| anonim_4396 a întrebat:

De ce sexul este considerat pacat? Pana la urma este un mod de a ne manifesta iubirea si o nevoie naturala a corpului nostru. Nu inteleg de ce este atat de condamnat.

Răspuns Câştigător
| DarkAndDreary a răspuns:

Sexul exista cu mult inaine sa se inventeze Dumnezeu.
Si-mi place cum ai scris 'normala' cu litere mari.

148 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Relatile intime, sexuale NU SUNT un pacat in viata de familie, DAR sunt un pacat daca il faci in afara casatoriei. Actul sexual a fost dat de Dumnezeu pentru PLACERE si REPRODUCERE dar intre un cuplu ce alcatuiesc o familie NORMALA (heterosexuala).

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Un lucru inca nu ai inteles, Dumnezeu ESTE dinaintea Universului.
Ma bucur ca-ti place normalitatea.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

Normalitate?
Nu exista 'normal' si 'anormal' in lumea mea.

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Vai de tine, in ce lume ai ajuns sa traiesti, dar ai dreptate, generatia ta habar nu are ce mai insemna a fi normal sau anormal.

| Trolli a răspuns (pentru danut):

De aceea se rosteste numele lui: "O, god...o, god!". Am inteles, e un fel de rugaciune/multumire.
Ce este o familie normala? Nu inteleg cuvantul "normal"...

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

Ce inseamna pentru tine sa fii 'normal'?

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Contraceptia nu e pacat?

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Heterosexual.
"Heterosexualitatea este o orientare sexuală care descrie persoanele cu atracție sexuală față de sexul opus. Heterosexualitatea este orientarea sexuală cea mai comună în societățile umane, și singura care asigură perpetuarea unei specii."

| danut a răspuns (pentru Trolli):

Heterosexuala.
Heterosexualitatea este o orientare sexuală care descrie persoanele cu atracție sexuală față de sexul opus. Heterosexualitatea este orientarea sexuală cea mai comună în societățile umane, și singura care asigură perpetuarea unei specii.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu. (Sau asa cred eu).

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Stii ca si sexul intre soti e pacat? Dar e necesar pentru a "umple Pamantul" asa ca se iarta, dar practicat doar pentru placere, nu se iarta prea usor, placerile trupesti sunt pacat.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

Stiu ce inseamna heterosexual.
Deci vrei sa spui ca cine nu e heterosexual nu e normal?

| Trolli a răspuns (pentru danut):

Stiu ce inseamna a fi heterosexual, stiu definitia.
Multumesc ca te-ai straduit sa cauti pentru mine/noi, apreciez.

O sa intorc favorul:
"Homosexualitatea reprezintă atracția romantică, atracția sexuală sau activitatea sexuală între membrii de același sex sau gen... Cercetările au arătat faptul că homosexualitatea este un exemplu normal și natural a variației sexualității umane și nu reprezintă o sursă de efecte psihologice negative prin și din ea însăși."

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Homosexualitate

P.S. Cine face sex doar cu scopul de a se perpetua?

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

" practicat doar pentru placere, nu se iarta prea usor, placerile trupesti sunt pacat. "
De unde ai tu aceasta idee (conceptie)?

| danut a răspuns (pentru Trolli):

D.p.d.v. crestin, homosexualitatea este o badjocura la adresa Creatorului si al creatiei sale.
"Asazisele" cercetari pot sustinje ca este "normala" o legatira sesxuala intre membri aceleiasi familii, mama cu fiu, fica, tata, bunici si etc, etc. Ar insemna ca "aceste cercetari" au valoare? Atunci si pedofilii au aceleasi drepturi ca homosexuali si lezbienele, care este diferenta? Ce ai zice daca un site ar spune ca este legal sa-ti fie violata fetita saau baietelul de trei ani, ca e "legal". Eu pun cu indarjire semnul EGALITATI intre homosexuali si pedofili, acum alege tu "LEGALITATEA"!

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Placerile sexuale intre cei doi soti ai aceleiasi familii sunt o desfatare pentru om si cer.
"2. Sã mã sãrute cu sãrutãrile gurii lui! Cãci toate dezmierdãrile tale sunt mai bune decât vinul,
3. mirodeniile tale au un miros plãcut. Numele tãu este ca o mireasmã vãrsatã. De aceea te iubesc pe tine fetele!
4. Trage-mã dupã tine! Si haidem sã alergãm! Împãratul mã duce în odãile lui... Ne vom veseli si ne vom bucura de tine; vom lãuda dezmierdãrile tale mai mult decât vinul! Pe drept esti iubit.
1. Am cãutat noaptea în asternutul meu, am cãutat pe iubitul inimii mele; l-am cãutat, dar nu l-am gãsit...
4. Abia trecusem de ei, si am gãsit pe iubitul inimii mele. L-am apucat, si nu l-am mai lãsat pânã nu l-am adus în casa mamei mele, în odaia celei ce m-a zãmislit.
11. Vino, iubitule, haidem sã iesim pe câmp, sã rãmânem noaptea în sate!
12. Dis de dimineatã ne vom duce la vii, sã vedem dacã a înmugurit via, dacã s-a deschis floarea, si dacã au înflorit rodiile. Acolo îti voi da dragostea mea.

OARE nu din Biblie sunt aceste versete? SI oare la ce se refera, la jocul de table? Sau te duci pe la vreo biserica traditionalista care a ramas cu "invataturi" de acu 1500 de ani?

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Din invataturile ortodoxe, Romania e o tara ortodoxa. Voiam sa iti dau fragmente de pe diferite site-uri, dar prea multe basme de citit, cauta singur. laughing

| Trolli a răspuns (pentru danut):

Tu compari pedofilia cu homosexualitatea? A fost cineva arestat pana acum ca e gay sau lesbiana?
Tu compari o infractiune cu dreptul de a iubi pe cineva!
E ca si cum l-ai compara pe Iisus cu dracu...
Gizas craist! omg...

