| Antisistem11 a întrebat:

De ce minunatii autorii ai bibliei se refera in exod la conducătorul egiptului ca faraon dar nu il identifica după nume? Poate pentru ca toata povestea e o invenție totală pentru a colora istoria evreilor?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă numele acesta nu era esențial pentru ei. Ca să fie invenție totală este prea bine scrisă.

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns:

Ți-ai răspuns singur la întrebare

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

De fapt regele Egiptului aflat in viata nu s-a numit faraon pana la Merneptah (circa 1210 i.e.n.).

| NuImiSuspendaContulPls a răspuns:

Cică era Ramses al doilea, acum nu știu dacă e adevărat.

| Afhhhmm46 a răspuns:

Pentru ca era un prost acel faraon.