| ReViNeMaScAtii a întrebat:

Cum se face ca majoritatea ateilor declarati au citit biblia in intregime? Iar majoritatea "crestinilor" nu?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Cred ca ai pierdut o problema cu acele chichite.

Teoretic acea carte este divina, inspirata de cineva ce a creat universul, dar a facut o treaba atat de slaba in a ne da un mesaj inteligent.

Chichitele de care se leaga ateii de obicei sunt:
- "moralitate" biblica
- contradictii
- parti nestiintifice
- discordante istorice
- absurditati
Stiu ca sunt crestini ce accepta aceste chichite si acestia sunt de obicei numiti de ceilalti crestini ca fiind "liberali" si ca "se joaca de-a interpretarea" de crestinii fundamentalisti.

La final, personal eu am vazut NT mai imoral decat VT. Isus fiind evreu a citat doar partile bune din VT, pe cand a zis tot felul de alte lucruri atat el cat si cei ce au fost compilati in el ce pastreaza o perspectiva similara a VT.

In afara de "legile" de alimentatie, ce poate sunt prea brutale in rest in Noul Testament ai toate partile ce le vrei:
- ritualuri ce celebreaza un sacrificiu uman
- sacrificiu uman pentru "pacate"
- torturare vesnica pentru toata omenirea inclusiv copii nevinovati
- interpretare contradictorie a VT legat de termenul Mesia
- promisiuni fara nici un contact cu realitatea
- celebrarea sclaviei prin ascultare absoluta
- mai multe profetii esuate (decat cele din VT)

La final, nu e acelasi Iehova ce a acceptat atata barbarism? E alt Dumnezeu? Deci ce conteaza daca era istoria evreilor. Daca am deveni poporul ales (unii romani chiar se vad asa), nu ti se pare ca Iahve ne-ar da cam acelasi tratament?

41 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu prea cred ca sunt atei care au citit mai mult decat cateva versete din Biblie, dar sa admitem ce ai spus tu, crezi ca "cititul" ajuta cu ceva pe vreuna din "ramurile" citate de tine?
Iti spun sigur ca NU ajuta nici pe unii dintre ei. STUDIUL Bibliei este important, nu cititul. Si nici studiul nu este atat de important pe langa infaptuirea a ceea ce "ai studiat".
Totusi trebuie sa fi-mi ingaduitori cu cei ce n-au citit deoarece li s-a "indus" credinta (in speta la religile traditionaliste) ca daca citesti, STI si daca STI (cunosti) trebuie sa si INFAPTUIESTI ceea ce ai citit. Defectul nu e la membri laici ci la "sefi" lor. P.S. Aici nu sunt incluse Bisericile Protestante si NeoProtestante care au de baza Studiul Biblic.

| danay72 a răspuns:

Daca o persoana se declara cresin, dar nu a citit Biblia, acela e doar cu numele.Psalmi1:1-3

| Narcis2007 a răspuns:

Eu nu prea cred ca majoritatea ateilor au citit bliblia...

| milan9 a răspuns:

Cititul ajuta dar atentie! Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| sublime89 a răspuns:

Unul din motivele pentru care sunt atei poate fi acela ca au citit biblia in intregime. Crestinii, daca n-o citesc, nu sunt constienti de absurditatile din ea, deci au toate motivele sa creada. La biserica sau la scoala se dau doar exemplele pozitive din biblie, si se trece peste cele negative.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

De fiecare data cand aud pe cineva zicand "sunt ateu pentru ca am citit biblia" imi vine sa iau acea carte si sa-i dau in cap cu ea. E ilogica afirmatia. E ca si cum ai zice "nu-mi place inghetata deoarece am incercat varianta cu vanilie si e naspa".