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Oare nu din vt sunt? laughing Daca mergem pe linia asta, hai sa rapim negri si sa-i punem la treaba, fara sa-i platim, eventual ii si biciuim, ca asa avem chef, si sa-i omoram, adica omorati, pe cei care nu cred in Yhwh, deuteronom, cap 13, parca thinking

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Si ce legatura au aceste "invataturi"cu Dumnezeu? Si de unde ai scos-o pe asta cu Romania?
Daca ai sti aritmetica de clasa a doua ai descoperii ca nu iese ceva la socoteala.
Aduna 1500000 catolici romano si greco, 500000 baptisti (fara copii), 300000 penticostali (fara copii), 120000 adventisti (fara copii) si mai adaugam, evrei, musulmani, martorii lui Iehova, reformati, ortodocsi de Sambata, etc, etc, 15 culte oficiale plus familile, deci inca cca 1000000 plus nu stiu cati atei sau fara apartenenta religioasa; deci cca 3500000 de insi la care se adauga copii (care intre noi fie vorba sunt foarte multi la neoprotestanti) unde vezi tu tara aia ortodoxa? Lasa-i pe "majoritari" ca au ei problemele lor si nu-i mai irita cu tot felul de povestioare de pe net.

| danut a răspuns (pentru Trolli):

Din punct de vedere crestin sunt identice si vor avea aceiasi pedeapsa divina.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Si catolicii sunt de aceeasi parere, dorinta/placerea trupeasca e pacat, daca nu, ca vad ca vorbiti despre homosexuali, de ce ar fi pacat ce fac ei si nu ce fac heterosexualii daca folosesc vreo metoda contraceptiva?

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu compari culoarea unui om cu VICILE sale? Intelegi diferenta dintre rasa si PACATE? Cumva ai depasit scoala primara?

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu faci din nou o confuzie, cea dintre crestin si ortodox. Nu sunt adeptul unei religii in care baza se afla in povesti omenesti (TRADITII). Deci poti sa invoci texte laste de Dumnezeu (biblice) dar nu povesti spuse de diverse babe si mosi, asta nu-l consider crestinism ci povesti populare. prefer Sadoveanu sau Ispirescu.

| Trolli a răspuns (pentru danut):

Dar nu este ilegal sau imoral! Pe tine nu te deranjeaza cu nimic. Nu ii intretii tu, nu stau la tine in casa, nu ii hranesti.

Cel mai bine ar fi sa ne vedem fiecare de linistea si fericirea noastra...
Legat de pedeapsa divina (asta in caz ca exista Dumnezeu), nu o executi tu, ci ei...

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Absolut.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

De ce crezi asta?
Inafara de faptul ca asa scrie in biblie.

| danut a răspuns (pentru Trolli):

"Legat de pedeapsa divina (asta in caz ca exista Dumnezeu), nu o executi tu, ci ei..."
Absolut, dar "omul" trebuie sa fie constient de ce va urma.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Oky doky, dar ai fost de acord ca intre homosexualii si heterosexualii care fac sex doar pentru placere nu e nici o diferenta, d.p.d.v. crestin, nu? Si daca da, nu inseamna ca sexul practicat nu in scopul reproducerii e pacat, ca in cazul homosexualilor?

| Trolli a răspuns (pentru danut):

Bineinteles! Si "omul" din tine trebuie sa fie constient ca atat timp cat traieste pe pamant, nu este frumos sa judece, sa jigneasca, sa arunce cu pietre in altii, doar pentu ca nu este ca tine. Tu te simti atat de special, atat de moral si curat? O, vai...
Cica e o porunca: "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" ....sau tu esti in zbor si esti prea departe de pamant. Acum "aproapele" e de fapt "departele"? Ai o scuza...

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

"Oky doky, dar ai fost de acord ca intre homosexualii si heterosexualii care fac sex doar pentru placere nu e nici o diferenta, d.p.d.v. crestin, nu?"
Unde ai citit tu asta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Aaa, era alt raspuns. Dar daca sexul de placere nu e pacat, atunci homosexualitatea de ce e? Nu veni cu sexul in afara casatoriei pentru ca ei nu se pot casatori din cauza ideii ca asa ceva nu e normal, e pacat, bla bla.

| danut a răspuns (pentru Trolli):

""iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti""
Eu iubesc pacatosul (si eu am pacatele mele) dar URASC pacatul.
Nimeni nu este "curat" sau special iar atunci cand pacatosul lupta sa se lase de pacat este dupa voia lui Dumnezeu dar atunci cand pacatosul gaseste placere in pacat este o uraciune in fata lui Dumnezeu. Cum as putea eu, un pacatos sa am alte pareri decat Creatorul meu si al universului?

| Trolli a răspuns (pentru danut):

"uraciune"?
Jesus discrimineaza...

| danut a răspuns (pentru Trolli):

Uraciunea in fata lui Dumnezeu este atunci cand un pacatos persevereaza in pacatul sau, cu voie. Nu este vorba de discriminare ci de omul care iubeste pacatul si il face fara mustrari de constiinta.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Fiindca este CONTRA NATURII, impotriva creatiei lui Dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

De ce ar fi daca sexul fara preocreare nu e pacat?

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu sunt Dumnezeu sa judec acest aspect dar dpdv uman este total scarbos.

| Trolli a răspuns (pentru danut):

Cine te pune sa-ti imaginezi? Inseamna ca ai tu o imaginatie foarte bogata -stiu exact ce si cum iti imaginezi tu. Ups!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

Daca homosexualitatea e impotriva naturii atunci de ce si animalele o practica?

http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexual_behavior_in_animals

| danut a răspuns (pentru Trolli):

"Cine te pune sa-ti imaginezi? Inseamna ca ai tu o imaginatie foarte bogata -stiu exact ce si cum iti imaginezi tu."
De unde ai scos chestia cu imaginatia?

