| GulubuntzBudulush a întrebat:

De ce tine lumea duminica si nu sambata. De ce se inchina lumea la icoane. De ce mananca lumea carne de porc. Scrie Biblia sa faceti asta. De ce faceti.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

In primul rand este diferenta intre teologie(cunostinta) si ascultare de Dumnezeu. Teologia este de folos numai aceluia care doreste sa traiasca in ascultare de Dumnezeu. Iar atunci cand omul vrea sa traiasca in ascultare de Dumnezeu va ajunge sa cunoasca si teologia, sa aiba cunostinta de cerintele divine, si cum sa traiasca placut inaintea lui Dumnezeu; pentru ca viata crestinului sa nu fie haotica, ci organizata asa cum este si Dumnezeu.

In al doilea rand, oamenilor (firii pamantesti) nu poate sa se supusa cerintelor divine, Legii lui Dumnezeu. Firea pamanteasca trebuie sa fie rastignita, pentru ca ea nu se poate supune lui Dumnezeu. (Ex: cand imi place un lucru de care stiu ca nu Ii place lui Dumnezeu, atunci trebuie sa renunt la acel lucru). Pentru ca noi ori rastignim firea, placerea care nu este dupa voia lui Dumnezeu, ori Il rastignim pe Dumnezeu. Ori renunt la mine, ori la Dumnezeu. Deci nu exista cale de mijloc.
Totusi, oamenii aceasta cauta: o cale de mijloc in care sa traiasca si in placerile lor pacatoase, dar in acelasi timp sa nu renunte la Dumnezeu. Si aceasta ofera biserica ortodoxa, catolica, dar si cele protestante. Pentru ca toate acestea au desfiintat Scripturile, dandu-le o interpretare care sa se potriveasca cu dorintele inimilor lor firesti.

Legea lui Dumnezeu nu s-a desfiintat, si nici nu s-a schimbat. Daca s-au desfiintat poruncile: sa nu mintim, sa nu ucidem, atunci putem sa facem asta, pentru ca daca Legea s-a desfiintat nu mai ne condamna nimeni. Sabatul are importanta lui deosebita, si de aceea el a fost ales de Dumnezeu sa faca parte din primele 4 porunci (din cele 10, din Decalog).
Cand Domnul Hristos a spus ca "Sabatul a fost facut pentru om, iar nu omul pentru Sabat" (Marcu.2:27), El nu S-a referit la desfiintarea acestei zile sau la schimbarea ei cu o alta, ci la felul cum trebuie privita aceasta zi, si la ce este ingaduit a face in ea sau a nu face. (Ucenicii trecusera mai inainte cu Mantuitorul prin lanul de grau si "treierau" boabele de grau in maini ca sa le poata manca. Iar fariseii erau indignati ca astfel ucenicii munceau in Sabat. (a se citi tot capitolul: https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/marcu/2/27/#27 ). L-a fel L-au condamnat pe Mantuitorul ca facea vindecari in Sabat (Luca.13:14).

Nici porunca de a nu consuma carne de porc nu a fost desfiintata, chiar daca ea nu face parte in mod expres intre cele 10.
In general consumul carnii nu face decat sa scoata la suprafata patimile firesti (ex: creste apetitul sexual, ne face mai nervosi, mai impulsivi, ne face sa ne suparam mai repede, ne scade rabdarea), si scade spiritualitatea (ex: scade placerea relatiei cu Dumnezeu, a inchinarii, a studierii Bibliei, a dragostei pentru lucrurile sfinte).

