| mentholinks a întrebat:

De ce se credea Isus Fiul lui Dumnezeu si Dumnezeu in acelasi timp? Avea o forma de boala mai grava?

9 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Asa este. Era bolnav și nu avea nici un tratament. La vremea aceea sistemul sanitar nu era asa de dezvoltat cum este astăzi.

| doctorandus a răspuns (pentru halogen001):

De fapt, raspunsul e mult mai dezamagitor: el nu se credea Dumnezeu, asta au spus-o altii despre el. https://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_cel_istoric

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru doctorandus):

Banuiesc ca sti faptul ca pagini pe wikipedia poate scrie oricine, inclusiv eu, tu, etc.

| mentholinks explică (pentru doctorandus):

Isus a spus "Daca nu credeti ca Eu sunt, veti muri in pacatele voastre." Iar "Eu sunt" este numele lui Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Mereu cand citesti ceva pe Wikipedia trebuie sa verifici referintele. Adesea sunt citari de pe Google Books si vezi direct pagina citata, de obicei din carti scrise de profesori universitari de Biblie.

| iurii75 a răspuns (pentru mentholinks):

Se pare că forma gravă o ai chiar tu. El le spune că este cel care trebuia să vina și ție ți se năzare nume...

| doctorandus a răspuns (pentru mentholinks):

Citatele din Evanghelia dupa Ioan sunt anistorice.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Pentru ca Iisus Hristos chiar este fiul lui Dumnezeu. Nu avea nici o forma de boala.

| mentholinks explică (pentru UnOmOarecare3000):

Pai si maicasa cine este? Cum sa fie fiul lui Dumnezeu daca l-a nascut Maria? E fiul Mariei. Daca il nastea Dumnezeu atunci era fiul lui Dumnezeu.