| Marck94 a întrebat:

De ce sa murim? Ce va fi cu noi cand vom fi morti? Adormiti si inconstienti. Ce trist. Noi suntem o bucata de pamant si nu valoram nimic. Nu ai alege tinerete fara batranete si vesnicie pe pamant?

49 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Realitatea, indiferent care o fi ea, nu se poate alege. In ce priveste viata dupa moarte: nimeni nu stie daca exista sau nu asa ceva.

| RAY a răspuns:

Marck omul se tot minte ca exista viata vesnica pentru a face fata adevarului, asa e omul mereu se minte, accepta doar ce o convine lui, dar nimeni nu vrea sa moara sa fie fericit pe vecie

| RAY a răspuns:

Acum 6 minute | Nilsson a răspuns:
Dorinta de a trai vesnic este sadita de Dumnezeu in inima oamenilor.

In Ecleziastul 3:11 scrie:
"a pus în inima lor chiar şi gândul veşniciei, măcar că omul nu poate cuprinde, de la început până la sfârşit, lucrarea pe care a făcut-o Dumnezeu."

este sadita pe naiba, faptul ca vrem sa traim vesnic e dorinta emotionala,primitiva, aceasta dorinta se regaseste si la culturi care nu au auzit de Dumnezeu,Iisus,pur simplu nimeni nu vrea sa moara si daca ar fi sa moara ar vrea sa existe ceva dupa viata asta,omul traieste din sperante, iluzi, amagiri logic ca el are speranta vieti de apoi, vom afla cu toti daca e ceva acolo, ratiunea mea imi spune ca nu e nimic

| Mirceasc a răspuns (pentru RAY):

Ray, dacă ajungi acolo (Iad sau Rai ) dar nimeni nu te-ar crede, cum te-ai simți?

| RAY a răspuns (pentru Mirceasc):

Nu o sa ajung nici unde, numi este frica de moarte ca am fost aproape de moarte, dar nu-mi doresc sa mor

| GabiDumitrescu a răspuns:

Valoram prin ceea ce lasam in urma cand plecam. Ca o facem catre nimic sau catre vesnicele plaiuri ale vinatorii, asta e partea a doua, si cam irelevanta pentru cei pe care ii lasam in urma. Nu as alege chiar tinerete fara batrinete, ci o varsta undeva intre 25 si 30 de ani in care sa ramin blocat doar fizic, iar intelectual sa continui sa evoluez.

| DeyCj a răspuns:

Nu.Mai degrabă aș alege viața veșnică în univers.Așa aș știi că în fiecare zi așa descoperi ceva nou, și asta m-ar face fericit, că aș deveni perfect.
Când murim o să fim liberi complet din acest corp limitat la 5 simțuri(depășibile, desigur, dar trebuie să știi cum să faci asta)

| Donsavas a răspuns:

Nu stiu daca am suporta o viata vesnica. Unii o au scurtă si nu o suporta. Nu este trist sa mori. E doar moarte. Noi asociem moartea cu tristețea, dar asocierea asta e doar in capul nostru. Noi suntem energie iar energia nu se distruge.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Nu, prefer o viata si traita fain decat 10 mii de ani in plictiseala eterna.

| Steregoi a răspuns:

Da, suntem o bucata de pamant insa ceva mai mult de atat pentru ca pamantul nu gandeste.

| JackR a răspuns:

Am mai venit un baiat, Serghei Esenin pe numele lui, care acum vreo suta de ani scria:
"Все мы, все мы в этом мире тленны,
Тихо льется с кленов листьев медь...
Будь же ты вовек благословенно,
Что пришло процвесть и умереть."

In traducerea lui George Lesnea:
"Toti suntem vremelnici pentru veci.
Rar ning fagii frunzele desarte…
Binecuvantat sa fie deci,
Ca traiesc si ca ma duc spre moarte."

Nu stiu de ce, mi-e mai aproape Esenin...

| Nilsson a răspuns:

Dorinta de a trai vesnic este sadita de Dumnezeu in inima oamenilor.

