| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

De ce nu-L vedem niciodată pe Dumnezeu?

Sunt persoane care-i cer lui Dumnezeu să se arate nouă oamenilor ca să credem în existența Lui. Îi cer să învieze morți care să ne vorbească despre cum este în lumea de dincolo. Poate și noi creștinii aveam adesea fel de fel de gânduri în care sperăm sau vrem să-L vedem pe Dumnezeu și ne întrebăm:

Oare de ce uneori Dumnezeu nu ni se arată? Știm că există, dar poate ar fi bine să se mai și arate din când în când.

Lipsa vizuală la nivel fizic al lui Dumnezeu înaintea noastră este un act pedagogic de mare înțelepciune. Dacă Dumnezeu ar putea fi văzut de oricine oricând, atunci cu siguranță El ar inspira autoritate și frică în oameni, și cu certitudine noi am încerca să-i facem voia, de teamă să nu-L supărăm.

Dacă aș putea să-L văd mereu pe Dumnezeu înaintea mea după ce fac păcatul, m-aș rușina adânc, i-aș evita privirea... aș încerca să fug de El. Și poate peste ceva timp iarăși cad în același păcat Și iarăși. Poate pe parcurs îmi dau seama că sunt prea neputincios și nu pot să evit păcatul... în acest caz prezența lui Dumnezeu permanentă lângă mine aș percepe-o și mai acuzator.

Uneori noi oamenii vrem să fim singuri, fără Dumnezeu. Mai ales după ce săvârșim păcatul. E rușinea aceea a dezămăgirii celuilalt, a faptului că nu te-ai ridicat la așteptările lui.

După ce aș face o faptă bună i-aș căuta privirea aprobator și aș aștepta chiar și laude. Când îl voi fi judecat pe cel ce greșește, aș privi spre El căutând să-mi îndreptățesc fapta și să-mi confirme mai clar că omul dinaintea mea e păcătos.

Când aș trece pe lângă un om sărac care-mi cere un ban sau ceva de mâncare m-aș opri mai mult forțat să-i dau, bine știind că Dumnezeu mi-ar vedea zgârcenia.

Dacă L-aș vedea pe Dumnezeu lângă mine nu L-aș mai căutat cu atâta patos! Nu l-aș mai dori așa de mult, întunecat fiind de păcatele mele.

Absența vizuală a lui Dumnezeu din viața noastră are la bază un singur motiv: iubirea pe care ne-o poartă.

Dar despre aceste versete, ce parere aveti?

Fericiţi cei prigoniţi pentru dreptate, că a lor este împărăţia cerurilor. 11. Fericiţi veţi fi voi când vă vor ocărî şi vă vor prigoni şi vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, minţind din pricina Mea. 12. Bucuraţi-vă şi vă veseliţi, că plata voastră multă este în ceruri, că aşa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi.
Dumnezeu sa ne dea sanatate si fericire happy

Iisus a zis: Se va ridica naţiune contra naţiune+ şi regat contra regat,+ vor fi lipsuri de alimente+ şi cutremure de pământ+ dintr-un loc în altul. 8 Toate acestea sunt începutul durerilor.
9 Atunci vă vor da necazului,+ vă vor omorî+ şi veţi fi urâţi+ de toate naţiunile din cauza numelui meu.+ 10 Şi atunci mulţi se vor poticni,+ se vor trăda unii pe alţii şi se vor urî unii pe alţii.+ 11 Şi se vor ridica mulţi profeţi falşi+ şi îi vor induce pe mulţi în eroare,+ 12 iar, din cauza înmulţirii nelegiuirii,+ iubirea celor mai mulţi se va răci.+ 13 Dar cel care va persevera+ până la sfârşit, acela va fi salvat.+ 14 Această veste bună+ despre regat+ va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile.+ Şi atunci va veni sfârşitul.+

Fiindcă* oricine va chema Numele** Domnului va fi mântuit.
Toate cele bune si multa pace happy

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Omul nu poate să îl vadă pe Dumnezeu și să trăiască. Il vedem cu ochii minții de fiecare dată când citim Biblia si o aplicăm în viața noastră.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"Il vedem cu ochii minții."

