| Octavian199 a întrebat:

De ce nu umblam dezbracati? Ca doar Adam si Eva erau dezbracati.

47 răspunsuri:
| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Primul Adam a fost ispitit cu toate ispitele omenesti iar al doilea Adam adica Iisus nu a fost ispitit cu toate ispitele omenesti.

| Meme10Memu a răspuns (pentru BlackLight1987):

Posibilitatea ispitei nu e acelasi lucru cu ispita aparuta. Nici o femeie nu s-a dat la Iisus ca sa-l ispiteasca sa se culce cu ea. Iisus nu si-a asumat calitatea de barbat vorbind cu vreo femeie despre eventualitatea unei casatorii si implicit vreunei partide de sex ca sa fie ispitit de vreo femeie. Ispita de la o femeie apare cand barbatul isi cauta o femeie pentru casatorie sau pentru sex. Iisus cand privea la frumoasa Magdalena nu se gandea cum ar fi daca i-ar trage-o pentru ca Iisus nu avea libido adica avea o disfunctie hormonala adica nu era un barbat complet sanatos.

Numai un om bolnav cand vede o femeie sexy nu se gandeste cum ar fi daca i-ar trage-o. Asadar numai un om bolnav sau fara libido poate respecta ce a zis Iisus: „Oricine priveşte la o femeie, poftind-o, a şi săvârşit adulter cu ea în inima lui" - Matei 5:28.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Meme10Memu):

A crede ca Hristos, apostolii si toti crestinii in decursul a doua milenii, care au respectat porunca de la Mt 5, 28, sunt bolnavi mi se pare aberant. Literatura patristica, abundă de texte ce arata cum se poate respecta porunca respectivă.
Evangheliile nu reprezintă un jurnal sau o biografie a lui Hristos, ele ne prezintă câteva evenimente din viata Lui, in general, in decursul celor trei ani de activitate, culminând cu Răstignirea și Învierea. Sunt foarte multe episoade lacunare din viata Lui Iisus.
Este drept ca nu prezintă nici o ispitia sexuală din viata lui Hristos, dar asta nu inseamna ca nu a existat. Ținând cont că Hristos a fost ispitit in nenumarate randuri, putem presupune că a fost ispitit și din punctul asta de vedere.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aici chiar greșești.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Explica motivul pentru care gresesc.

| Meme10Memu a răspuns (pentru BlackLight1987):

Cum ar putea un om sanatos sa priveasca o femeie frumoasa si sexy si sa nu o doreasca? Face parte din instinctul oricarui barbat sanatos.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Tu daca ai vedea o femeie frumoasă, dezbrăcată ai sări pe ea? Presupun ca nu...asa cum trupul este supus gândirii asa și mintea se poate autoeduca, pentru a fi supusă sufletului. Bineînțeles nu este ușor...dar in timp, prin exercițiu, mintea si gândurile pot fi controlate.
Asta este principala diferență între oameni și animale. Animalele acționează pe baza de instinct, oamenii, desi au instinctul, pot sa il suprime.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Sunt o multime de motive pentru care gresesti aici (si nu numai) :,, Primul Adam a fost ispitit cu toate ispitele omenesti iar al doilea Adam adica Iisus nu a fost ispitit cu toate ispitele omenesti.'' -> Daca ai fi citit din Biblie, ai fi vazut ca Iisus a fost ispitit. De ce ii spui lui Iisus al doilea Adam?

| doctorandus a răspuns (pentru BlackLight1987):

Poti controla indeplinirea poftei, nu poti controla pofta, pentru ca este o reactie instinctuala care nu este supusa controlulului voluntar.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

BlackLight1987 confunda pofta cu indeplinirea poftei.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru doctorandus):

Poți controla pofta asa cum poți controla și acțiunea. Dacă îți apare gândul, ca ai pacatui cu femeia respectivă, iti raman două opțiuni fie rămâi in gand și cazi sub porunca de la Matei, fie iti alungi gandul respectiv.
De asta spuneam ca trebuie citită literatura patristica, acolo se explică detaliat ce inseamna lupta cu propriile gânduri. La nivelul gândului se produce adevarata lupta intre bine si rau.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Iisus este numit in biblie al doilea Adam. Ti-am dat versetul unde scrie.

| Meme10Memu a răspuns (pentru BlackLight1987):

Iisus nu s-a referit la fapta ci la dorinta. Dorinta e inevitabila. Pana la suprimare dorinta apare si conform a ceea ce a spus Iisus pacatul e deja infaptuit odata cu aparitia dorintei.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aici nu se refera la Iisus, ci cu totul la altceva.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu tot raman la opinia mea. Nu cred ca Hristos ar fi dat o porunca împotriva naturii umane. Anyway...A fost o dezbatere interesantă. Mulțumesc tuturor!?

| doctorandus a răspuns (pentru BlackLight1987):

Lol. Daca alungi gandul inseamna ca deja ai poftit-o. E pur si simplu tardiv.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

La ce altceva?