| Young27338273 a întrebat:

Salut, de ce e sexul oral considerat a fi "păcat strigător la cer"?

27 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Era o vorbă: "Măninci unde te c?"
De aia e păcat. La urma urmei, e o chestie de bun simt. Cel care o face se înjoseste in fata celuilalt (la urma urmei, i-o face "jos" cu ce are sus)

| RAY a răspuns:

Fiecare are un sistem moral propiu si nu ar trebui impusa moralitatea crestina tuturor, parca dumnezeu a lasat liberul arbitru ca sa pacatuim, daca esti obligat de crestini atunci nu esti nepacatos si ei sunt, cantarea cantarilor este ceva erotic, inclus si asta

2. pentru ca, in vremea care-i mai ramane de trait in trup, sa nu mai traiasca dupa poftele oamenilor, ci dupa voia lui Dumnezeu.

crestini sunt materialisti ei iubesc banii si traiesc sa faca banii, materialismul are legatura cu iisus,iisus spunea sa nu ne facem griji pentru ziua de maine,sa nu strangem nimic,sa nu facem nimic,sa traim in comunitati crestine si sa ne iubim intre noi,iisus nu a facut comert cu pesti, petru nu a devenit bogat si ti a lasat familia, chiar iisus spune, urmeazama si lasa totul in spate, pavel era un singuratic, fara familie, fara copii, nu vad de ce dau importanta crestini acestei lumi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că corpul este folosit într-un mod nefiresc. Gura face parte din sistemul digestiv.

| Holiday a răspuns:

"Gura face parte din sistemul digestiv."

Si uretra tot din sistemul digestiv face parte.
In plus, cant te saruti inseamna ca mananci, sau bei?! Sau nici asta nu faci, ca deh, "gura face parte din sistemul digestiv".hee hee

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Holiday):

"Si uretra tot din sistemul digestiv face parte."
De fapt, face parte din sistemul excretor. Mai treci pe la școală!

"In plus, cant te saruti inseamna ca mananci, sau bei?! Sau nici asta nu faci, ca deh, "gura face parte din sistemul digestiv"."
Ai ratat complet mesajul.

| Holiday a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Mai gandeste-te. Sistemul digestiv incepe din gura si se termina in anus, respectiv uretra.
Ca are functie de excretie, e alta discutie, dar aceeasi functie o au si ficatul, plamanul, sau pielea.

| Holiday a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Excreție sf [At: V. POPP, A. M. 25/24 / V: (înv) es~, escrețiune, ~țiune / Pl: ~ii / E: fr excrétion, lat excretio, -onis] 1 Eliminare din organism, în urma proceselor biochimice, pe cale digestivă, urinară, respiratorie, cutanată etc. a substanțelor devenite inutile sau nocive.

Ce spui tu, este excretie PE CALE DIGESTIVA.

| sadrian46 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Da, mimezi mâncarea. Sunt popoare care nu se sărută pe gură.

| Holiday a răspuns:

De fapt nu exista referinte biblice legate de sexul oral.

| J0B0MAT a răspuns:

Eu vreau versetul original.Pagina, paragraful tot, să văd exact.

| doctorandus a răspuns (pentru J0B0MAT):

Corect, in Biblie nu scrie asa ceva.

| AliGab a răspuns:

Pentru ca firesc este sa bagi penisul in gaura de jos, nu cea de sus cu care si mananci. Firesc este sa nu lingi partea intima a femeii, ca sa ii mai dai si niscaiva infectii, ci doar sa mesteci alimente cu gura, golosindu-te de limba.

| blackann a răspuns:

Pentru ca nu te reproduci prin sexul oral. Sexul este pacat doar pentru placere, nu si pentru reproducere. Asa ca si sa folosesti prezervativ este pacat. Si sa iei anticonceptionale este pacat. Si tot asa.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru blackann):

Unde scrie asa ceva in Biblie, ca "sexul este pacat doar pentru placere, nu si pentru reproducere"? Daca n-ai o baza biblica pentru ce sustii, parerea ta nu are nicio relevanta in materie de credinta crestina!

| blackann a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Citeste-o si vei gasi. Pacatosule!

