| Andrei5000 a întrebat:

De ce s-au fortmat 2 Religii Ortodoxa si Catolica stiind ca Dumnezeu a creat o singura religie?

8 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că Papa stătea la Roma și aveau nevoie și în Constantinopol de un bo$$. Adică mai pe înțelesul oricui e vorba de fragmentarea imperiului Roman.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Religia Catolică şi Ortodoxă s-a creat în urma a ceva ce numin "Marea Schisma", printe cauze se numară: discuşii asupra autorităţii papale, practici liturghice etc.
Mai pe scurt, nu s-au înţeles şi s-au despărţit.

| Arthur a răspuns:

Este vorba despre evenimentul numit : " Marea Schismă ".
Ai mai multe detalii aici : http://ro.wikipedia.org/wiki/Marea_Schismă

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din pacate nu s-au format doar doua, sunt zeci ori sute de denominatiuni religioase crestine.
Divizarea crestinismului in catolicism si ortodoxism s-a produs datorita unor oameni, in principal Papa de la Roma si Patriarhul Constantinopolului, care nu s-au inteles care sa fie mai mare, incalcand grav principiile crestinismului originar. Disensiunile au inceput mai devreme dar ruptura a fost finalizata in anul 1054 (marea schisma). Numai bine!

| doctorandus a răspuns:

Religia crestina a fost creata de Maria Magdalena. Conform evangheliilor, ea a fost primul om care a avut ideea ca Isus ar fi inviat, iar crestinismul este credinta in Isus inviat. Sigur, au trebuit mai multe secole ca prin intrigi de culise si lupte intestine sa se defineasca crestinismul mainstream. Conform lui Bart Ehrman, apostolii nu i-au invatat pe altii Crezul de la Niceea si nici macar ceva comparabil cu acest crez.

| cuvant a răspuns:

Dumnezeu nu a creat religia. El ne-a lasat Biblia care ne indruma in viata si chiar ne arata viata pe toate partile. Religiile s-au creat din dorinta oamenilor sa faca ceva mai bun decat vecinu, dindorinta de a nu fii condusi si asa mai departe

Răspuns utilizator avertizat
| TiTanS a răspuns:

Dumnezeu nu a creat nici o religie nici ortodoxa nici catolica (unde sunt multi si prosti) nici celelalte, oamenii au creat religiile, citeste biblia si ai sa vezi