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Oameni sunt animale? Sunt animalele fiinte logice?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

"Oameni sunt animale?"
-Da

"Sunt animalele fiinte logice?"
-Nu. Si nu ai spus nimic de logica. Ai spus ca homosexualitatea e contra naturii.

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Daca tu susti ca esti un animal, este ok, dar eu nu ma consider animal asa ca nu cred ca ma vei putea intelege lipsindu-ti logica care este necesara unei conversati inteligente (cat de cat). Fara logica nu poti coversa deoarece aceasta este necesara pentru intelegerea si folosirea limbajului. Cand ma refer la natura nu m-am referit la elementele naturale cazute in pacat ci la cele initiale, la creatia primordiala, cea facuta de Dumnezeu, nu la cea batjocorita de placerile scarboase ale unei omeniri decazute si bantuite de Satana si acoliti sai.
Intr-adevar homosexualitatea este contra naturii lasate de Dumnezeu. P.S. Prostiile pe care le-au spus uni popi din Serbia ca au venit inundatile peste ei deoarece un travestit a castigat Eurovisionul are din nefericire un mare sambure de adevar, dar tu te consideri un animal asa ca-ti va fi imposibil sa intelegi "de ce" asa ca ma opresc aici.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

Daca omul nu este un animal, atunci ce e?

"Prostiile pe care le-au spus uni popti din Sarbia ca au venit inundatile peste ei deoarece un travestit a castigat Eurovisionul are din nefericire un mare sambure de adevar"
-Pe bune?

| NOname a răspuns (pentru danut):

Te consideri o plantă?

Văzând potenţa raţiunii tale... tind să nu te contrazic.

| Trolli a răspuns (pentru danut):

De fapt as fi vrut sa zic: "....NU stiu exact ce si cum iti imaginezi tu." Am uitat acel nu. Am vazut pe urma dar mi s-a parut amuzant si nu am editat. Asta e, imi imaginez si eu...: )) (dar nu lucruri scarboase).

De unde stii ca e scarbos, ce anume e scarbos?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Nu iti irosi energia si timpul cu ignoranta. E ca si cum tu ai vrea ca ei sa cunoasca mireasma unui parfum pe care nu l-au mirosit niciodata. Ca sa ma fac inteles. Cum sa cunosti frumusetea adevarului daca vezi binele in rau? Traind departe de lumina adevarului este imposibil sa intelegi tainele biblice.

| danut a răspuns (pentru NOname):

Eu ma consider om. Apropos de potenta ratiunii, ia-o usor ca ma "tulbur", cauta mai aproape de "casa".

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

"-Pe bune? "
In esenta, nu faptul ca indivi(dul)da a castigat ci faptul ca pentru perioada de sfarsit al lumii s-au prevazut asemenea evenimente.

| danut a răspuns (pentru Trolli):

"De unde stii ca e scarbos, ce anume e scarbos? "
Cumva crezi ca am "resedinta" intr-o zona nepopulata sau "neintinata" de prezenta omului?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti inteleg opinia care are mult adevar in ea, dar sunt si ei niste fiinte neajutorate care merita tot efortul si sacrificiul nostru.
Daca noi i-am "abandona" ar fi vai si amar de acesti nefericiti, haosul si bezna i-ar inghiti pe loc, asa mai au o sansa, merita "incercarea". Faptul ca se "zbat" expunandu-si opinile la aceasta rubrica arata ca in subconstientul lor se duce o apriga lupta intre bine si rau, trebuiesc ajutati cu orice efort.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

Ce evenimente?
Scrie in biblie ca o sa vina sfarsitul lumii cand o femeie cu barba o sa castige la Eurovision 2014?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

E de apreciat avantul si elanul de a ajuta. Ca sa ajuti un om in PRIMUL rand trebuie sa vrea sa fie ajutat!
Ti se pare tie ca acesti oameni doresc ajutor? Ei nu pot spune ca nu au auzit de biblie, Iisus.
Un om care se vrea ajutat vine cu intrebari, lamuriri, dorinta de a cunoste legea iubirii.
Asa de curiozitate, intreaba-i cat sunt ei de dispusi sa primeasca sacrificiul tau? Cunoasterea ta? Si mai vorbim dupa. happy

| anonim_4396 explică (pentru DarkAndDreary):

Cauta tu vreun homosesexual ca sfant in religiile lumii si dupa aceea sa vii u afirmatia ca homosexualitatea nu este impotriva naturii. Daca iti spuneam de sfanta treime iti lua fundul foc( unde. Gasesti vre un homosexual in sf treime?) dar in alta religie a umanitatii? Toate religiile lumii promoveaza familia(sot, sotie copiii daca au/vor), iubirea de aproape, pace si intalepciune etc... In ce "tablou" al unei religii se promoveaza homosexualitatea?
Hai ca nu poate fi asa greu, nu?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am inteles niciodata cu ce ii deranjeaza pe oameni homosexualii.

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Esti convins ca nu?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"intreaba-i cat sunt ei de dispusi sa primeasca sacrificiul tau? Cunoasterea ta? Si mai vorbim dupa"
Si aici ai dreptate dar noi ne numin crestini si avem un rol dat de Dumnezeu, acela de a le spune si lor ceea ce nu cunosc si cine stie poate candva isi vor schimba opinia. Dar daca noi nu facem nimic atunci de unde sa afle?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

Convins ca ce?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Bine danute. Cu tupeu inainte.

| NOname a răspuns (pentru danut):

Cum să nu dai cu religia voastră de pământ, când naşte aşa nişte...mentalităţi absurde şi obtuze, oamneni stupizi, răutăcioşi, nesimţiţi şi aroganţi?

Aţi ajuns să fiţi o insultă la adresa umanităţii...în mare parte "datorită" religiei voastre - îndoctrinării cu stupiditate, minciună şi convingere că sunteţi buricul Universului şi deţineţi adevărul absolut, de unde şi această îngâmfare cretină şi penibilă.