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru blackann):

Vezi-ti de barna din ochii tai si de pacatele tale! Daca nu poti argumenta biblic ideile tale, abtine-te, nu bate campii! Citesc eu Biblia si fara sa-mi dai tu ordine! Nu fii nerusinat!

| blackann a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

De ce sunt nerusinat/a? Nu te-am facut eu pacatos, asta e numele tau, pacatosule!

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru blackann):

Esti nerusinat fiindca nu-ti vezi de pacatele tale si ma insulti pe mine. E treaba mea ce pseudonim mi-am ales, nu trebuie sa-ti dau socoteala!

| blackann a răspuns:

Cu ce te-am insultat, ba, pacatosule? Ti-am spus pe numele ales de tine pe acest forum. laughing

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca te prostituiezi iar lucrul acesta este scarbos si urat pentru Dumnezeu.

Cand Adam a pacatuit a aparut lipsa de curatenie si s-a nascut imunditia.
De aceea se spalau si omorau un animal pentru ca pacatul a afactat natura. In inima lor s-a stricat curatenia si s-a produs lipsa ei, adica orientari si inclinatii gresite care sunt imunde.

De aceea cine renunta scapa de aceasta curvie, patima, prostitutie, etc. Cine nu renunta si accepta casatoria, are inima impartita pentru ca Adam le-a daruit un corp cu miscari si inclinatii gresite (pacat venial). Iar cine se deda, ajunge prostituat, stricat, corupt, etc. 2 Petru 1: 4 spune: scăpând de stricăciunea poftei celei din lume.

| Irinel15123532 a răspuns:

Exista tot felul de talibani ai ''credintei'' si acolo unde Biblia tace, vorbesc ei. Sexul, de orice fel ar fi el, in cadrul casatoriei, NU este si NU va fi pacat. Biblia spune ''Barbatul nu este stapan pe trupul lui, ci nevasta. Tot asa nici nevasta nu este stapana pe trupul ei, ci barbatul''

Aceste aspecte, tin de relatia voastra, daca sotia ta nu se simte bine cu sexul oral, nu ii impune asta. Dar pentru ca o iubesti si vrei sa aveti o relatie frumoasa, nu pentru ca spune Biblia ceva legat de asta. In lucrurile unde Biblia tace, noi nu avem dreptul sa fim categorici.

| slayer09 a răspuns:

Eu cred ca aici nu este vorba de actul in sine, ca ti-ai bagat-o in gura cuiva, ci de ceea ce simti in sufletul tau atunci cand faci chestia asta, la ce te gandesti, la cum iti manjesti imaginatia cu simturile acelea de placere, aia strica sufletul.

| IceRope a răspuns:

Fiindcă atunci când o dai în herpes începi să urli la Lună.

| Pocait01 a răspuns:

Dumnezeu lasă la latitudinea celor doi să aleagă cum le este mai bine și comod să se iubească inclusiv sexual.
În rest este aceeași Lege și același Legământ pentru toată lumea, deci dacă ei nu-i place ce vrei să-ți facă sau ce-i faci atunci îți dorești un păcat sau săvârșești un păcat.

Într-o căsătorie după placul lui Dumnezeu soțul își dorește să-și satisfacă soția și soția își dorește să-și satisfacă soțul, iar darul lui Dumnezeu este acela că atunci când soțul își satisface soția este și el satisfăcut, iar când soția își satisface soțul este și ea satisfăcută. Orice trece peste aceste lucruri este păcat în cadrul realației sexuale dintre soț și soție.

| AVAAVA a răspuns:

Depinde.
In afara căsătoriei, cu siguranță este.
In căsătoriei, dacă nu este vulgar, și face parte din cadrul preludiului, ca și sărutul, posibil sa nu. Depinde și cum privești lucrurile, dacă simți ca este păcat, atunci este.
Nu se specifica acest aspect, dar dacă tot îl faci, sa nu fie făcut cu vulgaritate, sa facă parte din acea unire "tantrica".

| ayran a răspuns:

Gandeste-te, o femeie care face asa ceva sotului ei, nu pacatuieste? Nu crezi ca spurca gura care vorbeste rugaciuni si lauda numele lui Dumnezeu?

| Floryn04 a răspuns:

Pentru ca te ridica la cer și înapoi când îl practici?