| aabaaab3278 a întrebat:

Crestinismul spune ca Iisus este una cu Dumnezeu, corect? Deci Dumnezeu S-a trimis pe sine insusi pe Pamant, apoi tot El s-a dat singur jertfa omenirii pentru pacate, iar cand Iisus era pe cruce, cerea ajutorul sinelui, pentru ca Iisus era una cu Dumnezeu. Corect?

32 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DACA citeai Geneza ai fi aflat ca OM inseamna barbat + femeie asa si Dumnezeu este format din TATAL + FIUL + DUHUL SFANT, adica trei persoane.

| aabaaab3278 explică (pentru danut):

De cand Dumnezeu e om?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Dumnezeu este om de cand S-a nascut din Fecioara Maria.
Tu ai nevoie sa te catehizezi, fiindca n-ai fixate notiuni elementare de religie.
Dumnezeu este Sfanta Treime: Tatal, Fiul si Sfantul Duh, din care, "la plinirea vremii", S-a intrupat Fiul sau Cuvantul.
"Si Cuvantul s-a facut Trup si S-a salajuit intre noi, si am vazut slava Lui, slava ca a Unuia Nascut din Tatal, plin de har si de adevar". Evanghelia dupa Sfantul Ioan, capitolul I

http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/

| SuNaM a răspuns (pentru aabaaab3278):

A avut fire umana, dar nu se poate spune ca e om.

| SuNaM a răspuns (pentru aabaaab3278):

Sfanta Treime este aceeasi, dar are trei persoane.Intr-un fel putem spune ca sunt trei persoane dar firea lor, adica cea dumnezeiasca, este aceeasi.Iar Iisus cand a strigat: „Eli, Eli, lama sabahtani" a strigat catre Dumnezeu Tatal, prima persoana a Sfintei Treimi.În aceste cuvinte nu era durerea Mântuitorului, nici descurajarea Lui, nici groaza de moarte, ci era altceva.
Mântuitorul luase acum cu totul firea cea omenească.Ca om, luase asupră-Şi toate păcatele lumii şi toată osânda şi pedeapsa acestor păcate. Iisus căuta spre cer, dar văzu că acum Tatăl Îl părăsise pentru păcatul ce luase asupră deoarece Tatăl nu poate iubi pacatul.Deci nu putem spune ca a strigat catre Sine, a trigat catre alta persoana a Sf.Treimi.Dar spun din nou, chiar daca sunt trei perosane diferite, firea lor este dumnezeiasca si sunt egali.

PSsickTatăl este creator, dar co-mântuitor, co-sfințitor;

- Fiul este mântuitor, dar co-creator, co-sfințitor;

- Duhul Sfânt este sfințitor, dar co-creator, co-mântuitor.

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Dumnezeu e format din trei fiinte, omul este format din doua, te-ai lamurit?

| doctorandus a răspuns:

Google modalism si patripasianism, pe urma Google Sfanta Treime.

| sabin89 a răspuns:

Și încă ceva. Cât a stat trei zile mort pe cruce, universul a fost lipsit de Dumnezeu. Și totuși stelele n-au început să se lovească una de alta și să se dărâme toată zidirea. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

"Cât a stat trei zile mort pe cruce, universul a fost lipsit de Dumnezeu"... cu cine a vorbit Isus cand a zis "iarta-i tata ca nu stiu ce fac"?

| relian a răspuns:

Eu din ce am inteles este ca Dzeu avea un fiu, nicidecum ca sia trimis el nu stiu ce organ sa zicem inima ori ficatul pe pamint.Ma rog vorba vine poate el are alte organe, ceva de genul sasi trimita sufletul sa faca ceva in timp ce el facea altceva.Crestinii spun multe povesti, mereu ei o dau cum le este lor mai bine, nu ca ar stii ceva anume. Daca vad ca ceva este suspect imediat il si rezolva, o dau cotita, dar tot cade cum vor ei.Asta pr ca toata chestia asta este teorie si cind ai dea face cu o teorie te poti juca cum doresti, poti manevra cum vrei situatia.In situatia asta Dzeu nu s-a trimis pe sine insusi ci sia trimis pe fiul lui cel fcuse cu o femeie,adica cu o muritoare, deci l-a trimis carne de tun sai rezolve lui chestiile placute, ori neplacute in cazul de fata neplacute. Daca stam si analizam se pare ca fiul asta al lui era un fel de Hercule din mitologia greaca, exact aceleasi chestii, il trimiteau pe Hercule unde era mai naspa sa le rezolve lor magariile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oarescum si nu intocmai, fiindca Iisus a fost nascut din tatal, bai da ia citeste tu crezul fiindca acesta spune tot raspunsul la intrebarea ta, cu toate ca nu tot prostul poate pricepe ce si cum.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Ai inteles gresit. Tu si parintii tai, fratii tai sunteti un intreg. Sunteti o familie. Despre asta e vorba.

Daca vrei sa ne spui ca Dumnezeu nu exista o poti spune mai simplu : Nu cred!

| aabaaab3278 explică (pentru BogdantheDreamer):

Wow, deci daca imi pun intrebari inseamna ca spun ca Dumnezeu nu exista? deci vad ca nu prea esti obisnuit sa-ti pui intrebari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Sunteti o familie"... deci crestinismul e o religie politeista iar acele personaje (Isus si "tatal") formeaza o "familie".

Isus e zeu sau semizeu?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Sfanta Treime, Trinitatea, este un intreg absolut. Cauta pe Dumnezeu si il vei afla, dar iti spun, ca in fata monitorului nu il vei gasi. Daca doresti sa iti dedici viata pentru a batjocorii si a denigra cele Sfinte iti doresc succes. Dar acesta nu este un scop demn de un om "modern".

