| CinevaAnonimă a întrebat:

De ce nu se saruta fata sfintilor din icoane? Dar mainile se saruta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Icoanele nu se sărută pe faţa. Cei care procedează astfel dovedesc lipsă de smerenie şi evlavie.
Atunci cand sarutati o icoana, aratati tot respectul persoanei de pe acea icoana acelasi respect pe care l-ati arata unei personae pe care o venerati. Si nu uitati sa va stergeti rujul de pe buze inainte de a saruta o icoana.
V-ati uitat vreodata la o icoana in lumina ca sa observati acele urme de ruj/pete de ruj pe suprafata icoanei? E absolut dezgustator.
De fapt e chiar gretos. Rujul pare sa arate frumos pe buze, dar arata oribil pe icoane, cruci, lingurita de Impartasanie si pe mana preotului sau episcopului. Icoanele au fost patate datorita rujului si chiar daca crucile pot fi de multe ori curatate dupa ce fiecare dintre noi le venereaza, nu e politicos fata de ceilalti sa lasam urmele noastre pe ele. Daca insistati sa va rujati cand veniti la biserica, stergeti-va rujul de pe buze inainte de a venera o icoana, a primi Sfanta Impartasanie, a saruta crucea sau mana preotului sau episcopului. Mai bine va rujati dupa ce plecati de la biserica. La urma urmei Dumnezeu nu impresionat de cat de atractiva apareti in exterior - prin vestimentatie sau cu machiaj - ci de cat de atractiva sunteti in suflet - podoabele noastre interioare - de caracter bun si credinta/pietate/smerenie

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu dar, probabil din acelasi motiv in care tu saruti mana preotului si nu fata lui

| CinevaAnonimă explică (pentru anonim_4396):

Si care este motivul? Eu sarut mana preotului deoarece cred ca astfel se cinsteste Taina Hirotoniei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Probabil motivul pentru care saruti icoane e acelasi. Pot sa te intreb de ce saruti icoane daca nu stii de ce o faci?
Eu nu sarut icoane sau preoti...

| CinevaAnonimă explică (pentru anonim_4396):

Din semn de respect pentru sfinti si iubire pentru Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Probabil din semn de respect pentru Sfinti le saruti mana nu fata

| AdrianTzar a răspuns:

Ca să nu fie sărutul Iudei..., răspunsul lui Roty78 e foarte bun.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns:

Ce scârbos și aiurea.

| CinevaAnonimă explică (pentru T0T):

Ce e scarbos?

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Icoanele. Pupă acolo toți moșii și babele, unii poate care pot transmite germeni, microbi. De asemenea de ce ai pupa un tablou? Dacă vrei să pupi ceva pupă o poză de a ta sau ecranul telefonului, măcar pe aia nu o pupă nimeni.
Portretul lui Einstein de ce nu îl pupi? A făcut mai mult pentru umanitate decât toți sfinții.

| CinevaAnonimă explică (pentru T0T):

Nu e nimic scarbos in a cinsti sfintii.

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

E scârbos pupatul în sine. Am zis de ce. Cinstirea lor nu e scârboasă doar că nu prea e rațională. Au fost oameni ca tine, de ce să îi pupi și să li te închini? De asemenea în Biblie Dumnezeu îți spune să te închini numai la el. Poate pentru Dumnezeul tău e o abominație de fapt.

| CinevaAnonimă explică (pentru T0T):

Nu stiu cum e in alte biserici, dar iti spun ca la noi in biserica se spala icoanele cu detergent in fiecare saptamana.