| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt înjurăturile considerate păcat?
Care e diferența între a spune p*** sau oaie?

6 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

In momentul in care ai venit de la intuneric la lumina, cand ai devenit fiu de Dumnezeu, toate aceste lucruri iti displac si vrei sa fi asemenea lui Dumnezeu atat in vorbire cat si in purtare!
Iar unui crestin nu-i sta bine sa scoata pe gura vorbe urate si porcoase.
In Efeseni 5 ne este explicat totul foarte clar.
4 Să nu se audă nici cuvinte porcoase, nici vorbe nechibzuite, nici glume proaste, care nu Sunt cuviincioase; ci mai de grabă cuvinte de mulţumire.

8 Odinioară eraţi întuneric; dar acum Sunteţi lumină în Domnul. Umblaţi, deci, ca nişte copii ai luminii.

9 Căci roada luminii stă în orice bunătate, în neprihănire şi în adevăr.

10 Cercetaţi ce este plăcut înaintea Domnului,

11 şi nu luaţi deloc parte la lucrările neroditoare ale întunericului, ba încă mai de grabă osîndiţi-le.

12 Căci e ruşine numai să spunem ce fac ei în ascuns.

13 Dar toate aceste lucruri, când Sunt osîndite de lumină, Sunt date la iveală; pentru că ceiace scoate totul la iveală, este lumina.
http://churchages.com/ro/bible/eph/5/

regis
| regis a răspuns:

Pai daca ti se spune tie " mult stimate utilizator" sau "mai boule", ti se pare ca nu e nicio diferenta?

| LineGuide a răspuns:

Diferenta e ca aici se afla acesti oameni inteligenti, care in ciuda faptului ca nu stiu a raspunde la ori intrebare, gandesc...
Rubrica asta se cheama religie, deci aici intra preoti, credinciosi tu vi cu?: ''Care e diferența între a spune p*** sau oaie?''

| RaduMD a răspuns:

În primul rând sunt păcate înjurăturile de cele sfinte, fiindcă reprezintă încălcări ale poruncii a doua din Decalog. Acestea ţin de specia blasfemiei.

Pe urmă, sunt păcate şi înjurăturile care, deşi nu reprezintă blasfemie (hulă), sunt făcute cu intenţia de a-l ofensa pe aproapele. Dacă ne-am gândi, măcar o clipă, că şi el este operă a lui Dumnezeu, exact în aceeaşi măsură cu noi şi frate cu noi după creaţie, atunci nu l-am mai înjura. Dar noi, de fapt, nu ne gândim la asta, cel puţin nu atunci, de aceea îl înjurăm.
În sfârşit, ceva e în neregulă şi cu înjurătura care ajunge să fie "după fire": desigur că am cunoscut oameni care la fiecare trei vorbe folosesc un termen obscen. Chiar dacă intenţia lor nu e să ofenseze aproapele, şi nici pe Dumnezeu prin blasfemie, am simţit că ceva nu e în regulă cu ei, aflându-se într-o dispoziţie rea faţă de ordinea creaţiei.
Îmi amintesc de un şofer la care rar auzeai o frază care să nu conţină sintagma "morţii mă-si". Drumurile e proaste, în morţii mă-si. Nu se deschide uşa în morţii mă-si de uşă, că nu se opreşte între staţii, în morţii mă-si de staţii. Şi de aici, se ajunge la morţii mă-si de călători.
Coborând, am mers pe la uşile din faţă, ca să văd cum arată individul. M-am mirat să văd în cabina lui cruci. Multe cruci, agăţate de parbriz, bord, etc. La ce i-or fi folosit?

| BogdanS a răspuns:

Cred ca sunt pacat pentru ca in momentul in care le rostesti numai la bine nu te gandesti, nu-i asa? Si presupun ca stii ca poti pacatui si cu gandul nu numai prin vorbe si fapte.

| TheLostAngel a răspuns:

Pai diferenta dintre organul genital si oaia cred ca o sti si tu si
Cand erai mic si spuneai o vorba ca asta nu erai pedepsit? la fel esti si acum in fata lui Dumnezeu tu copil si Dumnezeu parintele