| BillyH a întrebat:

De ce e pacat incestul?
Pana la urma, sexul e considerat un act de iubire.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vorbim de religie, sexul sub orice forma e considerat pacat daca nu e facut strict pentru reproducere

| milan9 a răspuns:

Sexul NU este un gest de "iubire". Este diferit de iubire si se intersecteaza doar arareori...

| DeyCj a răspuns:

Sexul e considerat păcat de beserică, pentru că, susțin popii, omul e făcut din păcat(sex) și de asta va fi, este și a fost tot timpul un păcătos.
Incestul.E o chestie delicată aici.Din punct de vedere genetic e periculoasă treaba, chiar dacă fizic e posibilă.

| NGheorghe a răspuns:

Prostirea si manipularea minorului... de când este considerat "act de iubire"?
Inventează altceva... de data asta nu ți-a mers.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Este vorba despre genetica. Pana la urma, o iei razna.
Dar, incestul era o practica folosita de faraoni in Egiptul antic si de unele familii ce incercau sa-si mentina linia "pura".
Insa aceasta practica incalca adeseori normele sociale.
Mult mai tarziu, acestea au fost impuse de biserica si lege.