| mentholinks a întrebat:

Care este principalul motiv pentru care credeti sau nu credeti in Dumnezeu? Exceptand Biblia.

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cred fiindca EXISTA, cred fiindca EL este creatorul a tot ce exista in Univers, cred fiindca EL este Tatal nostru.

| danay72 a răspuns:

Creatia, dar mai ales modul in care m-a ajutat sa fac fata unor situatii personale.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Pentru că atunci când eram agnostică și l-am provocat pe creator dacă există să mi se arate, am primit răspuns(am scris în una din ultimele mele întrebări cu a fost experiența)

| RAY a răspuns:

Diversitatea vieti pe pamant si explicatia lui darwin prin selectie naturala cred ca demonstreaza ca natura nu are nevoie de un creator

| xerxes1 a răspuns:

Exista cu siguranta o sursa de unde totul provine, doar ca nu are nicio legatura cu impostorul biblic 3 in 1.

| Samariteanul a răspuns:

Principalul motiv pentru care cred, pai...adevarul e ca Dumnezeu ne-a fost impus de cand eram mici.Adica e ceva normal si firesc sa ne rugam si sa avem frica de el, dar de ce sa credem? Pai pentru ca exista oamenii care sustin cu atat credinta ca exista Dumnezeu sau datorita unor anumite intamplari din trecut care nu exista explicatii.Altfel spus depinde de noi daca alegem sa credem sau nu. Putem crede in orice:karma, destin..etc.Depinde de noi. Sper ca te-am ajutat.

| drutzix a răspuns:

Principalul motiv: Religia nu si-a indeplinit povara dovezii.
Nu exista nici o dovada ca pamantul ar fi creat de o creatura inteligenta.
Mai sunt motive mici care completeaza si intaresc motivul principal dar tu l-ai cerut doar pe ala.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Principalul motiv pentru cred în Dumnezeu (într-o ființă supremă) e faptul că lucrurile sunt prea complexe pentru a fi apărut la întâmplare sau/și din greșeală+întâmplările paranormale care nu pot fi explicate științific care demonstrează existența unor puteri superioare pe care nu le putem înțelege în totalitate (poți crede ce vrei despre poveștile cu întâmplări paranormale dar eu am avut o experiență de acest gen, cu șansă de coincidență 0 și nu am cum să nu cred), în categoria întâmplărilor paranormale intră inclusiv minunile care au legătură cu moaște, icoane și apar deseori datorită rugăciunilor pe care oamenii le îndreaptă spre Dumnezeu (chestii care au evident legătură cu Dumnezeu).

Răspuns utilizator avertizat
| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RobertG101):

Dacă zici tu... înseamnă că așa este! happy happy happy