| lalababa a întrebat:

De ce preotii catolici au intretinut relatii sexuale cu niste baieti minori? Credeti ca baietii de la altar ar trebui pedepsiti pentru ca i-au ispitit pe oamenii lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Vreau să fac o corecție, nu că face lucrurile mai dulci: preotii sunt acuzati cu câteva sute de mii de abuzuri. Totuși, orice acuzație nu este tot una cu „au întreținut relații sexuale", deoarece nu toate acuzațiile sunt adevărate, de asemenea, un preot poate face mai multe abuzuri, poate câteva zeci cu unul sau mai mulți indivizi.

Nu vreau să trivializez, dar vreau să zic că este realist să împarți la 4-5 acest număr. Comportamentul sexual delirant în lumea catolicilor este considerat dat fiind interzicerii de a se căsătări (între altele), dar nu sunt aici să pun speculații.

În ultima vreme aceeași problemă a fost și în biserici evanghelice sau martori ai lui Iehova. Cu martorii am referentiat un sit ( wwww.silentlabs.org ) ce vorbeste de 20.000 abuzuri (de asemenea poti împărți la 5 ca să te gândești cam câte cazuri sunt) respectiv cazuri precum Ted Haggard, consilier al președintelui Bush, ce a fost „prins" că nu a plătit o prostituată masculină http://en.wikipedia.org/wiki/Ted_Haggard

După mine cu cât este mai opresivă o credință cu atât e mai problematică această problemă, deoarece oamenii vor face lucruri exagerate când nu se vor mai controla pe ei înșiși. Probabil cea mai bună dovadă în ziua de azi sunt abuzurile în lumea musulmană, dar pe de altă parte e greu să dau vina pe musulmanul tipic, ce este mai bun (ca și un creștin de altfel) decât ce este învățat în cărțile sfinte să facă.

49 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

O persoana care face asa ceva, sa molesteze niste copii, nu are nici o scuza in fata lui Dumnezeu. 1Corinteni6:9,10

| milan9 a răspuns:

Fiecare padure are uscatura ei. Nu trebuie sa generalizam

| Moisie a răspuns (pentru milan9):

Dar faptul ca tocmai "padurea" lui Dumnezeu are uscaturi, asta nu te deranjeaza?
Pai maca ograda sau padurea Atotputernicului trebuia sa fie perfect curata, asta in cazul ca Diavolul nu a preluat padurea, ceea ce se pare ca totusi s-a intamplat ca in Biblie scrie ca " Potrivnicul lui Dumnezeu s-a asezat in padurea lui Dumnezeu si se lasa slavit ca Dumnezeu vezi 2Tesaloniceni 2:4!

| milan9 a răspuns:

Cateva cazuri intre sute de mii de preoti catolici.

| KhludCiprian a răspuns (pentru KhludCiprian):

Sit-ul corect este: http://www.silentlambs.org/ (am pus 4 de w si am taiat un M).

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Vreau să fac o corecție, nu că face lucrurile mai dulci: preotii sunt acuzati cu câteva sute de mii de abuzuri. Totuși, orice acuzație nu este tot una cu „au întreținut relații sexuale", deoarece nu toate acuzațiile sunt adevărate, de asemenea, un preot poate face mai multe abuzuri, poate câteva zeci cu unul sau mai mulți indivizi.

Nu vreau să trivializez, dar vreau să zic că este realist să împarți la 4-5 acest număr. Comportamentul sexual delirant în lumea catolicilor este considerat dat fiind interzicerii de a se căsătări (între altele), dar nu sunt aici să pun speculații.

