| anonim_4396 a întrebat:

De ce Rusaliile, cunoscute și drept Pogorârea Sfântului Duh, în ziua cincizecimii, este asociata cu, cultul penticostal?
În mod evident, nu vad limbi de foc, nu aud un vâjâit, asa cum scrie la carte, atunci de ce
numele de "penticostal" vine de la cuvântul pentecosta care se refera la ziua Cincize-cime?
Le place sa își faca nume pe spatele unui eveniment total diferit de-al lor?
Fiindcă, daca nu esti analfabet functional, vei citi ca apostolii din ziua aceea vorbeau în limbi omenești.
Sa înțeleg că ale lor sunt îngeresti, ori în cazul ăsta schimbati-le numele din penticostal în "Eli, Eli, lama sabactani".

Răspuns Câştigător
| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Deși modul ușor tendențios în care te-ai exprimat m-a determinat să nu răspund aseară, recunosc că are efect un astfel de mod,în sensul că mulți își dau "arama pe față" la astfel de subiecte sensibile și cu impact emoțional.
Vorbirea în limbi, vindecările miraculoase, proorociile, exorcizările (precum și multe alte doctrine Creștine), au fost, sunt și vor mai fi de multe ori greșit înțelese, percepute și aplicate, din varii motive: înțelegere superficială, duh de slavă deșartă sau poate chiar necesitatea unei treziri spirituale. Însă cel mai mult cred că vor veni aceste ispite pentru. a dezbina și denigra.
Nu putem însă ignora trăirea reală prin Duhul Sfânt a multor penticostal(și nu numai), în viața de zi cu zi (nu numai în programul cultului sau la „reprezentări" publice ) și mai ales în momente foarte dificile din punct de vedere uman.

| anonim_4396 explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Nu ma înțelegeți greșit, sunt dispus oricând să accept lucrarea Duhului Sfânt în propria-mi biserica, dar aceasta lucrare nu o voi asocia nicicum cu ziua cincize-cimi, ci cu o vorbire îngerească cum se mai zice în 1 Corinteni 14.

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fantezilie sunt furate crestini nu au furat de la evrei, greci si de la pagani

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Există vreo explicație patologică pentru cei care vorbesc în limbi îngerești?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Schizofrenia

| anonimg a răspuns:

Întrebare de nota 10.
Eu, după ce am cunoscut pe Dumnezeu, m-am rugat Lui să îmi descopere și să mă ducă în biserica Lui. Mai înainte de a cunoaște o religie sau o confesiune creștină, am cunoscut pe Dumnezeu (mai bine spus, El mi S-a descoperit). În felul acesta am ajuns în biserica adventista de ziua a șaptea.
Dacă oamenii sunt sinceri și ar urma principiile divine, dacă ei vor iubi pe Dumnezeu, vor ieși din bisericile lor și se vor face adventiști de ziua șaptea, fără să le spună vreun om, ci doar prin cercetarea lor sinceră a Scripturilor, din dorința de a cunoaște pe Dumnezeu și din dragostea lor pentru El în împlinirea poruncilor Lui.
Dar pentru că oamenii nu sunt sinceri, curând se vor uni cu biserica catolică și vor persecuta pe aceia care iubesc pe Dumnezeu. Așa se întâmplă când creștinismul este combinat cu păgânismul: va ajunge un creștinism apostaziat. Satana, care este și în conducerea majorității bisericilor creștine, va persecuta pe poporul lui Dumnezeu așa cum a făcut și în trecut prin biserica catolică.
Cartea "Tragedia veacurilor" descrie cât de ușor pot merge oamenii pe calea pierzării, chiar fără să își dea seama, chiar dacă ei se declară slujitori ai lui Dumnezeu.
https://www.viatasisanatate.ro/tragedia-veacurilor

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Dumnezeu e sfetnicul nostru.
Se spune că adevărul te va elibera, de cine te elibera?
Asta e întrebarea.
De frica, bineînțeles, fiindcă multi le e frica de adevăr, și multi preferă minciuna doar de dragul părinților, prietenilor, statutului social etc.
Aceștia se mai numesc și pupincuristi, de altfel nu gasesc alt cuvant mai potrivit pentru aceștia.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonimg):