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Ca nu scrie.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu raspundere.

| danut a răspuns (pentru NOname):

Ok, atata poti, atata "scoti", sti vorba aia: "unde nu e nici Dumnezeu nu cere".
P.S. "Mentalitati absurde, buricul Universului, adevarul absolut?" Cine spune? Tu? Cand te scoli dimineata si privesti in oglinda ce vezi?
Si inca ceva, religia nu naste "ceva" ci dorinta de a 'legaliza" nefirescul si scarbosenia din mintea unora ce se cred."oameni"...

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

Asta nu dovedeste ca homosexualitatea e gresita.
Exista si persoane religioare care sustin casatoria intre homosexuali.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Omule o agresezi verbal. Ai zis sa ajuti nu sa spui lucrurilor pe nume!(care -by the way, este vazut ca o jignire din prisma celui care nu intelege ceea ce vezi tu). Asa ca, fa-ti un bine si ajuta, nu jigni! Iisus nu a obligatvpe nimeni sa-l urmeze, nu a agresat pe nimeni verbal sau fizic. Cine vrea opinia ta o va cere. Ceea ce faci tu, este sa intretii o flecareala inutila, o continua carcoteala. Nu reactiona la primul gand dupa ce vei citi mesajul, reflecteaza, nu lua nimic personal(aici este confizia a 99% din cei de pe site-eu am fost una dintre persoane).
Vrei sa ajuti?! Fa precum apostolii lui Iisus, vorbeste-le, u-i judeca, nu-i critica, nu-i caracteriza! Folosesti prea des termenul scarbosenie(incearca ceva mai adecvat).

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

"Exista si persoane religioare care sustin casatoria intre homosexuali. "
Asta nu implica automat si urmatoarea afirmatie :"Asta nu dovedeste ca homosexualitatea e gresita."

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

Am o intrebare. Ce crezi ca s-ar intampla daca casatoria intre homosexuali ar fi legalizata in Romania?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Iubesc pacatosul dar urasc pacatul. Inteleg situatia si ceea ce spui tu DAR nu pot face concesii la cuvantul lui Dumnezeu, este mai presus de mine care sunt un nimeni. Atata timp cat omul NU vrea sa-si schimbe caracterul si arunca propria vina in spatele altora ba chiar si a Creatorului pentru a-si promova proprile vicii eu nu pot face nimic. Termenul scarbos, scarbosenie este un termen Biblic folosit curent pentru cei cu orientari nenaurale. Eu nu iau nimic personal, am depasit demult stadiul dar atunci cand un om refuleaza prin jignirea unora (vezi religii, etc) trebuie usor corectat. Repet, urasc pacatul dar iubesc pe pacatos TOTUSI asta nu include acceptarea vicilor, de aici si insistenta mea caci altfel as ignora asemenea "comentari".

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Cunoasterea ta are doua taisuri! Unul pentru ei, altul pentru tine.
Cei de aici sunt mai degraba inversunati in crezul lor decat sa iti zica multumesc pentru sfat, pentru ajutor. Vezi cum e cu incalcarea liberului albitru si cu: "dragoste cu sila, nu se face!"
De la ai ajuta la ai obliga e cale scurta. Iar ceea ce faci tu acum mi se pare ca ii obligi sa asculte ce zici tu, sa faca ce vrei tu. Ori mie asta mi se pare impunere si suna a obligativitate!

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"..., este mai presus de mine care sunt un nimeni."

Exact asta e si scopul religiei, sa te faca sa te consideri un nimeni, un element al unei turme aliniate pentru a servi pe cei care iti servesc povestile.
Crezand ca servesti un zeu imaginar de fapt slugaresti niste profitori si manipulanti.
Bineinteles, tu nu-ti dai seama, dar asta e adevarul...

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Liberul albitru in cazul de fata se rezuma la a-mi expune parerea fara a obliga pe cineva sa-mi impartaseasca opinile. Eu pot doar sa spun ce cred si sigur nu incalc in vreun fel dreptul altcuiva sa aiba alte opinii. Nimic nu suna a "obligativitate" atata timp cat nu te obliga cineva d.p.d.v. fizic a urma parerile altcuiva.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Cred ca sunt multe lucruri confuze pe aici, cred ca inainte de a cita cateva cuvinte stereotipe de larga uzanta in cultura comunisto-atee practicata inainte de 89 ar trebui sa citesti cateva cuvinte despre Isus Hristos, viata lui pe pamant, cum se considera fata de ceilalti, rolul Sau pe pamant si care este adevarata intelepciune. Imi dau foarte bine sema si de ceea ce spui tu si ceea ce spun eu, diferenta dintre noi este ca tu nu ai decat varianta ta, eu le am pe amandoua si stiu sa fac diferenta.

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nimic.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"...ar trebui sa citesti cateva cuvinte despre Isus Hristos, viata lui pe pamant, cum se considera fata de ceilalti, rolul Sau pe pamant si care este adevarata intelepciune."
In primul rand ca nu exista dovezi clare ca Isus chiar a existat, dar presupunand ca a existat, evident era o persoana care generic vorbind "auzea voci", nu e nici primul, nici ultimul, ceea ce l-ar defini azi in termeni populari ca "nebun". Nici macar nu conteaza ce ii spuneau vocile, daca sa faca bine sau rau, pana la urma asta l-a dus si la moarte, conform povestii.
Povestea lui, partial reala(adica a existat un "auzitor de voci"), sau nascocita a fost folosita de altii in interes propriu.