În ultima vreme aceeași problemă a fost și în biserici evanghelice sau martori ai lui Iehova. Cu martorii am referentiat un sit ( wwww.silentlabs.org ) ce vorbeste de 20.000 abuzuri (de asemenea poti împărți la 5 ca să te gândești cam câte cazuri sunt) respectiv cazuri precum Ted Haggard, consilier al președintelui Bush, ce a fost „prins" că nu a plătit o prostituată masculină http://en.wikipedia.org/wiki/Ted_Haggard

După mine cu cât este mai opresivă o credință cu atât e mai problematică această problemă, deoarece oamenii vor face lucruri exagerate când nu se vor mai controla pe ei înșiși. Probabil cea mai bună dovadă în ziua de azi sunt abuzurile în lumea musulmană, dar pe de altă parte e greu să dau vina pe musulmanul tipic, ce este mai bun (ca și un creștin de altfel) decât ce este învățat în cărțile sfinte să facă.

| milan9 a răspuns:

Pretendentul la preoţie, bun sau rău, nu este altceva decât un "produs" al societăţii, al familiei, al anturajului în care şi-a definit "formarea", în spiritul moralei creştine sau, dimpotriva, al viciilor şi compromisurilor.

Aspiraţia sa la misiunea de "PREOT", este un produs al unei deliberări în cunoştinţă de cauză, că el poate ajuta Biserica, sau, din păcate uneori, iresponsabila părere că poate profita de Biserică pentru a se "ajuta" el singur să se căpătuiască.

| milan9 a răspuns:

Fiecare padure are uscatura ei. Nu trebuie sa generalizam. Aceasta "uscatura" priveste doar libertatea omului, libertate care se poate corupe pana la tradarea tuturor valorilor entru care s-a depus juramant.

Libertatea (responsabila) si garantarea ei este legea fundamentala pentru care chiar si Insusi Fiul lui Dumnezeu S-a jertfit pe cruce...

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu ti-e jena asa sa gandesti ca singura vina ar fi fix a baietilor de altar? Adica tot ei i-au ispitit si de oameni ai lui dumnezeu ce sunt ei, preotii au fost mai slabi ca mamaliga si-au picat in plasa.

| NOname a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

A fost o aluzie ironică la faptul că Biblia asta sugerează: că vinovaţii nu sunt violatorii, mai ales dacă sunt violatorii în sutane, ci cei care i-au "ispitit". Cretinii preasfinţiţi, săracii, sunt prea inconştienţi, sălbatici şi incapabili să-şi controleze impulsurile sexuale. ...motiv pentru care nu o dată s-au ars femei frumoase pe rug, acuzate de vrăjitorie.

| Moisie a răspuns:

Si catolicii la fel ca ortodocsii sunt inspititi de Dumnezeul lor care este Dumnezeul veacului acesta adica Diavolul caruia i se roaga si i se inchina.
Cum, altfel iti explici ca ei se roaga "dumnezeului" lor cu: > si nu ne du pe noi in ispita

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Tu te joci cu focul, tare mi-e frica sa nu te arzi foarte tare...

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Vezi ca nu cumva sa te arzi chiar tu ca religia ta nu are Dumnezeu iar faptul ca parintii bisericii tale au FURAT Biblia religiei mozaice, nici pe departe nu inseamna ca l-au FURAT si pe Dumnezeul din ceruri al acelei religii!
Asa ca in locul tau mi-ar tremura chilotii de frica daca as stii ca crestinismul nu numai ca este o religie fara Dumnezeu dar este una care este impotriva lui Dumnezeu, si ii indeamna pe oameni sa NU urmeze Legea lui Dumnezeu ci sa urmeze o Lege Noua a "dumnezeului" veacului acesta" (adfica veacul Nouloui Testament) "dumnezeu" care este Satana!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Deci tu ii indemni pe oameni sa se inchine Satanei? Niciodata!
Hristos este Dumnezeul. Sfanta Treime este mai presus de orice!
Crestinismul este adevarul! Hristos este Calea, Adevarul si Viata!

