| Alien a întrebat:

De ce nu se mananca carne, oua, lapte si branza in timpul postului?

19 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Ca să te pună God la încercare, vrea să vadă dacă atunci când tu ți pot și vezi pe unu cu șaorma de 2 km în brațe poftești la ce are el, iar tu o să poftești, o să încalci una dintre cele 10 porunci, nu o să o mărturisești la spovedanie și o să arzi în iad.
Cum am zis, Dumnezo te trimite în iad prin post, ha ha.

| Esperança a răspuns:

In Biblie nu scrie asa ceva. Asta tine doar de traditia si obiceiul bisericii. Nici macar nu exista asa zisu postul craciunului. Postul il tine fiecare cand vrea, cand simte. Il tine cat poate. Postul si rugaciunea te apropie mai mult de Dumnezeu. Si chiar El ne zice prin cuvantul Sau, ca nu doreste sa ne chinuim sufletul atunci cand postim. Si sa nu stie nimeni cand tinem noi post numai tu si Tatal.

| MMihai a răspuns:

De tâmpiți ce sunt, nu mănâncă : carne, oua, lapte si branza in timpul postului!
La creștinii ortodoxi, nu există meditație, căutarea să răspunzi la probleme ale existenței, postul la ei este numai alimentar / stomacal, noroc că vinul, berea și țuica sunt de post și în general toate băuturile alcoolice, sunt de post.
Cu autorul Băsescu & Boc & co, și în restul zilelor postim oarecum, adică fără carne de porc, fără cașcaval și deseori, și fără brânză, și etc că nu ni le permitem financiar, dar atunci, de ce să te mai omori cu postul?

| Ecea a răspuns:

Asa sunt oamenii dresati.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Nu mananca aia care nu au bani si zic ca e post. Lumea care are bani mananca detoate.

P.S. Sexul oral e voie? ca doar implica carne!

Răspuns utilizator avertizat
| NoChanceForUs a răspuns:

Când mă uit la răspunsurile astea ale voastre îmi doresc uneori să fur niște arme de la Ciorogârla și să decimez.
Vise băi, vezi-ți de prazul tău, că e de post!

| eliaclodia a răspuns:

De ce nu se mananca nimic in timpul postului negru?
De fapt, nu stiu daca se numeste ca am filtru cand imi pun astfel de intrebari. Cumva parca e o slabiciune?

| giorgyana99 a răspuns:

Poi pentru ca nu se mananca carne ca sa nu sacrificam animale iar laptele ouale si branza provin de la animale si ating carnea cand ies din animal(branza provine din lapte)
funda?

| Ecou a răspuns:

Degeaba

| shadovv a răspuns (pentru Ecou):

Tosiaga

| Ecou a răspuns (pentru shadovv):

Egal multe parantezeeeeeeeeee rolling on the floor))))))

| anutza a răspuns:

Pentru ca postul reprezinta o abtinere de la cele trupesti, iar acestea sunt considerate de fruct (lactatele, carnea si ouale - sunt de origine animala)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I mult odata pe an sa renunti si tu la de astea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba se mananca.eu mananc. postul este o perioada de jertfa si de curatire, fizica si spirituala, in care mancarea isi are rolul ei.pe langa altele la fel de importante. abstinenta de bunavoie si in consens cu partenerul/a,infranarea limbii de la clevetire,renuntarea la bauturi,practicarea rugaciunii, smerirea inimii si ascultarea de slujbe religioase si muzica religioasa, facerea de milostenii, spovedania si impartasirea cu sfintele taine.

| Simona09 a răspuns:

Pentru ca in post trebuie sa mananci doar mancare nefacuta din animale sau lata de la animalebig grin sper ca ti-am fost de ajutor.

| kity1234 a răspuns:

Pentru ca provin de la animale...

| anny_9448 a răspuns:

Deoarece se spune ca Isusu in acele zile pe care le-a petrecut in pustiu a mincat doar piine si apa,. nimic grasimi sau carne,, SI NOI INTR-UN FEL FACEM LA FEL )))asa stiu eu. cred ca ti-am fost de ajutor