| anonim_4396 a întrebat:

De ce sexul este considerat pacat? Pana la urma este un mod de a ne manifesta iubirea si o nevoie naturala a corpului nostru. Nu inteleg de ce este atat de condamnat.

Răspuns Câştigător
| DarkAndDreary a răspuns:

Sexul exista cu mult inaine sa se inventeze Dumnezeu.
Si-mi place cum ai scris 'normala' cu litere mari.

148 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Dar cine a zis că e un păcat?

| DeeaDizz a răspuns (pentru OnuOnulică):

Biserica.

NOname
| NOname a răspuns:

Din cauza prostiei, prejudecăţilor tâmpite...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde cum, cand si cu cine il faci.

| danay72 a răspuns:

Dar faptul de a avea relatii intime cu partenerul de casatorie, este ceva normal si firesc, nu e pacat, pentru ca asa am fost creati.Pacat e faptul de a avea relatii sexuale inainte de casatorie sau daca comiti adulter. 1Corinteni6:9,10

| Ozanaf a răspuns:

Sexul nu este considerat un păcat dacă are loc în cadrul căsătoriei ca manifestare a afecțiuni. Este condamnat pentru că oameni nu respectă porunca de a nu avea relați sexuale în afara căsătoriei. Un alt motiv pentru care e condamnat sunt perversiunile sexuale. Dumnezeu ne-a înzestrat cu aceste dorințe dar ne-a dat și stăpânirea de sine ca să ne putem abține.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este pacat cand il faci degeaba si cu primul cu care apuci. Si nu pacat religios/crestinesc, ci unul intelectual, sa zic asa.hee hee
In rest e un nonsens ce se mai aude si se zice. tongue

| YesViRginia a răspuns:

E ca si cum ai intreba : De ce ciocolata poate dauna sanatatii?! Orice gras cardiac ar sti sa-ti raspunda.Eu zic sa nu ajungi ca in cazu grasului ca sa stii de ce sexul este rau. Ca sa stii, contactul sexual trebuie sa apara intre 2 persoane care se iubesc mult si dupa cum zice biblia, trebuie sa apara atunci cand ambele persoane nu mai suporta si este musai nevoie.Nu cum facem noi acum, cum se scoala gata.

| ElenaRomann a răspuns:

Cand persoana umana devine un simplu obiect de placere respectul sau consideratia fata de suflet dispare, este suspendata.

| Holiday a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu e asexuat.
Si desi zic unii ca e atot-toate se pare ca sex nu poate face...probabil de aia e asa frustrat si nervos. laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Nu iti manifesti nici o iubire, ca nu cred ca faci sex cu parintii sau copiii tai, sau da? :O
Sexul e pacat pentru ca nu e practicat cu scopul pentru care a fost creat, reproducere. Era vorba intr-un documentar despre semnalele pe care le transmit anumite specii cand e perioada de imperechiere, si desi sigur n-o sa crezi, si la oameni e asa, femeile li se par mai atragatoare barbatilor intr-o anumita perioada a lunii, ceva legat de ciclul menstrual, cand sunt fertile, transmit asta prin anumiti hormoni pe care se pare ca doar barbatii ii percep; daca lucrurile ar fi ramas asa, lumea era mult mai buna. not worthy

| danut a răspuns:

Relatile intime, sexuale NU SUNT un pacat in viata de familie, DAR sunt un pacat daca il faci in afara casatoriei. Actul sexual a fost dat de Dumnezeu pentru PLACERE si REPRODUCERE dar intre un cuplu ce alcatuiesc o familie NORMALA (heterosexuala).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul din cauza ingaduintei de sine, si tot aclamandu-si libertatea, nu are limite in practicarea celor placute lui.Deci,se imbuiba, ori se infometeaza pentru slujirea trupului, si asta e o robie.de asemeni practica sexul si alte vicii,bautura, drogurile, curvia de placere ori pe bani pana la scaparea de sub control si a fenomenului si a individului, ori astea sant robii ale trupului.una e sa-ti satisfaci nevoile trupului, in limita necesarului recunoscut de BIblie, si de crestinism.si alta e sa o faci in afara acestor reguli,si din cauza dorintelor tale sa cazi rob ori roaba a placerilor unui prost care vrea si el dar mult mai mult,ca femeia are multe gauri si prostul nu stie multe, e si el liber si are nevoi naturale care le intrece oleaca mai mult pe ale tale ca femeie daca esti femeie.tu ce preferi? iubirea curata? ori iubirea desfranata? orice om e constient ca are un viciu care il robeste, si unii lupta, unii nu lupta, il practica la nesfarsit.asta e pacatul care ne aduce moartea indepartandu-ne de la adevarata noastra valoare, apropiindu-ne de caderea cea urata si neagra.tot incercam sa ne adormim constiinta dar ea striga tare de tot.si ea striga impotriva carnii, fiindca este scris si in biblie; sufletul este ravnitor, dar carnea este neputincioasa.este insa puterea de a lupta, atata cu cat am fost inzestrati.dar o facem? nu.fiindca avem nevoi naturale. mari tare.

| OOOLEOOO a răspuns:

Religia atinge de obicei persoanele sarace.
Acestia se imultesc ca iepuri fac de 20 ori mai multa mizerie si consuma de 10 de ori mai mult decat un om care o duce "bine".

