| EmaS a întrebat:

De ce traim pe pamant?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Domnul Isus Hristos privit prin ochii curati ai lui Dumnezeu este vazut ca fiind Creatorul a tot ce exista, a tot ce se vede sau nu se vede, a celor care sunt in ceruri sau pe pamant.

50 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Că încă nu am murit!

| shadovv a răspuns:

De ce nu? E chiar placut aici.

| EmaS explică (pentru shadovv):

Dar sa vezi tu in rai ce fain este!

| Azm a răspuns:

De placere.

| RAY a răspuns:

Ca sa ne bucuram de viata care a o avem, dar nu toti care traiesc chiar traiesc multi sunt mortii putini sunt vii metaforic desigur, din discutile de ieri cu tine ai observat ca in viata e important orice lucru dar cu limita sa nu devi obsedat de un lucru si ai grija de familia ta, sanatatea ta, banii, pasiunii, meseria ta etc
in concluzie traim pe pamant ca sa ne bucuram de viata

| Mădă0611 a răspuns:

Ca Mercur e prea aproape de Soare, Venus e cam fierbite si Marte e departe tongue

| EmaS explică (pentru Mădă0611):

Da,si cine le-a aranjat in asa fel incat sa poata sa existe viata pe pamant?

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Vreo forta de atractie thinking
Ti-am mai zis ca Pamantul s-a format ca urmare a ciocnirii a 2 planete, de unde a rezultat luna (altfel de unde a aparut?) si inclinarea axei, si ti-am zis si exemplul cu bilele: arunca niste bile intr-o cutie si o sa se miste pana isi gasesc locul. Bine, e diferenta intre cutie si spatiu, dar e exemplu.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

De ce nu ne traim viata pe o care o avem si uitam de ea

| 2k a răspuns (pentru Mădă0611):

Mercur e Iadul laughing ce stii tu Mada laughing acolo ajungem noi pacatosii laughing stam si ne bronzam mai ceva ca la solar...

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

Da,si cine le-a aranjat in asa fel incat sa poata sa existe viata pe pamant?
- Megatron

| TXYZ a răspuns (pentru Mădă0611):

Poti sa imi spui si mie te rog de unde au aparut planetele astea?

| Raniia a răspuns (pentru 2k):

Sa nu va bronzati prea mult! Serviciul de urgenta 112!

| EmaS explică (pentru 2k):

S-o crezi tu ca mergi la solar! O sa te cam doara!

| Mădă0611 a răspuns (pentru TXYZ):

Uau, am o fana :> sau un fan, totusi, cred ca fana. Ti-ai facut cont doar pentru a ma intreba asta.
http://i.imgur.com/Ur5bS.jpg

Le-a creat dumnezeu. Nu? Doar ne sunt de mare folos, mai ales cele din exteriorul Sistemului Solar, si stelele, acelea mari, care doar infrumuseteaza cerul noaptea, ne sunt de mare folos, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Star-sizes.jpg http://www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/la_steaua.htm si care sunt atat de dense, unele, ca o masura mica din materia lor ar cantari cateva tone, nici nu se pot forma planete in jurul stelelor noi, vez' de treaba.

| TXYZ a răspuns (pentru Mădă0611):

Deci tot ce apare pe cer este rezultatul unei ciocniri a 2 puncte acum 13.6 miliarde de ani in urma? Tu esti rezultatul unui big bang?

| Mădă0611 a răspuns (pentru TXYZ):

Da, oarecum. E o teorie, dar e mai plauzibila decat existenta unei creator.

| TXYZ a răspuns (pentru Mădă0611):

Deci teoretic tu provi dintr-o piatra. Citeste cum suna teoria acum 13.6 mild de ani 2 puncte s-au ciocnit dar de unde au aparut sau ce le-a determinat sa se ciocneasca nu stie nimeni ( dor cred cercetatori ca nu vor sa creada in Creator). Dupa care dupa alte miliarde de ani a inceput pamantul si stelele sa apara... la temperaturi foarte mari ( cine a adaugat temperatura in vid unde nu exista nimic?) dupa care dupa alte miliarde de ani s-au acumulat nori ( de unde nu stie nimeni ) si a plouat pe acest pamant si l-a racit ( bine bine daca nu exista nimic de unde a plouat?) mai departe pe aceasta planeta pe care ploua din nimic apar substante organice ( pe care iar nu stie nimeni cum au aparut. s-au facut si experimente incercand sa creeze viata in vid dar nu s-a reusit) aceste substante organice nu numai ca au aparut dar si evolueaza si devin foarte foarte complexe si rezultatul il vezi astazi o lume plina de ape, plante, animale si oameni. Si noi oameni am evoluat din maimute ( ai vazut recent vreo maimuta sa nasca un om? Ai vazut recent o bacterie sa evolueze intr-un peste sau orice? )