In cel mai bun caz, daca citesti biblia nu ajungi crestin.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiu, dar mai sunt si astfel de oameni. Bineinteles ca nu e indicat sa-ti bazezi ateismul doar pe asta.

| casian_6565 a răspuns (pentru sublime89):

Care sunt exemplele negative?

| casian_6565 a răspuns (pentru sublime89):

Ateii nu inteleg mesajul biblic. de aceea sunt scoli de teologie in care se invata si se explica intelesul bibliei pentru a nu transimte invatatura gresit

| anonim_4396 a răspuns (pentru casian_6565):

Serios? Si care e mesajul ca un tip (mitologic) s-a sinucis ca tu sa nu arzi intr-un cazan cu foc. O God, thaks for save melaughing

| Salahadin73 a răspuns (pentru casian_6565):

Ezechiel 20:25-26
25 Ba încă le-am dat şi legi cari nu erau bune, şi porunci prin cari nu puteau să trăiască.
26 I-am spurcat prin darurile lor de mîncare, cînd treceau prin foc pe toţi întîii lor născuţi; am vrut să-i pedepsesc astfel, şi să le arăt că Eu sînt Domnul.

II Samuel
21:6 să ni se dea şapte bărbaţi din fiii lui, şi -i vom spînzura înaintea Domnului, la Ghibea lui Saul, alesul Domnului.`` Şi împăratul a zis:,, Vi -i voi da.``
21:9 i -a dat în mînile Gabaoniţilor, cari i-au spînzurat pe munte, înaintea Domnului.

Sunt doar două exemple, pot da câteva zeci.Nu mai fura tu curent cu "Ateii nu inteleg mesajul biblic."

| sublime89 a răspuns (pentru casian_6565):

Eu cred ca ateii inteleg cel mai bine "mesajul" biblic, si asta pentru ca il citesc cu o minte deschisa, fara sa-si doreasca cu atata ardoare sa vada doar lucruri frumoase. Asa ca ei vad toate aspectele bibliei, asa cum sunt ele. Cum se face ca voi crestinii intelegeti atat de bine "mesajul" biblic daca nici macar nu-l cititi? Tu n-ai citit biblia, si tocmai de aceea intrebi care sunt exemplele negative. Pai ia sa vedem vreo 3 exemple de aberatii scrise in biblie. De exemplu, daca un om lucreaza intr-o zi de sarbatoare, e chiar indicat sa-l omori cu pietre. Asta vrea zeul de la tine. Un alt exemplu, daca un barbat violeaza o femeie, e obligat de lege sa o ia de sotie. Inca un lucru placut lui d-zeu. O alta aberatie biblica apare chiar din primele pagini ale genezei. "Femeia sa-i fie supusa barbatului". Inca un exemplu de gandire foarte liberala din partea celor care au scris biblia.

| casian_6565 a răspuns (pentru Salahadin73):

Da nu ai citit de ce a facut aceasta Dumnezeu? ai uitat sa scrii. Mustrari poporului lui Israel.din ziua in care l-a creat Dumnezeu pe om a tot pacatuit si continua sa o faca.Cea ce e adevarat este faptul ca in Vechiul Testament Dumnezeu ii pedepsea rau pe oameni dar o meritau :Si le am dat legile mele Mele le am aratat renduielile Mele prin care omul care le va TINE VA TRAI Insa casa lui Israel s a razvratit impotriva Mea in pustiu, dupa legile Meele n au umblat si a lepadat randuielile Mele pe care omul trebuiasa le implineasca... Atunci Eu am gandit sa revars asupra lor mania Mea in pustiu ca sa i pierd Iezechiel cap 20 11 13

| Salahadin73 a răspuns (pentru casian_6565):

Ba,toti oamenii care au o gandire ca a ta ar trebui executati.Asa,doar pentru amuzament.

| casian_6565 a răspuns (pentru Salahadin73):

Eu cred ca invers esti degeaba pe pamant

| Salahadin73 a răspuns (pentru casian_6565):

Nu eu o ard cu un zeu bun si iubitor care, de-a lungul Bibliei a ucis vreo doua milioane de oameni.Banuiesc ca ai peste 18 ani.Gandeste singur! Uita ce ai fost invatat.Citeste istorie, educa-te singur.Analizeaza,nu mai primi ca informatii irefutabile tot ce-ti spun preotii si nu mai incerca sa-i gaseste scuze lui Yahve, este normal si de bun simt.

| casian_6565 a răspuns (pentru Salahadin73):

Tu de ce crezi ca i a omorat Dumnezeu pe oameni? din cauza pacatelor! Nu am peste 18 ani. Oricum Dumnezeu ti a dat viata El are dreptul sa o ia ca pana la urma si tu o sa mori si o sa ajungi inaintea Lui.