Pe langa asta vor creste copii cu aceeasi mentalitate saraca si parazita.

Pare ca interzicerea actului sexual desfranat este o metoda de protectie... (sau poate ma insel eu)

| iurii75 a răspuns (pentru NOname):

Sa intelrg ca la atei nu e o problema cand sotul/ sotia te schimba cu cine nimereste in dreapta si-n stanga?

| Vektor a răspuns:

Ma trec fiorii cand vad parerile multora dintre noi...

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Un lucru inca nu ai inteles, Dumnezeu ESTE dinaintea Universului.
Ma bucur ca-ti place normalitatea.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

Normalitate?
Nu exista 'normal' si 'anormal' in lumea mea.

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Vai de tine, in ce lume ai ajuns sa traiesti, dar ai dreptate, generatia ta habar nu are ce mai insemna a fi normal sau anormal.

| milan9 a răspuns (pentru ElenaRomann):

"Cand persoana umana devine un simplu obiect de placere respectul sau consideratia fata de suflet dispare, este suspendata."
Bine spus:

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

Dedică unei cauze nobile efortul tau de a evita orice forma a pacatului desfranarii si vei descoperi ca nu e nimic mai simplu decat sa traiesti aceasta abstinenta.

| mODIN a răspuns:

Sexul nu e pacat

| Holiday a răspuns:

Ca sa faci sex iti trebuie energie, timp si bani, lucruri pe care religia(de fapt conducatorii, cei care profita de creduli) le vrea doar pentru ea si pentru bunastarea liderilor lor.

Ia gandeste-te, un prezervativ o costa cam cat trei lumanari, plus ca dupa o noapte de sex nu prea iti mai arde sa mergi duminica dimineata la slujba, sau oricand in general....mai bine te trezesti la 10, iti bei cafeaua si o iei de la capat cu sexul daca tot n-ai treaba.Parca e altceva decat sa asculti bocetele popilor si sa mirosi lumanari prin biserici, nu?

Si atunci, s-au gandit ei ca trebuie reglementat sexul, cat, cum, cu cine, unde si de cate ori.

Asta se aplica la orice activitate care poate micsora aportul enoriasului pentru religie, si in primul rand aportul in bani, ca de fapt ala e punctul sensibil.

| Vektor a răspuns:

Ce ma distreaza raspunsurile asa zisilor credinciosi.
sa ridice mana sus acel credincios care nu s-a masturbat in viata lui si care nu a intretinut macar o partida de dragoste/sex inainte de casatorie.

se stie de mii de ani ca energia sexuala acumulata nu este benefica organismului, iar voi crestinii (mai ales sectantii) spuneti ca este un pacat.

| sublime89 a răspuns:

Este cosniderat pacat pentru ca e o placere. Nu vezi ca toate placerile sunt considerate pacate la crestini? Totul vine din teama ca zeului nu-i place sa vada ca ti se urca la cap. Adica e ca si cum ai profita peste masura de tot efortul lui enorm de a te crea si de toata iubirea lui pentru tine. Exista ideea ca trebuie sa dai ceva inapoi, iar asta inseamna suferinta sau alte sacrificii. De aceea faceau oamenii sacrificii zeilor. Exista teama ca zeul se va supara cand ii va vedea pe oameni ca traiesc bine si ca au uitat de el.

| Trolli a răspuns (pentru danut):

De aceea se rosteste numele lui: "O, god...o, god!". Am inteles, e un fel de rugaciune/multumire.
Ce este o familie normala? Nu inteleg cuvantul "normal"...

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

Ce inseamna pentru tine sa fii 'normal'?

Răspuns utilizator avertizat
| digital7shady a răspuns:

Nu e considerat pacat, lui Dumnezeu chiar ii place. Nu stii ca el e omniprezent? De aici si expresia "nu o facem, ca ne vede Dumnezeu."winking Scapa de religie si o sa ai o viata MULT mai libera si fericita.winking In mos Craciun crezi? E la fel si cu "dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sexul nu e un pacat, abuzul de sex este un pacat. Pentru ca tot ce facem este controlat de sex (centrul sexual).

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca consideri ca Biblia poate sa fie gasita demna de incredere, deoarece este Cuvantul lui Dumnezeu, cel care a intemeiat familia si care doreste ceea ce este bine si se intereseaza de noi, poti sa citesti cateva indemnuri din : Efeseni 5:28-33; Poti avea parte de siguranta Marcu 10:6-9; 1Petru 5:6, 7; Proverbele3:5,6; Isaia 48:19, 20 Luca 11:28.