| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce mor animalele si plantele? Ca pe ele nu le-a blestemat zeul iudeu. Si sa nu veniti cu: " Dumnezeu a blestemat Pământul", ca nu tine Nici pe femeie nu a blestemat- o cu moartea.

78 răspunsuri:
| tudorvolcano a răspuns:

Pentru că omul a tras cu el toată creația materială, când a căzut.
Lumea de după cădere este cu totul alta față de cea de dinainte de cădere.

Această lume în care suntem noi acum, am putea spune că nu Dumnezeu a creat-o, ci omul, pentru că un dumnezeu care ar crea lumea așa cum este acum, ar trebui să i se spună dumnezeu psihopat.

De aceea, e de altfel, și imposibilă teologia naturală, adică a-L descoperi pe Dumnezeu din creație, pentru că omul a pervertit creația.
Dumnezeu nu poate fi găsit decât prin descoperire dumnezeiască, Dumnezeu nu este din lumea aceasta. Oriunde Îl vei căuta în lumea aceasta, nu Îl vei găsi.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, dar daca face un rau general, si ciinele va fi afectat. Un comportament abuziv al omului se poate rasfringe asupra ciinelui, stii asta? Asa ca nu e copilism.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intii trebuie sa dovedesti ca exista extraterestrii.

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Realitatea noastră, indiferent de perspectiva teistă sau atee, e de așa natură că dacă greșește unul, plătim cu toții. E realitatea, nu copilărisme.
- Dacă părinții sunt săraci, copiii cresc în sărăcie, deseori și cu multe lipsuri.
- Deciziile greșite ale unui politician pot arunca țara în aer
- Când cineva se omoară într-un atentat cu o bombă, deseori îi omoară sau/și rănește și pe alții odată cu el.
- Pușcăriile sunt pline de falși vinovați
- Nenumărate animale mor din cauza oamenilor

Singura soluție la problemele lumii este să ne asumăm noi greșelile altora.
Era o mănăstire unde era liniște și pace, iar când vreun frate mai greșea, un alt frate se făcea vinovat de bună voie în locul lui. Iar părintele stareț, fiind sporit în cele duhovnicești, de aceea le dădea pedepse mai puțin aspre, știind că alții aveau șă-și ia vina asupra lor.
Dacă pedepsești pe cel vinovat, poate, din mândrie, să se înrăiască și mai mult, și să repete greșeala. Dacă vede în schimb, că alții nevinovați plătesc în locul lui, poate i se va mai înmuia inima, cel puțin în cât să nu facă greșeala din nou. Iar dacă nu se va căi, și va repeta greșelile sale ca un imbecil, i se vor acumula ofensele, până ce va fi vădit că el este vinovatul, și se vor pune asupra lui nu numai greșelile lui din trecut, ci va trebui să plătească și pentru ale altora, pentru că nu va mai avea cum să se apere fiind responsabil pentru atâtea nenumărate ofense.

| tudorvolcano a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cine sunt extratereștrii?

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu. Pe scara ierarhica, omul e deasupra animalelor, e pus sa stapineasca peste ele, deci si peste ciine, si de aceea daca cainele manca din pomul cunoasterii omul nu ar fi fost pedepsit, caci nu ar fi fost afectat de ce a facut ciinele. Sa iti dau un exemplu: daca un soldat comite o greseala in razboi, nu inseamna prea mult. Daca un ofiter comite aceeasi greseala, pentru ca sunt implicati si cei de sub el, de sub autoritatea sa, pierderile sunt nespus mai mari. Si dca ofiterul transmite gresit un ordin, si cei din subordinea sa vor transmite gresit, deci vor face aceeasi greseala.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ca dovedesc sau nu, El tot exista!

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

PIna nu dau de ei, pot foarte bine sa nu existe. Dovada ta ca Dumnezeu nu exista e ca nu L-ai vazut. Acum, ce faci, o intorci cu extraterestrii? Faptul ca nu ii vezi nu ar trebui sa insemne ca ei nu exista? Sau ai vazut vreunul? Nu ai vazut, deci nu exista, asta e rationamentul tau. Daca crezi ca exista, poti la fel foarte bine crede ca exista si Dumnezeu. Deci, bazat pe gindirea ta, extraterestrii nu exista. Punct.

| cristi202 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Wow! Ce raspuns!

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Chestia cu vazutul si nevazutul la tine nu o mai cred. Vino cu altceva. Nu vezi extraterestri, dar crezi in ei. Nu il vezi pe Dumnezeu, dar nu crezi. Daca poti crede in extraterestri, ai putea, pe baza aceleiasi logici, sa crezi si in Dumnezeu, sau macar sa accepti posibilitatea ca El exista. Iti zic eu, nici daca L-ai vedea, nu ai crede. Dupa cum ar fi posibil sa ajungi sa vezi extraterestri si sa te indoiesti de ce ai vazut.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Curentul electric e mai peste tot in lumea asta ce te inconjoara, il vezi cumva? Sa mi-l arati atunci cand il vei vedea. Dragostea este peste tot in lumea asta. O vezi cumva? Sa mi-o arati atunci cand o vei vedea. Mai, copile, exista lucruri in lumea asta pe care nu le vei putea vedea niciodata, si totusi crezi in ele. Vezi efectele ce ele le produc. La fel e si cu Dumnezeu, e peste tot, dar nu Il vezi, insa lasa urme pe care le poti vedea daca stii unde sa cauti. Nu ai sa vezi dragoste intre inamici pe un cimp de razboi, si nici curent electric pe orice virf de munte, deci trebuie sa stii unde sa cauti. Oare nu ar fi gresit sa spui ca nu exista curent electric in lume doar pentru ca tu stai cocotat pe un virf de munte unde efectele curentul nu se vad?

Răspuns utilizator avertizat