| Mădă0611 a răspuns (pentru TXYZ):

rolling on the floor) Mai rasfoieste netul, sau vreo carte, o emisiune, un filmulet, dar vezi ce surse alegi. rolling on the floor

| 2k a răspuns (pentru Mădă0611):

Doamne ce concluzie trage: "Si noi oameni am evoluat din maimute ( ai vazut recent vreo maimuta sa nasca un om?" rolling on the floor Pe langa ca nu ii duce capu mai si semnalizeaza laughing

| 2k a răspuns (pentru TXYZ):

"Si noi oameni am evoluat din maimute ( ai vazut recent vreo maimuta sa nasca un om? Ai vazut recent o bacterie sa evolueze intr-un peste sau orice? )"
Geniule cauta sa vezi in ce consta procesul de evolutie si documenteaza nu vorbi aiurea. Tragi niste concluzii fara sa stii despre ce vorbesti. Evolutia nu se intampla cat ai pocni din degete sau de pe azi pe maine. Fiecare generatie e mai evoluata decat cea precedenta. Genetica ne invata ca fiecare generatie monsteneste cele mai bune gene de la parinti care au mostenit cele mai bune gene de la parintii lor si tot asa... Pe viitor documenteaza-te mai bine si alegeti si niste surse de incredere nu numai de pe fratele google...

| Mădă0611 a răspuns (pentru 2k):

Cred ca s-a uitat la link-ul lui Zenicide cu nenea ala care a zis ca are un caine de nu mai stiu cati ani, si ghici ce? inca e caine, deci evolutia nu exista laughing

| 2k a răspuns (pentru Mădă0611):

Mai mult ca sigur ca s-o uitat laughing

| AndreaBianca a răspuns (pentru Raniia):

Hahahah tare commul tau

| WhatheWow a răspuns:

De ce exista mai multe planete, cind noi traim doar pe una?
De ce sint miliarde de alte sisteme solare?
De ce sint alte galaxii?
De ce nu poate exista viata si pe alte planete?
De ce avem mai multi zei?
De ce avem atitea tipuri de animale de care nu ne folosim?
De ce avem atitea stele?
De ce Universul creste?
Ce am cautat pe Luna?
De ce zburam?
De ce exista meteoriti sau asteroizi?
De ce nu traim mai mult?
De ce sint plante otravitoare?
De ce tu care ai citit o carte veche, scrisa de oameni care nu stiau nici cum sa trateze un guturai esti mai desteapta decit mii de oameni cu facultati, care au studiat cu aparatura sofisticata aceste fenomene?
De ce

| Raniia a răspuns (pentru WhatheWow):

De ce? de ce? de ce? pentru ca oamenii se lauda ca au descoperit, dar uita ca doar au descoperit, nu au inventat.El este Creatorul Pamantului.

| WhatheWow a răspuns (pentru Raniia):

Care El?

| WhatheWow a răspuns (pentru Raniia):

Vezi ca ai 4 la Religie! Habar nu ai de Dumnezeu da stii sa-ti dai cu parerea. Pai tu ai auzit de Vechiul Testament sau aberezi pe o tema necunoscuta?

| Raniia a răspuns (pentru WhatheWow):

Iti aduci aminte de promisiunea ingerului?'' Iata, fecioara va fi insarcinata, va naste un fiu, si-I vor pune numele Emanuel, care talmacit inseamna-Dumnezeu cu noi.Emanuel.Numele apare in aceiasi forma din ebraica, intocmai ca acum doua mii de ani. Emanu-inseamna-cu noi.''EL'' se refera la Elohim sau Dumnezeu.Nu-Dumnezeu cu cei bogati sau cu cei religiosi, ci cu noi.Noi toti romani, germani, mormoni, soferi de camioane sau taxiuri, bibliotecari. Dumnezeu cu noi.