Stimabile domn. As vrea sa va intreb daca stiti cine este Arius.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta nu are nimic, mai trist este de ce se numește sărbătoare rusaliilor. Este numele unei sărbători păgâne vechi de prin zona asta ce sărbătorea morții și/sau ielele. Ca să nu se schimbe radical percepția poporului, a rămas același nume dar au schimbat semnificația.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și încă o chestie. Hai să nu dăm în alte culte doar pentru că au ceva diferit(și, într-adevăr, ceva dubios de greșit). Nici cultul vostru nu este prea strălucit(presupunând că ești martor al lui Iehova), pentru că în primul rând le este interzis neamurilor să pronunțe numele ce este scris intenționat scurtat pentru a nu se ști cum se rostește(YHWH), iar în al doilea rând YHWH este Domnul Isus Hristos. Nu mai stâlciți numele Domnului nostru ci spuneți că sunteți martori a Domnului Isus(ceea ce oricum sună prost dacă mă întrebi pe mine) sau a Domnului Iehoșua dacă vreți să și exprimați cât de cât corect.
YHWH înseamnă Isus Nazariteanul Regele Iudeilor în ebraică. De asta și era un ghimpe în coastă pentru preoți, pentru că ei citeau pe placa de pe cruce "Dumnezeu".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt martor al lui Iehova, și nu susțin ceea ce susțin ei (nu ma acuza anapoda) oricum, ei susțin mai multe, ca de pildă asocierea lor cu 144.000 de evrei din apocalipsa.
Dacă eşti tentat să acuzi pe cineva pe nedrept, și sa te lauzi singur pe margine, atunci care este numele adevarat al Domnului tau Iisus, Jeshua?
Fiindcă el este scris tot la margine de tot, unde te afli tu cand vorbesti în necunoștință de cauză.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Numele Său este Isus din Nazaret Regele Iudeilor, dacă vorbești cu un evreu îți va traduce și vei vedea că acrostihul acestuia îți va da YHWH, exact ca în VT.
Iehoșua dacă vrei să exprimi cât de cât corect în evreiește.
În VT ai să vezi că scrie Elohim, YHWH și Duhul Sfânt. Mi se pare o distincție mai mult decât suficientă pentru a înțelege că YHWH este Domnul Isus.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu te-am întrebat de acrostihul numelui Său, ci de numele Lui adevarat, dat de la întemeierea lumii.
Îl cunoști?
Fa-ti timp sa studiezi si biblia, nu doar minunății de pe net, acelea oricine le învață și le aduce pe TPU.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ți l-am spus. Sau tu te referi la partea cu "Eu sunt."? laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Eu sunt cel ce sunt" nu e un nume.

Stiam eu ca nu stii, fiindcă tot ce stii e lapte.
Citeste biblia și lasa tetragramele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu am cum să nu știu și... lapte(?), pentru că este baza, cel mai important lucru. Domnul Isus Hristos, credința, neprihănirea, dragostea, mântuirea; fără astea nu ajungi mai departe, sper că ești de acord cu mine.
Dacă tu crezi că numele Său nu este Isus ci Emanuel sau mai știu eu ce, problema ta. Măcar să-L cunoști, măcar...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e nici Emanuel, nici macar un alt nume dat de om cand se zice: " Îl vor numi: Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veşniciilor, Domn al păcii."

Eu te-am întrebat de numele Lui adevarat din veșnicie, aici pe pământ sunt numele voastre, în ceruri veti primi "un nume nou", asa cum zice la carte.
Isus nu e numele Lui adevarat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Umm nu. YHWH (Iahve) se traduce în "eu sunt cel ce este".

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu, nu se traduce. Este un nume în sine, este un acrostih.
Învățătorii evrei sunt obișnuiți cu asta. Dacă ai să pui mâna pe o Biblie ebraică ai să vezi că psalmul 119 este scris așa.
Și nu se citește "Iahve" ci mult mai complicat decât te aștepți de la 4 litere.laughing Dar, repet, nu mai știe nimeni cu se citește de fapt pentru că s-a arătat întrupat sub numele de Isus și la moartea Sa s-a scris cine este - Isus din Nazaret Regele Iudeilor, adică INRI sau YHWH în ebraică.
Ai spune: păi da, dar ei nu L-au primit așa că ar fi trebuit să rămână la vechile tradiții și înțelegeri inclusiv pronunția. Doar că de când au uitat ebraica în perioada lui Macedon(de au cerut Septuaginta, Scripturile în limba pe care o cunoșteau->greaca), au scăpat și pronunția. Acum ai să vezi că ei citesc pe litere spunând ceea ce spui și tu, că înseamnă "Eu sunt cel ce sunt" neavând nici un sens ci fiind o pură speculație.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acum am văzut și mesajul ăsta și în sfârșit înțeleg la ce te referi.
Greșești.
Evreii nu dădeau nume așa cum dăm noi, de dragul de a da un nume.
Fiecar nume înseamnă ceva, îl reprezintă pe cel ce-l poartă și ia vezi, ce scrie că înseamnă Isus? Nu degeaba este scris un anumit nume și semnificația acestuia, doar așa... de a umple pagina.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ne înțelegem ca turcii.
Ce înțelegi tu prin nume dat din veșnicie?

