| Celdrept a întrebat:

De ce se zice că Dumnezeu nu îți dă mai mult decât nu poți duce? Atunci de ce s-au sinucis de la depresie și alte probleme atatia oameni?
Cam ce e de făcut când nimeni nu te sprijină și nu mai poți lupta?

Răspuns Câştigător
| Whateverrr a răspuns:

Cei care au ajuns în punctul acela nu au căutat ajutor la Dumnezeu.
Uneori, nu mereu, dar adesea, problemele vieții care-i aduc pe unii într-o stare sufletească foarte low sunt doar consecințe ale propriilor decizii păcătoase și vicii. Nu vreau să generalizez, dar indiferent de cauze, există speranță în Dumnezeu.
El este un Dumnezeu al milei și al regenerării!
Primul pas este să ai o relație personală cu Dumnezeu. Asta se poate dobândi numai atunci când devenim copii ai Săi prin nașterea din nou.
Iar al doilea pas ar fi investirea în această relație prin disciplinele spirituale (rugăciune, post, citirea și meditarea asupra Scripturii).
Dincolo de latura spirituală, omul are responsabilitatea să se preocupe de sănătatea sa fizică, pentru că adesea problemele pe plan psihic pot fi legate de o carență alimentară, de hrana proastă, lipsa de mișcare sau de somn de calitate.
There is hope with our God! Doar să ne facem și noi partea și să nu renunțăm.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă despre el s spun multe prostii, El nu se supără. 2. Nu atâția oameni, ci 1/10000. 3. Cam ce este de făcut. Nu este de făcut cam ceva, ci ceva concret, adecvat situației.

| anonimg a răspuns:

Sunt oameni care și bătrâni fiind, refuză pe Dumnezeu și ajutorul Său chiar și pe patul morții, atunci când nu mai au nimic de pierdut.
Tinerii să-și îndrepte privirile spre Dumnezeu și vor găsi speranță.
Depresia este o stare care nu mai găsim și nu mai vedem nicio soluție pentru starea noastră.
Depresia este îngăduită de Dumnezeu în două scopuri:
1. să cunoaștem că fără Dumnezeu viața nu are niciun sens;
2. să ne îndreptăm spre Dumnezeu pentru ajutor -și vom găsi ajutor.
Niciun om de pe fața pământului nu este scutit de depresie; absolut niciunul, fie că depresia este provocată de om, fie că vine în mod normal odată cu mersul vieții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să-ți spun ce am pățit cu Adevărat da cu Adevărat într-o zi la biserică eu am trăit și din acel moment înțeleg mai bine totul.