Ai dreptate. Se cheama imaginatie. Una bogata, dar doar imaginatie fara nici o legatura cu realitatea.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Holiday):

Holiday
Pentru că noi nu ne uităm* la lucrurile care se văd, ci la cele ce nu se văd, căci lucrurile care se văd sunt trecătoare, pe când cele ce nu se văd sunt veşnice. (2 Cor 5:7)

| Holiday a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Imaginatia combinata cu dorintele nerealiste pot crea astfel de deviatii de gandire si logica.
Si acum gata cu povestile cu spiridusi ca incepe finala la AO.

| T0T a răspuns:

Nu ți-ai citit cartea prea bine. Acolo spune că dacă îl vezi pe Dumnezeu mori. Adică vrei să mori? Nu cred că e cea mai la îndemână metodă de sinucidere. Încearcă altceva.
Cât despre auzit. Dacă toți ar fi siguri că Dumnezeu există unde ar fi testul credinței și tot rostul pariului făcut de Lucifer? Unde ar mai fi rostul chinului atâtor oameni zilnic? Tu încerci să transformi povestea într-o glumă și mai proastă.

| Mclaren12 a răspuns:

Pana si in biblie scrie ca nu se arata nimanui, pentru ca nu exista. Daca exista n-ar fi avut nicio problema sa se arate tuturor in acelasi timp de vreme ce-i atat de "omniprezent".

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Unde scrie ca nu exista? Astept versetul

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu trebuie sa scrie, realitatea o arata. De ce astepti neaparat versete biblice? Parca ai avea mintea programata de biblie. Oricum faptul ca scrie in biblie ca absolut nimeni nu trebuie sa-l vada mi se pare o dovada in plus ca nu exista. Voi credeti orbeste la propriu intr-un zeu despre care scrie in biblie ca absolut nimeni nu are voie sa-l vada, asta se cheama credinta oarba.

| NGheorghe a răspuns:

Măi românule, tu esti spălat pe creier cu biblia in limba română. Elohim si Yhwh sunt doua personaje complet diferite iar tu nu ai cum sa îți dai seama dacă sunt traduse prin același cuvânt: d-zeu. Elohim a creat cerurile, stelele, pământul etc si pe om(partea bărbătească si partea femeiască) l-a creat sa fie stăpân peste plante, animale si peste tot pământul. Gen 1:28. Este foarte ușor aici, de exemplu, sa traduci "partea bărbătească" prin "grupul de bărbați" dar asta ar contrazice cealaltă poveste despre creație in care, de data asta, Yhwh creaza nu universul si pământul ci: o grădina... grădina "Eden" (si Eden inseama "gradina"), acolo îi creaza pe Adam si Lilith iar Lilith fuge ca avea "preferințe sexuale", nu știu cum dar de la început Adam si Eva, in cărțile vechi si explicative, erau "lipiți spate in spate", si Yhwh nu o creaza pe Eva din coasta lui Adam, ci o desparte de Adam prin mijloc (coasta este si mijloc) — mai pe scurt partea cu Yhwh are niște explicații foarte complicate, fără sens... si pe buna seama ar fi așa deoarece este si falsă.
Aici alte discuții despre minciuni si nonsensuri in versiunea cu Adam-Eva
https://www.tpu.ro/......t-noi-lui/
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16080909/
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16076896/
Sa ne întoarcem la versiunea cea corecta, adică foarte logica, versiunea 1 a genezei, si precum vezi oamenilor "nu le place" sa stăpânească peste plante si animale, ci oamenii prefera sa stăpânească peste semenii lor. Scapă cine poate. Încă din manualul de istorie nu au fost șterse cuvintele sclav, rob, sluga, iobag, supuși, pașalâcuri, feude si feudali, datori sub toate formele — din simplu motiv ca trăiești pe o planeta in care apa curge gratis, copaci înfloresc pe gratis, animalele se înmulțesc pe gratis. Încă din manualele de istorie nu au fost scoase razboaiele neantrerupte ce nici in ziua de astăzi nu s-au terminat, si care au același scop: omul sa fie sluga la sluga.
Si sa comparam:
"Lipsa vizuală la nivel fizic al lui Dumnezeu înaintea noastră este un act pedagogic de mare înțelepciune. " - vrei tu sa zici ceva dar nu zici nimic util, poți sa tragi apa.
"Dacă Dumnezeu ar putea fi văzut de oricine oricând, atunci cu siguranță El ar inspira autoritate și frică în oameni, și cu certitudine noi am încerca să-i facem voia, de teamă să nu-L supărăm."
In primul rând voia lui d-zeu nu este o voie; a creat o Lege, o ierarhie, prin ca tu esti stăpân ca sa stăpânești peste plante, animale si sa supui pământul. Asta este o Lege fără de care viața nu are sens, viața semenului tău subjugat de tine nu are sens. D-zeu nu este autoritar, el este puternic prin faptul ca dăinuie. doar faptul ca știe sa creeze viața, si sa o repare, îl face superior. D-zeu nu va stăpânii niciodată peste om de vreme ce omul a fost creat ca sa fie, culmea, un stapan, nu sluga lui d-zeu, nici a semenului sau. Sa fi sluga unei legi sau acestei legi ( care, culmea!, zice ca tu aici esti un stăpân ) nu înseamnă sa fi sluga cuiva, legea nu este o persoana. D-zeu nu va "bagă niciodată frica in oameni", ca sa respecte aceasta Lege. Este absurd! Bineanteles ca de acum in colo tu ai treaba cu aceasta Lege, nerespectarea acestei legi este posibila doar in condițiile in care dacă tu esti naiv si credul si îți dorești sa fi o sluga, altfel nimeni nu își va dori sa stăpânească peste tine — creierul tău si capacitățile tale creative valorează mult mai mult decât dacă te comporți ca un robot sau un câine. Cu aceasta ocazie tu ai posibilitatea sa verifici aceasta Lege a vieții si dacă găsești alta mai buna atunci ai dovedit ca D-zeu este un prost si evident ca îți va da locul Sau. Dar nu are cum, D-zeu sa te oblige pe tine sa găsești o lege mai buna!
Si cu certitudine, ce? I-ai face voia? - aici iar se vede cât de pe lângă esti. Daca știai ca biblia conține minciuni si dacă știai sa le identifici, ziceai: Si cu certitudine îți convine statusul de stăpân (peste viața vegetală si animală).

