| Octavian199 a întrebat:

De ce nu l-a crucificat Dumnezeu pe Iisus, dar i-a "pus" pe romani sa faca asta? Asta nu mai e jertfa.

8 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Nu o pus Dumnezeu pe nimeni sa faca nimic, oamenii l-au omorat, adica Romanii pentru ca le era frica de popularitatea pe care o avea isus si era o amenintare pentru imparatul roman

| Octavian199 explică (pentru Raducons):

Corect.Dar sa vorbim pe limba crestinilor. Zeul evreu a pus crima in carca romanilor.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si cum voiai tu sa Il crucifice Dumnezeu? Sa coboare pe Pamant personal si sa faca asta?
Sau mai bine zis, daca te intereseaza aceste lucruri (ma gandesc ca ai citit ceva despre acestea) stii tu ca Dumnezeu ar face un lucru rau?

| Bizon95 a răspuns:

Teoria constipatiei spune ca nu a fost nici un iSUS, ci doar o religie inventata de o familie romana care vroia puterea in Roma, asa ca au inventat ceva ca sa produca zazanie, si au copiat la greu dupa alta religie numita Horus, care a existat mii de ani inainte dar de care nu a auzit nimeni pana in ziua de azi, cand si acum foarte putini stiu de ea, si care are foarte multe puncte comune, inclusiv 25 decembrie

moment in care raspunsul la intrebare e exact asta, TREBUIA ca romanii sa fie vinovati ca religia sa fie bazata pe revolta impotriva asupritorilor

iar romanii erau chiorii in tara orbilor, adica erau ei cea mai mare civilizatie din atichitate DAR TOT BARBARI ERAU, pentru ca ucideau fara probleme nu numai ce le statea in cale, dar si puneau gladiatori sa se omoare intre ei, doar de amuzament!

| Celcestietot a răspuns:

Romanii puteau să aleagă să îl lase pe Iisus în viață, dar nu au făcut-o.

| Goete a răspuns:

Si uite ca s-a gasit persoana demna de-al judeca pe Dumnezeu!?

| Octavian199 explică (pentru DoarBogdan):

Ii era lene?

| Raducons a răspuns (pentru Octavian199):

Eu zic ca e o prostie cand se spune ca isus s-a jetfit pentru noi, De ce era nevoie sa faca asta, Dumnezeu nu cere jetfa.E o invetie a celor care au scris-o.Asa a fost povestea, pentru ca era ocupatie romana si trebuia sa fie ucis de romani si iudeii sa asiste cu tristete