| AvalohAlyn a întrebat:

De ce nu acceptă unii că experiențele NDE (de moarte clinica sau din apropierea mortii)sunt dovezi clare ale existenței vieții de dincolo, de după moarte?

Răspuns Câştigător
| TriceleRon a răspuns:

M-ai facut sa imi amintesc de un caz despre care citisem acum cativa ani. nu imi amintesc unde sau alte detalii dar imi amintesc povestea pentru ca am fost fascinat de ea si chiar am verificat-o. era vorba despre un barbat care in stare de hipnoza regresiva incepe sa povesteasca despre una din vietile lui anterioare. se facea ca era o femei si facea parte dintr-o familie bogata de evrei pe vremea cand acestia erau persecutati. pentru ca aveau situatie au avut acces la o ascunzatoare secreta din nu mai stiu ce biserica a lor. chestia e ca acel om a inceput sa dea detalii precise. despre pozitia in care au murit de foame in acea camera ascunsa pana la inelul pe care il purta, inel cu blazonul familiei ce a fost descrti in detalui. si bineinteles camera in care esrau ascunsi si cum putea fi accesata. prin 1994 parca se intampla asta. iar atunci, cu acele date a fost gasita acea biserica, si camera ascunsa despre care nimeni din prezent nu stia de ea. in camera au fost gasite osemintele a 4 corpuri (oseminte) exact in pozitia descrisa sub hipnoza. iar pe degetul unui corp se afla inelul. exact cum a fost descris.

46 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Păi Dumnezeu este pe primul loc și îți dai seama că și știința este un avantaj pentru noi, pentru că, chiar ea a demonstrat. Biblia spune că există viața după moarte, oricând ar însemna asta să reînceapă.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Arata-mi mie unde scrie despre asta in Biblie. Arata-mi unde scrie in Biblie despre viata de apoi.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Uite ce am spus :,, Biblia spune că există viața după moarte, oricând ar însemna asta să reînceapă''. Nu am spus cand, am spus oricand ar insemna asta.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Adica cand vorbesti de viata de apoi, vorbesti de o inviere in lumea reala? Scuze, dar tu vorbesti despre viata virtuala de apoi cu rai, iad si toate prostiile. Experientele NDE ce dovedesc, invierea sau viata in timpul mortii?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

,,Experientele NDE ce dovedesc, invierea sau viata in timpul mortii?'' -> ca sufletul exista indiferent in ce stare se afla elwinking!

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar Biblia spune ca nu mai exista un suflet odata ce mori. Acele persoane nu au fost moarte de-a binelea.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Pai da, doar fizicul este mortwinking!

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Biblia nu spune ca doar fizicul moare ci intreaga fiinta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Lumea nevăzută există.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Exista in lumea reala nu intr-o alta dimensiune. Si nu vei vedea morti adevarati in acea lume, ci doar suflete vii. Nu poti fi mort si viu in acelasi timp. In Biblie nu scrie niciunde ca moare doar trupul dar traieste sufletul. Cand o sa-mi arati un pasaj Biblic care spune clar si raspicat, nescos din context, ca sufletul e nemuritor, atunci poate te voi crede, dar nu exista asa ceva.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

,, In Biblie nu scrie niciunde ca moare doar trupul dar traieste sufletul'' -> sunt pilde si exemple vii pe pamantul nostru cum ca asa ceva exista. Aici :

https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=16

De la versetul 19 incepe pilda.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pilda e o intamplare NEADEVARATA din care se extrage o invatatura. Daca am interpreta literal aceasta pilda, ar trebui sa le interpretam pe toate si nu se poate pentru ca stim definitia pildei si pentru ca unele lucruri nu ar avea logica.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Atunci ce parere ai despre dedublari?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Daca stau să mă gândesc mai bine, pilda chiar ar putea fi o întâmplare adevărată și ai să vezi de ce. Am stat și analizat mai atent și uite ce am găsit :

„27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi."

Cuvintele cheie care fac posibilă viața de apoi la versetele de mai sus :

27.„să-l trimiţi"
28.„să le spună lor"
29.„Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei"
30.„dacă cineva dintre morţi se va duce la ei"

Aici ne arată clar că este posibilă viața după moarte. Părere?

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Adica?

| doctorandus a răspuns (pentru TriceleRon):

Atat ca toata povestea ca a prezis unul camera si altul a verificat ulterior poate fi pura scorneala, de ex. daca nu asta a fost ordinea evenimentelor.