Acesta de mai jos e numele Lui dat din veșnicie?
https://www.biblegateway.com/......?/passage/

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu numai ca tetragrama YHWH nu se mai poate pronunta, dar, de obicei, era înlocuita cu alte patru litere Adni, pronuntate Adonai (Domnul meu) pe motiv că, preotii le interzicea acestora sa mai pronunțe YHWH, de aceea cred ca s-a si pierdut pronuntia originara.
Si da, acrostihul ebraic YHWH se potriveste si ea inscripției pe care guvernatorul Pontius Pilat o gravase în latină, ebraică și greacă pe crucea lui Isus.
Dar tu înveți mai mult de la "Gamaliel"(Google) decat din biblie, fiindcă Moise a vorbit cu Fiul, nu cu Tatal, și Fiul si-a dezvăluit "numele", nu Tatal, care, a creat confuzie mai tarziu. (Exod 3:2; Isaia 63:9)

Isus NU e Dumnezeu Tatăl, si numele Lui adevarat NU este „Isus Nazarineanul, regele evreilor" (adică tetragrama YHWH)!
Se înțelege că esti trinitarian, dar unul mai putin documentat, deoarece persoanele dumnezeirii sunt separate, la fel si numele lor.
Si, ca sa îți demonstrez ca am dreptate, cine a fost mai întâi de tot, Dumnezeu Tatal sau Isus Fiul?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă tu erai din veșnicie, fără tată, fără mamă, fără un creator, cum te numeai?
El este Cel ce este, noi Îl numim Isus pentru că ne mântuiește, ei L-au numit Emanuel pentru că era printre ei ș.a.
Ți-am spus, numele este reprezentativ.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca eu eram din veșnicie, fără tata, fără mama, fara un creator, ma numeam Dumnezeu Atotputernic.

Daca eram din veșnicie, cu tata, cu mama, cu creator, ma numeam fiu.

Daca eram din veșnicie, cu creator, și eu am fost creat de Acesta sa îndeplinesc o funcție(ex zidar), atunci ma numeam cu funcția respectiva dar și fiu, și Isus are o funcție acolo sus, pe care, se pare, ca nu o cunosti cu ebraica ta.

Nu saliva care se prelinge din "Eu sunt cel ce sunt", asta nu e un nume special, și nici nu are o funcție primitoare, decat daca vrei sa digeri gunoaie de pe neturi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Permite-mi sa îți mai zic un lucru de sus despre Isus.
Numele Isus nu poate fi un nume veșnic, fiindcă el înseamnă "Domnul mântuie", ori acesta nu poate sa mantuiasca nimic înainte de Adam și Eva, atunci când a fost creat Isus și a primit un nume proaspăt ca pâinea, pâine care ar trebui să însemne ceva pentru tine.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma doare la bască cum se pronunta (sau mai bine zis cum crezi tu ca se pronunta).
Habar nu ai ce spui.

https://www.christianity.com/......usage.html

Toata lumea stie ca YHWH inseamna "eu sunt cel ce este". Uita-te peste tot pe internet si peste tot o sa gasesti informatia asta. Niciunde sub soare nu scrie ca YHWH inseamna altceva. Nu e o pura speculatie. Asta e adevarul. Cand lui Moise i-a aparut Dumnezeu in tufisul aprins Dumnezeu i-a spus lui Moise ca El este cel ce este. (YHWH)

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Mda, asta-i problema ta, iei informațiile de pe internet în loc să-L lași de Dumnezeu să-ți descopere prin oamenii Săi.
Demonstrează-mi că YHWM se referă la "Eu sunt cel ce sunt", pentru că pe site-ul pe care mi l-ai dat nu am văzut nici o literă ebraică. Ți-am spus, treaba asta este o pură speculație și nu are treabă cu planul lui Dumnezeu, pe când ce ți-am spus eu are.
Acum 10 ani găseai peste tot pe internet că 666 este biserica catolică... Maturizează-te.