In al treilea rand (dar cred ca ar trebui sa fie primul), Dumnezeu ne cere sa acultam din El din dragoste. "Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele." (Ioan.14:15)
Si cum care sunt acestea, si cum sa le pazim, tot El ne invata: "Daca vrea cineva sa faca voia Lui, va ajunge sa cunoasca daca invatatura este de la Dumnezeu..."(Ioan.7:17)
Deci in primul rand trebuie sa vrem, sa dorim, sa facem din placere. Altfel nici o inchinare nu va fi primita de El, iar la urma ne vom trezi ca ni se va spune: ""Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege."
De aceea, pe oricine aude aceste cuvinte ale Mele, si le face il voi asemana cu un om cu judecata...""(Matei.7:23)
In Noul Testament nu a existat nici o disputa intre farisei si Domnul Hristos cu privire la anularea Sabatului sau a consumului carnii de porc, pentru ca acestea se stiau ca erau litera de Lege. Fariseii pierdusera Duhul Sfant, fara de care pazirea Legii devenise haotica, greu de tinut, si de suportat.
"Atunci Isus, pe cand cuvanta gloatelor si ucenicilor Sai,
a zis: "Carturarii si fariseii sed pe scaunul lui Moise.
Deci toate lucrurile pe care va spun ei sa le paziti, paziti-le si faceti-le; dar dupa faptele lor sa nu faceti. Caci ei zic, dar nu fac.
Ei leaga sarcini grele si cu anevoie de purtat si le pun pe umerii oamenilor, dar ei nici cu degetul nu vor sa le miste." (Matei.23:1-4)
Tocmai de aceea, tie iti spun: atunci cand vorbim de importanta Legii lui Dumnezeu inaintea oamenilor, trebuie sa o facem in asa fe incat sa fie placuta nu firii pamantesti, ci cugetului. Rareori argumetele pot aduce pe om in ascultare de Dumnezeu.
Sunt multe de spus, dar ma opresc la cateva versete care vorbesc despre importanta Legii lui Dumnezeu, versete care isi gasesc implinirea in toate veacurile, dar mai ales in ultimele zile ale pamantului:
"Tinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inima curata, dintr-un cuget bun si dintr-o credinta neprefacuta." (1Timotei.1:5)
"Si prin aceasta stim ca Il cunoastem, daca pazim poruncile Lui." (1Ioan.2:3)
"Cine zice: "Il cunosc", si nu pazeste poruncile Lui, este un mincinos, si adevarul nu este in el." (1Ioan.2:4)
"Si orice vom cere vom capata de la El, fiindca pazim poruncile Lui si facem ce este placut inaintea Lui." (1Ioan.3:22)
"Cine pazeste poruncile Lui ramane in El, si El in el. Si cunoastem ca El ramane in noi prin Duhul pe care ni L-a dat." (1Ioan.3:24)
"Cunoastem ca iubim pe copiii lui Dumnezeu prin aceea ca iubim pe Dumnezeu si pazim poruncile Lui." (1Ioan.5:2)
"Caci dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui. Si poruncile Lui nu sunt grele". (1Ioan.5:3)
"Si dragostea sta in vietuirea dupa poruncile Lui. Aceasta este porunca in care trebuie sa umblati, dupa cum ati auzit de la inceput." (2Ioan.1:6)
"Si balaurul, maniat pe femeie, s-a dus sa faca razboi cu ramasita semintei ei, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Isus Hristos." (Apocalipsa.12:17)
"Aici este rabdarea sfintilor, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus." (Apocalipsa.14:12)

| GulubuntzBudulush explică (pentru anonimg):

Totusi Dumnezeu poate sa ajute un om sa nu mai pacatuiasca. Unele biserici protestante, cum e cea adventista sunt chiar ok (in teorie cel putin). Incearca.

| anonimg a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Nu pentru fundă am scris, dar mulțumesc pentru ea. Și mai ales că este scris prea puțin despre aceste lucruri; dar nu vreau nici să obosesc cititorii.
Suntem frați de credință, pentru că sunt membru al bisericii adventiste de ziua a șaptea; și cred că și tu ești. De aceea nu am specificat de bisericile neoprotestante din care face parte și biserica noastră.