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Ba din contra!
Eu indemn oamenii sa se inchine STIINTEI pentru ca STIINTA este bazata numai pe ADEVARURI, iar Dumnezeu inainte de toate este el insusi ADEVAR si nu minciuna!
De indemnat oamenii catre Diavol sunt cei care propaga minciuni cum este de exemplu minciuna religioasa, care nu se bazeaza pe adevaruri dovedite ci doar pe credinta a proasta.
Crestinismul este o minciuna, lucru evident demonstrat prin faptul ca foloseste o Biblie FURATA de la o alta religie si o interpreteaza altfel decat a inspirat-o Dumnezeu acelei religii!
Daca Isus este Calea Adevarul si Viata, si Calea lui Isus era calea Religiei Mozaice de care nu s-a dezis nici macar pe cruce, si daca Adevarul lui Isus este adevarul Legii lui Dumnezeu lege numita Torah, si viata lui Isus era viata unui Rabin al religiei mozaice, atunci de ce NU urmezi si tu Calea adevarul si Viata lui Isus, si urmezi o religie inventata de ucigasiui lui Isus, urmezi o Lege Noua care spune ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI si de ce urmezi o viata de manelist care refuza sa se documenteze serios si isi potriveste viata personala ca un manelist adevarat, adica "dupa ureche", adica dupa ce aude de la alti fraieri si nu o viata bazata pe studiu si documentatie temeinica?
Esti cumva roman? pai atunci nu este de mirare ca esti si tu un manelist!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Vreau să văd si eu unde scrie ca ortodocsismul aruncă la gunoi Legea Lui Dumnezeu?
Iisus doar a adăugat la lege ''să Il iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți.''.Ce ți se pare atât de greșit?

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Nu ortodoxismul in mod special ci toata religia crestina care are la baza Biblia crestinilor.
Cauta in Biblie la Filipeni 3: 6, 7, 8
Isus nu a adaugat nimic la nicio Lege, el in calitate de RABIN (adica invatator) a dat doar invaturi lamuritoare la Lege si nu a schimbat nimic.
Mi se pare gresit sa urmezi o Biblie FURATA si interpretata in mod mincinos de niste sarlatani care au inventat o religie care ii indeparteaza pe oameni de Dumnezeu si de Legea lui, si la fel de gresit mi se pare sa urmezi un FALS Christos, care nu a fost UNS, unu care s-a sacrificat pentru ca ucigasii, talharii si curvele sa ajunga in Rai.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu sunt de acord cu tine, nu ai dreptate.Dar ca sa las cum zici tu...
Ce e atat de rau la crestinism? Ce e rau?
Ce nu facem bine? laughing)

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Tot ceea ce faceti nu este bine!
In primul rand slaviti un dulgher ca fiind Dumnezeu!
2 Incalcati cu buna stiinta Legea lui Dumnezeu pe care o considerati ca fiind un GUNOI! vezi filipeni 3:6, 7,8,
3 Il considerati mantuitor pe unul care-si spune singur ca el este Lucifer si Stapanul cheilor Iadului, desi Dumnezeu va zice clar in Isaia 44:11 ca el este singurul mantuitor.
4 urmati o religie care nu vine de la Dumnezeu ci de la niste sarlatani care au FURAT Biblia, si ar mai fi multe de adaugat.
Vezi ceve bun in aceste lucruri pomenite mai sus

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Crestinii respecta cele 10 Porunci, dar si Legea cea Noua, a lui Hristos. happy
Nu mai practicam taierea imprejur si alte traditii din astea.

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Te inseli amarnic, nici macar cele 10 porunci nu le respecta, cu atat mai putin Legea.
Cine respecta Legea noua a lui Hristos inseamna ca uremeaza legea "dumnezeului veacului acesta" sitoata lumea stie ca acesta este Diavolul.
Cu privire la taiatul imprejur se mai practica si astazi de toti aceia care respecta Legamantul cerut de Dumnezeu, crestinii nu-l practica ca ei au un legamant facut cu falsul Christos, adica cu Diavolul!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu s-a spus in vechiile prorocii ca va veni Cineva care sa ne mantuie de pacatul savarsit de Adam si Eva? Nu a zis ca nimeni nu va mai intra in Rai pana la venirea Mantuitorului Hristos?
Religia Crestina respecta cele 10 porunci! Cei care nu le respecta...e problema lor.