In Ecleziastul 3:11 scrie:
"a pus în inima lor chiar şi gândul veşniciei, măcar că omul nu poate cuprinde, de la început până la sfârşit, lucrarea pe care a făcut-o Dumnezeu."

| Lostlyric a răspuns:

Ai valoare atat timp timp cat traiesti, in functie de valoarea pe care ti-o oferi sau in functie de ce valoare iti dau cei din jurul tau. Apoi mori si nu vei mai exista. Pur si simplu. De ce sa fie trist? Ce ti se pare trist intr-un ciclu natural?
Arata-mi cu degetul cine si-ar dori sa traiasca o vesnicie. Pe langa faptul ca am fi incapabili, ar fi si dureros. Nu poti trai o vesnicie avand aceeasi intensitate in gandire si in sentimente. Pe langa toate creatile, ciclurile si pasiunile traite, vei avea parte de razboaie, hazarde si trairi de sentimente nu tocmai umane in fiecare zi. Zi de zi... la infinit. Cat de placut este pentru o fiinta sa traiasca atat si in asa fel?
Se iveste si o problema logica: daca traiesti, vei procreea. Daca toti vom trai o vesnicie si toti vom procreea...(continua tu)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este trist, pur si simplu nu mai existi si nu mai esti constient de nimic, de asta trebuie sa pretuim viata si sa o traim.

| 6684464 a răspuns:

Pai stai asa ca pamantul moare, nu poti avea vesnicie pe pamant, nici macar in galaxie ca cica se va ciocni cu alta.
Doua teorii mi-au ramas in cap.
Una ca ne-a facut Dumnezeu din nu stiu ce motiv(parerea *personala* e pentru a ne da drept exemplu pentru a vedea cei din Imparatia Lui ce se intampla daca toti au puteri egale sau la intamplare).
A doua cum ca pamantul ne-a creat pentru a evolua si a cunoaste Universul. Pana la urma din pamant ne-am nascut fara vointa noastra.
O vesnicie oricum avem, dar nu stim cum. Totul se transforma, nimic nu dispare.

| Arthiom a răspuns:

Cum ar fi sa nu mai murim si sa suprapopulam planeta deja suprapopulata ca mai apoi sa ne injuram fiecare ca suntem prea multi si sa ne dorim sa murim? Ar fi mai placut scenariul asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Arthiom a răspuns (pentru Marck94):

Ai observat cumva ca din ce in ce mai multe persoane prefera incinerarea?
Si nici cu cimitirele nu e treaba asa simpla, ai bagat cutia in pamant si acolo ramane, nah, dupa un timp il scoate pe individ de acolo cand ramane numai oase, si il micsoreaza cat o boxa de kashtan, radiotehnika s30-b mai exact laughing, ca sa faca loc si altora.

| SandraEve a răspuns:

Murim entru ca asta este legea firii. Odata ce ne nastem, stim sigur ca vom muri. Da, suna oribil sa ne gandim ca dupa moarte se sfarseste tot, devenim ingrasamant pentru flori si suntem inconstienti. Tineretea fara batranete si vesnicia pe pamant nu este posibila pentru ca, gandeste-te...Pamantul s ar suprapopula, se nasc altii dar nu mai moare nimeni, si sincer cred ca ne-am plictisi de aceasta viata de pe pamant. Viata cu adevarat vesnica este cea alaturi de Tatal noastru Ceresc. Dupa moarte, sunt convinsa ca nu acolo se sfarseste tot, este doar un nou inceput.

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Convingerea ta nu se bazeaza pe absolut nimic, zero dovezii

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Stii, mai de mult a venit un baiat, Iisus e numele lui, care a inviat, s-a inaltat, acum cateva zile a fost sarbatoarea. Ce dovada mai mare de atat ai vrea? Normal, ceva plauzibil, e pueril. Nu o sa vina Dumnezeu cu Fiul si Fecioara Maria la Acces Direct sa faca niste minuni ca sa ai tu dovezi facute in direct, filmate si palpabile...e o gluma. Il subestimezi

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Nu exista nici o dovada ca s-a nascut cineva dintr o fecioara, ca a facut minuni si ca a inviat, daca la tine astea sunt dovezi numai am cuvinte asa poti spune si despre orice alt personaj din carti,
intr-o zi a venit hercule pe pamant ca sa faca dreptate, el era jumatate om, jumatate zeu, na ce dovada mai vrei

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Daca tu nu crezi, nu poti convinge sau obliga pe altii sa nu creada. Lasa ma sa cred ce vreau. uite ca eu cred. Ramai asa, in ultima instanta vom vedea cine a avut dreptate

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Omule tu cand ai o discutie cu cineva crezi ca te obliga sau ca te face sa crezi? ai auzit de libertatea de exprimare? omule eu nu te am obligat sa nu crezi, tu stii ce inseamna a obliga?