36 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce tine lumea duminica si nu sambata.
Unii țin sâmbăta. Deci nu toată lumea.
De ce se inchina lumea la icoane.
Unii se închină, alții nu. Deci nu toată lumea.
De ce mananca lumea carne de porc.
Pentu că carnea de elefant nu se găsește, așa că mănâncă ce se găsește.
Scrie Biblia sa faceti asta.
Să facem ce?
De ce faceti.
Unii fac, alții nu fac.

| GulubuntzBudulush explică (pentru sadrian46):

EU ma refer la majoritatea. De ce tin duminica romanii in majoritate ca nu scrie in Biblie sa o ti. Scrie sa tii Sambata. Si inchinarea la icoane adica la idoli e politeism si nu inteleg de ce se practica. Carnea de porc e necurata comform Bibliei la fel ca cea de elefant de ce nu se mananca vita.

| Celcestietot a răspuns:

1. Că Dumnezeu a luat pauză în ziua a 7-a.
2. Se închină la chipul de pe icoane nu la icoana ca și materie.
3. Ce are carnea de porc, că Dumnezeu ne-a lăsat stăpâni pe tot pământul și avem putere peste tot.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Celcestietot):

Porcul este un animal abject. Si e urat sa te inchini la altcineva decat Dumnezeu, daca se inchina la icoana cu Domnul Isus mai inteleg dar cu Fecioara Maria si cu Paraschiva si Boca Arsenie?

| milan9 a răspuns:

In cazul sfintilor nemultumirile unora pot fi cauzate de un anume cuvant cu mai multe sensuri... : "INCLINARE" happy

Este un lucru esenţial faptul că in Biserica sfinţilor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "inchinare" (nu divinizare, acordata numai lui Dumnezeu)!

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât
o confuzie cauzată de polisemia termenului, confuzie explicată prin faptul că acest termen provine din latinescul
lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

| GulubuntzBudulush explică (pentru milan9):

Dar atunci de ce închideți ochi faceți plecăciuni și spuneți Sfântă Marie ajută-mă. TOtuși această înclinare e ca la îngeri. Dacă vreți respect e ok dar să nu vă închinați așa a spus Domnul. Căci El este un Dumnezeu gelos care pedepsește nelegiurea părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam.

| milan9 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Nu ingenuncherea e problema. Tot asa cum inclinarea in forma de respect fata de un batran NU E DIVINIZARE prin gestul in sine (ci forma de respect profund) tot la fel si ingenuncherea NU E DIVINIZARE prin gestul in sine (ci forma de respect profund) - una care nu e prescrisa niciunde in invataturile Bisericii, ci vine in virtutea inertiei. Nici macar nu este intalnita ca regula generala.

Inca un aspect, eu nu am citit nicaieri in zeci si zeci de carti ortodoxe studiate presupusa necesitate de a ne iclina in fata sfintilor, DAR IN SCHIMB am gasit in unele surse ortodoxe INTERDICTIA de a face acest lucru (tocmai pentru a nu risca sa punem semnul egalitatii intre cinstirea sfintilor si divinizarea lui Dumnezeu). Deci chiar si in acest caz, teama nu se refera la o abatere concreta (confuzia) ci la eliminarea oricaror INTERPRETARI care ar putea conduce la confuzie!

E adevarart deci ca aceste lucruri trebuie facute mai cunoscute. Trebuie insistat mai mult pe aceasta scrupulozitate!

| milan9 a răspuns:

Noul Testament ne confirma faptul ca DUMINICA este atat ZIUA INVIERII cat si ZIUA COBORARII DUHULUI SFANT.

- Dumnezeu mentioneaza ca Vechiul Testament a fost depasit si inlocuit cu un alt Testament: Evanghelia Sa (Vezi Epistola catre evrei a Sf. Pavel!).
- DUMINICA este atat ZIUA INVIERII cat si ZIUA COBORARII DUHULUI SFANT. Cauta versetele in care apostolii mentioneaza ca ziua in care ei celebrau INVIEREA era prima zi a saptamanii.

Apoi, atunci cand s-a facut referire la ziua de odihna in cele zece porunci se spune: "Legamantul" Meu cu FIII LUI ISRAEL... Ori, noi nu suntem FIII LUI ISRAEL...

| Steregoi a răspuns:

Vor sa-L vada neaparat pe Dumnezeu si fac icoane. Desi pe Dumnezeu nu-L poate vedea omul si sa traiasca.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Steregoi):

E OK sa faci icoane insa sa nu pentru inchinare si slujire ci ca arta decorativa si educativa numai.

| iurii75 a răspuns:

Ai și ceva argumente legat de faptul că un creștin ar trebui să respecte sabatul și să nu mănînce carne de porc?
Sau e doar părerea ta?

