| anonim_4396 a întrebat:

De ce ortodoxii au n traditii, banale as putea sa spun,?
Eu nu inteleg un lucru! De ce pupa si se inchina la icoane? Scrie clar in Biblie,,sa nu iti faci chip cioplit",iar icoana este un chip cioplit.
Sunt foarte multe traditii iesite din comun chiar.
Din cate am inteles, ca sa ai pacatele iertate trebuie sa mergi la popa si sa nu stiu ce sa faci! Daca te rogi lui Dumnezeu cu credinta El iti poate ierta pacatele! Nu ai nevioe de o popa!
Si de va faceti cruce( va rog sa-mi raspundeti la aceasta intrebare!)? Nu inteleg religia asta a voastra!
Cine e de acord cu mine?

29 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Imposibil sa nu apara de 3-4 ori pe luna aceasta intrebare, dar sub alta forma. Raspunsul este simplu : noi Ortodocsii suntm mai destepti si gata, daca nu intelegi Ortodoxia, inseamna ca ai o problema, mai degraba pricepe un ateu Doctrina Sf Treimi si tu nu vei pricepe Ortodoxia

| danay72 a răspuns:

Ai dreptate. Biblia spune clar. Exod 20:4, 5.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Dumnezeu NU INTERZICE ASEMĂNAREA (dovadă sunt statuile heruvimilor CERUTI DE DUMNEZEU). El interzice doar imaginea falselor zeităţi (CONCURENTE), prin care evreii părăseau amintirea lui Dumnezeu cel adevărat.

| milan9 a răspuns:

"Dragobetele", "Martisorul", "Babele" sunt într-adevăr NECREŞTINE şi NECREŞTINE au rămas, pentru că nu le-a înfiat nimeni! - ÎN NICI UN CAZ BISERICA!

Denumirile au fost "înfiate" doar de CULTURA populară (pe care nu o poate cenzura cu forţa nimeni - vezi astăzi la ce aberaţii trimite uneori "cultura"...)

Vino duminică cu mine la Biserică să vezi că părintele n-o să-ţi vorbească în veac despre "babe" sau despre "mărţişor"... happy

A propos, dar voi cum spuneţi lunilor care CHIAR SE REFERĂ LA ZEI PĂGÂNI: ianuarie, martie, etc?winking sau zilelor din saptamană, pe care englezii le numesc după zeii păgâni scandinavi?winking

| milan9 a răspuns:

Unele aspecte care ţineau de cultura veche, păgână, precum vechi sărbători din anumite momente ale anului (de ex. data solstiţiului) au fost DOAR ACOPERITE de evenimente cu semnificaţie creştină, pentru ca cele păgâne să dispară!

Deci important este că nu "s-au împrumutat" nici "elemente străine de creştinism (păgâne) şi nici măcar "semnificaţii"...

Singurul punct de tangenţă a fost data calendaristică. Dar "data" nu are nimic păgân în ea însăşi. Nu păgânii au inventat solstiţiul şi zilele anului, ci Dumnezeu...
"Înlocuire" nu înseamnă "împrumut"! Cele vechi au fost înlocuite de Revelaţia lui Dumnezeu care venea să explice ceea ce oamenii doar puteau intui".

| milan9 a răspuns:

Nu numai că scopul era eliminarea elementelor şi semnificaţiilor păgâne, ci era chiar SINGURA MODALITATE pentru a fi eliminate! Era singurul mod de a dispărea anumite forme de păgânism din conştiinţa acelor popoare care au îmbrăţişat creştinismul. Altfel, ar fi supravieţuit şi coabitat până astăzi.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Fiindca nu ai sustinut pe baza Cuvantului lui Dumnezeu cele spuse CUM sa credem ceea ce spui tu? Pe ce baza? Pe "baza cuvantul" tau sau ale unor popi FOARTE interesati sa castige cati mai multi enoriasi pentru FINANTELE LOR ca alta sustinere nu ai? Cuvantul tau (al lor in speta, al popilor) SAU CUVANTUL lui Dumnezeu, pe care sa-l CRED?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

La porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") HERUVIMILOR.

UNICUL SCOP pentru care a fost data porunca a II-a a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), nicidecum de eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii aveau SUTE de obiecte de cult…

Şi câte confuzii se nasc din IGNORANŢĂ şi din eludarea contextelor istorice. Aproape 40000 de secte au luat naştere doar pe această cale, a "SFINTEI IGNORANŢE"…

| danut a răspuns (pentru milan9):

REPET, unde ai citit tu ca Dumnezeu a spus: INCHINATIVA CHIVOTULUI. CARTEA, CAPITOLUL si VERSETUL din Biblie. Lasa deoparte ce-ti doresti tu si religia ta sectara, SPUNE CLAR UNDE SCRIE ca trebuie sa ne INCHINAM LA Chivotul Legi ca altfel trebuie sa chemam un specialist in "dereglaje la mansarda" pentru ce spui tu. Cele 40000 (CARE NU SUNT DECAT CATEVA SUTE) de SECTE sunt mai aproape de adevar decat aiurelile pe care le spui tu si care NU SUNT SCRISE in Biblie, Biblia transcrisa de VOI si nu de noi sectele. Va pare rau, nu e o problema, asa a vrut Dumnezeu iar CELE 10 Porunci nu sunt doar pentru unii ci PENTRU TOT UNIVERSUL, sunt IDENTICE pentru TOTI INCLUSIV porunca a Doua:
"4. Sã nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfãtisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pãmânt, sau în apele mai de jos decât pãmântul.
5. Sã nu te închini înaintea lor si sã nu le slujesti; cãci Eu, Domnul, Dumnezeul tãu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea pãrintilor în copii pânã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc,
6. si Mã îndur pânã la al miilea neam de cei ce Mã iubesc si pãzesc poruncile Mele."
Cu mahnire iti spun ca vei RASPUNDE in fata lui Dumnezeu pentru ceea ce spui despre Legea Lui (e dreptul tau).

