| Vernusio a întrebat:

De ce nu ma poate scoate Dumnezeu din depresie? De ce ma chinuie asa? Nu e drept, nu meritam asa ceva si cand vad ca altii sunt fericiti iar eu depresiv ani intregi..De ce Dumnezeu e pentru unii muma si pentru altii ciuma, in mod nemeritat? M-am saturat de viata asta.Am 19 ani si deja m-am saturat de tot si de toate.Viata nu e frumoasa deloc,sau poate e frumoasa, pentru unii care au de toate.

20 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Daca astepti ca spiridusi inexistenti sa-ti rezolve problemele nu vei scapa de ele niciodata.
Oricum, nu trebuie sa "ai de toate" pentru ca viata sa fie frumoasa. Trebuie sa te bucuri de ce ai si sa muncesti sa obtii alte lucruri pe care ti le doresti. Rezolvarea nu va veni niciodata de la Dumnezeu sau alt spiridus de genul asta ci doar de la tine. Mai rau te incurca asteptarile astea nerealiste legate de spiridusi decat sa te ajute.

| Justme111 a răspuns:

Gândeste-te ca poate nu ai facut tu destule pentru Dumnezeu. L nu e pentru unii doar. Ştii. El iti da dar nh baga in traista. Poate esti prea orbit sa vezi scaparea ta. Incearca sa fii atent, fa ceva mai mhlt pe ru Dumnezeu si cu ajutorul lui, vei trece peste toate. De ce tot timpul oamenii vor anumite lucruri pe gratis?

| Felissa13Eden a răspuns:

Stii,Dumnezeu nu se implica direct in actiunile pe care le facem noi, doar ne calauzeste. Poate el a incercat sa te ajute prin mijloace mai ciudate si nu ti-ai dat seama.
Viata chiar e frumoasa! Uita-te ce ninge afara si cati oameni de zapada sunt pe marginea strazii.Frumusetea sta in lucrurile marunte happy

| Nilsson a răspuns:

Sentimentele tale au fost traite si de Solomon in urma cu aproape 3000 de ani: `` Este o desertaciune care se petrece pe pamant: si anume, sunt oameni neprihaniti carora le merge ca si celor rai, care fac fapte rele, si sunt rai carora le merge ca si celor neprihaniti, care fac fapte bune. Eu zic ca si aceasta este o desertaciune. `` Ecl. 8.14

Asta e realitatea, intr-o lume despartita de Dumnezeu si scufundata in pacat, e normal sa vezi nedreptate la tot pasul. Viata o vad ca pe o lectie din care sa invatam cata suferinta produce despartirea de Dumenzeu, acum oamenii sunt in voia mintii lor si rar sunt impiedicati sa faca ce isi pun in gand.

Totusi, nu te gandi ca oamenii rai sunt fericiti, chiar daca mimeaza asta.

Fericirea consta in a te gandi mai mult la binele celor din jur decat la propriul interes. Daca vrei sa scapi de depresie, sfatul meu e sa intri intr-o organizatie de voluntariat, asa o sa iti faci si prieteni cu care vei avea ceva in comun, dar mai ales vei descoperi bucuria de a face bine.

| gratargratar a răspuns:

Pai cum sa te scoata din ceva ce cauti tu insuti? Dumnezeu nu calca libertatea nimanui.

Tot ce am citit in mesajul ala al tau se refera la tine. Probabil ca te-ai iubit odata foarte mult si te-ai crezut foarte important. Apoi, te-a dezamagit lumea si ai luat-o pe calea opusa, desconsiderandu-te.

Cat il cunosti tu pe Dumnezeu? Probabil iti vine in minte numai atunci cand vrei sa-I mai reprosezi cate ceva.

Fii crestin (ortodox) cu adevarat, sa vezi cum ti se limpezeste mintea si fuge intunecimea.

| Clorox a răspuns:

Hi, eu nu am de toate, pot spune ca nu am nimic, nici fizic nici sufleteste, dar viata tot e frumoasa, tu alegi cum ti-o faci!
Nu spun doar vorbe in vant, am avut depresie, am facut prostii, m-am taiat pe maini si am incercat sa ma sinucid! N-a mers, traiesc, asta conteaza, trebuie sa inveti sa te bucuri cu ''nimicul'' tau, si in viitor ai sa vezi ca nimicul ala o sa fie totul!
Iti urez tot binele din lume, ai motive pentru care sa traiesti!
Apropo, nu astepta dupa nimeni sa te ridice de jos, ridica-te singur.

| T0T a răspuns:

Ești prea slab psihic, nu poți realiza nimic cu propriile forțe, ești inutil. Dacă nu te pui pe picioare viața ta e în zadar.

| ania a răspuns:

Sunt și unii care au de tote și tot sunt depresivi. Iisus a spus -Eu am venit ca oile mele să aibă viață și s-o aibă din belșug.În primul rând trebuie să te asiguri că îi aparții lui Dumnezeu, dăruindu-te Lui cu tot ce ești și atunci primești o nouă identitate, de fiu, fiică de Rege al universului.Atunci ești fericit indiferent de ce ai sau nu ai, poți fi fericit și dacă nu ai mâini și picioare, cum e Nick Vujicic.

| Idris a răspuns (pentru ania):

Ce mai faci Ania? Imi poti raspunde te rog la urmatoarea intrebare?

