| Toluk19 a întrebat:

De ce suntem aici pe aceasta planeta? da nu pe mercur ca sa ne topim deodata si sa murim?
De ce suntem aranjati anume aici pe planeta Pamint?
De ce avem constiinta?

11 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

''De ce suntem aici pe aceasta planeta?''
Pentru ca aici a fost un mediu propice dezvoltarii vietii omenesti si nu numai.

''De ce suntem aranjati anume aici pe planeta Pamint?''
Pai nu te-a aranjat nimeni aici, viata de orice fel se adapteaza la conditiile oferite de mediu.

''De ce avem constiinta?''
Pentru ca asa s-au dezvoltat oamenii si nu numai, si animalele la fel.
Albinele au o regina de care sunt conduse, ele gandesc, alfel, daca ar fi zebzece, nici drumul spre stup nu l-ar mai gasi.
Sunt furnici care fac galerii in pamant, aduna provizii, si toate acestea pentru ca gandesc.
Sunt tot felul de animale care dau lupte pentru suprematie, isi doresc sa aiba un anumit statut in lumea lor, si toate acestea se intampla pentru ca gandesc.
Pasarile vanatoare nu-si hranesc puii din instinct, iar cand sunt mici acestea nu invata sa zboare sau sa vaneze din instinct. Daca mama puilor nu s-ar ocupa de aceste detalii, puii ar muri in cateva zile.

| liveistrue a răspuns (pentru chelstone):

Bravo daca ai trai in Germania, intr-o tara normala sunt sigur ca ai ajunge in sus, ma bucur cand vad pers inteligente felicitarii

| Rapplex a răspuns:

Viata este posibila si pe Marte (cu interventie umana), deci nu suntem speciali.Plus ca daca ne raportam la celelalte 500.000.000.000 de planete din galaxia noastra(500.000.000 sunt la distanta potrivita de ste, umede, temperaturi potrivite, deci pot sustine fara probleme viata, cel putin teoretic), e foarte putin probabil (cam 0. 0000000000000000001%) sa fim speciali si favorizati de divinitati.Nu suntem aranjati anume, suntem liberi sa facem ce vrem.De ce avem constiinta? Pentru asta, coane, studiaza creierul, acolo se afla secretele speciei, nu in nori.winking

| Polaris a răspuns:

Pentru că existența a fost posibilă numai pe planeta asta (posibil, mai băgau vorbe despre Marte sau despre sateliți obscuri). Existența ta pe Mercur este irelevantă, imposibilă, nulă. E ca și cum ai încerca să nimerești fața cu numărul 7 aruncând un zar cu 6 fețe - nu ține de noroc. Nu poți să câștigi la loterie participând cu litere.

| Toluk19 explică:

Voi atei ce credeti stati pe ginduri?

| CristiB93 a răspuns:

Avem constiinta pentru ca sa ne mustre cand gresim si cand facem pacate, ea este glasul lui Dumnezeu in oameni care ne spune ca nu facem bine si ca trebuie sa ne indreptam, caci daca nu am avea-o atunci am face pacate fara sa stim ca gresim si asta nu e bine, dar a avut grija creatorul nostru Dumnezeu sa avem tot ce ne trebuie pentru ca sa ne mantuim happy

| Wøodenpints a răspuns (pentru CristiB93):

Te-ai gândit vreodată că planeta asta este cam singura care oferea un mediu cât de cât favorabil pentru a se putea dezvolta viaţa aici?

| Kramerwalt a răspuns:

Pentru ca avem pe cineva care ne iubeste, si ne-a daruit toate aceste utitlitati, in schimb noi trebuie sa-I raruim doar iubire.Domnul cu tine, numai bine!

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Intelege ca oamenii si viata nu au aparut intr-o secunda... Mai intai au aparut substantele organice precum zaharurile simple din care au aparut unele microorganisme. Nu a aparut omul in starea lui actuala pe Pamant.

| reihiuke a răspuns:

Nu prea avem constiinta si de aceea suntem pe Pamant si nu suntem pe alta planeta happy

| EvelynCocainIIIa6 a răspuns:

Se scrie ganduri happy Si planeta Pamant e facuta in asa fel(cumva) ca nu e asa departe de soare in cat sa inghetam si nici asa aproape in cat sa luam foc. Si asa traim noi pe Pamant. Pe alte planete( se zice ca) nu e viata, deoarece nu stau la distanta potrivita de soare :]