| WhatheWow a răspuns (pentru Raniia):

Lasa interpretarile si nu mai face speculatii; unde se vorbeste de Isus in Geneza sau chiar in Vechiul Testament, de ce pe cruce Isus vorbeste cu Tatal? Ca sa-ti demonstrezi nestiinta mai si minti; ma mir ca te autonumesti crestina! Tu nu ai nimic dumnezeiesc in tine, esti doar o prefacuta! Credinciosii adevarati nu stau la calculator sa faca pe interesantii cu citate din biblie. Esti jalnica!

| EmaS explică (pentru WhatheWow):

Pentru ca asa a vrut El!

| Raniia a răspuns (pentru WhatheWow):

Isus Hristos este adevaratul Dumnezeu si viata vesnica. De parca ar conta parerea ta despre mine. Facand uz de posiblitatile practic nelimitate pe care le ofera internetul, viziunea mea este sa arat calea spre mantuire celor ce ratacesc in intunericul acestei lumi.Si inca ceva a exista inseamna a fi supus criticii.

| 0Megatron0 a răspuns (pentru Raniia):

Tipic unei forme de viată primitivă. Credeți în forțe divine, noi existăm.Suntem printre voi! שקלאַפֿערייַ אויף ערד | לעבן Megatron!

| Raniia a răspuns (pentru WhatheWow):

Domnul Isus Hristos privit prin ochii curati ai lui Dumnezeu este vazut ca fiind Creatorul a tot ce exista, a tot ce se vede sau nu se vede, a celor care sunt in ceruri sau pe pamant.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Pentru a-L lauda pe Dumnezeu.

| Narfundo a răspuns:

Este o pedeapsa a Domnului.Noi am fost trimisi aici din cauza pacatului si diavolul impreuna cu noi.

| fllu07 a răspuns:

Pamantul este o capodopera a lucrarii mainilor lui Dumnezeu.
el a creat pamantul nu ca sa fie distrus, ci sa existe pentru todeauna, asa cum va fi, indiferent de speculatiile care exista, ba un asteroid, ba un razboi nuclear, ba mai stiu eu ce... Pamantul nu va fi distrus, NICIODATA. iar noi traim acici pe pamant deoarece acesta este scopul lui Dumnezeu: ca oamenii sa traiasca vesnic aici, pe pamant. GENEZA 1:28 evident in alte conditii: sanatate perfecta, fara moarte, fara stres, fa nici un fel de probleme, fara razboaie, fara poluare bla bla bla.
Pamantul, este extrem e bine plasat. daca era mai aproape de soare, era parjolit, daca era un pic mai departe era inghetat, are si acea inclinate de 23 de grade (parca) ceea ce arata ca Dumnezeu a creat totul perfect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca in aer nu se poate!

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Tu nu ai somnic? Esti in plop si polul in aer?

Răspuns utilizator avertizat
| Ironicnαme a răspuns:

Cine zice că eu trăiesc pe pământ?

| EmaS explică (pentru Ironicnαme):

Tu esti un pic cam aeriana, cu capul in nori.winking

| Ironicnαme a răspuns (pentru EmaS):

Ai grijă la gramatică, Sf. Ema! :3

| EmaS explică (pentru Ironicnαme):

Eu am grija.

| Ad1tza a răspuns:

Pentru ca pamantul are conditiile favorabile vietii, avem planete care sa ne protejeze de asteroizi, planete in fata sa ne protejeze de soare, satelitul luna, oxigen, hidrogen bla bla... Avem de toate in afara de banilaughing

| EmaS explică (pentru Ad1tza):

Banii nu inseamna totul.

| Ad1tza a răspuns (pentru EmaS):

Normal ca nu, da nici fara ei nu se poate

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ba da.Banii inseamna totul.vezi ca vorbesti prostii? stii ce inseamna sa fi parinte si sa nu ai ce le pune pe masa copiilor, sa nu ai cu ce ii imbraca? nu stii, asa ca taci.si in afara de exemplul pe care l-am dat mai exista atatea sute.

| AndreaBianca a răspuns (pentru Ad1tza):

Hahahah laughing))laughing)))

| 1Voineoska1 a răspuns:

Ca asa a decis Dumnezeu

| SkyIsMyLimit a răspuns:

Bine a zis cine a zis ca ai 4 la religie!