| Irinel15123532 a răspuns:

''Nimeni dar sa nu va judece cu privire la o mancare'' ''Sa nu distrugi pentru o mancare, lucrul Lui Dumnezeu''
''Cine mananca sa nu judece pe cine nu mananca, si cine nu mananca sa nu judece pe cine mananca, daca mananca o face pentru Domnul si aduce multumiri Lui Dumnezeu, si cel care nu mananca o face pentru Domnul si aduce si el multumiri''

| GulubuntzBudulush explică (pentru Irinel15123532):

Bine. Hai să mâncăm carne de om. Vreți și voi. Trebuie să ne gândim ceea ce numește Dumnezeu mâncare. Dacă era așa spunea nimeni să nu v judece cu privire la porc sau animale necurate, dar acolo spune despre carne. Carnea era adusă idolilor și de aceea le spunea să nu întrebe dacă a fost închinată la idoli căci idolul nu înseamnă nimic pentru tine dacă nu te închini tu la el. Dar dacă te închini cum fac ortodocsii la icoana lui Fecioara Maria si al lui Iosif si al lui Petru si a unora care precum Constantin au desfiintat ziua de odihna.

| GulubuntzBudulush explică (pentru GulubuntzBudulush):

E mentionata o odihna Sabatica, sa puna colecta dupa Sabat de ce nu spunea duminica adica ziua Domnului cum ziceti dumneavoastra si Sabatul era tinut deci ca ziua Domnului.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

''Sa nu numesti necurat ce a curatit Dumnezeu'' ''La drept vorbind toate lucrurile sunt curate, dar a manca din ele cand pentru fratele tau este un prilej de cadere, este rau'' tind sa cred ca respecti religia adventista, si nu este nimic rau in asta, iti respect alegerile si credinta personala oricare ar fi ea, Domnul spune sa traim in pace si eu nu sunt nicidecum in masura sa judec pe cineva, mai ales cand este frate cu mine, pentru ca suntem fiii aceluias Tata, si te respect, dar nu imi poti arata un verset din biblie, noul testament, in care sa condamne carnea de porc. Daca exista, sunt curios sa il aflu, multumesc, o seara frumoasa in continuare.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Irinel15123532):

Domnul a îngăduit să pună demonii în porci pe motiv că acele animale sunt oricum necurate iar faptul că s-au înecat n-ar fi fost nicio pierdere.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Mâncăm carne de porc, pentru că nu suntem sub Lege. Ținem duminica pentru că Hristos a înviat duminică. Ne închinăm sfinților din icoane ca semn de respect pentru ei, nicidecum nu ne închinăm lemnului sau vopselei. Dumnezeu i-a zis lui Mouse în Vechiul Testament să facă heruvimi din aur, deci nu e vorba de idolatrizare.

| GulubuntzBudulush explică (pentru CinevaAnonimă):

Omule nu suntem sub legea de la care erau umbrele veacurilor viitoare. Hristos a inviat duminica adevarat dar nu spune nicaieri ca trebuie sa o tinem ca zii de odihna. Sabatul a fost mereu ziua de odihna al lui Dumnezeu. Stiu ca nu e inchinarea la lemn sau vopsea. Dar va inchinati la altcineva decat la Dumnezeu. Maria a murit pentru voi. Iosif. Unde scrie sa ne inchinam la oameni ori cat ar fi de sfinti? Ce a spus ingerul din Apocalipsa, nu te inchina sunt impreuna slujitor cu tine. SI Moise a facut heruvimi de aur ca simbol nu spune nicaieri ca s-ar fi inchinat la ei. Politeismul nu inseamna neapara inchinare la idoli ci la oricine altcinve in afara de Dumnezeu. Scuze, Mai degraba henoteism. Si mancati porc si luati trichinelia spiralis daca sa va doriti. :-)

| GulubuntzBudulush explică (pentru CinevaAnonimă):

SI cine e Mouse. Mickey Mouse. Eu n-am auzit de cat de Moise.

| GulubuntzBudulush explică (pentru GulubuntzBudulush):

Vezi ca te-a chemat Mouse sa te inchini cu el la icoane.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

