| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce nu apar si celelalte carti in biblie? Le este frica de ceea ce scrie acolo?

51 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Celelalte Carti Biblice NU apar deoarece NU sunt CANONICE, NU sunt utile si nu prezinta interes UNIVERSAL valabile ci doar o importanta LOCALA si restransa ca interes. Dovada este Biblia Ortodoxa a preafericitului Teotixt care include si CARTILE NECANONICE si care nu spun nimic in plus sau aduc ceva noi invataturi. Eu o am si nu am gasit ceva invataturi noi in ea dar este destul de greu de inteles deoarece foloseste un limbaj foarte arhaic. O poti cumpara de la Libraria Ortodoxa care este pe langa Mitropolie. Nu va mai chinuiti degeaba, nu se schimba nimic ci doar niste "banganeli" prin mintea voastra care cauta prin gunoaie.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dragule, nu tot ce visezi noaptea apare si ziua. happy

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Popi NU FOLOSESC Biblia, de altfel multi nici NU STIU cum arata.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru danut):

Asa,... fii magar, ca asta crezi tu ca te prinde cel mai bine... Preotii au citit si citesc Noul Testament de il viseaza si noaptea, dar bine ca tu iti permiti sa arunci cu dejectii adventiste...

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru milan9):

`Ai mai cerut dovezi si ti le-am dat, pot face si cu ceea ce am spus fiindca nu am spus eu asta ci chiar preoti cu institutul vostru facut, eu nu am de unde sa stiu DECAT de la popi ortodocsi si nu adventisti. Daca sun dejectii sunt ortodoxe, nu de alta natura. Este evident ca DACA s-ar fi studiat MACAR Noul Testament, nu ai fi ABERAT in explicatii Biblice punand texte aiurea fara nici un inteles logic. Ca de obicei te bantuie rau.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

ABSOLUT, cine a spus asa ceva, DAR este evident ca Evanghelile sunt de baza, ele stau la baza Bibliei. Probabil marea majoritate nu inteleg ce inseamna Evanghelie, de aceia se refera doar la primele Carti din Noul Testament. Totusi, Biblia in esenta ESTE ea insasi in TOTALITATE o Evanghelie.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fiindca prezinta in AMANUNT Evanghelia. P.S. Cred ca nu sti ce inseamna Evanghelie, de aia intrebi. Daca recunosti am sa-ti spun. happy

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cam putin, ce si care si despre CE, veste buna? Eu stiu ce scrie in Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai uitat sa citesti INCEPUTUL:
Luca 19, 11. Pe când ascultau ei aceste lucruri, Isus a mai spus o PILDA, pentru cã era aproape de Ierusalim, si ei credeau cã Împãrãtia lui Dumnezeu are sã se arate îndatã.
Dupa cum citim la inceputul istorisiri ESTE VORBA DOAR despre o POVESTE, nu despre ceva real, citeste TOT ca sa poti intelege ceva dar nu vad legatura cu subiectul despre care vorbeam.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cauta, cauta.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vechiul si Noul Testament.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Hristos trimite pe ucenici in prima lor misiune apostolica la evrei iar apoi face o incursiune in istoria care va urma privind convertirea oamenilor la credinta lui Dumnezeu si ceea ce vor pati de la necredinciosi.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Consecinte, nu amenintare.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este perfect, daca tu nu ma accepti si eu te abandonez, ca DOAR nu vrei sa te iau cu forta? Dragoste cu SILA NU se face. Si, DA, este razboi, PRIVESTE LA TINE, ce razboi duci cu cei credinciosi. Credinta ESTE un DAR daruit de Dumnezeu, pe care tu il respingi luptandu-te cu cei ce CRED, uite "sabia".

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cosecinta, EU iti spun ce sa faci ca sa te salvezi, daca NU faci cum iti spun vei muri.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nicidecum, aduce sabia fiindca OMUL este razbunator.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, asa este fiindca prin sacrificiul Sau a adus in lume lupta dintre Bine si Rau in fiinta fiecarui OM. Dumnezeu vrea Binele iar FIREA (nu primarita) umana vrea NUMAI rau.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru cei ce vor RAUL, este intr-adevar o amenintare. Sa stie ce ii asteapta.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu trebuie sa iei in calcul Iudaismul Vechiului Testament atunci cand te referi la religia crestina...

