| painecuzahar a întrebat:

De ce preotii se casatoresc mereu cu educatoare/invatatoare/profesoare? Ati cunoscut vreodata preoti casatoriti cu doctorite/avocate?

4 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Nu știu dacă statistica propusă de tine e conformă cu realitatea însă dacă ar fi, cred că mi-aș explica-o prin faptul că religia și știința sunt în general poluri opuse de a percepe și înțelege realitatea și omul care alege o carieră în medicină (poate și legislație) tinde să fie mai înclinat către o perspectivă științifică, sceptică și riguroasă și care poate ar fi în contradicție cu felul în care un preot tinde să interacționeze cu lumea din jurul său.

| Xox0 a răspuns:

Da, stiu un preot care e casatorit cu o doctorita si le merge bine.
Asa ca o idee paralela, la facultatea de litere din Iasi se propune... cum sa zic? O intrunire-party pentru studentii seniori de la teologie si studentele senioare de la litere si scopul acestei intruniri e gasirea alesului. Nu stiu daca alte facultati au parte de asta

| EestiSodalane a răspuns:

Pentru ca femeile religioase aleg deseori o cariera pedagogică

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Probabil se cunosc de la seminar, după absolvire nu ai prea multe opțiuni în carieră decât preot și profesor/profesoară.