| PreotCrestin a întrebat:

Fiindcă atât de mult a iubit, Dumnezeu lumea
Că a dat pe singurul lui Fiu
Ca oricine crede-n El
Să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.

1. A luat asupra Lui, toate bolile,
Ca prin rănile lui, să fim vindecaţi.
A luat asupra Lui, şi păcatele
Ca toţi, prin jertfa lui, să fim răscumpăraţi!

2. Noi toţi, am crezut, că a fost pedepsit
Chiar de Dumnezeu a fost părăsit
Ca mielul de jertfă, a fost junghiat
Si sus, la Golgota, a fost crucificat!

B: El s-a jertfit de dragul meu, dar şi de dragul tău
Isus, chiar şi moartea, în veci a biruit!
A treia zi a înviat şi-apoi s-a-năltat la cer!
In zilele acesta sfante Iisus a murit si a inviat pentru vesnicia noastra. A fost batjocorit si umilit pentru noi.
Ati tinut post?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Matei 6,16. Când postiti, sã nu vã luati o înfãtisare posomorâtã, ca fãtarnicii, care îsi slutesc fetele, ca sã se arate oamenilor cã postesc. Adevãrat vã spun, cã si-au luat rãsplata.
17. Ci tu, când postesti, unge-ti capul, si spalã-ti fata,
18. cã sã te arãti cã postesti nu oamenilor, ci Tatãlui tãu, care este în ascuns; si Tatãl tãu, care vede în ascuns, îti va rãsplãti.
Concluzie: adevaratul post este acela stiut DOAR de Dumnezeu si nu "raportat" pe net sau vreunui prelat.

| danay72 a răspuns:

Isaia58:5-7

| mODIN a răspuns:

Daca inca mergem in iad pentru pacatele noastre, pentru ce naiba a trebuit sa fie rastignit?

| ada92 a răspuns (pentru mODIN):

Ioan 3:36, Evrei 5:9

| RAY a răspuns:

Eu vad ca voi il crucificati in continuare prin pacatele voastre, postul ce e ala spalare de pacate unde scrie in biblie asa ceva ca daca nu manci carne esti iertat ce aiurea

| Holiday a răspuns:

Tu ai tine post pentru Harap-Alb?

| Alphawolf a răspuns:

Vorbe(goale)!
Nu tin post(nu sunt superstitios).

| KhludCiprian a răspuns:

"Ati tinut post?"
- Nu - sunt ateu.

"El s-a jertfit de dragul meu, dar şi de dragul tău Isus, chiar şi moartea, în veci a biruit!" - ai o sursa istorica ca cineva a vazut toti mortii luand viata si mergand pe strazile Ierusalimului? Si dupa o zi sau doua, ei au murit? A doua oara? Si au sa aiba a treia viata in ceruri? Sau e deja prea mult?

| Ioanantonia a răspuns:

Frumos,nu am tinut post cu mancare...dar nu am injurat( nu o fac niciodata) ..am ajutat lumea happy cam asa

| ada92 a răspuns:

Oare asta a fost dorinta lui Isus sa tinem post si sa ne abtinem de la anumite mancaruri sau s-ar bucura mai mult daca am face ce ne-a poruncit? Ioan 15:14, 1Petru 2:21