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Ce va mai place voua, neoprotestantilor sa rupeti totul din context... Faceti totul in autentica maniera parazita. thinking thinking Deloc nu va place tabloul de ansamblu, cadrul istoric complet...

Preluati Biblia din sanul Bisericii Ortodoxe in care a fost conceputa si formata, dar nu tineti cont de interpretarea ei in perioada apostolica si patristica, scoateti expresii din contextul lor si le interpretati preferential in dezacord cu toate celelalte.

Daca ai avea pana si o farama de bun simt ai lamuri faptul ca in cuprinsul editiilor in care apar si alte carti decat cele canonice, ele sunt prezentate ca atare: CARTI NECANONICE, ANAGHINOSCOMENA („bune de citit") — denumire pe care Biserica Ortodoxă o dă cărţilor necanonice cuprinse în Vechiul Testament (ultimele 14 cărţi care urmează după cartea Maleahi), recomandate doar pentru lectură complementară.

Nu se face confuzie intre ele. Sunt DOUA COLECTII DIFERITE: Vechiul Testament si CARTILE NECANONICE. De ce se ofera accesul la ele? Tocmai din motivul pentru care @dany1988 a pus intrebarea aceasta: "De ce nu apar si celelalte carti in biblie? Le este frica de ceea ce scrie acolo?" Raspuns: Nu. Nu ii este niciunui crestin frica de ce scrie acolo.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Ce legatura are Biblia Ortrodoxa cu contextul istoric? Ce legatura are interpretarea unora cu ceea CE SCRIE in Biblie?
A adus cineva vorba despre ce a spus unul sau altul? A spus cineva sa NU citerasca cartile NECANONICE sau ca ele sunt "o greseala"?
Bati campi mai milan, reciteste ce am scris si nu te maI DA LOVIT CA IMI ADUC AMINTE DE cartile scrise de sfintii vostri la muntele vostru sfant care sunt pline de URA nemasurata, sfintia ta. Vrei sa incep sa-ti arat ce scrieti voi in "comentariile" voastre? Oprestete cu atacurile la protestanti ca fara ei ai fi inca in EVUL MEDIU intunecat si nu ai mai scrie pe net. Iti recomand o carte plina de "sfintenie ortodoxa" scrisa la muntele Atos in limba romana: Biserica si Sectele. Bucuresti 1992

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din nefericire nu exista decat "O USA", atat. In rest totul duce la FOC.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Eu nu stiu cum s-ar comporta un sot cu cel care i-ar silui sotia, dar in mod similar, atitudinea sectantilor care siluiesc Biserica conducand suflete spre pierderea mantuirii nu poate sta decat sub judecata aspra a lui Dumnezeu:

"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| milan9 a răspuns:

Daca te referi cumva la pseudo- evanghelii, la falsele evanghelii (scrise de secta gnostica), nu inteleg ce anume nu este clar pentru tine...
Nu poti face media aritmetica intre Biserica si mai nu stiu ce secta. Ti se pare firesc daca crestinismul ar avea aceeasi carte de baza cu islamismul? Ar fi mai ok pentru. tine? Tu... ai alatura Enciclopediei Britanice ultimul numar din Catavencu? Pe bune?
happy

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru milan9):

MA refer la Biblia Ortodoxa tiparita sub Preafericitul Patriarh Ortodox Teotixt cu Aprobarea Sfantului Sinod (Biblia Sinodala) 1990.
Intr-adevar pentru Fratii vostri mai mari, Catolicii, voi sunteti DOAR o SECTA ratacita. Daca nu crezi da-mi o adresa de net si iti scanez pagina cu ce scrie pe ea (Biblia Ortodoxa) DAR o gasesti si pe net;
http://www.biblia-ortodoxa.ro/main/
Catavencu e doar in mintea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Toate sunt bune cu exceptia celor iehoviste care au suferit modificari majore.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Preotii stiu ei bine ce scrie in Biblie, iar in timpul celor 8 ani de zile (seminar plus facultate) au avut ei timp suficient sa studieze si sa afle toate chestiunile de finete, dificultatile de intelegere contextual istorica pe care le presupune textul biblic.