Răspuns utilizator avertizat
| Golyat18 a răspuns:

Are si el un corp amice, citeste biblia

| Golyat18 a răspuns:

Da mno ce sa.zac sa nu te supar?

| Golyat18 a răspuns:

Bai bolovanule nu sti ca i-o spus dzeu la Moise ca nu i se poate arata cand era pe muntele Sinai si ca-l va lasa pe Moise sa-i vada doar spatele? Si cu Ilie la fel a fost.
Eu nu am citit scriptura pentru altii de asta nu iti pot da versetul unde zice dar daca nu ma crezi o sa ti-l dau.
Ce mameluc!

| Golyat18 a răspuns:

Mai bine ai tane o piatra in buzunar sa iti dai peste deste cand vrei sa scrii o prostie.
Bine cu Ilie n-a fost chiar la fel ca si cu Moise, dar...
Uite aici:
Exod.cap.23:12-23; 20 e de aur
1.Imparati.cap.19:9-18; 13 e de aur
Si ca sa iti dai cu parerea de dzeu trebuie sa-i citesti cartea.

| Golyat18 a răspuns:

In exod 23:20 spune lamurit de fata lui dzeu, deci daca i s-ar fi aratat doar sinbolic lui Moise i s-ar fi aratat cu tat cu fata cum o fost cu Daniel si alti ca lor li so aratat in vise adica pe intelesu tau pentru informatie deci nu pe bune ca la Moise dupa cum o cerut Moise. Si nu sti ca spune in Genesa: "sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra" daca spune chipul e lamurit ca are un chip, ok? Si apoi cum intelegi ca dzeu sta pe tron sub forma de energie si ingeri il slujesc in forma solida si de heruvimi ce mai zici ca spune lamurit de ei ca aveau o fata de vultue alta de vitel alta de fiara si alta de om (scuze astea poate le-am incurcat dar cred ca ai prins idea)
Deci nu ma mai contrzice ca o faci degeaba.
Va rog sa sara un crestin inrait sa-l ia pe derbedeu de pe mine!