| WhatheWow a întrebat:

De ce se intelege asa greu faptul ca majoritatea ateilor au luat aceasta decizie in urma citirii Bibliei; ca Biblia e principalul motiv pentru care sint din ce in ce mai multi atei?

Răspuns Câştigător
| GRs a răspuns:

Am inteles din vechiul testament cat de "iubitor" e Dumnezeu...

46 răspunsuri:
| 1libercugetator1 a răspuns:

Ca ei nu au citit-o never biblia daca ar fi citit-o nu sar mira

| WhatheWow explică (pentru 1libercugetator1):

Esti troll!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cel mai bun caz, biblia e motivul pentru care nu esti crestin. Doar pentru ca citesti biblia si nu esti crestin in urma a ce ai citit, nu inseamna neaparat ca ai devenit ateu.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Eu m-am referit strict la atei.

| Esperança a răspuns:

Biblia nu poate fi înţeleasă de oricine.
Dacă o citeşti cu gând rău sau nu ceri înţelepciune de la Dumnezeu pentru a o înţelege, e normal să devii ateu!
Dar stai liniştit, că sunt şi aşa zişii "creştini" care interpretează Biblia într-un mod jenant deci ce pretenţie să mai avem de la un ateu?

| WhatheWow explică (pentru Esperança):

Da, ai dreptate, e plin Crestinismul de oameni inteligenti; mai avem doar 4, 8 miliarde de prosti si am rezolvat problema intelegerii "spuselor" pline de inteligenta si intelepciune ale Bibliei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu prea vad cum poti sa fi ateu citind doar biblia. Acea carte nu are legatura cu alte religii sau cu alti zei. Poti sa citesti biblia, sa nu accepti ce scrie acolo si sa nu urmezi zeul respectiv dar poti sa citesti scrierile altei religii, sa accepti si sa urmezi alti zei. Cititul bibliei si atat nu te face neaparat ateu. Intelegi ce vreau sa zic? Tu esti ateu? Daca da, care este motivul pentru care esti ateu? Dar motivul pentru care nu esti crestin? A nu fi crestin si a fi ateu sunt 2 lucruri destul de diferite.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Eu sint ateu pentru ca nu cred in nici o zeitate ci doar in faptul ca Universul si implicit tot ce se afla in el e un produs al Hidrogenului. Ce am vrut sa subliniez e faptul ca majoritatea "ateilor" nu cred in Dumnezeul biblic. Nu poti spune ca un om care nu e crestin e datorita faptului ca nu crede in Biblie. Sint sigur ca majoritatea budistilor, islamistilor sau a acelora care au din traditie alta divinitate nu au citit nici odata Biblia.

| NAdrian a răspuns:

Pentru ca li s-a parut ca este cumva impus, dar ei nu au inteles-o, datorita invartosarii inimi lor.

"Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22, 29)

27-31 Faptele Sfintilor Apostolilor

27. Ridicându-se, a mers. Şi iată un bărbat din Etiopia, famen, mare dregător al Candachiei, regina Etiopiei, care era peste toată vistieria ei şi care venise la Ierusalim ca să se închine,
28. Se întorcea acasă; şi şezând în carul său, citea pe proorocul Isaia.
29. Iar Duhul i-a zis lui Filip: Apropie-te şi te alipeşte de carul acesta.
30. Şi alergând Filip l-a auzit citind pe proorocul Isaia, şi i-a zis: Înţelegi, oare, ce citeşti?
31. Iar el a zis: Cum aş putea să înţeleg, dacă nu mă va călăuzi cineva? Şi a rugat pe Filip să se urce şi să şadă cu el.

| WhatheWow explică (pentru NAdrian):

Da, dar ce zici de islamisti, de budisti si ei tot "inima invirtosata" au?

| NAdrian a răspuns (pentru WhatheWow):

In ceea ce citesc sau cred ei poate nu au...
Dar au dat la o parte cuvantul lui Dumnezeu pentru datina lor.

| WhatheWow explică (pentru NAdrian):

Da? Dar tu de ce ai dat la o parte cuvintul lui Allah pentru datina ta?

| NAdrian a răspuns (pentru WhatheWow):