| Salahadin73 a răspuns (pentru casian_6565):

Nu ti se pare ciudata schimbarea lui Yahve intre VT si NT, de parca ar fi doua entitati diferite?
Aici intervine istoria. Yahve al VT facea parte dintr-un panteon, avand chiar si o sotie, pe Aşera.Crestinismul are la baza vechile culte pagane(cele ale lui Horus, Mithra etc) si o parte din credintele sumeriene.

| Iosifescu73 a răspuns (pentru casian_6565):

Biblia nu este scrisa de un singur autor ci este o colectie de papirusuri - la editarea ei s-a sustinut la vot pentru a include sau nu fiecare papirus in parte, deoarece niciunul dintre papirusurile incluse in Biblie nu are semnatura lui Dumnezeu.
1) Povestea lui Adam si Eva: Pe Eva a "clonat-o" Dumnezeu din coasta lui Adam, prin urmare, ei aveau aceeasi grupa sanguina. Dintr-o grupa sanguina nu se puteau obtine cele patru grupe sanguine pe care le avem la oamenii zilelor noastre: 01(genele l+l), A2(l+A or A+A), B3(l+B or B+B), AB4(A+B) - a se vedea biologia de clasa a XII-a (genetica); Nu putem fi toti urmasii a doua persoane care au avut aceeasi grupa sanguina, fie ei Adam si Eva ori altii doi!
2) Povestea Arcei lui Noe: Pentru a construi o nava cu lungimea de 140-150m Noe avea nevoie de un Santier Naval, ar fi fost cea mai mare ambarcatiune la acea vreme, nu putea fi realizata doar din scanduri smolite, cum scrie in Geneza, ci avea nevoie de o structura metalica de rezistenta pentru a contracara forta volumului de apa dislocat de volumul navei. Chiar daca ar fi fost reala, intr-o asemenea nava nu ar fi fost suficient spatiu pentru TOATE speciile terestre, cum ar fi: ursi polari, lei, tigri, leoparzi, bivoli, girafe, canguri, hipopotami, rinoceri, elefanti, etc, nu doar porumbei, ovine, caprine si bovine. Noe ar fi avut nevoie de nutreturi pentru erbivore, frigidere si congelatoare pline cu carne pentru carnivore, cel putin 100 de lucratori care sa ingrijeasca animalele, instalatii de ventilatie pentru a asigura volumul de aer necesar pentru respiratia tuturor vietuitoarelor presupuse a fi in Arca timp de un an. Cine o fi masurat adancimea apei scrisa in Geneza daca toti supravietuitorii erau in Arca?
3) Abraham s-a casatorit cu sora lui, Sara, dar a avut un copil si cu roaba egipteanca. Abraham a avut o intelegere prealabila ca Sara - sa spuna ca este sora lui si astfel v-a trai si el bine - ziz si facut - a "comercializat-o" Regelui Abimelec si a primit daruri de la acesta - a se vedea inventarul acestora in 1 Regi cap. 11. = POLIGAMIE, INCEST, PROXENETISM. Iacov, nepotul lui Abraham, a facut copii, cele 12 semintii ale lui Israel, cu patru femei = POLIGAMIE. Iacov s-a batut cu Dumnezeu o noapte intreaga, iar dimineata l-a conditionat/santajat pe Dumnezeu ca sa-l recunoasca de Dumnezeu, sa-i dea de mancare, imbracare si alte bogatii.
4) David, "Unsul Domnului", a fost primul Rege POLIGAM al lui Israel, iar fiul sau Regele Solomon, facut cu fosta sotie a lui Urie hetitul, pe care i-a "ciordit-o" prin complotul uciderii barbatului ei, a abut 700 femei +300 tiitoare = POLIGAMIE - asa scrie in Biblie, eu banuiesc ca nu o fi fost adevarat.
5) Cine a scris Geneza, ca Adam nu stia sa scrie? Daca ar fi scris-o, ar fi luat-o apa de la Potop si s-ar fi pierdut!
6) Dupa ce a coborat foc si pucioasa/sulf din Cer la Sodoma(probabil o eruptie vulcanica), Lot si cele doua fiice ale lui au fost salvati. Fiicele lui l-au imbatat si au facut copii cu el.
7) Lista poate continua, dar nu poate afecta toate papirusurile din colectia numita Biblie, si supranumita Sfanta Scriptura!

