acolo invata cum sa vorbeasca, cum sa prezinte, nicidecum cum sa primeasca ceva de la Dumnezeu, sau cum sa distinga ce spune Dumnezeu. Ideea asta de a arata numai ce e acceptat, le vine instinctiv, posibil sa ii vada cate un incepator cum fac ca toti dracii, din cand in cand, si o ia ala la goana, sau ii ia la bataie. Uite ce spune Pavel, 1 Corinteni cap. 9:
20. Cu iudeii am fost ca un iudeu, ca să dobândesc pe iudei; cu cei de sub lege, ca unul de sub lege, deşi eu nu sunt sub lege, ca să dobândesc pe cei de sub lege;
21. Cu cei ce n-au Legea, m-am făcut ca unul fără lege, deşi nu sunt fără Legea lui Dumnezeu, ci având Legea lui Hristos, ca să dobândesc pe cei ce n-au Legea;
22. Cu cei slabi m-am făcut slab, ca pe cei slabi să-i dobândesc; tuturor toate m-am făcut, ca, în orice chip, să mântuiesc pe unii.
23. Dar toate le fac pentru Evanghelie, ca să fiu părtaş la ea.
Dupa cum vezi, Pavel isi prezinta invatatura sub forma cea mai acceptabila pentru victimele lui; asa fac si toti pocaitii.

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Cesin de ras la acest video rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Cam toti se folosesc de tehnologie.

| RAY explică (pentru minrest):

Este trist faptul ca in secolul 21 o tara aflata in ue este mai rau ca in evul mediu ca gandire, oameni astia pur simplu sunt anti-cunoastere, stiinta prefera ignoranta si credintele oarbe, nu este de mirare nivelul de primitivism din Romania

| RAY explică (pentru Octavian199):

Man nu e de ras e de plans aia au dreptul la vot si vor vota pe unu ca ei, pocaiti in Romania cresc foarte mult, in viitor vor deveni majoritatea

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

De, asta e democratie.

| Dinustok a răspuns (pentru RAY):

Tehnologia e un rau necesar.

19 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

RAY ma poti ajuta si pe mine cu un raspuns terog https://www.tpu.ro/......-15-scrie/

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Zicea Parintele Arsenie, parca pentru toti romanii: „Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Vor lua totul!"
VIATA, VIATA E DE RAHAT vremuriile cele din urma tocmai au sosit, nu stiu de ce dar m-a luat asa un fior pe sirea spinarii ca imi tremura mainiile cand scriu, Doamne ai mila si iartami pacatele CHIAR SE INTAMPLA. Ray ascultama minrest a a are dreptate in ceea ce priveste Biblia dar sa nu uiti ca in viata asta de rahat scapa cine poate si sa stii ca Diavolul zambeste se bucura si de-a bia asteapta sa gresim si sa ne impinga sa facem fapte rele pe care nu ni-le dorim, rahat nu ma pot opri din tremurat nu dupa ce am citit cartea dar totusi ai grija cum circuli pe strada ca s-ar putea sa ti-o ei nu uita suntem in jungla in Rromania tara tuturor imposibilitatiilor, si sa stii ca nu am innebunit sunt doar putin speriat.

| LupusDei1993 a răspuns:

Poti fi teist sau agnostic in continuare chiar daca mergi la o institutie publica de educatie

| AG777 a răspuns:

Stii cum se numeste treaba asta? fanatism religios sau radicalism profund religios si iti zic si de ce. Da Dumnezeu te poate ajuta absolut unde ai nevoie de el, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa faci nimic pentru ca vine Dumnezeu dintr-o data si te ajuta, asta ar incuraja lenea, scoala este lasata de Dumnezeu ca noi sa putem invata, spitalul este tot ingaduit si lasat de Dumnezeu sa ne putem trata, pentru ca e important sa interactionam si noi ca oameni, daca noi credem ca totul vine de la Dumnezeu si nu nevoie de nimic, atunci pe acelasi principiu am putea nici sa nu ne mai ajutam semenii, ca ii ajuta Dumnezeu sau sa nu ne mai servim patria ca ne-o serveste Dumnezeu, daca ne-o servim noi atunci il jignim sau il negam, e foarte important sa interactionam intre noi ca oameni, la fel cum e imortant sa-i cerem ajutorul lui Dumnezeu acolo unde nu putem razbi si el ne va ajuta cu toate ca si aici mai sunt mici exceptii dar in mare parte cam asa e

| Dinustok a răspuns:

Big bagul de ce a fost cauzat?

| RAY explică (pentru Dinustok):

Steregoi cel banat ca sa intrebi tu acum pe TPU

| Dinustok a răspuns (pentru RAY):

Cine e Steregoi?

Eu sunt ateu. Ar trebui sa ma respecti. Eu sunt un animal inteligent.

Apropo. Nu exista copii crestini. Unii spun ca copiii se nasc atei.

| RAY explică (pentru Dinustok):

Steregoi de ce minti ma