Cultura comunista cum o numesti tu n-are nici o legatura cu asta, uita-te prin Europa si vezi ca in tari care n-au avut niciodata treaba serioasa cu comunismul numarul de atei e mai mare decat in fostele tari comuniste.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Cultura comunista cum o numesti tu n-are nici o legatura cu asta, uita-te prin Europa si vezi ca in tari care n-au avut niciodata treaba serioasa cu comunismul numarul de atei e mai mare decat in fostele tari comuniste"
Are, sigur are dar probabil tu nu erai pe vremea aia ca sa stii.
In Europa ce crezi tu ca se numesc atei se numesc crestini seculari sau tari seculare sau secularism, nu ateism.
Faza cu vocile apare la anumite tipuri de boli psihice si nu are legatura cu ceva crestinism, in extremis poate spiritism dar nu crestinism. In privinta lui Isus sunt nenumarate (istoric vorbind sunt 26000 de relatari directe despre El) asa ca... tu crezi de exemplu ca a existat Arhimede, ei afla ca nu sunt dovezi directe ca ar fi existat ci doar 10 relatari indirecte asa ca..mai cerceteaza.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"In Europa ce crezi tu ca se numesc atei se numesc crestini seculari "

Pe bune? Ia arata si de unde ai scos asta. Auzi sintagma la el "crestin secular", ti-a luat mult pana s-o inventezi?

Secular=laic=din afara religiei.

Deci crestini din afara religiei...nu te doare mintea?

"Are, sigur are dar probabil tu nu erai pe vremea aia ca sa stii."

Faci supozitii eronate.

"Istoric vorbind sunt 26000 de relatari directe despre El"

Ia arata 5 relatari autentificate stiintific. Ca tot felul de scrieri exista si despre sirene, dar asta nu inseamna ca au vreo valoare istorica sau ca sunt reale.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Ia arata 5 relatari autentificate stiintific"
Oau, tu ai auzit de "relatari autentificate stintific " descpre Burebista sau Decebal? Zi-mi si mie "cateva" si-ti spun si eu despre Isus Hristos.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Am inteles, nu ai niciuna, nimic nou sub soare, doar povesti.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Si nu m-ai lamurit cu e cu "crestinii seculari" laughing

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Pai inca n-am aflat ce e cu: "relatari autentificate stintific ", poate ne zici si noua sa stim ce spunem.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Nu intelegi sensul, sau ce vrei?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Cum ai putea tu sa intelegi o asemenea notiune cand nu intelegi ce ai scris chiar tu?
Totusi poate, poate; uite neamul nostru (ortodox) zice ca e crestin dar in esenta e un popor secular, de ce, fiindca nu se duce saptamanal la biserica ci doar la trei evenimente din viata, nastere, casatorie, deces. Asta o fac toate popoarele din Europa de sorginte crestina, o fac din TRADITIE (obisnuinta) si nu credinta. Aceste persoane (90% din populatia ortodoxa, catolica) sustin ca sunt CRESTINI la recensamant dar sunt SECULARI prin existenta si comportament. Asta inseamna un asazis crestin dar in esenta un secularizat. Vezi si tu, de pasti cand te duci sa "dai" ocolu la biserica (daca o faci) si sa DECLARI ca Isus Hristos a INVIAT, cati dintre cei de acolo stiu despre ce eveniment este vorba si daca nu sti (sigur) am sa-ti spun eu, nu este vorba de "inviere" ci de IESIREA poporului Evreu din robia Egipteana. Astia sunt "crestini" seculari.

| NOname a răspuns (pentru danut):

Îţi răspund la aberaţiile de aici http://www.tpu.ro/......-preferau/ aici, pentru că "Endoryus" mi-a dat "ignor".

Dacă dumnezeul tău ar exista şi ar fi drept, "danut", te-ar elimina demult din rândul oamenilor, să nu mai răneşti şi să nu mai debitezi tâmpenii.

Auzi, "nu a murit cineva care nu trebuia sa moara"...
?!
Eşti mai rău decât musulmanii-fanatici care au săvârşit acele masacre.

...văd că şi aici eşti "la înălţime".

| danut a răspuns (pentru NOname):

Banuiesc ca nu ai luat in considerare faptul ca nu eu hotaresc cine si cand si de ce "PLEACA" LA ODIHNA", adica moare. Daca cineva moare poate fi pentru el sau pentru cei din jurul lui un beneficiu, te-ai gandit la asta? Dar poate chiar ii sosise "timpul hotarat". de unde sti tu ce stie Dumnezeu despre unul si altul?
Si inca ceva, ceea ce consideri tu "ranire" poate fi o redesteptare pentru altul, o "trezire" din somul ratiunii, cine poate sti? P.S. Nu-ti face griji, eu nu "judec" pe nimeni ci doar trag semnale de alarma chiar daca pe unii ii deranjaza, asta e rolul meu.

| NOname a răspuns (pentru danut):

Rolul tău? Rolul tău văd că e să debitezi prostii, să agresezi gratuit şi să nu îţi asumi niciun fel de responsabilitate.

| danut a răspuns (pentru NOname):

Despre ce fel de responsabilitate faci vorbire? Eu cred ca ma pot declara responsabil pentru opinile mele avand in vedere credinta mea ca sunt responsabil in fata lui Dumnezeu pentru ce declar in comparatie cu voi ale caror cuvinte sunt fara vreo raspundere fizica sau morala deoarece nu credeti in nimic. Tu ce fel de "raspundere" iti atribui atata timp cat nu raspunzi in fata nimanui? Nu ti se pare ca ipocrizia este o caracteristica "morala" care te invaluie atata timp cat (dupa opinia ta) nu este nimeni sa te traga la raspundere? Si tu vorbesti de aceasta ca si cum ar sta ca reazim la parerile si opinile pe care le expui. Mai cauta.

| NOname a răspuns (pentru danut):

Eu sunt responsabilă în faţa mea, în faţa conştiinţei mele (nu am nevoie de jandarmi imaginari) şi, când greşesc, îmi recunosc greşeala şi încerc să o repar şi să nu o repet.