Lam întrebat prin rugăciunea mea asa cum știu eu și pot eu în felul meu i-am spus asa i-am vorbit asa cu toată inima și tot sufletul. Doamne de ce lași atâta răutate pe pământul ăsta Nu vezi ce se întâmplă Doamne nu vezi ce rău este pe lumea asta Doamne nu vezi căta răutate facem Doamne și tu nu faci nimic săne oprești Doamne ne accepți și așa cum suntem da și lași răutatea pe lume Domane. Dece nu iei răul de pe fața pământul ui ca omul să-și revină și sa fie sănătos și fără de păcate de ce lași răutatea pe pământul ăsta să-și facă de cap de ce permiți la rău să-și bată joc de oamenii deci copii mor de cancer Doamne de ce totul este atâta de haos Domane unde ți-am greșit de răul asta își face de cap cu noi și noi ne întorcem Doamne în potriva ta negam existența ta când nu ne convine și când avem bani și stare bună uităm de tine și te și înlocuim de fiecarea dată când nu ne convine nimic nouă când nu ne convine ceva am ajunse sa plâng și săi spun totul am stata ore acolo nu mi-am deschis ochi nici după ce mam rugta nici după ce i-am cerut sa ma ierte pentru tot ce am făcut rău. Am stata acolo atâta de mult ca ma loase somnul nu mi puteam... stăteam cu capul apleca peste banca unde te rogi mâinile mele și gluga peste mine și i-am zis dacă ma ia somnul sa ma ia sa nu ma lase sa ma trezesc ca nu mai vreau fiu pe lumea asta ca asa și m-a trimis fără să-mi cere voie vreau sa vin tine ia ma cu tine Doamne i-am zis cu toată inima și tot sufleul l-am rugat în lacrimi sa ma ia de tot lua sa ma ia și de pe stradă sa ma lovească mașină poa sa ma ia sa ma omorâ cineva să-mi de în cap mie l-am implorat sa ma ia de pe pământul ăsta și i-am zis cu nervi și oftica și durere dacă ma lași sa ma trezesc de aicia sa nu o faci de mila si sa conteze ca eu ma dedic ție cu totul. Am dormise acolo până se făcuse seară m-am trezit ba nu ma loase ma lăsată printre omaneii muritori - _- ma uit la lisus și el sa uita la minr mereu când am timp https://ibb.co/hfDgSc5 banca unde adormisem lisus https://ibb.co/47BS08S ma trezesc ma uit la el încep deodată sa ma întind da ce întindere ca zici ca m-am născut dintre morți și îmi simțeam ba toate oasele cum trozneau gatul la fel tot corpul meu a prinse viața deodată și tot nici pe dracu cu mai avem nimic mam loat și am mers în oraș în centru de acolo am ieșit afară aglomerație full era noapte rău ma duc iau o apă și ma plimb adă printre oamenii mergând spre casa printre oamenii mi-am dat seama atunci ca eu dacă azi trăiesc ca eu dacă azi sunt pe pământul ăsta ca eu dacă azi am un loc de munca și ma pot întreține de unul singur și plus sa mai și am pentru mine să-mi permit o geaca un pantof o mâncarea care îmi place mie după mofturile și figurile mele dacă eu ma aflu printre muritorii ăștia și sunt în societatea astea și merg pe piciorele mele și mâinile mele pot munci să-mi căști pâinea liniștită dacă toate astea eu le pot face și astăzi ma aflu printre oamenii înseamnă că Dumnezeu mi-a dat o încă șansă la viață pe pământului ăsta și mi-am dat seama ca eu nu pot înțelege lucrarea lui Dumnezeu el știe ce face știe foarte bine ce face el știe totul el este Adevărul atâta timp cât avem credință Adevărată față de El credință loiala față de El credință cu iubire sincera față de El atunci mâinile lui vor deschide ușile pe care omul nu vede decât prin merit față de Dumnezeu atunci eu eu mi-am dat seama ca eu contez pentru el și am contata in tot deauna și voi conta pentru el atâta timp cât eu nu-mi bat joc de sufletul și viața nimănui eu voi conta pentru el și ușile pe care el mile va deschide nimeni nu le poate deschide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii nu înțelege ori nu sa asculte și sa înțelegă ceva mic de tot nu-i greu nu-i impsosbil de înțeles. Fără Dumnezeu omul este pierdut ori cât material ar avea lângă el cu el omul fără Dumnezeu este în inima lui în sufletul lui este pierdut este pierdut este pierdut și nu numai...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ne cere imposibil și Niciodată nu a cerut omulu cerut impsobilul și nici nu va cere imposibilul la nici unul dintre noi. Va cere credință Adevărată o credință strânsă o credința loiala o credință în care sa nu exsite dubii și negare față de El de Dumnezeu noi de câte ori îl negăm îl injosim îl amăgim îl dezamăgim îl răni foarte rău rău rău și atunci el ne da om mică lecție va întrebați pai da stai ma ca tu spui onure ca ne iubește de ce face asa? Păi face asa sa nu vi se suie prostia la cap și sa ieși din fire sa nu uitați ca sunteți oamenii nu animale ca altfel va face porci și maimuțe sa nu ajungeți sa nu știți de voi sa nu mai aveți control de viața voastră și nici frica de nimic sa ni Vați in cap sa va apucați de prosti și rahaturi de asta va trezește când în când sa nu prostiți de tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostia o sa va coste... Credinț a fost din tot deauna fără vreo așteptare și Niciun cost nimeni nu a trebuit sa plătescă sa scoată din buzunare nimic dar pentru prostie ați fi în stare sa plătiți totul și sa va dați și pielea în schimb pentru un moment de nimic...nu aveți voință de credință în cât aveți voința și putere pentru prostie apoi căutați vinovatul căci nu ar avea cum sa existe păcat fără vinovat.

| KovacsB a răspuns:

Pentru ca asa este.
Oamenii se sinucid din multe motive.
Am auzit la tv ca in ultimul timp in Rusia ziaristii se arunca de la etajul 10.

| Celdrept explică (pentru KovacsB):

Aia zic, că nu e adevărat ce se spune legat de Dumnezeu, e o inepție scornită de oamenii analfabeți.

| EestiSodalane a răspuns:

Dumnezeu nu le-a dat deloc mai mult decât au putut duce, dar ei au abandonat lupta înainte să nu mai poată. Practic ei mai puteau lupta, mai erau lucruri de facut dar au hotarat sa abandoneze.

| T0Teu a răspuns:

Unii s au sinucis ptc asa au vrut ei, nu ptc Dumnezeu le-a dat o povara prea grea. Trebuie sa știm sa discernem bine deoarece suferință poate veni de multe ori și de la cel rău. Sa nu mai dați vina pe Dumnezeu pentru orice se intampla în lumea asta. Deja ajunge penibil