| Alcyon a răspuns:

Multi crestini sunt asa doar cu numele (dar in realitate nu-si aduc aminte de Dumnezeu decat de Craciun). Adevarul e ca 50-60% din oameni sunt prea prinsi cu treburile, ca stea prea mult sa mediteze "la nemurirea sufletului".

| fllu07 a răspuns:

Tu ai citit-o?
sau, ai studiat-o?

| ReViNeMaScAtii explică (pentru fllu07):

Nu,nu am citit-o in intregime, am studiat/studiez biblia...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Majoritatea ateilor reprezinta o mana de oameni in comparatie cu majoritatea crestinilor.
2.Majoritatea ateilor nu au citit Biblia in intregime, unora le place doar sa se dea mari cunoscatori.
Apoi conteaza cat intelegi nu cat citesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ignorace is bless man. Deci serios acum ori ca citesc biblia ori ca nu crestinii tot asa or sa fie. Un exemplu e taica-meu (si tot satul unde traiesc eu) inca cred toate basmele biblice, deci cand eram mic auzeam ca cutremurile sunt provocate de Domne Domne, na ce sa le facilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ateii au citit-o degeaba, fiindca n-au priceput nimic, iar crestinii care au citit-o au inteles fiecare dupa duhul si credinta sa.deduc,logic dupa sensul intrebarii ca esti ateu deci unul dintre prostii care habar nu au, chiar de ar citi-o de 20 de ori? ai si numarat crestinii de vorbesti de MAJORITATE? mai sa fie; iasca inca o munca inutila si o constatare prosteasca fara temei, fiindca nu vei putea sti niciodata numarul crestinilor nici in veacul asta nici in celelalte.nu te ajuta capul.

| ReViNeMaScAtii explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt nici ateu nici un crestin fanatic, merg pe ratiune, ma documentez/incerc sa imi fac o parere propie (complexa) inainte sa iau o decizie, de aceea am pus intrebarea asta aici, sa vad filozofia celorlalte persoane
un ateu e prost pentru ca merge pe ratiune iar un fanatic e destept pentru ca e de partea "multimii"?
filozofia ta care e? gandirea de turma? inghiti tot ce iti este bagat pe gat? te-ai documentat inainte sa scrii aici sau ai repetat ca papagalul vorbele spune de bunici?

| DarkAndDreary a răspuns:

Ateii nu renunta la credinta pentru ca nu stiu de ea, sau pentru ca s-a intamplat o tragedie in familia lor. Ei se gandesc mult inainte de a lua aceasta decizie si se informeaza inainte.

| Blamely a răspuns:

Pentru că majoritatea ateilor au devenit atei tocmai după ce au citit-o și au văzut că-i plină de non sensuri și că pe alocuri se contrazice singură.

| sappy a răspuns:

Da,majoritatea ateilor citesc sau au citit biblia din curiozitate pentru a vedea de ce lumea este atrasa cu atata usurinta spre biserica iar crestinii sunt de multe ori persoane credule fara multa educatie care nu ar avea rabdarea necesara sa citeasca si sa si inteleaga, prefera sa asculte ce spun ceilalti!

| Ben00 a răspuns:

Probabil o citesc mai mult ca sa caute chichite. Si de asta pierd Noul Testament si subliniaza mai mult prin cel Vechi, care contine si multe capitole din istoria evreilor.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ben00):

Cred ca ai pierdut o problema cu acele chichite.

Teoretic acea carte este divina, inspirata de cineva ce a creat universul, dar a facut o treaba atat de slaba in a ne da un mesaj inteligent.

Chichitele de care se leaga ateii de obicei sunt:
- "moralitate" biblica
- contradictii
- parti nestiintifice
- discordante istorice
- absurditati
Stiu ca sunt crestini ce accepta aceste chichite si acestia sunt de obicei numiti de ceilalti crestini ca fiind "liberali" si ca "se joaca de-a interpretarea" de crestinii fundamentalisti.

La final, personal eu am vazut NT mai imoral decat VT. Isus fiind evreu a citat doar partile bune din VT, pe cand a zis tot felul de alte lucruri atat el cat si cei ce au fost compilati in el ce pastreaza o perspectiva similara a VT.