Tu, ca şi mulţi alţi religioşi, te "speli de păcate" cu o rugăciune (şi o iei de la capăt "proaspăt curăţat") sau, în majoritatea cazurilor, ca şi cum, nici măcar nu recunoşti că ai greşit şi îţi găseşti scuze penibile, ca să dai vina pe ceilalţi, să pretinzi că eşti nevinovat şi să loveşti în continuare.

| danut a răspuns (pentru NOname):

"Eu sunt responsabilă în faţa mea, în faţa conştiinţei mele (nu am nevoie de jandarmi imaginari) şi, când greşesc, îmi recunosc greşeala şi încerc să o repar. "
Hai ca ma faci sa "cad" pe spate. Sa sti ca esti unicat pe Terra dar mai cauta, poate gasesti "cate ceva" la care nu vrei sa renunti si o ti mortis pe "a ta". Si "constiinta ta" ce "model" a luat din lumea asta plina de "miresme imbietoare". P.S. Apropos de greseli, mai "rascoleste" poate, poate. Si inca ceva, cine inchide ochii la un pacat (facut chiar de altul) se face vinovat de acesta prin acceptare tacita. Atunci cand inchizi ochii facandu-te ca nu vezi un pacat esti vinovat ca si pacatosul. A face constient un pacatos de pacatul lui nu se numeste lovire ci mila.

| NOname a răspuns (pentru danut):

Bine că vezi păcate imaginare la alţii şi îi hărţuieşti gratuit, dar nu vezi greşelile cât se poate de reale la tine.

| danut a răspuns (pentru NOname):

"îi hărţuieşti gratuit"
OK, adevarul se numeste mai nou hartuire.
"nu vezi greşelile cât se poate de reale la tine"
Lista te rog.

| NOname a răspuns (pentru danut):

Dap, cum spuneam.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

Sexul exista cu mult inaine sa se inventeze Dumnezeu.
Si-mi place cum ai scris 'normala' cu litere mari.

| OOOLEOOO a răspuns:

Religia atinge de obicei persoanele sarace.
Acestia se imultesc ca iepuri fac de 20 ori mai multa mizerie si consuma de 10 de ori mai mult decat un om care o duce "bine".

Pe langa asta vor creste copii cu aceeasi mentalitate saraca si parazita.

Pare ca interzicerea actului sexual desfranat este o metoda de protectie... (sau poate ma insel eu)

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Mare dreptate ai, din pacate saraci fac copii fara nr

NOname
| NOname a răspuns:

Din cauza prostiei, prejudecăţilor tâmpite...

| iurii75 a răspuns (pentru NOname):

Sa intelrg ca la atei nu e o problema cand sotul/ sotia te schimba cu cine nimereste in dreapta si-n stanga?

NOname
| NOname a răspuns:

Proşti, da' mulţi...

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Buna, frumoaso! Ce parere ai despre Danut si incercarea lui de a te aduce pe drumul cel bun?!
Stiu ca esti o mare iubitoare a bibliei si a credinciosilor.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Provocător mic ce eşti în blană de oaie!
Eşti la acelaşi nivel cu "danut", numai el e ceva mai puţin prefăcut şi îşi strigă ura iraţională în gura mare, nu ca unii, ce sunt la fel de vinovaţi, dar se dau "îngeraşi", "angelofyourheart".

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Dulce ca intodeauna. Sa nu iti musti limba happy iepuras

| danay72 a răspuns:

Dar faptul de a avea relatii intime cu partenerul de casatorie, este ceva normal si firesc, nu e pacat, pentru ca asa am fost creati.Pacat e faptul de a avea relatii sexuale inainte de casatorie sau daca comiti adulter. 1Corinteni6:9,10

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Desi ca sa faci sex trebuie sa te insori minuat faci copii apoi nu o mai iubesti copii vor creste fara parinti, un baiat de 16, 17 ani cum poate el sa fie sot?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu vorbesc de un adolescent, ci de o persoana, matura, capabila sa aiba copii si sa intretina o familie. Daca oamenii ar tine cont de princiipile biblice, nu ar mai fi atat de multi copii uitati in orfelinate si familii nefericie.

| Trolli a răspuns:

Hahahaha! rolling on the floor
Cata aroganta...
Auzi, salvatori. Nu ma bagati in seama, vorbesc singura in haosul si bezna mea. Salva mea... buahahaha!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Trolli):

Si mie mi s-a stricat lanterna si toata speranta mi-e in crestini, astept nerabdatoare sa vina sa ma salveze :-s

https://www.youtube.com/watch?v=9oSJdSL8YOE

| Trolli a răspuns (pentru Mădă0611):

Chiar daca nu ne lasam asa de usor duse spre lumina, e bine ca unii au perseverenta, rabdare pentru a ne lumina mintea si inima. De fapt care inima? ca eu nu am. O biata ignoranta pacatoasa sunt...sad Veniti si salvati-ma...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Trolli):

O, stai, uitasem, astia n-au lanterna: http://i.imgur.com/DryJB80.jpg
Imi pun şperanţurile in Martorii lui Unicorn, sa ne rugam impreuna sa vina sa ne salveze, ca unde-s doi puterea gandului creste, si dusmanul la la la, sau daca vrei, asteapta crestinii, dar o sa ajungi ca tanti aia "waiting for the perfect man"...

| Trolli a răspuns (pentru Mădă0611):

Haha. Da, il astept pe crestin sa ma salveze, il astept si pe perfect man (sau poate pe perfect lady smug...A, nu! Stai ca e pacat...).

| anonim_4396 explică (pentru Trolli):

Trolli ce opinie ai tu despre danut si incercarea lui de a va aduce pe drumul cel bun?
El va considera pacatosi. Tu cum il consideri?

| Trolli a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se pare tie ca nu sunt pe drumul cel bun? Sa ma considere cum doreste el, asta nu inseamna ca are dreptate. Iar parerea mea despre el nu este importanta.

| anonim_4396 explică (pentru Trolli):

Immm uite un pacifist.

| Trolli a răspuns (pentru anonim_4396):

Rectific: Parerea mea despre el nu este importanta pentru tine. Te plictisesti si ai chef sa stai la o barfa? Dar daca vreau sa-mi spun o parere despre el, prefer sa i-o spun eu printr-o replica.

