| croissant a întrebat:

De ce se spune ca miei sunt ai lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Biblia vorbeste in metafore sau pilde, acolo mieii lui Dumnezeu reprezinta cumva "turma" de oameni credinciosi, de ce miei? pentru ca mielul reprezinta ceva pur, fara pacat.
Pastorul acelei turme este Iisus Hristos.
Iisus spune candva ""Bate-voi pastorul si se vor risipi oile turmei", mi se pare ca se referea la episodul cand urma sa fie rastagnit si astfel fara un pastor turma de apostoli era oarba, asa cum sunt oile atunci cand nu au un pastor sa le indrume.
Daca am gresit sa ma corecteze cineva care are cunostinte teologicewinking