Ai fost botezat cu apa?
Sau ti-a soptit cineva la ureche ceva despre allah

| WhatheWow explică (pentru NAdrian):

Acum deja imi arati adevarata ta fata? Tu ai dreptul sa-ti expui ideile iar cind o face si celalalt cu argumente contra, tu incepi sa latri? Ce stii tu despre Allah? Vezi ca esti ipocrit!

| NAdrian a răspuns (pentru WhatheWow):

E nevoie sa repet intrebarea?

| rocco09 a răspuns:

Punem pariu ca niciunul din ateii de pe TPU nu au citit toata biblia?

| WhatheWow explică (pentru NAdrian):

E valabil si pentru mine, vrei sa repet intrebarea? Ce stii tu de Allah?
Si da am fost botezat cu apa la biserica! Nu stiu pe nimeni sa fi fost botezat cu altceva decit apa chioara!

| WhatheWow explică (pentru rocco09):

Daca citesti Geneza doar si esti convins ca Biblia e doar imaginatie; de ce trebuie sa o citesti pe toata?

| Thunderstruck a răspuns (pentru rocco09):

Punem pariu ca niciunul din crestinii de pe TPU nu au citit tot coranul?

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru WhatheWow):

@filosoficus:"Da? Dar tu de ce ai dat la o parte... pentru datina ta?"
O sa va raspund eu.
Pentru ca 12 apostoli si zeci de mii de sfinti din toata lumea au vorbit despre Hristos ca fiind Fiul Lui Dumnezeu si au marturisit credinta crestina.
Marilyn Adamson, fosta atee, spune: "Există Dumnezeu? Spre deosebire de celelalte revelaţii ale lui Dumnezeu, Isus Hristos este imaginea cea mai evidentă şi mai directă a lui Dumnezeu. De ce Isus? Analizati puţin toate religiile majore ale lumii şi vei vedea că Buddha, Mahomed, Confucius şi Moise s-au considerat toţi învăţători sau profeţi. Niciunul dintre ei nu a pretins vreodată ca ar fi egal cu Dumnezeu. Dar, în mod surprinzător, Iisus Hristos a susţinut că este egal cu Dumnezeu. Aceasta Îl deosebeşte pe Iisus de toţi ceilalţi. El a spus că Dumnezeu există şi chiar acum vă uitaţi la El. Când vorbea despre Tatăl Său din ceruri, nu vorbea despre cineva separat de El, ci despre cineva cu care era într-o unitate extrem de strânsă, necunoscută oamenilor. Iisus a spus că cine L-a văzut pe El L-a văzut pe Tatăl şi că cine crede în El crede în Tatăl. El a spus: „Eu sunt Lumina lumii; cine Mă urmează pe Mine, nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii." El a susţinut că are calităţi pe care le are doar Dumnezeu: de a le ierta păcatele oamenilor, de a-i elibera de obiceiurile păcătoase, de a le da o viaţă bogată şi viaţă veşnică în ceruri. Spre deosebire de alţi învăţători, care îi determinau pe oameni să se concentreze asupra cuvintelor lor, Iisus îi conduce pe oameni spre Sine. El n-a spus: „Urmaţi cuvintele Mele şi veţi găsi adevărul." Ci: „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine." Ce probe a adus Iisus Hristos pentru a dovedi că este Dumnezeu? A făcut ceea ce oamenii nu pot face. A făcut minuni. A vindecat pe bolnavi… orbi, şchiopi, surzi; chiar a înviat şi doi oameni din morţi. A dovedit că are putere asupra lucrurilor… a înmulţit mâncarea într-atât încât au putut mânca pe săturate câteva mii de oameni. A făcut minuni şi în ce priveşte natura… a mers pe lac, a poruncit unei furtuni puternice să înceteze. Oamenii de pretutindeni mergeau după El fiindcă le îndeplinea nevoile şi făcea minuni. El a spus oamenilor că dacă nu vor să creadă ceea ce le spune, ar trebui să creadă în El măcar fiindcă văd minunile pe care le face. Iisus Hristos ne-a arătat că Dumnezeu este blând, plin de dragoste, conştient de egoismul şi de defectele noastre şi că totuşi… Îşi doreşte din suflet o relaţie cu noi. Hristos ne-a revelat că, deşi Dumnezeu consideră că suntem păcătoşi şi că merităm să fim pedepsiţi, totuşi dragostea Sa pentru noi a biruit, făcându-L să Se gândească la un alt plan pentru scăparea noastră. Dumnezeu însuşi a luat chip de om şi a primit în locul nostru pedeapsa pentru păcatele noastre. Ţi se pare ridicol sau absurd? Poate… dar cunosc mulţi taţi care, dacă ar fi posibil, ar face bucuroşi schimb de locuri cu copilul lor aflat pe patul de spital, din cauza cancerului. Biblia spune că motivul pentru care îl putem iubi pe Dumnezeu este că… El ne-a iubit mai întâi. Iisus a murit în locul nostru, pentru ca noi să putem fi iertaţi. Dintre toate religiile din lume, veţi vedea ca numai prin Iisus Dumnezeu le întinde o mână oamenilor, deschizându-le astfel calea unei relaţii personale cu El. Iisus ne arată dragostea lui Dumnezeu, care caută să ne împlinească nevoile şi să ne atragă la Sine. Datorită morţii şi învierii lui Iisus, astăzi ni se oferă o viaţă nouă. Putem primi iertarea de păcate, putem fi total acceptaţi şi iubiţi de către Dumnezeu. El spune: „Te iubesc cu o iubire veşnică; de aceea îţi păstrez bunătatea Mea!" Iată-L, aşadar, pe Dumnezeu în acţiune!"

