| andri22 a întrebat:

De ce traim pe acest pamant, sa suferim?

11 răspunsuri:
| reihiuke a răspuns:

Teoretic, da.

| beligan a răspuns:

Aceea suferinta de care spui face parte din experimentare!
Viata in esenta ei,este o minune!
Gandeste-te ca din zecile de mii de spermatozoizi,doar unul se va cupla cu ovulul mamal! SI ACELA ESTI TU!
Viata este un dar,nu este o suferinta!
Daca realizam acest lucru,vom descoperii incetul cu incetul,, lumile''subtile cu care suntem in permanent contact!
Buddha spunea ca viata e suferinta, ca totul este desertaciune, DAR el s-a referit de fapt la lumea materiala, la atasamentul omului de lumea materiala, acestea aduc suferinta!
http://www.trilulilu.ro/imagini-arta-cultura/ne-irosim-timpul
http://www.trilulilu.ro/imagini-diverse/elibereaza-te-2

| Lizzu a răspuns:

Nu. Sa invatam,sa acumulam cunoastere si sa evoluam spiritual si mental,sa experimentam trairi si situatii.

Suferinta vine cand ne ingropam prea mult in viata de zi cu zi ca intr-un noroi din care cu greu poti iesi. Sentimentul de suferinta e provocat de lipsa perceptiei relaxate si obiective asupra vietii si evenimentelor, problemelor...
Suferinta vine din lipsa timpului in care esti tu cu tine, din lipsa momentelor de pace si iubire, acceptare a vietii asa cum e.

Opunerea fata de viata si de tot ce implica ea, aduce implicit suferinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de fiecare. Tu vrei sa suferi? Daca nu vreisa suferi atunci ce vrei? Raspunsul la a doua intrebare este raspunsul la intrebarea ta.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Pentru a înţelege răspunsul la această întrebare trebuie să înţelegem mai întâi de ce am fost creaţi (desigur dacă accepţi ideea existenţei lui Dumnezeu).
Biblia dezvăluie că viaţa ce o trăim acum este departe de ce şi-a dorit Creatorul de la început. Suferinţa, boala şi moartea nu au făcut parte din scopul lui Dumnezeu cu privire la familia umană. Iar el promite că în viitor îşi va realiza acest plan. Pentru mai multe detalii poţi citi acest articol:http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102005133

| RAY a răspuns:

Nu,traim ca asa nea fost dat, cate intrebari filozofice

| reihiuke a răspuns:

Ai vazut Matrix? Suntem un fel de baterii big grin

| BlackSulphur a răspuns (pentru reihiuke):

Someone give him a prize for the "Most epic comment of the day"! xD

| strawberry03 a răspuns:

Suferim din cauza imperfectiunii. Am mostenit cu totii pacatul adamic, iar din cauza asta ne imbolnavim, suferim si murim la randul nostru.Romani 5:12...Insa Dumnezeu ne promite ca nu va fi asa pentru totdeauna. Desi in prezent suferim, Dumnezeu ne asigura ca in viitor "El va sterge orice lacrima din ochii lor si moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigat, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioara au trecut." Apocalipsa 21:4. Mai concret, "cei drepti vor mosteni pamantul si vor locui pentru totdeauna pe el" Ps 37:29. Trebuie asadar sa ne punem speranta in Dumnezeu si in ceea ce va realiza el, sa manifestam credinta.happy Nu vom suferi mereuhappy Pamantul va deveni un paradis frumos!winking Succes!

| Mikhtarian a răspuns:

Eu cataloghez viata drept un examen.
Fiind muritori, trecem imediat prin ea, caci cea nemuritoare e alaturi de Tatal.
Omul are 2 sentimente principale : Dragostea si suferinta,din ele poti dezvolta ura,durerea,etc.
Crede-ma,ca daca te rogi,dar din toata inima ta,viata e mai placuta, tu fi bun cu toti, chiar si cu dusmanii, si Iisus o sa aiba grija de tine, ai sa vezi.

| Silviuloan a răspuns:

Scopul pentru care suntem este preamarirea lui Dumnezeu si mantuirea sufletului.