A fost o greșeală de scriere. Era vorba de Moise, dar văd că îți place să spui frumos cuiva că a greșit și mai e și subiect de discuție cu alții. Mersi frumos!

| Mircea08 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Tu mananci gaina? nu ti este frica de gripa aviara? Uite cum este treaba cu porcul - voi credeti ca porcul este spurcat deoarece Iisus a spus dracilor aia sa intre in porci. Dar in oameni nu au fost draci? ei nu sunt spurcati? Porcii aia spurcati au murit demult pentru ca s-au aruncat in mare. Astia de acum nu sunt spurcati. Decat sa va concentrati asupra greselilor altora mai bine uitati-va la voi - HABAR NU AVETI CE INSEAMNA UN CRESTIN, pentru ca daca ati fi avut habar nu ati tine legea pe motiv ca este umbra lucrurilor viitoare. Si voi sunteti manipulati de mai marii bisericii ca si cei care se inchina la sfinti, sau la moaste, sau preaslavesc pe Sf. Maria mai mult decat pe Iisus sau pe Dumnezeu. Si totusi cel mai grav lucru pe care il fac toate religiile este ca NU AU ALES SA FIE CRESTINI. Ei au ales fie sub Lege, au ales sa fie pedepsiti pentru calcarea de lege si au ales sa fie judecati. Si au ales asa pentru ca au fost manipulati nu pentru ca si-ar dori ei asta
Sa stii ca si cei care se lasa manipulati sunt cumva vinovati, pentru ca este scris ca atunci cand orbul conduce pe orb vor cadea amandoi in groapa. Invatatura crestinilor este Evanghelia nu Biblia, Iisus si apostolii au propovaduit Evanghelia nu Biblia. Vechiu Testament a fost dat numai evreilor si numai pana la venirea lui Iisus. De aceea nu intelegeti invatatura lui Iisus, pentru ca o amastecati cu alte invataturi, si in loc sa invatati Evanghelia invatati varza aia care se numeste dogma, si mai si umblati sa bagati si pe altii in religia voastra.
Sunt suparat pe tine pentru ca nu ai venit sa discutam despre religii ci ai venit sa discutam despre enoriasii unor religii pe care tu nu le agreezi. De aceea am spus ce am spus. Cand vei dori sa discutam despre religii o sa explic si faptul ca cei care sunt crestini adevarati su nu doar cu numele, NU AU PACATE si NU VOR FI JUDECATI ci vor trece direct in imparatia lui Dumnezeu. Asta ar fi, dupa parerea mea, un subiect de discutie deoasebit de interesant

| pacatosulBogdan a răspuns:

Fara invierea lui Hristos, zadarnica este credinta si propovaduirea noastra! Asa spune Sfantul Apostol Pavel. Temelia credintei noastre crestinesti este invierea Domnului Iisus Hristos, ca parga a invierii noastre. De aceea cinstim ziua invierii Domnului si nu sambata, ca fara tinerea sambetei nu este credinta zadarnica si nici propovaduirea crestinismului.
Tinerea sambetei era semn intre Dumnezeu si poporul ales evreu si atat! Daca citesti capitolul 15 din Faptele Apostolilor, primul sinod Apostolic a hotarat sub calauzirea Duhului Sfant ca sa nu se puna nicio greutate in plus fata de cele ce sunt necesare. Nu tinem Legea lui Moise, ci legea harului si adevarului, adica legea lui Hristos, care este mai mare decat Moise. Hristos este Dumnezeu-Omul si el este implinirea si desavarsirea legii lui Moise. Legea lui Moise era calauza spre Hristos, iar daca El a venit, nu mai suntem sub calauza, spune Sfantul Apostol Pavel.

Inchinarea la icoane este biblica! "Iisus Hristos este chipul lui Dumnezeu cel nevazut, mai inainte nascut decat toata faptura", spune Sfantul Apostol Pavel la Coloseni 1, 15
Textul original grecesc spune ca Iisus este "icon tou Theou", adica icoana lui Dumnezeu. Chiar Hristos spune ca:"Cel ce M-a vazut pe Mine a vazut pe Tatal." Ioan 14, 9
Oamenii se inchinau lui Iisus, nu toti, insa Evanghelia sta marturie ca incepand cu Sfintii Apostoli, oamenii se inchinau lui Iisus Hristos, adica icoanei vii a lui Dumnezeu cel nevazut:

Matei 28:9 Dar cand mergeau ele sa vesteasca ucenicilor, iata Iisus le-a intampinat, zicand: Bucurati-va! Iar ele, apropiindu-se, au cuprins picioarele Lui si I s-au inchinat.