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Ce te aprinzi asa, usor laughing ok, nu m-ai obligat. Ai tu dreptate si e asa cum spui tu. Te simti mai bine?

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Nu ma aprind,dar spui ca cica te oblig sa nu crezi, in general un om este obligat sa creada nu sa nu creada, tu poti cauta sa vezi ca nu exista nici o dovada despre existenta lui Dumnezeu, iisus doar credinta atat, daca te-ai fi nascut in india discutam despre brahma acum

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Uite ca am avut privilegiul sa nu ma nasc acolo. Eu ti am zis care e cea mai mare dovada, tu continui ca nu exista dovezi

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Tu crezi in Dumnezeu pentru ca ti-e frica de moarte, nu?

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Omule alea nu sunt dovezi tu nu stii ce inseamna o dovada

| SandraEve a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu imi e frica de moarte. Stiu ca nu acolo este sfarsitul tongue

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Ok, tocmai asta reflecta liberul arbitru. Daca ar fi fost o dovada concreta, toti am fi crezut. Asa Dumnezeu lasa la aprecierea noastra daca ne indreptam pasii catre el si cu el, sau catre partea intunecata

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Dar Dumnezeu s-a aratat de multe ori deci ipoteza cade, asa scrie in biblie dar banuiesc ca habar nu ai de propia ta biblie

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Las-o balta. Mersi de opinii, nu le impartasim

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

))))))))))))) eu isi vorbesc de biblia ta si imi spui ca nu le impartasim, misto

| blackmd a răspuns (pentru RAY):

Da nu îți este ție paralel în ce crede unul sau altul? Mă tot uit pe aici cînd cineva spune că crede în Dumnezeu sau că aparține altei religii repede ajungi să al judeci. Omule dacă tu nu crezi, traiește-ți viața după principiile tale și lasă-i pe aștea care le place să iși ducă un mod de viață prin credință așa cum le place lor. Pace.

| RAY a răspuns (pentru blackmd):

Ce pace omule, doar i am spus adevarul, nu exista dovezii ca exista viata de apoi atat, exista libertatea de exprimare, nu am obligat o sa creada in ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Asta vrei tu sa crezi, dar nu exista absolut nicio dovada, numai povesti frumoase.

| blackmd a răspuns (pentru RAY):

Ce adevăr vorbești tu aici? nimeni nu știe ce se intimplă după moarte, există viață sau nu, nu a dovedit nimeni nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru blackmd):

Esti crestin?

| SandraEve a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta asa este. Asta cred eu...murim si vedem ce cum este happy

| blackmd a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt creștin ortodox, dar nu eu am ales asta )

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru blackmd):

Biologia de clasa a 6-a a dovedit. Esti doar materie organica, si dupa moarte tot asta ramai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru blackmd):

Nu te obliga nimeni sa crezi intr-un zeu, e viata ta, gandeste liber

| blackmd a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Da foarte bună dovadă de la niște persoane care te învață că după moarte nu există nimic dar totodată plecînd la biserică și rugindu-se ca să le fie iertate păcatele pentru ca după moarte să nu ajungă în așa numit loc,, Iad,, big grin big grin Foarte bună dovadă big grin big grin

| RAY a răspuns (pentru blackmd):

Adevarul ca nu exista dovezi ca exista viata de apoi

| Mirceasc a răspuns (pentru SandraEve):

Yavanna, tu trăiești prin credință, nu prin vedere, nu-i așa?

| SandraEve a răspuns (pentru Mirceasc):

Prin credinta, da

| Nevroza a răspuns:

Daca omul este asa de important, de ce dupa ce moare, lumea inca exista. Intr-adevat suntem o picatura dintr-un ocean si la un moment dat ne pierdem si ceilalti ne uita cu timpul. Nu valoram nimic, trebuie sa fim realisti. scopul vietii este supravietuirea, general vorbind.