Te crezi mare smecher daca ma iei la misto? Ai grija sa nu te ratacesti pe drum...

| anonim_4396 explică (pentru Trolli):

Dupa cum spuneam danute, citeste si te uimeste. Ii pui o intrebare se framanta si in final constat ca vrei sa il iei la misto!
Asta incerc sa-ti spun. Marea majoritate iau personal ce se intampla pe aici si rezultatul este acesta. Nu trolli, nu asta a fost intentia mea. Scze daca te-ai simtit ranit, jignit etc. Toate cele bune.

| Trolli a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce ai crede ca sunt pe drumul gresit... faptul ca nu cred in ceva, nu inseamna ca sunt o persoana lipsita de moralitate si intregritate.
Eu nu incerc sa ii conving pe altii sa devina atei, as aprecia daca nici ei nu m-ar convinge pe mine sa fiu credincioasa.
O seara buna.

| anonim_4396 explică (pentru Trolli):

Felicitari! Asta spuneam si eu daca ai fi citit discutiile dintre mine si danut, dar nu cred ca pe tema asta. Atei ca tine sunt exceptia care intreste regula(avem crestini cu numele si atei autointitulati care sunt cresti de crestini happy ).

Răspuns utilizator avertizat
| mODIN a răspuns:

Sexul nu e pacat

| Ozanaf a răspuns:

Sexul nu este considerat un păcat dacă are loc în cadrul căsătoriei ca manifestare a afecțiuni. Este condamnat pentru că oameni nu respectă porunca de a nu avea relați sexuale în afara căsătoriei. Un alt motiv pentru care e condamnat sunt perversiunile sexuale. Dumnezeu ne-a înzestrat cu aceste dorințe dar ne-a dat și stăpânirea de sine ca să ne putem abține.

| RAY a răspuns:

Biserica cea mai mare institutie misogina de pe pamant condamna femeia ca esti dracu in persoana nu barbatul, pacatul este pentru femei nu pentru barbat cica el e barbat si poate o aiureala sexul e o nevoie fizica umana care nu trebuie sa presupuna nimic gen relati adica ma insor cu una sa fac sex e ca daca mas insura cu o sticla de apa apoi fac copii si o insel ca asa a zis popa plus ca iubirea tine 2, 3 ani apropo fara experiente cum poti sasi gasesti un partener care sasi placa? alegi primul apoi regreti o viata niste tampeni

| OnuOnulică a răspuns:

Dar cine a zis că e un păcat?

| Mădă0611 a răspuns:

Nu iti manifesti nici o iubire, ca nu cred ca faci sex cu parintii sau copiii tai, sau da? :O
Sexul e pacat pentru ca nu e practicat cu scopul pentru care a fost creat, reproducere. Era vorba intr-un documentar despre semnalele pe care le transmit anumite specii cand e perioada de imperechiere, si desi sigur n-o sa crezi, si la oameni e asa, femeile li se par mai atragatoare barbatilor intr-o anumita perioada a lunii, ceva legat de ciclul menstrual, cand sunt fertile, transmit asta prin anumiti hormoni pe care se pare ca doar barbatii ii percep; daca lucrurile ar fi ramas asa, lumea era mult mai buna. not worthy

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca sexul este destinat reproducerii, atunci de ce practicam sexul oral si anal, si de ce exista prezervativul?

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Nu toata lumea practica asta, ceva practicat si de alte animale

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Sau in grup, sau agatati in cuier, spanzurati in sifonier, pentru placeri proprii, sau alte idei bolnave, pentru ca lucrurile au lut-o razna, nu stiu de ce sau cand, si nu cred ca inteligenta e cauza, sau motivul, nu e prea inteligent sa devii sclavul sexului, adica al placerilor carnale intr-o lume in care orice slabiciune iti poate fi fatala (bts, nici prezervativul nu e 100% sigur). Teoretic, dorinta de a face sex ar trebui sa apara doar in anumite perioade, atunci femeile transmit inconstient anumite semnale, organismul lor mai exact, ziceam mai sus. Imi pare o dereglare, cum dorinta exista mereu in mintea oamenilor, un viol poate provoca pierderea unui copil, nu cred ca natura vrea asta, moartea nu e supravietuire.

| Holiday a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu e asexuat.
Si desi zic unii ca e atot-toate se pare ca sex nu poate face...probabil de aia e asa frustrat si nervos. laughing

| doglover23 a răspuns (pentru Holiday):

straight face Nu-ti manifesta "ateismul" la categoria religie.

| Holiday a răspuns:

Ca sa faci sex iti trebuie energie, timp si bani, lucruri pe care religia(de fapt conducatorii, cei care profita de creduli) le vrea doar pentru ea si pentru bunastarea liderilor lor.

Ia gandeste-te, un prezervativ o costa cam cat trei lumanari, plus ca dupa o noapte de sex nu prea iti mai arde sa mergi duminica dimineata la slujba, sau oricand in general....mai bine te trezesti la 10, iti bei cafeaua si o iei de la capat cu sexul daca tot n-ai treaba.Parca e altceva decat sa asculti bocetele popilor si sa mirosi lumanari prin biserici, nu?

Si atunci, s-au gandit ei ca trebuie reglementat sexul, cat, cum, cu cine, unde si de cate ori.