| milan9 a răspuns:

In Vechiul Testament, deasupra Chivotului cu CELE ZECE PORUNCI se aflau chiar statuile sau "CHIPURILE CIOPLITE" ale heruvimilor, şi asta char la porunca lui Dumnezeu… happy happy

Asta ce înseamnă? Că porunca a II-a se înţelegea doar în anumite context, CONTEXTE ce ţineau de ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), nicidecum de eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii aveau zeci şi zeci de obiecte de cult… thinking

| milan9 a răspuns:

Este un lucru esenţial faptul că SFINTILOR sau ICOANELOR li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "închinare" (nu divinizare)! Icoanele sunt doar obiecte de cult.
Evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptate la cererea lui Dumnezeu...
Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată lingvistic de polisemia termenului. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.
Ori, ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi happy de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…

| Holiday a răspuns:

Sunt doua tipuri de traditii:
1. Cele menite sa umfle buzunarele bisericii, gen icoane, lumanari, tamaie, parastase, pelerinaje, moaste, etc. etc. etc...
2.Traditii preluate din credintele si culturile populatiilor locale, acceptate pentru ca religia crestina sa se poata impune mai usor.
Doar la nivel national, nu mai vorbim de nivel global, exista diferente intre oficierea anumitor slujbe, obiceiuri la inmormantari, casatorii, de sarbatori, etc, preluate din traditiile si cultura locala si, nu doar acceptate tacit, ci executate cu implicarea popilor.

| sublime89 a răspuns:

Scrie clar in biblie sa nu-ti faci chip cioplit, asa e, dar la fel de clar scrie si ca trebuie sa-l omori cu pietre pe un om care a lucrat in zi de sarbatoare. Ar trebui sa facem o lege si din asta?

| M25M a răspuns:

Fiecare religie are riturile si practicile sale. Oricat de banale sunt ori bizare isi au rostul lor. Multi oameni se pot simti mai protejati, mai in siguranta daca repeta aceste obiceiuri. Altii isi intaresc fara sa-si dea seama sistemul de credinta ori il protejeaza facand acele practici.
Bine, multe sunt niste superstitii stupide, dar pentru psihicul unora sunt necesare.
In privinta a ce scrie in Biblie, sa zicem mersi ca nu se urmeaza fiecare indemn la crima sau tortura...

| suităr a răspuns:

Bă sincer eu nu mă pricep, dar vezi tu creștinii nu se roagă LA LEMNUL din care e făcută icoana respectivă ci pe cine vrea să reprezinte.
Că eu nu mă duc acum să mă rog la dreptunghiul ăla de lemn, că nu slăvesc dreptunghiurile, ci la o reprezentare a lui D-zeu.

| Alcyon a răspuns:

Sa nu-ti faci chip cioplit, adica sa nu-ti faci idoli. Unele populatii se inchina la statuia respectiva. Cu alte cuvinte, ei considera ca acea statuie are nu stiu ce puteri divine si se roaga la ea. Crestinii vad in icoana doar o reprezentare a divinitatii. Un fel de intermediar.

| milan9 a răspuns (pentru Alcyon):

„Imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în toate cultele, cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? Nu.

Şi tot la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală... happy

| danut a răspuns (pentru milan9):

UNDE scrie in BIBLIE ca Dumnezeu a spus CUIVA sa se inchine la CHIVOTUL LEGII, CARTEA, CAPITOLUL si VERSETELE.
Daca nu indici in mod CLAR aceste lucruri, Biblia spune ca esti ANATEMA.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"De ce ortodoxii au n traditii"
Nu stii nici macar sa scrii corect ortodocsi, dar nu-ti plac traditiile lor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine bine am inteles.Acum noapte buna!

| Correct a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine, dar imediat apar niste raspunsuri bizare care explica toate intrebarile, cu termeni religiosi desigur, si noi in continuare ne vom intreba fiindca tot nu vom crede.
Si tot vom incerca sa dovedim ceva iar altii mereu vor incerca sa dovedeasca contrariul, cam asta e ciclul...
Sa stii ca s-a mai pus aceasta intrebare, e normal sa ne-o punem, de mici stim cele 10 porunci si crezi ca biserica nu si-a pus-o, fii serios acesti oameni s-au gandit la absolut tot.

| vioviovio13 a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine. In biblie este scris totul.

| milan9 a răspuns (pentru vioviovio13):

In Vechiul Testament, deasupra Chivotului cu CELE ZECE PORUNCI se aflau chiar statuile sau "CHIPURILE CIOPLITE" ale heruvimilor, şi asta char la porunca lui Dumnezeu… happy happy