| RM94 a întrebat:

De ce sunt preotii imbracati in negru? Nu este albul culoarea binelui si negrul culoarea raului, sau cum ca nu inteleg?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

"Negrul este cea mai inchisa culoare, atrage ragele solare"

In primul rand ca negrul nu e culoare, dar asta are mai putina importanta. In al doilea rand că nu atrage razele soarelui! Singurele lucruri din univers care reusesc sa atraga lumina sunt gaurile negre.

Obiectele negre se incalzesc nu pentru că ar atrage lumina, ci pentru ca nu reflecta lumina. Intelegi? De aia se incalzesc.

Bun, acum sa iti raspund si la intrebarea de ce poarta preotii vesminte negre. Foarte simplu, de doliu! Este un doliu pentru plecarea Domnului Hristos dintre noi. Dupa A Doua Venire, nu se vor mai purta haine negre de catre preoti, ci albe.

De retinut ca portul hainelor negre de catre preoti se regaseste in cultele vechi rasaritene ortodoxe. La catolici si la alte culte nu este aceasta obisnuinta.

6 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Negru culoarea raului i-auzi
Negrul e cea mai faina culoare

| RM94 explică (pentru 愛日本):

Imbracate in negru acum si iesi afara sa vezi ce o sa mori de cald. Negrul este cea mai inchisa culoare, atrage ragele solare si astfel simti ca iei "foc". Dar daca te imbraci in alb, cea mai deschisa culoare (care respinge cel mai bine razele solare) o sa vezi ca o sa simti mai putina caldura. In plus negrul ascunde formele, liniile la obiecte, compara o masina neagra cu una alba sa vezi ca la aia neagra de abia ii observi formele. https://c1.staticflickr.com/9/8371/8415189984_35b4c46944_b.jpg
http://www.9thgencivic.com/......si-003.jpg

| 愛日本 a răspuns (pentru RM94):

Si ce? E vara tot timpul? Mie imi place, il port cand vreau si unde vreau, si afara mai este si umbra stii? Nu-ti face griji pentru mine, nu o sa iau foc.

| Jardelin a răspuns (pentru RM94):

"Negrul este cea mai inchisa culoare, atrage ragele solare"

In primul rand ca negrul nu e culoare, dar asta are mai putina importanta. In al doilea rand că nu atrage razele soarelui! Singurele lucruri din univers care reusesc sa atraga lumina sunt gaurile negre.

Obiectele negre se incalzesc nu pentru că ar atrage lumina, ci pentru ca nu reflecta lumina. Intelegi? De aia se incalzesc.

Bun, acum sa iti raspund si la intrebarea de ce poarta preotii vesminte negre. Foarte simplu, de doliu! Este un doliu pentru plecarea Domnului Hristos dintre noi. Dupa A Doua Venire, nu se vor mai purta haine negre de catre preoti, ci albe.

De retinut ca portul hainelor negre de catre preoti se regaseste in cultele vechi rasaritene ortodoxe. La catolici si la alte culte nu este aceasta obisnuinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce scrie un credincios despre asta pe un forum : ''Vesmintele cu care se imbraca preotii si monahii, se cuvine a fi lungi si de o culoare cat mai intunecata, pentru ca "lungimea" inchipuie buna cuviinta, iar "culoarea inchisa" (neagra) este icoana smereniei. Reverenda reprezinta mormantul celui care o poarta, prin ea preotul sau monahul aratand tuturor cum omul trebuie sa moara acestei lumi. ''

| Lucică1998 a răspuns:

Bă eu știu un singur lucru când eram mic m-am speriat foarte tare de un idiot de-asta de popa cu hainele lui negre care a venit cu strochitul fix inainte sa înceapă o ploaie de-aia cu tunete si fulgere. Deci dupa ziua aia daca vedeam un popa pe strada ma întorceam si mergeam in direcția opusa sa fiu cat mai departe de el.

| corinelmik a răspuns:

Tu crezi ca fiecare culoare reprezinta ceva? eu nu cred ca negrul e rau sau bun, e doar o culoare si atat. Daca un caine de-al tau e negru ce faci cu el? S-au oamenii de culoare sunt rai ca sunt negrii?