Asta se aplica la orice activitate care poate micsora aportul enoriasului pentru religie, si in primul rand aportul in bani, ca de fapt ala e punctul sensibil.

| sublime89 a răspuns:

Este cosniderat pacat pentru ca e o placere. Nu vezi ca toate placerile sunt considerate pacate la crestini? Totul vine din teama ca zeului nu-i place sa vada ca ti se urca la cap. Adica e ca si cum ai profita peste masura de tot efortul lui enorm de a te crea si de toata iubirea lui pentru tine. Exista ideea ca trebuie sa dai ceva inapoi, iar asta inseamna suferinta sau alte sacrificii. De aceea faceau oamenii sacrificii zeilor. Exista teama ca zeul se va supara cand ii va vedea pe oameni ca traiesc bine si ca au uitat de el.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca consideri ca Biblia poate sa fie gasita demna de incredere, deoarece este Cuvantul lui Dumnezeu, cel care a intemeiat familia si care doreste ceea ce este bine si se intereseaza de noi, poti sa citesti cateva indemnuri din : Efeseni 5:28-33; Poti avea parte de siguranta Marcu 10:6-9; 1Petru 5:6, 7; Proverbele3:5,6; Isaia 48:19, 20 Luca 11:28.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Relatiile sexuale sunt permise numai intre soti. Daca consideri citeste in Efeseni 5:3-13.

| Holiday a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Relatiile sexuale sunt permise numai intre soti."

Si sotiile ce fac, se uita la sotii lor cum fac sex? laughing

P.S.: Am inteles ce vrei sa zici dar suna haios.
Oricum sunt doar prostii religioase...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde cum, cand si cu cine il faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este pacat cand il faci degeaba si cu primul cu care apuci. Si nu pacat religios/crestinesc, ci unul intelectual, sa zic asa.hee hee
In rest e un nonsens ce se mai aude si se zice. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul din cauza ingaduintei de sine, si tot aclamandu-si libertatea, nu are limite in practicarea celor placute lui.Deci,se imbuiba, ori se infometeaza pentru slujirea trupului, si asta e o robie.de asemeni practica sexul si alte vicii,bautura, drogurile, curvia de placere ori pe bani pana la scaparea de sub control si a fenomenului si a individului, ori astea sant robii ale trupului.una e sa-ti satisfaci nevoile trupului, in limita necesarului recunoscut de BIblie, si de crestinism.si alta e sa o faci in afara acestor reguli,si din cauza dorintelor tale sa cazi rob ori roaba a placerilor unui prost care vrea si el dar mult mai mult,ca femeia are multe gauri si prostul nu stie multe, e si el liber si are nevoi naturale care le intrece oleaca mai mult pe ale tale ca femeie daca esti femeie.tu ce preferi? iubirea curata? ori iubirea desfranata? orice om e constient ca are un viciu care il robeste, si unii lupta, unii nu lupta, il practica la nesfarsit.asta e pacatul care ne aduce moartea indepartandu-ne de la adevarata noastra valoare, apropiindu-ne de caderea cea urata si neagra.tot incercam sa ne adormim constiinta dar ea striga tare de tot.si ea striga impotriva carnii, fiindca este scris si in biblie; sufletul este ravnitor, dar carnea este neputincioasa.este insa puterea de a lupta, atata cu cat am fost inzestrati.dar o facem? nu.fiindca avem nevoi naturale. mari tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sexul nu e un pacat, abuzul de sex este un pacat. Pentru ca tot ce facem este controlat de sex (centrul sexual).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt de acord cu oamenii care spun ca e gresit dar nu imi place cand isi dau cu parerea despre sex pentru ca au toane si folosesc crestinismul ca sa se justifice. nu cred ca crestinismul este homofob dpdv sexual. nu imi place cand cineva e doar contra sexului si inloc sa admita ca e homofob ii face pe toti crestinii sa para niste idioti

| Vektor a răspuns:

Ma trec fiorii cand vad parerile multora dintre noi...

| Vektor a răspuns:

Ce ma distreaza raspunsurile asa zisilor credinciosi.
sa ridice mana sus acel credincios care nu s-a masturbat in viata lui si care nu a intretinut macar o partida de dragoste/sex inainte de casatorie.

se stie de mii de ani ca energia sexuala acumulata nu este benefica organismului, iar voi crestinii (mai ales sectantii) spuneti ca este un pacat.

| digital7shady a răspuns:

Nu e considerat pacat, lui Dumnezeu chiar ii place. Nu stii ca el e omniprezent? De aici si expresia "nu o facem, ca ne vede Dumnezeu."winking Scapa de religie si o sa ai o viata MULT mai libera si fericita.winking In mos Craciun crezi? E la fel si cu "dumnezeu?

| Metalheadforever666 a răspuns:

Biserica condamna tocmai lucrurile care ne plac. laughing

| ElenaRomann a răspuns:

Cand persoana umana devine un simplu obiect de placere respectul sau consideratia fata de suflet dispare, este suspendata.

| milan9 a răspuns (pentru ElenaRomann):

"Cand persoana umana devine un simplu obiect de placere respectul sau consideratia fata de suflet dispare, este suspendata."
Bine spus:

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

Dedică unei cauze nobile efortul tau de a evita orice forma a pacatului desfranarii si vei descoperi ca nu e nimic mai simplu decat sa traiesti aceasta abstinenta.

| RAY a răspuns (pentru ElenaRomann):

Obiecte pentru placerea altora suntem de cand existam, mancim pentru placerea altora. iubim ca sa fim iubiti, iar a face sex nu iseamna ca esti considerata un simplu obiect, daca te ajut cu ceva esti un simplu obiect?

| ElenaRomann a răspuns (pentru ElenaRomann):

Atunci cand persoana devine un simplu obiect de placere abuzul este garantat.

| YesViRginia a răspuns:

E ca si cum ai intreba : De ce ciocolata poate dauna sanatatii?! Orice gras cardiac ar sti sa-ti raspunda.Eu zic sa nu ajungi ca in cazu grasului ca sa stii de ce sexul este rau. Ca sa stii, contactul sexual trebuie sa apara intre 2 persoane care se iubesc mult si dupa cum zice biblia, trebuie sa apara atunci cand ambele persoane nu mai suporta si este musai nevoie.Nu cum facem noi acum, cum se scoala gata.