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

NU NU s-a spus!
Si nu s-a spus din cauza ca asta este o minciuna crestina.
ISi pororocii cat si Adam si Eva, sunt personaje din Religia Mozaica, si in religia mozaica NU este notiunea de pacat, deci ceea ce au facut Adam si Eva NU este pacat ci doar o greseala pentru care au fost pedepsiti!
2 Dumnezeul lui Adam si Eva, adica Dumnezeul religiei mozaice NU are in oferta sa pentru oameni nici RAI si nici IAD, ci doar Sheolul.
3 Isus nu este mantuitor ci doar un dulgher, singurul Mantuitor este Dumnezeu si asta nu o spun eu ci o spune chiar EL in Isaia 11:44.
4 Degeaba respecta cele 10 porunci daca NU respecta si LEGEA si LEGAMANTUL, cine nu respecta aceste doua NU are niciun Dumnezeu si este doar un pagan necredincios prostit de preotii care l-au mintit

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Si tu vrei sa spui ca noi traim in minciuande 2000 de ani?
Vrei sa spui ca au murit atatea milioane pentru o minciuna?
Vrei sa spui ca viata atator mucenici a fost in zadar?
Nu pot crede asa ceva.O sa vedem cine a avut dreptate.

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Evident ca DA!
Evident ca au murit milioane de oameni pentru minciuna crestina la fel; cum au murit si pentru minciuna comunista.
Viata "mucenicilor" nu a fost in zadar, pentru ca acei mucenici au fost catalizatorii care au accentuat prostirea oamenilor si raspandirea minciunii, asa ca rolul lor era unul Diabolic in impunerea unei religii Diabolice.
Istoria si mai ales Dialectica, au dovedit deja cine are dreptate, problema ta este ca tutriesti in tara intunericului si a minciunii, tara in care nimeni nu are capacitatea sau interesul sa iti arate lumina si adevarul!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Eu cunosc lumina și adevarul.
Dacă tu nu poți trăi în state non-laice, pleacă. Puțin îmi pasă de ignoranta si de parerile tale.
România este o țară în curs de decreștinare.Din ce in ce mai multi oameni nu mai au nici.o legatură cu Dumnezeu...Asta e problema noastra.

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Dragutule, eu traiesc intr-un stat laic, adica democratic, si nu m-as intoarce in Rromania nici daca as fi impuscat.
Foarte bine ca si Romania este o tara in curs de decrestinizare, pentru ca nici crestinismul Nu are nicio legatura cu Dumnezeu, ci cu "dumnezeul" veacului acesta, asa cum spune chiar Apostolul Pavel in Corinteni 4:4 " În care Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile oamenilor"! si aici e vorba de veacul Noului Testament, caci aici in NT avem un alt "dumnezeu" decat in VT

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Daca tu spui de Dumnezeul veacului acesta...Tu ai o impresie foarte proasta!
Nici nu as putea scrie ca Hristos e acela.Hristos e mantuirea lumii!
Daca ar fi El, atunci de ce a scos atatia Diavoli din oameni? De ce crestinii il condamna pe Diavol? De ce il consideram pe Diavol ca dusman al nostru si al Lui Dumnezeu? Nu are nici un sens ceea ce spui tu!
Cred ca te-ai visat urat intr-o noapte si acum vrei sa iti sustii parerea cu argumente inventate.