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Trinitatea, este un intreg absolut"... irelevant. Noi acum vorbim de cele 3 personaje. Conform tie, ele IMPREUNA formeaza acel intreg.

Tatal = zeul cel mare
Isus = fiul acelui zeu
Sf fantoma =?

Momentan sa ne concentram doar pe Isus. Daca e fiul acelui zeu si impreuna cu celelalte 2 personaje formeaza un intreg, inseamna ca are o parte din natura divina a tatalui sau corect? Deci fie e un zeu, fie e un semizeu.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg ce te face sa crezi ca ar fi un semizeu. "Semizeu" nu este folosit nicaieri in Biblie, ci este un termen folosit mai des in mitologia greceasca si mai nou in miturile ecranizate.
Intruparea este modalitatea, poarta prin care Iisus a putut sa vina pe pamant sub forma de om.
De unde am impresia ca s-a insipirat si "Luceafarul", cand pentru a veni pe pamant acesta se metamorfoza.
Iar Sfantul Duh este taria Treimii, suflarea de viata, duhul lui Dumnezeu. TI-am explicat amanuntit, paragrafe religioase, nu inventate de mine, asa se explica, asa explic si eu. Intelegi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"nu este folosit nicaieri in Biblie"... irelevant.

"ce te face sa crezi ca ar fi un semizeu"... stii ce e acela un semizeu?

Isus si "tatal" au aceeasi natura divina si sunt personaje diferite corect sau nu? Corect. Deci ori e zeu, ori e semizeu. Mai e alta varianta?

Poate vei zice ca nu e nici zeu. Atunci ce e? Personajul "tatal" e clar zeu. Ce anume sunt celelalte 2 personaje din treime?

| relian a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Esti sigur pe ce spui? Adica tu si toata familia ta sinteti un intreg? Din ce pct de vedere asta? Din pct de vedere biologic nu aveti cum sinteti persoane individuale, distincte, nu ai cum sa fii 7 in unu,pentru ca lumea vie nu functioneaza asa. Daca ai fi spus ca stomacul tau cu ficatul, inima si etc sint o familie care fac parte dintr-un intreg da asa este foarte adevarat.Dar sa spui ca tu, fratii tai, parintii tai faceti parte dintr-un intreg nu prea vac cum. Fcaeti parte din familia hominidae dar fiecare individ este unic, nu este 7 in unu.Deci Dzeu este dzeu, fiul era fiul lui exact asa cum tu esti fiul parintilor tai. Daca parintii tai te trimit undeva tu poti merge normal.Dzeu nu are cum sa fie alcatuit din mai multe parti, ca ex nostru din mai multe organe si sa isi trimita nu stiu ce organ pe coclauri.Este ca si cum tu tiai trimite inima mai stiu cui femei, isi face treaba la aia si dupa vine la tine indarat.Asteas povesti.Deci Dzeu asta avea un fiu, fiu facut cu o paminteanca, deci cine a zis ca fiusau era un fel de semizeu asa este, e rezultatul dintre un zeu si un individ dintre oameni.

| Userrr a răspuns:

Asta este un subiect atat de ciudat...pe de o parte ai dreptate, dar pe de alta parte se spune ca Dumnezeu este format din Dumnezeu Tatal si din Iisus(Dumnezeu Fiul).

| aabaaab3278 explică (pentru Userrr):

De ce ceva supranatural trebuie sa fie format din mai multi? Nu e de ajuns unul singur?
Ai uitat si de Duhul Sfant

| Ineys a răspuns (pentru aabaaab3278):

Fi serios, e religie. multe lucruri sunt inexplicabile cand e vorba de religie. Nu chiar Dumnezeu a zis crezi si nu cerceta? Sau ceva de genul. laughing, binecuvantati fie cei ce cred fara sa cerceteze parca.

| aabaaab3278 explică (pentru Ineys):

Nu e adevarat, nu scrie nicaieri in Biblie chestia asta. Poate vreun preot sa fi spus

| Ineys a răspuns (pentru aabaaab3278):

I-a spus nu stiu cui apostol cand a inviat ( am vazut in film ). Apostolul nu credea ca e real... credea ca e fantoma sau ca e o minciuna si e inca mort, ceva de genul.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Fiul are aceeasi natura divina ca Tatal si Duhul Sfant.

| toleagiulia a răspuns:

Dumnezeu l-a trimes pe Fiul Sau sa moara pentru pacatele noastre. puteti incepe sa studiati Biblia sa gasiti toate raspunsurile la intrebarile voastre!

| aabaaab3278 explică (pentru toleagiulia):

Eu cred ca l-a trimis nu l-a "trimes".

| corinelmik a răspuns:

Isus este fiul lui Dumnezeu, nascut din duh sfant prin Fecioara Maria si trimis pe pamant ca om pentru a ne arata cum trebuie sa ne traim viata.El nu alerga dupa bani, nu cauta haine cat mai scumpe, nici masini s-au lucruri cu valoare pe pamant.Isus nu e Dumnezeu, e fiul Lui.

| DanielCibu a răspuns:

Tu ca si fiinta umana esti format dim trei parti: trup, duh si suflet! La fel si Dumnezeu este format din trei: Tatal, Fiul si Duhul Sfant!

| DanielCibu a răspuns:

Cand Isus a fost pe cruce a cerut ajutorul Tatalui pentru ca daca isi cerea ajutorul Lui inusi nu era nevoit sa vorbeasca

| RAY a răspuns (pentru DanielCibu):

Apoitpt el a recunoscut tata, tata de ce mai parasit