Nu exista - religios vorbind - interdictii alimentare pentru crestini, asa cum existau pentru evrei! Putem manca si carne de porc! Sfantul Apostol Pavel spune:

"I Corinteni 10:25 Mancati tot ce se vinde in macelarie, fara sa intrebati nimic pentru cugetul vostru.

| GulubuntzBudulush explică (pentru pacatosulBogdan):

Confundați obieceiurile ceremoniale cu legea morală da, aceea a fost scoasă. Dar eu vorbesc despre legea morală și despre legea sanitară care provin mai înainte de legea ceremonială și fac parte din legea pre-legământ. Cât despre porc este plin de trichinelia și corpul nostru este templu Duhului Sfânt. Cine vrea să-și umple măruntaiele cu abominația aia n-are decât. Și Hristos este icoana lui Dumnezeu. Și atunci de ce vă închinați la Maria, o femeie care a păcătuit. E OK să vă închinați altuia decât lui Dumnezeu.
23 Toate* lucrurile sunt îngăduite, dar nu toate sunt de folos. Toate lucrurile sunt îngăduite, dar nu toate zidesc.
* 1 Cor 6:12;
24 Nimeni* să nu-şi caute folosul lui, ci fiecare să caute folosul altuia.
* Rom 15:1; Rom 15:2; 1 Cor 10:33; 1 Cor 13:5; Fil 2:4; Fil 2:21;
25 Să mâncaţi din tot ce* se vinde pe piaţă, fără să cercetaţi ceva din pricina cugetului. Ați citit și ce e mai sus spune că toate lucrurile sunt permise pentru ceva dar nu toate zidesc adică sunt pentru alimentație, dar pot fii folosite pentru alte scopuri. Noi trebuie să ne zidim, adică să fim după voia lui Dumnezeu. Adevărat că numai suntem sub Lege dar Credința e demonstrată prin Fapte și așa demonstrăm. Dacă mă iubiți veți păzi poruncile mele. Și eu voi ruga pe Tatăl și el vă va trimite un alt mângâietor care sp rămână cu voi în veac.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Unde scrie in Biblie ca Sfanta Fecioara Maria a pacatuit?!? Pentru smerenia ei, Dumnezeu i-a facut marire incat a nascut pe Fiul lui Dumnezeu. Sfanta Fecioara Maria este Nascatoare de Dumnezeu! Daca citesti in primul capitol al Evangheliei dupa Luca, ea profeteste ca: "Iata de-acum ma for ferici toate neamurile, ca mi-a facut mie marire Cel Puternic"-Luca 1, 48-49
Sa tii minte ca cine nu o cinsteste si nu o lauda pe Sfanta Fecioara Maria, nu implineste Scripturile! Fiindca mai inainte de oameni, Dumnezeu a marit-o! Dumnezeu a cinstit-o prima oara pe Sfanta Fecioara Maria, de aceea si noi trebuie s-o cinstim inca mai presus decat heruvimii si serafimii, fiindca doar ea s-a invrednicit sa nasca pe Dumnezeu dupa trup! Prin sfanta Fecioara Maria a venit mantuirea, adica Hristos. Capitolul al doilea din Evanghelia dupa Ioan este o dovada ca Sfanta Fecioara Maria este milocitoare pentru noi, prin rugaciunile ei, la Fiul ei care este Dumnezeu. La mijlocirea ei, Iisus Hristos a prefacut apa in vin la nunta dina Cana Galileii.
Orice inchinare la Sfanta Fecioara Maria si orice rugaciune catre ea, merg la Fiul ei care este Dumnezeu; dar nu o cinstim pe ea ca pe Dumnezeu, ci ca Theotokos, Nascatoarea de Dumnezeu.

| GulubuntzBudulush explică (pentru pacatosulBogdan):

