| Cosmin483 a întrebat:

De ce Mântuitorul s-a botezat dacă nu avea păcat strămoșesc?

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Avea nevoie să facp un show.
Ce este botezul? Un ritual de inițiere. Am putea spune că sfințenia lui de atunc ia început, de la acel botez.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Oricine este nascut din femeie este pacatos, si Isus era pacatos, nu a spus nicaieri ca este fara pacat.

| Nirvanaaa a răspuns:

S-a dat pe Sine exemplu.
Oamenii sunt îndemnați prin puterea exemplului. Dacă un om ar spune ceva ce nu ar practica și el nu prea l-ai crede.

| badpanda a răspuns:

Nu avea pacat dar avea sapun.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Ioan incerca sa il opreasca, dar IIsus s-a botezat ca sa arate un exepmlu, ca si noi trebuie sa ne botezam in Numele Lui, cand suntem mari si putem face propria noastra decizie. IISUS Hristos a venit sa Salveze lumea de pacat si de moarte, El a aratat umilita facand asta.
Botezul lui Iisus a fost ca un exemplu pentru noi, pe care si noi trebuie sa il urmam.

Botezul lui Isus Hristos

13 Atunci a venit Isus din Galileea la Iordan, la Ioan, ca să fie botezat de el. 14 Dar Ioan căuta să-l oprească. „Eu", zicea el, „am trebuinţă să fiu botezat de Tine, şi Tu vii la mine?" 15 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Lasă-Mă acum, căci aşa se cade să împlinim tot ce trebuie împlinit". Atunci, Ioan L-a lăsat. 16 De îndată ce a fost botezat, Isus a ieşit din apă. Şi, în clipa aceea, cerurile s-au deschis şi a văzut pe Duhul lui Dumnezeu pogorându-Se în chip de porumbel şi venind peste El. 17 Şi din ceruri s-a auzit un glas, care zicea: „Acesta este Fiul Meu preaiubit, în care Îmi găsesc plăcerea".

| doctorandus a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Ei nu copiau Biblia la Xerox, o copiau de mana, cuvant cu cuvant si litera cu litera. Cine copiaza de mana face greseli, iar cine copiaza mult de mana face multe greseli. Intelegi problema? Biblistii incearca sa reconstituie textul Noului Testament pentru a elimina aceste greseli. Ei se folosesc de criterii empirice pentru asta. Dar deja au pierdut orice speranta de a recupera textul exact din originale si tot ce se poate recupera se numeste cel mai timpuriu text cu putinta. Deci daca un evanghelist a scris o evanghelie, asta a fost copiata o data, s-au strecurat greseli, copia respectiva a fost copiata intr-o alta copie, s-a strecurat iar greseli, iar toate copiile ulterioare sunt copiate dupa copia copiei evangheliei, tot ce se poate restaura este copia copiei evangheliei si nu putem sti ce continea evanghelia insasi. Greselile de copiere nu sunt ipotetice, sunt un fapt obiectiv, pentru ca nu exista doua manuscrise identice ale Noului Testament. Fiecare manuscris difera mai mult sau mai putin de oricare alt manuscris. Iar majoritatea covarsitoare a manuscriselor Noului Testament sunt medievale, nu antice.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Botezul lui Ioan era doar un ritual, el nu ierta pacatele! Era un botez doar cu apa, spre aratarea (epifania) lui Iisus Hristos lui Israel, si pentru ca iudeii sa se pocaiasca si sa creada in Hristos, Cel care va aduce botezul cu Duh Sfant si cu foc, singurul care iarta pacatele.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Scrie de ce: Matei 3:15, 16
Și scrie și de ce Ioan își făcea lucrarea: Ioan 1:31-33.
Trebuie să înțelegi că Domnul Isus a venit ca om, nu ca Dumnezeu, pentru a fi un exemplu de Fiu de Dumnezeu pe Pământ așa cum ar trebui să fie toți oamenii.

Și încă o chestie: păcatul strămoșesc despre care vorbiți voi se referă la tinderea omului spre rău - Romani 3:9-12, de care nu scăpați prin botez: Gal. 3:3 -_- ci prin procesul de mântuire care se termină la moartea voastră, asta dacă rămâneți pe Cale, în Adevăr ca să primiți Viața.

Răspuns utilizator avertizat
| Dddonkey a răspuns:

Daca nu o facea? Nu crezi ca te-ai fi intrebat de ce nu a facut-o? Mai ales ca trebuie sa il urmam pe El din punct de vedere biblic?

| NakedWarrior a răspuns:

Pai o fi luat pacatul din partea mamei. De luat in considerare si faptul ca in prima si cea mai veche evanghelie(Marcu) Isus nu este nascut din fecioara si nu este fiul lui Dumnezeu decat dupa ce este rastignit. Dumnezeu il adopta si il invie. In versiunea asta are sens ca Isus sa se boteze.