Sti ce e pacat? Ca oamenii incep sa se indeparteze de Dumnezeu! Daca ar fi mai aproape de Dumnezeu, El ne-ar ajuta si pe noi. Daca oamenii din tara asta ar asculta cuvantul Lui Dumnezeu, am fi foarte buni.Care invatatura de-a Lui Hristos nu iti place? Hristos ne invata sa fim muncitori, sa fim buni cu sarmanii, sa nu lenevim, sa postim, sa ne rugam.Ce ti se pare atat de rau?
Hristos nu ne cere sa ii construim catedrale (in fine, Catedrala Mantuirii Neamului, care e foarte scumpa). Hristos ne cere sa fim buni crestini, ajutandu-i pe ceilalti, rugandu-ne, muncind (dar nu peste puterile noastre), postind etc.(nu deveni ironic pentru. ca am folosit gerunziul).

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Da intr-adevar, Christosul care se lauda ca detine cheile MORTII si nu ale vietii, mantuieste toata lumea deschizandu-le larg usa catre moarte, si apoi le pune semnul victoriei sale (crucea) la cap.
Odata ca Diavolii nu i-a scos Christor ci dulgherul Isus care traia din sarlatanii si nu din munca cinstita, si 2, Isus era constient de faptul ca face o excrocherie "scotand Diavoli, pentru ca stia ca fiecare Diavol scos vine inapoi cu alti 7 tovarasi, deci exorcizarea este temporara si se continua cu o IN -orcizare adica bagi mai multi diavoli decat ai scos, si asta NU este parerea mea ci o gasesti spuse de Isus Matei 12.43.
3a) Unde ai vazut tu in Biblie ca vagabondul si lenesul Isus sa indemne pe cineva la munca?
4 Hristos nu cere sa construiesti nimic ci doar sa-ti vinzi tu sufletul! Daca Isus cerea ce spui tu, Biserica SA nu ar fi ucis atatea miloane de oameni! ...cat despre post, aia nu o zice Isus si nici Christos ci popa prostu care la terminarea postului vine sa stranga cu cosul tot ce nu ai mancat tu!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Ce sa mai zic? Are rost sa iti dau replica la fiecare dintre sub-puncte? Nu, nu are.
Preotul NU vine sa ia ceea ce nu ai mancat. Iisus ne indeamna sa fim muncitori, sa nu fim lenesi, sa ajutam pe aproape.e...
Biserica NU a omorat miliane de oameni! Pentru ea au murit milioane, dar nu ea a omorat milioane!

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Nu are rostpentru mine, darv poate are rost pentru cei care ne citesc, si care vor sa vada ca imi desfintezi afirmatiile.
In sat la soacra-mea preotul vine cu cosul sa stranga tot ce nu s-a consumat la post.
Da versetul sa vedem unde Isus ne cere sa fim muncitori, ca eu iti dau in schimb versetul in care Isus spune preotilor sa nu traiasca ca parazitii in carca oamenilor!
Despre crime, contrazice-l pe asta:
https://www.youtube.com/watch?v=BgzVwl2CS-w

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Când voi gasi versetul, ți-l voi arata.
Nimeni nu are dreptul să traiasca la fel ca paraziții pe spatele oamenilor.Cei care fac asta vor platii cu sigurantă.O sa vizionez videoclipul lus de tine.
Nici nu am nai auzit până acum ca preotul să vină să ia alimentele neconsumate.Acela nu e preot, e doar un simplu om care vrea să traiasca pe carca oamenilor.
În sat la părinții mei să vezi preot.Un om adevarat! Ajuta pe oricine vine la el, cu sfaturi și material (cat poate și el).Nu cere bani pentru prostii, toate taxele se fac tot in folosul oamenilor (capele, aranjarea bisericii etc.).În zona mea, mai toti preoții sunt oameni în adevaratul sens al cuvantului.