La toate aceste minuni, 12 apostoli au fost martori si au scris despre ele. Ce dovezi mai aveti nevoie?
Deci Domnul IIsus Hristos a facut ceea ce oamenii nu pot face, a vindecat orbi, invalizi, a inviat morti,... a lasat pentru om cea mai mare porunca dragostea aproapelui, acesta fiind orice om din lume, chiar si vrajmas de iti este. Iisus Hristos a facut atatea minuni pentru ca omul sa-l cunoasca pe cel ce l-a trimis, acesta fiind Dumnezeu Tatal nostru ceresc. Ioan 10: "30.Eu şi Tatăl una suntem."
Domnul Iisus Hristos nu a avut pacate si om fara pacat nu exista. Tot Domnul Iisus Hristos ne-a invatat cum sa ne rugam, lasandu-ne rugaciunea Tatal nostru...si de aici reiese ca noi suntem copiii Tatalui ceresc (asta pe langa parintii pe care-i avem aici pe pamant) si nimeni nu trebuie sa se simta sclav atunci cand face o rugaciune, asa cum spun unii atei. Rugaciunea este doar un mod de a vorbi cu Dumnezeu- Tatal ceresc si de a-i cere ajutorul sa infruntam necazurile vietii si raul de pe pamant.
Tot Domnul Iisus Hristos i-a trimis pe sfintii apostoli in lume sa propavaduiasca credinta in Dumnezeu Tatal, Fiul si Sfantul Duh si sa vindece oamenii in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Matei 28: "18. Şi apropiindu-Se Iisus, le-a vorbit lor, zicând: Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer şi pe pământ.19. Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, 20. Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin." Marcu 16: "15. Şi le-a zis: Mergeţi în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la toată făptura.16. Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.17. Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi, 18. Şerpi vor lua în mână şi chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi îşi vor pune mâinile şi se vor face sănătoşi."
Si de aici au aparut si numerosi sfinti precum Sfantul Nectarie, Sfantul Nicolae, Sfantul Dimitrie Basarabov, Sfantul Ioan Rusul, Sfanta Filofteia, Sfanta Parascheva si altii, toti acestia avand in comun credinta in Dumnezeu Tatal, Fiul si Sfantul Duh, propavaduind aceasta credinta si vindecand oameni bolnavi in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Toti acesti sfinti au moastele neputrezite si frumos mirositoare dupa ani si ani de zile si savarsesc minuni, vindecand oameni carora medicii cu toata stiinta lor, nu le mai dau nicio sansa. Un om caruia i se spune ca este bolnav de cancer in ultima faza nu i se mai da nicio speranta, insa moastele Sfantului Nectarie a vindecat zeci de mii de oameni bolnavi de cancer.
Insisi unii medici spun: "Noi facem ce putem, dar noi nu suntem Dumnezeu."
