| tudus a întrebat:

De ce nu cred ateii in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Pentru ca daca nu ti o legatura, sa nu incerci sa ti o legatura permanenta cu Dumnezeu, si esti din ce in ce mai superficial, iti aduci aminte de el doar la necazuri, nu te rogi, adica nu mai vrei comunici cu El, nu-ti mai muncesti harul este ca si cand esti luminat de lumina Soareului, dar dintr-o data te ascunzi de Soare, te departezi, si ajungi in intuneric, acel loc care este de fapt lipsa luminii Soarelui.

28 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că aşe vor ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt atei.

Răspuns utilizator avertizat
| tudus explică:

Eu am dovezi clare si cred chiar comunic cu el

| anonimg a răspuns:

Nu este suficient ca sa credem in existenta lui Dumnezeu. Dumnezeu ne cere sa fim cu totul de partea Lui: sa-I predam inimile noastre, (sa ne nastem din nou), si sa traim in conformitate cu vointa Lui exprimata in Sfanta Scriptura.
Acei oameni(ateii) nu vor sa isi predea inimile lor lui Dumnezeu si de aceea nu vor sa se increada in Dumnezeu.
Totusi, Biblia spune ca Dumnezeu a pus in om cunostinta de Dumnezeu (Eclesiast.3:11), (Romani.1:28).
De fapt, ateii cred ca Dumnezeu exista; doar ca ei nu vor sa se predea Lui.

| DDCC a răspuns (pentru anonimg):

O vorbă zice parcă "Nu fii creștin doar cu numele".
Nu poți fii cu ambele.

| tudus explică (pentru anonimg):

Stiu ca nu e suficient sa credem

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru tudus):

Cartof.

| tudus explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Ce cartof?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru tudus):

Mananc acum un cartof,
In gradina lui Hristos
Ateisti si oseminte,
Sange prafuit,morminte.
Sange de Hristos,alterat
Moarte mie, slava tie, Mare Imparat!
Multi te-au uitat,
E timpul sa iesim acum din mormant, si sa sapam dupa Dumnezeu, poate dam iar de-un cartof...

| Sultan a răspuns:

Mai bine intrebai "De ce cred crestinii in Dumnezeu?"

| tudus explică (pentru Sultan):

Asta stiu dar nu stiu de ce nu cred unii

| M25M a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Dumnezeule cate aberatii nefondate, pre si prost concepute.

| RAY a răspuns:

Banuiesc ca marius te completeaza in ilogica si ignoranta, acum serios voi chiar existati?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca au destula minte sa cerceteze si nu sa creada povesti de aia.

| chelstone a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

''iti aduci aminte de el doar la necazuri''
Fals, cum sa-si aduca aminte un ateu de dumnezeu cand are necazuri din moment ce el nu crede in existenta acestuia? Cum sa-si aminteasca de cineva care nu exista?

| relian a răspuns (pentru tudus):

Cred ca esti dus de acasa.Nu mai spune si altii ca chiar vorbesti cu el sa nu ajungi cumva printr-un spital din asta cu capu.Si stii cine o sa te bage acolo? tot un doctor crestin ca si tine.Visezi sau doar esti pe aici sa faci bascalie de lume? Daca chiar crezi ca comunici cu cineva atunci cu siguranta ai ceva probleme si ar fi bine sa mergi la un doctor ca e pacat ca esti tinar.

| Calininio a răspuns:

Pentru ca de asta-s atei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După mine, ateii sunt cei mai curajoşi oameni. Ei aleg să NU creadă în ceva ce nu e dovedit ştiinţific chiar dacă nu sunt siguri de ce îi aşteaptă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ce legături faci şi tu! rolling on the floor

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-ai amintit de "The Punisher" the movie and the game.Ce vremuri...

| Azµre a răspuns:

Că nu există dovezi care să ateste existența lui.

| nesuferit a răspuns (pentru tudus):

Si eu cred in zana maseluta, si chiar counic cu ea, cu toate astea nu ma crede nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ateii nu cred în D-zeu, dar ei cred în necredinţa lor că ea ar fi cea mai buna...
Ateii nu au demonstrat până acum că nu există Dumnezeu, ci doar au impresia asta şi de ce ei traiesc cu impresii şi nu pe baza unor dovezi?
De exemplu, când îi întrebi cum a apărut lumea, ei spun că e evoluţie, iar dacă îi întrebi din ce, ei zic că din 2 atomi şi explozii mari de energie... ce să înţelegi de aici laughing
dar dacă îi întrebi cum s-a produs (sau ce a produs) explozia şi cum au apărut cei 2 atomi ce răspund?
Te pup!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru chelstone):

Vorbam despre procesul de uitare al lui Dumnezeu, pana a deveni ateu, vorbeam despre acea superficialitate ce te poate indepartad de Dumnezeu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu vor

| Prunela a răspuns:

Pentru ca sunt atei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca nu au habar de viata lor.