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Il vei arata la sfantul asteapta, eu am studiat Biblia si nu am gasit un asemenea verset.
Pai uite preotii exact asta fac, paraziteaza ignorantii
Si in zona mea preotii sunt oameni...dar numai cand ii vezi de departe, cand se apropie este atat de negru incat zici ca-i satana/
Un parazit care profeseaza o sarlatanie bazata pe minciuna si traieste excrocand pe cei "saraci cu duhul" ...nu este compatibil cu calitatea de OM!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

De vezi numai oile negre?(din nou, nu ironiza)
De ce generalizezi? Daca au fost cativa care au dat dovada de "neoameni", de ce ii bagi pe toti in aceeasi oala?
Daca tu consideri ca Biblia e o minicuna, atunci dupa ce ai mai studiat-o?

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Ii baga in aceeawsi oala pentru ca absolut totii prostesc lumea cu aceeasi minciuna spurcata, iar cine traieste din minciuna si sarlatanie nu este OM!
Nu am studiat-o dupa, ci inainte de a deveni ateu!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Ai fost crestin ortodox?

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Da am fost ortodox!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Sunt convins ca nu ai fost.Probabil ai fost doar botezat si cam atat. Ortodox doar cu nunele, cum sunt cateva milioane in tara asta. Daca erai ortodox adevarat, L-ai fi xunoscut si tu pe Hristos si nu mai plecai, iti spun sigur.

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Hahahaha ...pai si eu sunt bla fel de Hristos ca Isus, pentru ca si eu ma UNG pentru hemoroizi.
Pai cum sa-l cunosti pe Christosul adevarat daca in Biblie nu se arata unde si in ce functia a fost uns Isus?
Dar eu stiu, spredeosebire de tine, ca a existat un adevarat Christos care a fost UNS in functie de Rege al Iudeilor si a fost recunoscut ca Messiah, doar ca NU se chema Isus, ci Simon Bar Kochba, dar pe asta adevaratul nu-l recunoasteti voi crestinii.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Esti imposibil omule.Nu exista bici un comebtariu al tau in care sa nu continui cu ideea ta (expirata, cei drept)...
Tu tocmai ai spus ca esti ateu, acum spui ca Simon e Mesia? Dumnezeule...
Daca tie iti vine o idee cum ca un om (oricare) e Mesia, de ce trebuie sa fie asa? Pentru Simon s-au jertfit atatea milioane? In nunele lui Simon s-au miluit atatia saraci? In numele lui Simon s-a facut o Biserica? Nu.
Ia nu mai fa tu atata gura despre Biserica Ortodoxa Romana, are ea oile ei negre, dar nimeni nu ti-a cerut parerea in privinta ei. Daca tu ai fi hindus, eu nu ti-as face in fel si chip religia. Daca tie ti s-au stricat niste rotite in capsor, macar lasa-ne domne' in pace sa ne rugam cui credem de cuviinta.

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Nu eu spun ci o spune poporul evreu, si ei stiu cine este Messia religiei lor tot asa cum stiti si voi cine este Papa de la Roma, si nu Parpanghel fiu lui Purandel asa cum zic eu!
Messia nu inseamna MILUIT ci un UNS in functia de rege al iudeilor, asa ca daca nu stii chestiile astea elementare macar taci naibi si nu iti dovedi Nestiinta ca te autoblamezi!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Sa sti ca eu vorbesc in cunostinta de cauza.De cate ori imi mai repeti ca Mesia inseamna uns? Sa sti ca eu am retinut ideea, nu trebuie sa ma innebunesti cu asta.
Amandoi avem propriile parrri, chiar daca ele sunt in vobtradictoriu.
Poporul evreu spune multe, dar putine (daca te duce mibtea, intelegi ideea).
Mi-ai facut o parere minunata despre tine.

P.S:Hai ca vad ca esti foarte destept.Inainte sa vii sa contrazici niste oameni total normalk si cu bun simt, invata sa scrii corect romaneste.Pana una alta suntem pe un site romanesc.
Inainte de "si" nu se pune virgula, chiar daca e la indemana, decat in cazuri speciale.

