| chelstone a întrebat:

De ce sustin crestinii ca lumina de paste nu arde?! Cum altfel decat prin ardere ar putea ei sa imprastie acea flacara?! Dovada faptului ca acea flacara arde inca din prima clipa in care a fost aprinsa este demonstrata tocmai de faptul ca ea este transmisa prin ardere din lumanare in lumanare.

19 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Lumina nu arde, adica focul, daca pui mina pe el, nu te arde in primele 2 secunde. E ca si hirtia si cartonul din ziua de azi, aprinzi focul greu cu el, pentru ca sunt tratate ignifug. La o flacara mica, nu se aprinde, insa daca ai o flacara mai mare va arde totusi. La fel e si cu lumina de Pasti, nu te arde din prima, ca orice alta flacara, eu am experimentat asta.

| chelstone explică (pentru cristi202):

Mai prietene, daca imbib o bucata de bumbac in ALCOOL sanitar si ii dai foc, poti sa-ti dai cu acea flacara si 30 de secunde sau chiar ceva mai mult pe la bara sau pe maini si o sa vezi ca acea flacara nu arde, si tu vorbesti despre minunea unei flacari care nu arde 2 secundelaughing esti foarte nostim prietene...

| valentingb a răspuns:

Probabil te referi la lumina initiala care coboara prin bolta bisericii din... Pfff, Ierusalim? Nu stiu. Fac toti preotii ceva rugaciune si coboara o lumina prin gaura din bolta tavanului, si aprinde prima lumanare. De la acea lumanare se trimite "lumina" in toata lumea.
Cat de adevarat este acest lucru nu stiu, doar am vazut o transmisie live anul trecut si intr-adevar cadea o lumina usurel de sus si a aprins o lumanare. Probabil cineva a vrut s-o prind sia constatat ca nu arde.

| victoreanu a răspuns:

Ai putea lua premiul Nobel daca ai descoperit cum se aprinde o lumanare.
rolling on the floor

| Thunderstruck a răspuns:

Haha, buna asta, nu m-am ganditlaughing). Chiar daca eram convins ca nu e adevarat, mi-ai mai oferit un argument.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu e ortodocs? ca alte religi crestine reping chestia asta cu lumina sfanta,chiar si biserica catolica care are si ea asa zisele minuni,sa demonsrat ca lumanarile iau foc la contact cu aerul din cauza fosforului alb,acum ca crestini spun,ei spun multe,foarte multe basme,imagineazati o tara unde in propiul partid se acuza ca se fura voturi,daca un crestin imi spune o tara cum e suedia,norvergia ca nivel de trai, lipsa de coruptie, violenta, etc da am sa cred in asa zisa iubire crestina, pana atunci sa nu spune ei cei aia morala sau ce se aprind lumanari din senin

| relian a răspuns:

Ia un crestin du-te acolo de paste si pune-i luminarea pe brat pune-i mina pe flacara de la ce luminare vrea el sa vedem daca dupa o sa mai spuna ca aia nu arde. Oamenii vorbesc si ei asa sa nu adoarma, iar credinciosi normal cind aud o balarie si este pro biserica lui o sustine.Nu conteaza ca a experimentat el sau nu, daca vecinul asa spune si tine partea bisericii atunci cu siguranta asa este. Iara daca mergi acolo pui luminarea lui a credinciosului pe mina lui sil arde fii sigur ca va gasi imediat o explicatie cum ca tu esti de vina ca nu crezi si Dzeu gata s-a dat ceva mai departe.Ce sa discuti cu religiosii, niciodata nu vei ajunge sa le poti arata ceva, ei nu accepta nici daca vad, daca pipaie ceva dapai sa le spui doar vorbe.Cel mai bine este sa mergi acolo si sai pui luminarea aia in par sai dai foc, cred ca atunci sigur nu-i va mai trebuie lumina sfinta.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Concluzii ce concluzii decit canu este adevarat. Daca era adevarat atunci era doar o singura biserica, insa probabil este fake s normal ca ei nu lasa penimeni sa vada ce si cum fac.Aia de fac la Tv sau unde fac chesti magie pai ce este adevarat? Au secretele lor cum fac dar tu cind vezi nu stii cum ei fac asta.Acum la biserica avind in vedere ca mai toti sint saraci cu duhul ce mai poti face? Nimic.Deci asa stau lucrurile. Daca ar fi existat asa ceva te asigur ca toti se faceau ortodocsi.Si stii ceva? Nu te cred atita timp cit esti credincioasa indiferent ce biserica ai.SAtunci cind vei lua cu tine pe cineva care nu crede si ala iti ia mina o pune si tio tine pe flacara si nu patesti nimic da poti spune.Asa si eu trec cu mina prin orice luminare si normal ca nu iau foc ca nu am cum de la o flacara asa de mica.Dar ia tine tu mina deasupra flacarei 2 minute sa te vad.Nu asa ca treci pedeasupra, tine acolo 2-3 minute sa te vad ce mai spui dupa.Si nu ai fost deloc sa te convingi ai fost acolo ca esti credincioasa si camai toti te-ai inghesuit acolo sa mergi pentru ca esti crestina si ortodoxa, ori catolica tot una e.Scuze dar nu am cum crede un credincios.Aia de pe scena de ce nu ia un om din sala unul necunoscut atunci cind fac ei magie? Sa ia unu oarecare sa-l taie in 2 in 9 sa vedem de va reusi.Voi si acum in mileniul asta mai credeti in basme? Naspa asta e tot ce pot sa zic.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns:

Arde, e o lumina normala, o flacara normala, nu e paranormala.
Probabil ca se refera la sensul divin atribuit luminii acesteia.
In sensul ca nu-ti face rau (la figurat), fiind o lumina sfanta si provenind dintr-un loc sfant, la un eveniment sfant.

Nu stiu ce sa spun mai mult despre asta.

| dragos9234 a răspuns:

?
Lumina nu arde...
N-am inteles nimic din ce ai vrut sa spui.

| chelstone explică (pentru dragos9234):

Am fost destul de explicit sau vrei sa-ti desenez?! Prin intermediul carei reactii se transmite acea lumina din lumanare in lumanare, alta decat cea de ARDERE?!

| LegionarulRoman a răspuns:

Oameni care vin cu lumanari de acasa si li se aprind singure, fara ca acestea sa i arda.I mai presus de mintea omului.Nimeni nu a putut sa demonstreze ca acea lumina e falsa sau ca se faca masluiri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate.ma.uite eu nu mai sustin demult.io cred de-a binelea in lumina lumii care biruie intunerecul. depinde cat de bine vezi tu, dar cred ca esti orb din nastere ca sa nu spun prin educatie.adica probabil lumina vei fi vazut-o tu la televizor ori pe ternet ca este posibil, dar nu ai vazut decat foarte putin.ia dati valul ala intunecat de pe creier sa vezi ce privire luminoasa o sa ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cetit in biblie despre un inger ce avea in gura o sabie cu doua taisuri.era sabia cuvantului, ce am tinu-to si eu in mana, m-am folosit de ea dar nu am taiat cu ea.nu este menirea mea sa fac asta.are mare putere, aceia de a desparti sufletul de trup, si inca si mai mare, dar pentru cei intunecati la minte nu poate decat o raza de lumina sa arunce pe care acestia sa o urmeze pentru a iesi din intunerec.

| Jackul336 a răspuns:

Nu stiu, in lumea asta atat se merge pe minunile imaginare incat se uita minunatiile reale ale acestei vieti..trist

| IAmAFreak a răspuns:

Te referi la minunea focului de la Ierusalim?;)) Cred ca da. Ei bine, eu am vazut videoclipui in care oamenii se dadeau pe fata, haine si maini cu flacara si nu se ardeau. Probabil acele lumanari sunt speciale si de aia se aprind intre ele, iar oamenii nu iau foc.
Citeste aici: http://www.almeea.com/minunea-focului-sfant-din-noaptea-invierii/

| SSWK a răspuns:

Sunt substante chimice, care in prezenta aerului se aprind.
Nu este nimic sfant/magic, este chimie elementara.