Sfintii sunt mijlocitorii nostri in fata lui Dumnezeu, ei nu sunt Dumnezeu, spun asta pentru a se intelege mai bine credinta crestina, pentru ca de multe ori noi crestinii suntem acuzati ca ne rugam sfintilor si nu Lui Dumnezeu. Sfintii au vindecat oamenii bolnavi in numele Domnului Hristos, deci oamenii care se roaga sfintilor, sunt vindecati de Dumnezeu prin rugaciunile sfantului respectiv. Ioan 14:"12. Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face şi el lucrările pe care le fac Eu şi mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl.13. Şi orice veţi cere întru numele Meu, aceea voi face, ca să fie slăvit Tatăl întru Fiul." Ioan 14:"7. Dacă M-aţi fi cunoscut pe Mine, şi pe Tatăl Meu L-aţi fi cunoscut; dar de acum Îl cunoaşteţi pe El şi L-aţi şi văzut."
Oare cum explicati toate aceste minuni? Cum si de ce se vindeca un om grav bolnav la moastele unui sfant, un om caruia medicii nu-i mai dau nicio sansa de supravietuire? Oare Dumnezeu nu-si face simtita prezenta, savarsind atatea minuni? Oare voi ateii v-ati rugat vreodata la moastele unui sfant, sfantul Nectarie, spre exemplu, pentru un bebelus grav bolnav, asa cum a facut o mama in disperarea ei pentru a nu-si pierde singurul copil? Oare cum s-a vindecat acel copilas caruia doctorii nu-i mai dadeau nicio sansa? S-a vindecat pentru ca s-a rugat el, bebelus fiind, sau pentru ca s-a rugat mama lui unui sfant ca sa mijloceasca pentru copilul ei in fata lui Dumnezeu? Oare cum explicati aceste minuni?
Aceste minuni nu sunt dovezi pentru dvs?
Veti spune ca toate sunt minciuni, dar daca nu vi s-a intamplat niciodata o minune in viata dvs, asta nu va dreptul sa-i faceti pe altii mincinosi. Inseamna ca pur si simplu nu v-ati rugat niciodata, sau daca ati facut-o nu ati avut credinta suficienta si nu ati incercat niciodata sa-L descoperiti pe Dumnezeu.
Imi pare sincer rau pentru dvs. si sper ca intr-o buna zi sa va lumineze Dumnezeu mintea.
Si daca ati citit biblia precum spuneti, ar trebui sa stiti ca nici chiar bolile nu sunt date de Dumnezeu si nu pot crede ca ati citit Noul Testament, invatatura Lui Hristos, pentru ca altfel L-ati fi descoperit pe Dumnezeu si ati fi avut dovezi suficiente lasate de 12 Apostoli si zeci de mii de sfinti.
Exista binele, exista si raul- exista Dumnezeu, exista si diavolul(dualitatea), este lumea in care traim.
Se spune ca cea mai mare realizare a diavolului a fost sa-l convinga pe om ca el nu exista si daca el nu exista nici Dumnezeu nu exista. Inlaturandu-l pe Dumnezeu din viata omului, raul poate avea putere deplina asupra creatiei lui Dumnezeu.
Nu se poate trai o viata fara Dumnezeu, nu am aparut aici din senin, ci toti avem o menire pe pamant si un numar de ani. Menirea noastra este sa ne iubim unii pe altii si sa ne ajutam unii pe altii.
Va rog frumos, daca raspundeti, sa faceti asta intr-un mod civilizat. Poate va veni o vreme cand veti intelege. Numai bine!