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Nu este suficient sa retii, ci trebuie sa si CONSTIENTIZEZI aceasta realitate.
Si de repetat iti voi repeta pina cand si tu vei constientiza acest lucru, si numai numesti UNS pe cineva care nu a fost uns!
La mine nu e vorba de nicio parere pe personala ci de ADEVAR.
Poporul evreu are dreptul natural de a se exprima asupra personajelor mitologice care ii apartin. Cu totul altceva este sa vina niste straini cum esti si tu, si sa spuna prostii despre personalitatile si istoria lor.
Ce faci tu este ca si cum ar propovadui ungurii ca Burebista era ungur si ca il chema de fapt Piros Pista, si ca Decebal a fost un profet care a profetit Ungaria Mare pe teritoriul actualei Romanii?
Ti s-ar parea normal si corect sa auzi asemenea baliverne spuse de straini despre istoria propriului tau popor?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Sti cum e? Intr-o oarecare masura ai dreptate.Dar toata lumea stie adevarul.
Iti spun sigur ca daca ar fi fost o minciuna, ar fi pierit de mult, dar fiind un adevar, a dus 2000 de ani si o va mai duce pana la sfarsitul veacurilor.

| Naяutσ a răspuns:

Imi vine sa rad,''oameni lui d-zeu'' sunt niste homosexuali si pedofili, cum ar putea baieti sa-l ispiteasca? In pana mea sunt niste copii, cand naiba o sa se duca generatiile astea de indobitociti? Religia a fost si va fi numai un mod de a prosti oile.
Am avut o discutie cu o prietena foarte credincioasa, care s-ar tunde cheala si si-ar tatua tatal nostru pe fund daca asta iar spune popa, si din una in alta am intrebat-o ce o face sa creada atat de mult in d-zeu, iar ea a raspuns ca faptul ca ea e vie este e o dovada, iar eu i-am zis sa-i multumeasca lu' maicasa ca n-a folosit prezervative.

| fllu07 a răspuns:

Gasesti o idee interesanta in matei 7:16-18. dupa roadele lor...
si da, cred ca ar trebui sa raspunda in fata legii, ca orice alt om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credem ca esti clasa a 2-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preotii ar trebui de fapt trasi la raspundere!
De ce?(intrebarea e oarecum fara sens, stiu)
1. Pt ca au intretinut relatii cu un minor(ei fiind adulti)
2.Pt ca minorul este BAIAT(catolicismul -si RELIGIILE in general considera HOMOSEXUALITATEA un PACAT)
Atunci ei(ma refer STRICT la slujitorii Bisericii) de ce il savarsesc?
3.Preotii AR TREBUI(conform Bibliei si normelor pe care le au ) sa se abtina de la ''cele lumesti'' (adica sex-(IN SPECIAL relatii sexuale INAFARA CASATORIEI)

Nici nu se poate pune problema ca copilul a fost cel vinovat!
Si chiar daca ar fi fost asa-el este Slujitorul Domnului! Sau cumva a uitat pentru cateva minute?
Acei preoti care au intretinut relatii sexuale cu un minor -(in opinia mea):
1. Au o problema de natura psihica(preotii si medicii sunt foarte expusi la asa ceva)!
2. Evident trebuie inchisi!(senatoriu sau inchisoare-dupa caz)!
3.Ar trebui sa le fie luat DREPTUL de a fi SLUJITOR AL Bisericii pentru TODEAUNA!-
IREVOCABIL!

Ca masura suplimentara de prevenire a evenimentelor asemanatoare ar trebui introdus un TEST PSIHOLOGIC asta INAINTE de OCUPAREA FUNCTIEI de CONDUCATOR al Bisericii!(indiferent la care religie se face referire)!

| Cyrano a răspuns:

Aia nu au ce cauta acolo. Nu exista asemenea preoti. Aia sunt lupi cu piei de oaie!

| rotopercutor a răspuns:

Clarr! batuti cu pietre, pai cum si au permis copchii aia nesimtiti sa se bage sub poala pochii sa le atinga goliciunea. Ajungem de rapa cu asa plodaraie...