| Superior a întrebat:

De ce oamenii de stiinta care studiaza fizica cuantica cred de cele mai multe ori in Dumnezeu?
Pana si parintii fizicii cuantice credeau in Dumnezeu, avand ca argument ramura pe care o studiaza.

Răspuns Câştigător
| Jay1 a răspuns:

De ce oamenii de stiinta care studiaza fizica cuantica cred de cele mai multe ori in Dumnezeu?-simplu Au ştiinţă- CUNOSC MAI MULT PERCEP MAI MULT.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Incredibil inventatorii fizicii cuantice )))))))))))))))))))))))) inventatorii gravitatiei, evolutiei, savanti inventeaza, inventatorii electromagnetismului, sa nu te auda profu de fizica ca ramai repetent

| Superior explică (pentru RAY):

Desi nu e cel mai bun termen, nu are vreo relevanta.
Astept sa-mi dai un raspuns pertinent la intrebare

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Ce rost are? tot cu acelasi idei vei ramane

| RAY a răspuns:

Cand va citesc,newton credea in Dumnezeu siiiiiiiiiiiii? e treaba lui in ce credea,putea crede si in alba ca zapada, unicornul roz, omul putea sa creada in orice lucru,asta nu dovedeste nimic,dumnezeu nu e deloc plauzibil, complexitatea cere mai multa complexitate,deci un dumnezeu trebuia sa fie mult mai complex ca creatia lui,din moment ce spuneti ca din nimic nu poate exista complexitate nici dumnezeu nu putea sa exista,pe acelasi principiu,deci dumnezeu cum a putut aparea din absolut nimic? cum putea sa creeze absolut totul din nimic? ca a exista dintodeauna nu e o rezolvare, alt non sens e acest da am aparut de nicarei, logic ca nu, totul are o cauza si un efect, nu e nimic intamplator, existenta unui creator nu e logica

| Cosmin86 a răspuns:

Dar in schimb crezi intr-o forta superioara care a aparut de nicaieri? laughing

| Superior explică (pentru Cosmin86):

Ce intrebare tampita, universul tot din nimic sustineti ca a aparut.
E o chestie pe care oamenii nu o pot intelege.

| Cosmin86 a răspuns:

In schimb e logic sa crezi intr-o forta superioara care a apaurt tot de nicaieri laughing

| AvalohAlyn a răspuns:

Buna intrebare.Ca si chestie si Newton credea in Dumnezeu mult,citisem ca o buna parte din viata a studiat si Biblia.E si normal Dumnezeu e cel mai plauzibil cand te gandesti la complexitatea fantasticului Univers, corp uman, a vietii pe Pamant si a mediului inconjurator.E mai logic sa crezi intr-un Dumnezeu, intr-o Forta Superioara si Inteligenta decat sa crezi ca am aparut de nicaieri, ne ducem catre nicaieri si ne tragem din maimuta.

| suntserios a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Adica pe scurt vrei tu sa zici, ca daca nu suntem capabili sa intelegem stiintific lucrurile sa le punem pe seama paranormalului nu?

Crede si nu cerceta ca biserica te vrea prost... cam asa

| Superior explică (pentru suntserios):

Voi promovati lucruri ireale ca ajutor in sustinerea ateismului vostru.
Biblia nu spune nicaieri asa ceva.

| suntserios a răspuns (pentru Superior):

Corect, biblia nu zice decat lucruri reale... alea cu toate animalele intr-o barca, alea cu creatul unui om dintr o coasta, alea cu apa transformata in vin, ceva morti resuscitati dupa cateva zile, ceva despre o putere paranormala care creaza pocnind din degete soarele, luna si animalele

absolut real.

Serios? Esti pe bune?

Răspuns utilizator avertizat
| bogdan324 a răspuns:

Bai ce ma distrez citind comentariile astea, mai ales cu o punga de chipsuri si niste suc.

Nu mai incercati sa turnati pe gat unul altuia ideile voastre proprii, ca mereu se va ajunge la discutii nu tocmai constructive si chiar la certuri.
Bun, vezi o intrebare care nu-ti convine dar totusi se potriveste la categoria respective, dai scroll in continuare si cauti alte intrebari.De ce sa deveniti dusmani din cauza unui subiect in care aveti opinii diferite cand puteti sa va vedeti de treaba sau chiar sa deveniti prieteni evitand acel subiect?
Si chiar daca vrei sa arati contrariul a ceva,nu e nevoie sa faci misto de persoana respectiva,pur si simplu iti exprimi opinia si asa sunt mai putine sanse sa se ajunga certuri.
Mie nu prea imi placeau orele de romana in liceu din cauza literaturii,pur si simplu i-am explicat profei ca nu imi place ideea de a fi nevoit sa invat fortat niste ''opere'' debitate de niste oameni mai mult sau mai putin sanatosi la cap,care pur si simplu imi provocau greata cand le citeam.
Eu eram mai mult cu gramatica...
In schimb,cand era vorba de o compunere,era alta treaba...
Asa simteam si eu in sfarsit ca am o libertatea de a-mi expune ceea ce gandesc,si mai mult,ceea ce simt,in functie de tema respectiva.
Ei bine,pentru asta eram trecut cu vederea si chiar apreciat de catre profa fiindca i-am demonstrat urmatorul lucru:
De ce sa invat opera altuia,cand si eu sunt destul de capabil sa-mi arat creativitatea prin scris?
Si uite asa,chiar si cu idei opuse, am pastrat un oarecare respect fata de acea persoana.
Bine, am dat asta ca si exemplu, voi nu trebuie neaparat sa incercati pe plac acelei persoane, ci doar sa evitati diverse discutii fara sens.

| Mclaren12 a răspuns:

Cine au fost parintii fizicii cuantice?

| Jay1 a răspuns:

Incredibil cum obtine la toate intrebarile tale 50 de puncte.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

1. Ce oameni de stiinta care studiaza cuantica cunosti?
2. Cine sunt parintii fizicii cuantice?
3. Newton nu a descoperit gravitatia. Ea exista si fara el. Doar a atras atentia asupra unor principii existente.
4. Se vede clar ca nu inteleg fizica sau orice alta materie legata de acest domeniu? Asadar, pentru ce te mai chinui?