In afara de "legile" de alimentatie, ce poate sunt prea brutale in rest in Noul Testament ai toate partile ce le vrei:
- ritualuri ce celebreaza un sacrificiu uman
- sacrificiu uman pentru "pacate"
- torturare vesnica pentru toata omenirea inclusiv copii nevinovati
- interpretare contradictorie a VT legat de termenul Mesia
- promisiuni fara nici un contact cu realitatea
- celebrarea sclaviei prin ascultare absoluta
- mai multe profetii esuate (decat cele din VT)

La final, nu e acelasi Iehova ce a acceptat atata barbarism? E alt Dumnezeu? Deci ce conteaza daca era istoria evreilor. Daca am deveni poporul ales (unii romani chiar se vad asa), nu ti se pare ca Iahve ne-ar da cam acelasi tratament?

| ReViNeMaScAtii explică:

Cum poti sa te numesti crestin daca nu ai citit biblia in totalitate?
de ce ateii zic "cu cat citesti mai mult biblia cu atata iti vine sa nu crezi ce zice acolo"?

| ReViNeMaScAtii explică:

In geneza dupa izgonirea lui Adam si Eva din gradina eden in biblie spune ca au avut 2 fii, pe Cain si pe Abel, cel din urma fiind ucis de catre fratele lui...cum a continuat specia?
in capitolul 4 din Geneza scrie ca Cain a cunoscut-o pe sotia lui.dar cum? din moment ce Adam si Eva au fost primi oameni pe pamant si nu au avut decat 2 fii?

| fllu07 a răspuns (pentru ReViNeMaScAtii):

In geneza 4 se spune ca o avut fii si fiice. asta inseamna ca, cain si-a luat fie o sora, fie o nepoata.

| ReViNeMaScAtii explică (pentru fllu07):

Nu era interzisa casatoria intre rude?
din punct de vedere medical/ereditar casatoria intre rude da nastere unor copii cu malformatii si alte probleme grave?

| fllu07 a răspuns (pentru ReViNeMaScAtii):

Se poate lua in considerare ca oamenii erau aproape de perfectiune, si aceasta a slujit scopului lui Dumnezeu, pentru ca oamenii sa se inmulteasca.
prin urmare nu ar fi o problema. mai tarziu Dumnezeu a reglementat problema.
te incurajez sa studiezi biblia.

| RexCuParuCret a răspuns:

Eu ma declar Papa poti sa dovedesti ca nu sunt prin intermediul acestui site?(doar un exemplu)
Haide sa verificam si dupa sa dam in concluzii.
Multi crestini sunt de fapt agnostici sau atei dar vin cu emblema de crestini pe ei cand ii intreaba lumea pe strada.
Multi de asemenea pot fi agnostici si se declara atei si tot asa.
Nu inteleg treaba asta adica de ce daca m-am nascut in tara ortodoxa autotmat is ortodox sau adventist, ateu, protestant s.a.m.d.
Fiecare poate sa declare ce vrea acum asemenea lucruri se vad in ''roadele lor''
cum spune si Iisus in predica de pe munte.

| Sakal1999 a răspuns:

Pai atei au fost mari crestini inainte si au citit biblia dar nu au putut crede ce e in ea li s-a parut mult prea mult sf si au renuntat ce credinta lor. Daca toti crestini ar citi biblia ar fi de 100 de ori mai multi atei ca acuma

| Deputat a răspuns:

Pentru ca religia a fost inventata de oameni destepti pentru a putea manipula oamenii... dar omenirea a evoluat repede, pe cand religia nu a tinut pasul si a negat mereu stiinta si toate descoperirile.
Cine sunt acum ateii? oamenii care citesc, se informeaza, cauta dovezi, pe cand crestinii sunt oamenii care au fost invatati sa creada si ca este pacat macar sa te gandesti ca dumnezeu nu exista...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deputat):

Religia a fost inventata de prostii si e folosita de desteptii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E chiar invers, a fost invetata de desteptii si e folosita de prosti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cat de inteligent era omul primitiv care a inventat prima data credintele religioase? Nu erau folosite pentru a explica lumea din jur (intr-un mod infantil bineinteles), religia a fost folosita pentru manipularea abia dupa aparitia civilizatilor.