| rocco09 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ai vazut pe unu sa spuna ca a devenit crestin citind coranul cum abereaza domnul doctor?

| rocco09 a răspuns (pentru WhatheWow):

Bla bla bla, scrie ca ai devenit ateu cititnd cateva versete din geneza nu biblia

| EmaS a răspuns:

Biblia trebuie citita cu scopul de a o intelege si cu inima sincera in cautarea lui Dumnezeu.

| Zenicide a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand te lasi de fumat te lasi de toate, nu doar de Marlboro laughing

| WhatheWow explică (pentru rocco09):

Eu am citit-o toata stimabile, ti-am dat doar un exemplu de unde incep aberatiile, inca de la inceput!

| WhatheWow explică:

Tu cred ca nu stii semnificatia cuvintului analfabetism si fac pariu ca in rindul crestinilor chiar sint multi analfabeti caci la tara unde majoritatea sint crestini s-a cam facut rabat de scoala!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Nb2hjxPFRlo
Aici ai un exemplu de crestini!

| mihaitaLGP a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu de asteazi nu mai sunt ATEU.
L-am gasti pe Iisus!
Minune Doamne!

http://imageshack.us/photo/my-images/87/totalf.jpg/

Dumnezeu e mare si este peste tot!

http://imageshack.us/photo/my-images/152/pestetot.jpg/

El poate sa opreasca FOAMEA si tot ce se inampla rau in lume!

http://imageshack.us/photo/my-images/10/somaliaw.jpg/

Dar este mult prea ocupat sa pedepseaca ateii care nu-l asculta.

http://imageshack.us/photo/my-images/84/numauit.jpg/

| WhatheWow explică (pentru mihaitaLGP):

= )))

| mihaitaLGP a răspuns (pentru EmaS):

Si Filosoficus minunile nu se opresc aici!

Soc :

http://imageshack.us/photo/my-images/209/prezervativ.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/528/pisicaiisus.jpg/

Observi ca Dumnezeu este peste tot?

http://imageshack.us/photo/my-images/211/iisusepestetot.jpg/

Caiestete amarnic Filosoficus ca ziua judecatii se apropie.

Doame, fie slava ta.

| WhatheWow explică (pentru mihaitaLGP):

Eu cred ca administratorii site-ului sint crestini; mie mi-au sters doua postari si mi-au trimis o explicatie stupida iar cind vine vorba de crestini, ei pot sa posteze ce doresc ca nu le sterge nimeni! Poate faci si tu o comparatie :
"Filosoficus intreaba big grine ce crestinii de pe TPU sint doar niste fatarnici ce cauta doar putina atentie, atentie de care nu se bucura in mediul lor spiritual? De ce sint doar niste provocatori ce incearca sa-ti bage pe git portocala cu coaja cu tot asa cum a-u inghitit-o ei si cind ramin fara argumente se ascund? De ce vorbiti de credinta si tocmai voi sinteti cei care o murdaresc prin mijloacele voastre parsive de indobitocire a celorlalti?
Am lansat o provocare si voi ati sters repede intrebarea! Sinteti doar niste prefacuti plictisiti de propria stare de robie spirituala!"
Asta mi-au sters-o!
"Filosoficus intreaba :Este cineva care sa accepte o provocare aici la Religie; Ateism versus Crestinism, Stiinta versus Religie, Evolutie versus Creationism? Eu sint pregatit pentru oricine; Argument contra argument, fara citate din Biblie ca nu-mi place fatarnicia, sa primeze logica si cunostintele. Intrebari generale si raspunsuri argumentate. Cine se ofera?"
Asta la fel!
"DucuCent intreaba:
Buna seara! Nu va pot intelege pe voi, ateilor.De ce stati toata ziua pe TPU si incercati sa va aratati "curajul" (de fapt prostia) despre necredinta voastra.De ce nu vreti sa credeti si sa fiti asigurati, chiar daca el nu exista, doar nu pierzi ABSOLUT NIMIC daca crezi.Sincer acum, nu pari mai "cool" daca esti ateu.Peste 80% din populatia Terrei sunt credinciosi (fiecare cu religiile lor), deci asta inseamna ca toti aceia sunt niste inapoiati? Am vazut o intrebare al lui Inferno, iar ca sa ii raspund, nu frica de Dumnezeu ma face sa cred in el, ci ratiunea, dovezile.Nu va oblig sa fiti crestini acum, e treaba voastra, dar ma intreb doar de ce? Multumesc!"
Asta in schimb, nu o mai sterg, cu toate ca e raportata avind acelasi caracter! Ipocrizia e la ea acasa, dragule!