| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu doriti sa cunoasteti nimic nou? va place tehnologia, tehnologia e oferita de stinta nu de vreun zeu, a creat biserica ceva bun omeniri in toata istoria ei? dar stinta salveaza vieti, vindeca atatea persoane, ne ajuta in viata de zi cu zi, ofera o explicatie rationala pentru orice lucru si totusi e negata de multi oare de ce acele pesoane merg la medic? au tehnologia oferita de stinta? stiti fb ca nu exista vreo dovada ca exista dumnezeu sau alt zeu nici asa zis minuni nu exista nici viata de dupa, varcolaci, fantome si alte lucruri supranaturale si totusi uni cred in ele de ce va e frica de cunoastere?

http://www.descopera.ro/......r-o-iluzie
http://totb.ro/un-mare-mit-modern-stiinta-l-a-omorit-pe- dumnezeu

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Oamenii de ştiinţă sunt cu necesitate atei==fals!

| Woodenpints91 a răspuns:

Mă uimeşte coerenţa ta ray...

| MortemAeternum a răspuns:

Ma unii au fost indoctrinati de mici in aceasta religie, mai bine ar murii decat sa renunte la irationalitate.

| anonim_4396 explică (pentru MortemAeternum):

Religia are logica si ratiune doar ca oamenii nu o pot intelege ca le depaseste mintiuca limitata!

| shadovv a răspuns:

Dar religia nu este impotriva stiintei. Nimic din ortodoxie (probabil si din alte religii dar sa vorbim de religia patriei) nu interzice stiinta, tehnologia, folosirea uneltelor.

Acum explicami tu de ce crezi ca mie, om care crede in Dumnezeu, nu i pasa de stiinta?
Si inca ceva. Stiinta nu explica nimic rational, ea doar ofera modele care sunt logice dar construite din parti ilogice. Stiinta masoara, cauta relatii, principii, legi, bariere si spatii dar sensul nu l ofera total, ci doar partial prin modelare.

| Inferno a răspuns:

Pentru ca s-au obisnuit cu lumea lor de basm in care daca te rogi ajungi in rai si daca nu in iad. E greu sa isi schimbe mentalitatea.

| Shinto a răspuns:

Ray, as vrea mult sa intelegi ca pentru multi din crestini, ceea ce numesti tu "tehnologie" si "stiinta", nu mai sunt de mult noutati. A crede in Dumnezeu nu inseamna sa refuzi stiinta. Personal, cunosc multi oameni care lucrau in medii intelectuale, si au devenit credinciosi dupa ce au trecut prin evenimente pe care nu le-au putut explica cu ajutorul stiintei, desi aveau pregatire temeinica in domeniu.

| GodBlessYou a răspuns:

Mai bine prost si crestin decat inteligent si ateu.

| anonim_4396 explică (pentru GodBlessYou):

Iar mass-media! tampeste oamenii! Dovezi sunt destule daca nu le gasesti este problema ta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi ca tehnologia a fost proiectata de o gandire? Atunci cum crezi ca omul a aparut prin evolutie? nu este aburd? Daca ai sti anatomie la scara larga ti-ai da seama ca omul e o fiinta foarte complexa; si nici un haos, mutatie, ciclon sau alta futuna galatica nu ar fi putut organiza materia atat de bine! Si inca ceva pentru tine: Ce este viata? Astept raspuns...