In drum spre Damasc, Pavel a vazut o lumina si a auzit o voce. Cei care erau cu el, au auzit si ei vocea?

Uite pentru un moment de invatatura aceea a voastra "Crede si nu cerceta", daca esti corecta cu tine insuti. Cerceteaza! Cerceteaza! happy

| Florin9Florin9 a răspuns:

Salut. Dumnezeu a promis că va da soarele și peste credincioși și peste necredincioși deci fiecare o să aibă în viață bucurii și greutăți contează cum le gestionezi corect, gândește-te că Dumnezeu te pedepsește în viata asta pentru a intra curat în cealaltă, chiar dacă vezi oameni care au totul ei e posibil ca pe lumea cealaltă să se chinuie iar tu să fi fericit. ÎN CONDIȚIILE ÎN CARE DUMNEZEU A SUFERIT DIN IUBITE PENTRU TINE RĂSTIGNIREA(a fost răstignit pe nedrept) îți recomand SĂ SUPORȚI ȘI TU NIȘTE CHINURI EVIDENT MAI MICI (poate uneori pe drept) îți recomand de asemenea să mergi la biserică ca să fi mai liniștit și să te rogi, Fie ca bunul Dumnezeu să-ți dea putere

| Mihai985624 a răspuns:

Simplu! Pentru ca poti iesi singur din ea. Dumnezeu nu da niciodata mai multa suferinta decat poti duce.

E un test care te va face mai puternic. Nu trebuie sa stai cu mainile in buzunar si sa astepti pur si simplu ca Dumnezeu sa te scape. Nu asta vrea El de la tine. Ok?

Răspuns utilizator avertizat
| Creierash a răspuns:

Dumnezeu nu este psiholog. Du-te la psiholog sa te scoata din depresie.

| BogdanMx a răspuns:

Dumnezeu te poate scoate numai daca ii dai tu voie. In depresie te duc duhurile cazute care te invata ca " viata nu e frumoasa deloc, sau poate e frumoasa, pentru unii care au de toate. ". Deschideti inima catre Dumnezeu prin rugaciune si post.

| RAY a răspuns:

Slava stiintei exista specialisti care se ocupa cu asa ceva isi recomand sa apelezi la ei

| ania a răspuns (pentru Idris):

În general fac bine, mulțumesc de întrebare, da sunt puțin răcită. Învățătura noastră nu este -crede și nu cerceta, dimpotrivă-cercetați toate lucrurile și păstrați ce este bun(1 Tesaloniceni 5-21)
În drum spre Damasc, nu se menționează dacă ceilați au văzut sau nu lumina doar că au auzit vocea-Oamenii care-l însoțeau, au rămas încremeniți, auzeau în adevăr glasul dar nu vedeau pe nimeni(Faptele Apostolilor 9-7)

| Idris a răspuns (pentru ania):

Eu zic ca nu a mai auzit nimeni glasul.

"Cei ce erau cu mine au vazut bine lumina si s-au infricosat; dar n-au auzit glasul Celui ce vorbea. " (Biblia Fapte 22:9)

Care este adevarul?

| KiszMy a răspuns:

Dumnezeu nu te scoate din "depresie" pentru că aștepți confirmarea vreunui merit.

| GoldenZenith a răspuns:

Buna. Pot sa zic ca stiu exact prin ce treci. happy stiu ca poate esti sceptic in ceea ce urmeaza sa iti spun dar poate te ajuta in vreun fel. Pe mine m-a ajutat. Dumnezeu nu este altcumva decat corect. Foarte corect. El iti da, dar nu iti baga in buzunar. Tu poate suferi din cauza urmarilor pacatelor parintilor, bunicilor etc tai. Poate suna ciudat, dar crede-ma ca asa este, stiu din experienta proprie. In mod normal se spune ca atunci cand nu ai nici un necaz, nici o problema Dumnezeu te-a uitat demult. Eu zic sa nu disperi, sa incerci sa gasesti o solutie la toate incet, incet. Se spune ca Dumnezeu da atat cat poti duce si ghici ce, ai motive sa te bucuri pentru ca esti foarte puternic daca tu spui ca viata ta e un cosmar si tu totusi mergi mai departe. Asteapta, viata nu e facuta doar sa suferi si poate e mai bine sa suferi acum si sa te intaresti psihic decat mai tarziu. Dumnezeu are un plan cu toti si nu il mai blama atat, ci ai rabdare.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu da boli oamenilor, acestea au apărut din cauza imperfecțiunii moștenite de la Adam. Dar Dumnezeu nu încearcă pe nimeni. Iacov 1:13. Îmi pare rău că treci prin asa ceva. Poate ca ti-ar fi util faptul de a cere ajutor de specialitate. Asa vei vedea ca orice problema are o rezolvare, de aceea fii sigur ca vei fi mai bine.