Dar a fost o sfanta si o persoana deosebita dar "Toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu". Si ea a avut pacatele ei cu mult timp inainte dar s-a curatit si a devenit neprihanita. Dar sa stiti ca nu a ramas fecioara (el n-a cunoscut-o pana nu s-a nascut Pruncul Isus). Ceea ce nu e un pacat. Dar sunt sigur ca a avut si ea pacate asa zice Biblia. Si nu spune nicaieri ca e mai presus ca heruvimii si serafimii. Poate doar in traditia de doi lei a Bisericii Ortodoxe.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

De doi lei e secta ta adventista, mincinosule si propagandistule adventist. Biserica Ortodoxa este Biserica lui Hristos!

| GulubuntzBudulush explică:

"Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele." (Exodul 20:4-6)

| GulubuntzBudulush explică:

Imi pare rau!

| RaulAlmășan a răspuns:

Practica păgână într-adevăr a stricat creștinismul.
Închinarea chiar și la un sfânt viu e interzisă nu doar la icoane.
O parte din ce era în vechiul testament a fost schimbat,in Noul Testament.
Cât despre Sâmbăta,e important să să știe că a fost puțin cam mult schimbată atât în vechiul testament cât și în noul testament.
Dacă citești cartea Lui Iosua vei vedea că șirul zilelor săptămânii a fost schimbat,in urma a doua rugăciuni ale lui Iosua.
Atunci o zi a durat cam doua zile astfel a fost dereglat șirul zilelor.
Și prin asta putem înțelege mai bine ce ni se spune despre Sabat in noul testament, și de ce nu e tarat cu o așa mare importanță.
Dacă ai intrat în vorbă despre acest subiect cred că știi ce scrie despre Sabat in Noul Testament.
Astfel După înălțarea Domnului Iisus Hristos, nu mai este referire la ziua sabatului ci la ziua de Duminică.
Nu ne scrie exact să ținem Duminica, dar așa au făcut apostolii.
In plus ni se cere să nu ne judecăm in privința asta, și ne spune că nu a fost făcut omul pentru Sabat ci Sabatul pentru om.
Dă vrei pot să fiu mai detaliat.

| GulubuntzBudulush explică (pentru RaulAlmășan):

Arată-mi mie unde spune ține-ți duminica sau să țină duminica. Ei tot spuneau de colecte. Ei calatoreau duminica. Ei mergeau in Sabat la sinagogi de fapt pana au fost dati afara. Asta cu faptul că COnstantin a dat duminica ca fiind zi de odihnă. Și Învierea DOmnului trebuie făcută dpă ziua de Sabat. Până și DOmnul s-a odihnit în ziua de Sabat. Și Sabatul e dinaintea legământului cu evreii de pe timpul lui Adam si Eva care erau primii oameni nu evrei. Știim că la început oamenii țineau Sâmbăta ca zi sfântă și Duminica se comemora învierea un fel de Paște, însă nu ni se psune că Duminica e zi de odihnă. EI mergeau SÂmbătă dis de dimineață la sinagogă.

| GulubuntzBudulush explică (pentru RaulAlmășan):

Nu a fost dereglat cu două zile și oricum Sabatul e pentru om și omul pentru Sabat dar creștinii adevărați îl vor ține mereu căci este legământul cu Dumnezeu. Dacă-l iubim vom păzi poruncile lui. El a șters zapisul cu poruncile ceremoniale. Dar ceea ce a rămas gravat pe piatră rămâne. Lăudat fie Domnul.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Cum nu a fost dereglat cursul săptămânii.
Noi nu am fost îndemnați de Domnul Isus Hristos să citim scripturile ci să le cercetăm.
Și e o diferență mare.
Iosua la rugat pe Dumnezeu să țină soarele in mijlocul cerului ca să poată birui in lupta ce o avea.
Dumnezeu a făcut ca soarele să rămână pe mijlocul cerului aproape o zi întreagă, și apoi in altă rugăciune, Dumnezeu a dat soarele înapoi cu 10°.
E important să știi că zilele erau numerotate prin semnele cerești.
Și dacă o zi a durat două zile, oare nu s-a dereglat cursul săptămânii?